با چه کسی مشورت کنیم؟

با چه کسی مشورت کنیم؟
 • با چه کسی مشورت کنیم؟

  زمانی که برای انجام یک کار به ایده و راهنمایی دیگران نیاز داریم، مشورت کردن با کسانی که در زمینه مورد نظر ما تخصص دارند، می‌تواند بسیار مفید واقع شود. افرادی که ما می‌توانیم با آن‌ها مشورت کنیم، می‌توانند شامل دوستان، خانواده، همکاران، مربیان، مشاوران، متخصصان و حتی افرادی با تجربه در زمینه مورد نظر ما باشند. اما باید به این نکته توجه داشت که هر فردی دیدگاه خودش را دارد و ممکن است نظر و پیشنهاد او با نیازها و اهداف ما همخوانی نداشته باشد. بنابراین برای انتخاب بهترین مشاوران، باید به تخصص، تجربه، شناخت شخصیتی و توانایی های ارتباطی آن‌ها توجه کرد.

  بهترین نتیجه گیری از مشورت

  مشورت: پرسیدن نظر دیگران در مورد موضوعی خاص را مشورت می گوییم و از فرد یا افراد آگاهی که با ما هم جهت و هم فرکانس هستند مشاوره می گیریم، این افراد در زندگی نقش راهنما را ایفا می کنند و به ما در اتخاذ تصمیم درست کمک می کنند چون به مسئله اشراف دارند، پس لازمه که خودشون قطعاً راه را بلد باشند و خیر خواه ما هم باشند، و فردی آگاه باشند.

  این افراد حتماً لازم نیست جزء خانواده ما باشند ولی دو شرط هم جهت بودن با ما و آگاهی از مسئله را باید داشته باشند.

  در فراز و نشیب های زندگی بعضاً مسائلی پیش میاد که با مشورت کردن می تونیم انتخاب بهتری داشته باشیم، مشورت و پرسیدن نظر افراد دیگر در مورد مسائلی که داریم می تونه هم به بهبود عملکردمان در قبال آن مسئله کمک کنه و هم منجر به رشد و بهبود فردی ما بشه، و ما در تصمیمات آتی بهتر عمل کنیم و سریعتر تصمیم درست را بگیریم و از تجربیات دیگران استفاده کنیم.

  مشورت خواستن در این موارد خیلی خوبه و باعث می شه که تصمیم درستی در مورد  مسئله بگیریم و در کل به نفع ما تمام بشه. یعنی از توانایی دیگران که قبلاً این مسیر را رفته اند و تجربه مشابهی داشته اند استفاده می کنیم. برای همین مشورت کردن مهمه. ولی سوال مهمّی که در اینجا مطرح هست اینه که با چه کسی باید مشورت کنیم و از چه کسی نظر بخواهیم.

  همانطور که می دانیم مشورت کردن شرایطی داره و نمی شه همینجوری مشورت کرد و از هر کسی نظر خواهی کرد حتی اگر فردی نظری در این مورد به ما داد و صلاحیت نداشت نباید به حرفش گوش کنیم. یا شاید بهتر باشه که اصلاً نظر او را نشنویم.

  برای مشورت کردن فقط از افراد خاصی می تونیم استفاده کنیم. که در زیر به آن اشاره شده.

  افراد اطراف ما به سه دسته تقسیم می شوند که فقط باید با یک دستۀ این افراد که لیاقت مشورت را دارند مشورت کرد.

  دسته بندی افراد از نظر مشورتی

  می تونه اون یه دسته ای که می شه باهاشون مشورت کرد در زندگی شما زیاد باشه و این نشون می ده که موقعیت اجتماعی و فکری و فرکانسی شما و موقعیت احساسی شما در شرایط خوبی هست که دلخواه شماست. یعنی در شرایط خوبی از لحاظ مشورتی و افراد دور و برتون زندگی می کنید. افراد اطراف شما از همفرکانس های شما هستند که با شما هم جهت هستند و حامی شما هستند.

  مشورت و مشاوره گرفتن، زمان خاص خودش رو داره و باید در زمان خودش مشاوره را انجام بدیم و از فردی که می خواهیم مشاوره بگیریم در بهترین زمان مشورت بگیریم و کار را به تعویق نیاندازیم تا مشورت و مشاوره به درد بخوره. و بهترین نتیجه را بده.

  اگر با فرد درستی مشورت کنیم خیلی کارآمد خواهد بود و باعث موفقیت ما در موضوع مورد مشورت خواهد بود، بعد از مشورت با اون فرد به راحتی می تونیم تصمیم بگیریم و با ایمان راه را ادامه می دهیم و در آینده از مشورت و از راهی که رفتیم و انتخابی که کردیم و تصمیمی که گرفتیم که باعث موفقیتمان شد خوشحال و راضی خواهیم بود.

