۷ راه آسان برای نه گفتن(راه های آسان و کاربردی برای نه گفتن به هرکسی)

راه های نه گفتن
 • راه های نه گفتن

  راه های نه گفتن می‌تواند در بسیاری از موارد به شما کمک کند تا از ورود به یک پروژه، تعهد به یک وظیفه یا پذیرش یک دعوتنامه صرف نظر کنید. نه گفتن به درخواست‌های دیگران ممکن است به نظر شاید سخت یا نامناسب برسد، اما گاهی اوقات خیر خود و دیگران را محافظت کردن است. برای نه گفتن به درخواست‌ها، می‌توانید از روش‌های مختلف استفاده کنید. اولین روش این است که به خودتان اجازه دهید برای تصمیم‌گیری به مدتی فکر کنید و پس از آن به درخواست دیگران پاسخ دهید. روش دوم این است که به درخواست دیگران شفاف و صریح بگویید که شما نمی‌توانید یا نمی‌خواهید از درخواستشان پاسخ مثبتی بدهید. روش سوم این است که به درخواست دیگران با ارائه دلیل‌های قانع کننده، پاسخ منفی دهید. در نهایت، باید به‌خاطر داشت که نه گفتن به درخواست‌های دیگران باید با احترام و شفافیت انجام شود و همچنین باید به دلایل خود برای نه گفتن احترام گذاشت.

  اگر شما هم به دنبال راه های نه گفتن هستید در این مقاله با ما باشید. 

  به طور کلی نه گفتن در زندگی برای بسیاری از افراد جامعه مشکل است. گاهی اوقات با اولویت قرار دادن دیگران افراد به کارهای خود نمی ‌رسند، اگر چه ممکن است کار آن ها بسیار مهمتر باشد اما توانایی نه گفتن ندارند.

  برای حل این مشکل ابتدا باید راهکارهای نه گفتن را بیاموزند و چیزهایی که در آن ها باعث مقاومت می شود را شناسایی کنند.

  ما در این مقاله می خواهیم ”  راه های نه گفتن ” را بررسی کنیم، اگر نه گفتن برای شما دشوار است به شما توصیه می کنیم که تا پایان با ما همراه باشید.

  دلایل مقاومت کردن در برابر نه گفتن

  گاهی اوقات افراد قصد کمک کردن دارند و می خواهند که در حق دیگران محبت کنند؛ آن ها دوست ندارند که دل کسی را بشکند. به همین دلیل است که به دیگران کمک می کنند و وقت خود را به خاطر این کار هدر می دهند. آن ها با زیر پا گذاشتن حقوق خود سعی در جلب به نظر دیگران دارند.

  بعضی اوقات فرد از گستاخی می ترسد و فکر می ‌کند که اگر به کسی نه بگوید گستاخی کرده است. این نوع تفکر در فرهنگ آسیایی ها بیشتر دیده می شود در این قاره حفظ منزلت و چند از اهمیت بالایی برخوردار است.

  بعضی از افراد فکر می کنند که اگر به دیگران نه بگویند ؛ دیگران به چشم یک فرد ناسازگار به او نگاه می کنند. این دسته از افراد نمی‌ خواهند که از گروه های دوستان ترد شوند، به همین دلیل است که به خواسته های آن ها تن می دهند.

  ..

  ترس از دعوا باعث می شود که افراد نتوانند درخواست‌ های دیگران را رد کنند؛ شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که از ترس این که طرف مقابل از دست شما عصبانی شود و یک برخورد زشت انجام دهد شما درخواست او را بپذیرید.  اگر این کار را انجام ندهید ، مطمئناً اختلاف عقیده و نتایج منفی را در پایان به دنبال خواهد داشت.

  ترس از دعوا باعث می شود که افراد نتوانند درخواست‌ های دیگران را رد کنند

  یکی دیگر از ” راه های نه گفتن ” نترسیدن برای از بین رفتن موقعیت ها است. گاهی اوقات افراد به دلیل متزلزل شدن جایگاه خود و رو به رو شدن با درهای بسته خواسته‌ های دیگران را بدون چون و چرا می ‌پذیرند؛ مطمئناً این موضوع عواقب بدتری را به دنبال خواهد داشت.

  یکی دیگر از موضوعاتی که نه گفتن را برای افراد سخت می ‌کند، فکر آینده و قطع ارتباط است. افراد بسیاری معتقدند که نباید پل های پشت سر خود را خراب کنند، به همین دلیل به خاطر قطع شدن ارتباطات و پل‌ ها خواسته های دیگران را به طور کامل می پذیرند، آن ها فکر می ‌کنند که اگر درباره این موضوع نه بگویند روابط آن ها تیره و تار خواهد شد.

  ..

  کمی پیش دلایلی را بیان کردیم که نشان می دهد افراد به دلایل واهی نمی توانند به دیگران نه بگویند.

  نه گفتن به معنای گستاخی ، ناسازگاری ، ایجاد نزاع ، از دست دادن موقعیت در آینده و خراب کردن پل های ارتباطی نیست. این تفکرات نشات گرفته از افراد کوته فکر است؛ نه گفتن حق مسلم و احترام به موقعیت زمان و فرصت های هر کسی است.

  ” راه های نه گفتن “

  خیلی از افراد درگیر این موضوع هستند که چگونه باید در برابر خواسته های دیگران نه بگویند، ما در ادامه ۷ راهکار ساده را برای این کار ارائه می ‌کنیم که شما در موقعیت های مناسب بتوانید از آن ها استفاده کنید.

