بلوغ مردانه چیست و چه نقشی در رشد فکری و موفقیت در زندگی دارد

بلوغ مردانه چیست
 • وقتی صحبت از بلوغ مردانه به میان می‌آید؛ منظور ما دیگر بلوغ جسمی و جنسی نیست که در سنین نوجوانی اتفاق می‌افتد. بلکه منظور از این نوع بلوغ؛ رشد و تکامل عقلی، رفتاری و البته روحی و احساسی است که هر چند بخش اعظم این تغییرات و تحولات از انتهای دوران نوجوانی خود را بروز می‌دهند و کم کم شروع به رشد و تکامل می کنند اما بسیار مهم است که یک مرد برتر یا آلفا بتواند بلوغ مردانه را به درستی و به موقع کسب کند تا بتواند از آن در مسیر زندگی پر پیچ و خمی که پیش رو دارد، هوشمندانه استفاده کند.

  اینکه گفته می‌شود بلوغ را به درستی و به موقع حاصل کند، به خاطر این است که بر خلاف بلوغ نوجوانی که بیشتر از نوع جسمی و غریزه جنسی است و به صورت ناخودآگاه از طریق هورمون‌های داخل بدن صورت می‌گیرد، بلوغ مردانه برعکس است و اتفاقا این نوع بلوغ  به کمک آموخته‌های محیطی، کسب دانش و سایر تجربیاتی که در محیط پیرامون خود کسب می‌کند؛

  بلوغ مردانه را هوشمندانه بدست آورد  و سپس از نیروی تفکر و تعقلی که از همین بلوغ حاصل می‌شود، تمامی اعمال و ضروریات زندگی رابه طور صحیح به مرحله عمل می‌رساند.

  در این مقاله می‌خواهیم به بلوغ مردانه بپردازیم که این بلوغ با چه تغییر و تحولاتی همراه است تا متوجه رشد آن شویم و اگر در آن نقصی داریم برای تکاملش بیشتر تلاش کنیم.

  لیست محتوا [نمایش]

  بلوغ مردانه و نشانه‌ها

  طبق نظریات روانشناسی این نوع بلوغ  معمولا بین سنین ۱۸ تا ۲۴ سالگی شروع می‌شود و متناسب با شخصیت فرد، محیط زندگی و میزان تلاشی که وی انجام می‌دهد، می‌تواند این بلوغ را تا سر حد کمال برساند البته کمال مطلق در کار نیست؛ زیرا انسان همیشه جایزالخطاست و اشتباه با او زاده شده و همیشه با او خواهد بود. پس مطلق از آن خالق او است، اما می‌تواند به کمک داشته‌های خود بلوغ فکری و عقلی مردانه را تا مرز‌های کمال نشانه گرفته و پیش برود.

  برخی از این نشانه‌های مرتبط با بلوغی که مردان در سنین جوانی  به دست می‌آورند، به شرح زیر است که متناسب با هر یک توضیحات لازم را ارائه می‌دهیم.

  بلوغ مردانه و تعهدات طولانی مدت

  یکی از نشانه‌های این بلوغ تعهد و مسئولیت مردانه‌ای است که فرد می‌تواند آن را به خوبی انجام دهد. یعنی چه در محیط دانشگاه، چه در اجتماع و چه در خانواده اگر به او مسئولیتی محول شود که در حیطه توانایی و اراده فرد باشد و البته او با کمال میل زیر بار مسئولیت برود یعنی اینکه رگه‌هایی از تکامل عقل و منطق در او در حال شکل گیری است که با پذیرش مسئولیت می‌تواند تجربیاتی را حاصل کند که  در ادامه این بلوغ می‌تواند مسئولیت‌های سنگین‌تری را پذیرا باشد.

  نتیجه اینکه استقبال از تعهد و مسئولیت می‌تواند نشانه‌های خوبی از یک بلوغ مردانه باشد و بالعکس اگر مردی از قبول تعهد سر باز بزند، یعنی اینکه نگرانی و ترس‌هایی دارد که هنوز متناسب با محیط و اجتماع پیش نرفته و آگاهی او نسبت به خودش و محیطش در حد اندک باقی مانده است و برای همین از قبول تعهد خودداری می‌کند چون احساس ضعف می‌کند.