  یکی از علل اصلی نتیجه گیری از مشورتی که انجام دادیم و رضایت از مشورتی که خواستیم اینه که، بعد از مشورت خواستن حتماً به اون اهمیت بدیم و تصمیم خود را در راستای مشورتی که گرفته ایم اتخاذ کنیم و کار را طبق اون مشورت انجام بدیم. یعنی اینطور نباشه که مشورت بگیریم و به راهی که فکر می کنیم برویم و غیر از راه مشخص شده در مشورت را برگزینیم و یا اصلا آن کار را انجام ندهیم. این مشورت به درد نخواهد خورد چون از آن استفاده نشده، قطعاً وقتی ما فرد مورد مشورت را با آگاهی انتخاب کرده باشیم اطمینان به نظر مشورتی اون هم برای ما راحت خواهد بود. و فقط می ماند که به آن عمل کنیم.

  مشورت کردن یکی از نشانه های رشد و بلوغ فردی و اجتماعی هست و نشان دهنده رشد شخصیتی فرده و افرادی که مشورت می کنند و نظر افراد با صلاحیت را در تصمیم گیری هایشان لحاظ می کنند می توانند به نتایج بهتری برسند. پس چه خوبه که به راحتی و در اکثر موارد نظر مشورتی این افراد مهم در زندگیمان را بپرسیم و با آنها مشورت کنیم مخصوصاً در موارد مهم و قطعاً در مسائل مهمی که ما اشراف کاملی به آن موضوع نداریم و با مشورت می تونیم راه درست را تشخیص بدیم.

  با چه کسی مشورت کنیم؟

  دسته بندی افراد از نظر مشورتی

  1. افراد سمی
  2. افراد معمولی
  3. افراد مهم و قابل مشورت

   

  افراد سمی:

  همانطور که از اسم این افراد معلومه اینها افرادی هستند که همیشه ذهنیت منفی نسبت به ما دارند و می خواهند از موقعیتی که به دست می آوردن علیه ما استفاده کنند و ما در کل باید از این افراد دوری کنیم و خط قرمزی دورشون بکشیم و حتی با اونها رفت و آمد هم نکنیم.

  • چیزی که مسلمه معمولاً افراد سمی افرادی غیر از خانواده درجه یک ما هستند یعنی معمولاً پدر و مادر و خواهر و برادر و همسر و فرزندان جزو این افراد نیستند.

  افراد معمولی:

  • معمولاً این افراد از خانواده هر فردی است و اونها تو رو دوست دارند ولی راه و روش زندگی تو رو قبول ندارند یا با تو هم جهت و هم فرکانس نیستند و نمی دانند داری چیکار می کنی و برای مشاوره افراد مناسبی نیستند و چون تو رو دوست دارند، می خواهند مشاوره بدهند و حتی اگر تو از اونها کمک نخواهی اونها خودشون دوست دارند در زندگی تو نظر بدهند. ولی نظر افرادی که با تو هم جهت و هم فرکانس نیستند فایده ای نداره اگر ضرری نداشته باشه و نباید با این افراد مشورت کرد.
  • این افراد معمولاً دوستان و افراد خانواده هستند ولی چون نمی توانند تصمیم درستی بگیرند مخالفت می کنند و همیشه از انتقاد می کنند و نظر مشورتی خوبی ندارند و شاید برعکس راهکار را نشان بدهند، البته بطور ناخواسته.
  • اینها مثل افراد سمی نیستند که بخواهند زیرآب تو را بزنند ولی بلد نیستند چه بگویند برای همین در بهترین حالت ممکن می گویند ببین خودت نظرت چیه و من نمی دانم و در کل مشورت با اینها خوب نیست و به درد نمی خوره و چه بسا تو را در مشورت به اشتباه بیاندازند.

  افراد مهم برای مشورت:

  • این افراد می توانند از افراد خانواده، دوستان و یا دیگران باشند ولی چون با تو هم راستا هستند و تو را کاملاً درک می کنند و به کاری که در این مورد از آنها مشورت می خواهی واقف هستند بهترین مشاوره را به تو می دهند و حتی تو را تشویق به انجام کاری می کنند که دوست داری و درسته.
  • این افراد اگر با آنها مشورت نکنی ناراحت نمی شوند و اگر مشورت بکنی بهترین راه را بهت نشون می دهند و مشورت با این افراد باعث می شه که عمر و زمانی را که آنها برای تجربه به دست آورده باشند در اختیار تو قرار بگیره و بتونی بهترین نتایج را در کمترین زمان به دست بیاوری.
  • یک نفر از این افراد از تمام افراد دور و بر شما براتون مفیدتر خواهد بود.

  در کل مشورت کردن باید با اهل فن باشه و افراد دسته سوم که بتونن به شما کمک کنند تا از این موقعیت برای حل بهتر مسائل استفاده بکنی و نتایج استفاده از مشورت اونها تو را به راه بهتری سوق خواهد داد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  images

  اولین جلسه مشاوره

   

  قیمت اصلی جلسه مشاوره 249,000 تومان

  قیمت اولین جلسه مشاوره 179,000 تومان

  روز
  ساعت
  دقیقه
  ثانیه
  اگر در رابطه ات دچار مشکل شده ای و نمی دانی چطور باید آن را به ازدواج ختم کنی یا این که چطور تکلیفت را مشخص کنی یا رابطه را بهبود ببخشی می توانی از مشاوره شیک اندیش استفاده کنید.

  هیچ نظری وجود ندارد

  پیمایش به بالا