  راه های نه گفتن :: ۱.خود را در اولویت قرار دهید

  زمانی که کسی از شما درخواستی می کند که به هر دلیلی نمی خواهید آن را انجام دهید؛ بهتر است به او بگویید که ابتدا خود در اولویت هستید و نمی توانید این کار را برای او انجام دهید.

  بیان کردن این موضوع باعث می شود که طرف مقابل بفهمد که شما وقتی برای انجام کار او ندارید و اگر قرار است کار او را انجام دهید باید صبر کند.

  اگر برای شما دشوار است که این موضوع را بیان کنید دلیل مشغولیت کاری و خود را نیز بیان کنید که طرف مقابل بهتر متوجه درگیری و کار شما شود.

  یکی از راه های نه گفتن بیان کردن اولویت های خودتان برای دیگران است

  راه های نه گفتن :: ۲.هم اکنون زمان مناسبی نیست

  یکی دیگر از ” ۷ راه آسان برای نه گفتن ” این است که درخواست های ناگهانی را رد کنید. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که مشغول کاری هستید و در میان آن شخصی از شما درخواست می کند برای نه گفتن باید به او بگویید که هم اکنون زمان مناسبی نیست و من در حال انجام کاری دیگر هستم.

  شما می توانید برای کمک به طرف مقابل بعد از اتمام کار خود مشتاقانه به طرف او بروید و مطمئن باشید از این رو او هم احساس بدی نسبت به شما نخواهد داشت.

  با انجام این کار شما باعث دلگرمی طرف مقابل می شود و هم می توانید کار خود را انجام دهید و به طرف مقابل نیز کمک کنید.

  راه های نه گفتن :: ۳.درباره درخواست دیگران فکر کنید

  اگر کسی  به صورت ناگهانی از شما درخواستی داشت به شما توصیه می کنیم که به هیچ عنوان به صورت عجولانه درخواست او را نپذیرد و درباره آن فکر کنید برای این کار ابتدا به او بگویید که شما به زمان نیاز دارید که درباره درخواست او فکر کنید گفتن این جمله دقیقاً مانند گفتن شاید است باین کار شما می توانید به طرف مقابل به طور غیرمستقیم بفهمانید که هم اکنون زمان مناسبی برای انجام درخواست او نیست.

  راه دیگر نه گفتن خوب فکر کردن به درخواست دیگران و پرهیز از عجله در جواب دادن است

  ۴. ملاقات باب میل من نبود، اما به درخواست شما فکر می ‌کنم!

  یکی دیگر از ”  ۷ راه آسان برای نه گفتن ” این است که به طرف مقابل بگویید که این ملاقات باب میل شما پیش نرفته است، اما به درخواست او فکر می کنید.

  اگر کسی در حال پیوند دادن شما با معامله و یا فرصتی است که شما به دنبال آن نیستید، با این جمله می ‌توانید به طور غیر مستقیم به او نه بگویید.

  اگر این جمله را به زبان نیاورید مکالمه شما بسیار طولانی و وقت گیر می شود، بیان این موضوع باعث می شود که طرف مقابل بفهمند مشکلی در پیشنهاد او نیست.

  ۵. من برای کمک به شما مناسب نیستم، بهتر است موضوع را با آقای یا خانم X مطرح کنید

  اگر کسی از شما درخواست کمک کرد و شما نمی توانید به درخواست او پاسخ مثبت بدهید، بهتر است از جمله من برای کمک به شما مناسب نیستم، بهتر از موضوع را با آقا و یا خانم X  مطرح کنید بهره ببرید. برای این کار می ‌توانید به طرف مقابل بفهمانید که اشتباهی درخواست خود را با شما مطرح کرده است.

  دیگر راه نه گفتن به دیگران این است که به صورت مثبت نه بگویید

  راه های نه گفتن :: ۶.به طور قاطع نه بگویید و درخواست او را رد کنید

  از”  ۷ راه آسان برای نه گفتن ” می توان به یک ” نه ” قاطع  اشاره کرد، ساده ترین راه برای نه گفتن استفاده از نه قاطع است.

  موانع زیادی برای نه گفتن در ذهن هر کسی وجود دارد، این موارد خود ساخته هستند و گاهی اوقات تنها در ذهن افراد است.

  به شما توصیه می کنیم که زیاد درباره نه گفتن فکر نکنید سعی کنید برای راحت شدن موضوع بی ‌درنگ نه بگویید تا به این موضوع عادت کنید.

  برای نه گفتن به هیچ عنوان به ملاقات حضوری نیاز ندارید، در واقع وقتی که این کار را انجام می دهید متوجه خواهید شد که بسیار راحت تر از آن چیزی است که فکر می کنید.

  مطمئنا با رد کردن درخواست دیگران وقت بیشتری برای خود دارید و کارهایی که برای شما مهم است را می توانید به راحتی انجام دهید.

  ما در این مقاله سعی کردیم ”  ۷ راه آسان برای نه گفتن ” را بیان کنیم، اگر شما هم درباره این موضوع نظر، پیشنهاد و یا تجربه ای دارید می‌ توانید آن را با ما و سایر کاربران زیر همین مطلب به اشتراک بگذارید. در پایان از شما سپاسگزاریم که با ما همراه بودید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  images

  اولین جلسه مشاوره

   

  قیمت اصلی جلسه مشاوره 249,000 تومان

  قیمت اولین جلسه مشاوره 179,000 تومان

  روز
  ساعت
  دقیقه
  ثانیه
  اگر در رابطه ات دچار مشکل شده ای و نمی دانی چطور باید آن را به ازدواج ختم کنی یا این که چطور تکلیفت را مشخص کنی یا رابطه را بهبود ببخشی می توانی از مشاوره شیک اندیش استفاده کنید.

  هیچ نظری وجود ندارد

  پیمایش به بالا