  این عدم پذیرش گاهی به نوع تربیت خانوادگی برمی‌گردد، گاهی به تلاش و اندوخته‌های علمی و تجربیات خود فرد بر‌می‌گردد و سایر مسائل روانشناختی دیگر مثل نبود اعتماد به نفس که خود این موضوع هم ریشه‌های متنوعی دارد.

  اگر رشد بلوغ مردانه در مردی صورت گرفته باشد پس او از قبول مسئولیت هراسی ندارد.

  بلوغ مردانه و پذیرش هویت فردی و مردانگی

   

  مردی که هویت درونی خود را قبول کرده باشد، یعنی به خصوصیات و ارزش‌های خود اعتماد کافی دارد و به بیان دیگر اعتماد به نفس او به حدی رسیده است که می‌تواند در یک جمع یا به طور کلی در یک اجتماع حضور یابد به نحوی که انتقاد‌ها را می‌پذیرد و در عین حال به کمک منطق خود  این جسارت را دارد که در مقابل برخی از انتقاد‌ها بایستد.

  همچنین به حدی رشد شخصیتی و هویتی خود را پیدا کرده است که به سادگی تحت تاثیر حرف دیگران قرار نمی‌گیرد و خود را نمی‌بازد و مسیری را که خود انتخاب کرده به همان طریقی که دوست دارد؛ ادامه می‌دهد

  پذیرش رشد فردی و شخصیتی خود یعنی قبول هویت فردی که  نشانه‌ای از بلوغ مردانه است.

  فروتنی از نشانه‌های بلوغ مردانه

  فروتنی یا تواضع گاهی اوقات به صورت نادرست در ذهن تفسیر و یا معنا می‌شود. تواضع بدین معنی نیست که کمتر به خود فکر کنید، کمتر به خود ارزش بدهید و یا کمتر به خود برسید، بلکه بدین معنا است که فرد به مرحله‌ای رسیده است که حس قدردانی را در خود جویا می‌شود و از کسانی که او را در مسیر تحصیل، زندگی، کار و هر نوع موفقیتی یاری کرده‌اند، قدردانی  و تشکر می‌کند.

  موضوع فروتنی مردانه یکی از بهترین نشانه‌های بلوغ است، زیرا همراه با خود نشانه‌ها و اتفاقات دیگری را به همراه دارد که برای رشد فردی و آینده یک مرد بی‌تاثیر نخواهد بود.

  فروتنی نشانه‌ای از بلوغ مردانه است،که گویایی بسیاری از تغییرات و تحولات مردانه در حال و آینده خواهد بود.

   

  تصمیمات فردی بر اساس شخصیت فردی

  از دیگر نشانه‌های یک بلوغ ایده‌آل مردانه این است که فرد آنقدر به شخصیت قدرتمند خود اعتماد دارد که تصمیماتش و مسئولیت‌هایش را بر اساس شخصیت فردی انجام می‌دهد. این شخصیت فردی می‌تواند مجموعه‌ای از عوامل موثر و هدفمند باشد که از طریق تحصیلات علمی، تجربیات روزانه و اجتماعی و البته شغلی باشد، که در طی سال‌های متمادی آن‌ها را بدست آورده و البته به آن‌ها اعتقاد دارد و می‌داند که تجربیاتش در کنار تحصیلاتش می‌توانند در تصمیاتش بسیار تاثیر گذار باشند.

  هستند کسانی که به خوبی و به درستی تمامی نیرو‌های لازم را برای انجام تصمیات لازم دارند، حتی مدارک علمی معتبر دارند، موقعیت شغلی خوبی دارند اما گاهی به دلیل عدم اعتماد به آن‌ها در تصمیات زندگی دچار شکست می‌شوند، چون به شخصیت فردی خود هیچگونه اعتمادی ندارند و در نهایت انجام تصمیم بر اساس احساسات است و منطق و تفکر شخصی در آن جایی ندارد.

  نتیجه اینگونه خواهد بود، که بلوغ مردانه که باید متکی به شخصیت فردی باشد، هنوز دچار نقصان است و نیاز به ترمیم و رشد دارد. وقتی تصمیات فردی بر اساس شخصیتی آگاه و توانا صورت بگیرد، یعنی بلوغ مردانه در شخصیت فرد ریشه دوانده است.

  قدردان کوچکترین اتفاقات

  وقتی که فرد در سنین کودکی و نوجوانی قرار دارد، هر چیزی را می‌خواهد و یا خواهان و خواستار هر آن چیزی است که میل او به آن تمایل دارد. به خاطر همین است که در دوران کودکی وقتی به خواسته‌اش نمی‌رسد، گریه می‌کند و حتی با پدر و مادرش قهر می‌کند، چون اراده او اکنون در راستای میل و غریزه‌اش قرار گرفته و بدون هیچگونه دلیل و برهانی  طلب خواسته خود را دارد.

  یا وقتی به دوره نوجوانی ورود پیدا می‌کند، باز هم میل به خواستن او در حد افراطی سرکش است و اگر به آن نرسد دیگر قهر نمی‌کند حتی ممکن است پرخاشگری کند و سرناسازگاری بردارد. این موارد همگی طبیعی هستند چون هنوز قدرت تعقل او نسبت به شکرگزاری و قدردانی به بلوغ نرسیده است و به مرور با کسب تجربیات و چشیدن تلخی‌های زندگی متوجه می‌شود، زندگی ارزش این همه قهر و آشتی و یا خشونت را ندارد.

  بنابراین از تمامی نعمت‌های که خدا به او داده و در کنار آنان احساس آرامش می‌کند و از همه مهمتر می‌تواند از آنان لذت ببرد، شکرگزاری می‌کند.این یعنی نوعی کمال اندیشه که از نشانه‌های بلوغ مردانه است.

  برای یک مرد بالغ و عاقل تشکر و قدردانی حتی از کوچکترین اتفاقات موجود حکم تمدید یک زندگی توام با آرامش را دارد.این همان نشانه بلوغ مردانه است.

  خودخواهی ضد بلوغ مردانه است

   

  اینکه اگر خودخواه باشیم، یعنی به بلوغ نرسیده‌ایم؛ درست نیست. اصلا طرح این جمله از ابتدا غلط است. وقتی می‌گوییم نباید خودخواه باشیم یعنی اینکه قطعا رسیدن به خواسته‌های فردی باید در الویت باشد و بتوانیم برای هر کدام برنامه ریزی به موقع و اصولی داشته باشیم اما در کنار دسترسی به این دسته از خواسته‌ها اگر زمان و شرایط شخصی به ما اجازه داد که به نیاز‌های دیگران هم رسیدگی کنیم یعنی به نوعی از بلوغ رسیده‌ایم که نشانه دیگری از قبول مسئولیت است که در موارد قبلی بدان اشاره کردیم.

  گاهی مردانی هستند که در قبال مسئولیت پدری خود هیچگونه واکنش و عکس العملی ندارند و تنها اهداف شخصی خود را مهم می‌دانند، این یعنی خودخواهی که از نبود بلوغ مردانه نشات می‌گیرد.

  البته این دسته از مردان در همه جوامع هستند و ریشه در عوامل مختلفی دارد و نیاز به بررسی‌های جدی است زیرا آمار خانواده‌های تک والدی رو به افزایش است.

  توجه به نیاز‌ها و خواسته‌های دیگران وقتی که توانایی انجام آن‌ها را در کنار نیاز‌های خود داریم، نشان از یک بلوغ مسئولیتی و فکری مردانه است.

   بلوغ مردانه و مشاوره گرفتن

  یکی از واضح ترین نشانه‌ها از بلوغ مردی این است که هر چه آموزش می‌بیند، هر چه خردورزی می‌کند و هر چه بیشتر با علم و خرد همگام می‌شود، مغرور نشده و باز هم برای کسب دانش و تجربه تلاش می‌کند. چون می‎داند زندگی پیچیده‌تر و گاهی بی‌رحم‌تر از آن است که بتوان آینده سعادتمندی را که برای خود در نظر گرفته به راحتی بدست آورد. بنابراین تلاش می‌کند در کنار کسب خردورزی از دانش و راهنمایی دیگران هم بهره ببرد.

  مشاوره برای هر انسان عاقل و بالغی مورد نیاز است و اتفاقا افراد خردمند به دنبال راهنمایی هستند چون می‌دانند این خرد جمعی است که گاهی به فریاد مشکلات زندگی می‌رسد و گاهی به تنهایی نمی‌توان به آسانی به آنچه که می‌خواهیم برسیم.

  مشاوره در ادیان و در علم روانشناسی جز روش ‌های بوده است که همیشه توصیه شده و یکی از نشانه‌های بلوغ مردانه همین است که می‌داند به تنهایی قادر به حل مشکلات نیست و نیاز به راهنمایی دارد.

  مشاوره و خردورزی از دوران پختگی و البته رشد کامل از بلوغ مردانگی است که یک مرد می‌تواند در خودش حس کند.

   

  کسب اعتماد به نفس و عزت نفس

  از انواع بلوغ‌های مردانه و البته ضروری که برای بدست آورن هر کدام باید تلاش زیادی انجام داد و برای پیشرفت و ادامه مسیر زندگی بسیار مهم و ضروری هستند، همین دو نیروی اعتماد به نفس و عزت نفس است که اگر نباشند، یک مرد نمی‌تواند شخصیت فردی خود را رشد دهد، نمی‌تواند شغل اجتماعی خود را توسعه دهد، نمی‌تواند دوست‌یابی موفقی داشته باشد و نمی‌تواند همسر مورد علاقه خود را انتخاب کند.

  بنابراین از نشانه‌های بلوغ مردانه کسب اعتماد به نفس است که به کمک مطالعه،دانش‌اندوزی، مشاوره و قبول مسئولیت‌های خانوادگی و اجتماعی حاصل می‌شود. از طرفی عزت نفس همپای با اعتماد در شخصیت سازی یک مرد آنقدر تاثیر گذار است که منجر می‌شود فرد با اعتمادی که به توانایی‌های خود دارد، بدون اینکه به انتقادات و نظرات سمی دیگران  توجهی داشته باشد، مسیری را که انتخاب کرده است ادامه می‌دهد.

  دو نیروی عزت نفس و اعتماد به نفس از بلوغ‌های ضروری و پایه‌ای برای یک مرد هستند تا قادر باشد در زندگی به موفقیت برسد.

   ثروت‌اندوزی از صفات بلوغ فکری مردان است

   

  یک مرد قدرتمند که بلوغ‌های مختلف فکری، عقلی و البته احساسی را پشت سر گذاشته است. می‌داند زندگی او بدون پول هیچ معنایی ندارد و کم‌کم پوچی به تمامی وجوه زندگی شخصی و اجتماعی رخنه می‌کند و او را نابود می‌سازد.

  چون پول است که به او اعتماد به نفس می‌دهد، قدرت مردانه می‌دهد و انجام برنامه ریزی طولانی مدت را امکان پذیر می‌کند.

  یعنی به این بلوغ عقلی رسیده است که پول برای زندگی بسیار مورد نیاز است و برای کسب آن در حد ایده‌آل باید تلاش کند تا بخشی از غرور مردانه‌اش با همین پول  حفظ شود.

  الویت پول و ثروت برای یک مرد قدرتمند از بلوغ مردانه او سرچشمه می‌گیرد.

  بلوغ شاخصه اصلی مردان قدرتمند است

  مردان قدرتمند همیشه یک پله از بقیه بالاتر هستند، چون می‌دانند برای رسیدن به زندگی برتر و بهتر حتما باید پول داشته باشند، حتما باید نیروی عقلی را به کار گرفت و آن را رشد داد و بدون شک اعتماد به نفس در خط مقدم زندگی مردانه قرار دارد و بدون آن کسب ثروت و دانش به سر حد عالی خود امکان‌پذیر نیست و از همه مهمتر عزت نفس باید داشته باشد تا بتواند تمامی مسئولیت‌های فردی و اجتماعی خود را بر اساس شخصیت فردی انجام دهد نه اینکه با احساساتش تصمیم بگیرد و در نهایت با شکست مواجه شود.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  images

  اولین جلسه مشاوره

   

  قیمت اصلی جلسه مشاوره 249,000 تومان

  قیمت اولین جلسه مشاوره 179,000 تومان

  روز
  ساعت
  دقیقه
  ثانیه
  اگر در رابطه ات دچار مشکل شده ای و نمی دانی چطور باید آن را به ازدواج ختم کنی یا این که چطور تکلیفت را مشخص کنی یا رابطه را بهبود ببخشی می توانی از مشاوره شیک اندیش استفاده کنید.

  هیچ نظری وجود ندارد

  پیمایش به بالا