چگونه از نو شروع کنیم؟ راهکارهای شروع زندگی جدید

شروع زندگی جدید
 •  

  چکیده مطلب

  همه ما انسان‌ها نیاز به ایجاد تغییراتی در زندگی داریم. گاهی دچار اشتباهاتی می‌شویم، به آن چیزی که می‌خواهیم نمی‌رسیم و در مجموع، همیشه زندگی برای ما بر وفق مراد نیست. این مسائل نباید موجب شود احساس شکست کنیم، زیرا هیچ وقت برای شروع زندگی جدید دیر نیست. در این مقاله به معرفی راهکارهایی می‌پردازیم […]

  همه ما انسان‌ها نیاز به ایجاد تغییراتی در زندگی داریم. گاهی دچار اشتباهاتی می‌شویم، به آن چیزی که می‌خواهیم نمی‌رسیم و در مجموع، همیشه زندگی برای ما بر وفق مراد نیست. این مسائل نباید موجب شود احساس شکست کنیم، زیرا هیچ وقت برای شروع زندگی جدید دیر نیست. در این مقاله به معرفی راهکارهایی می‌پردازیم که به شما کمک می‌کنند زندگی خود را از نو شروع کنید.

  ۱- سن تنها یک عدد است

  تا به حال شده است بخواهید چیزی یاد بگیرید و به شما بگویند دیگر دیر شده است و نمی‌توانید آن را در این سن یاد بگیرید؟ ممکن است بخواهید در کلاسی ثبت‌نام کنید و به شما بگویند «سر پیری و معرکه‌گیری»! مردم همیشه حرف خودشان را ‌‌‌‌می‌زنند. هر کاری هم بکنید کسی پیدا می‌شود که از شما ایراد بگیرد؛ اما آیا این مسئله واقعاً مهم است؟

  هیچ وقت برای شروع زندگی جدید دیر نیست. اگر دوست دارید سازی یاد بگیرید، درس بخوانید و به دانشگاه بروید، ازدواج کنید، زبان جدیدی یاد بگیرید و… تنها برای هدف خود اقدام کنید و نگران سن خود نباشید. اصولاً افرادی که در سنین بالاتر به دنبال علایق خود می‌روند، قدر لحظات و اهداف خود را بیشتر می‌دانند و بهتر یاد می‌گیرند.

  ۲- به حرف دیگران توجه نکنید

  همان طور که گفتیم شما هر کاری کنید، باز هم کسی پیدا می‌شود تا از شما ایراد بگیرد. شما برای دیگران زندگی نمی‌کنید. آن‌ها هم برای شما زندگی نمی‌کنند. کاری را انجام دهید که دوست دارید و نگران حرف مردم نباشید.

  اغلب ما به خاطر نگاه سنگین جامعه دست از علایق خود می‌کشیم و در سنین بالاتر حسرت آن‌ها را می‌خوریم. برای شروع زندگی جدید به حرف دیگران توجهی نکنید و دنبال چیزهایی بروید که از انجام آن‌ها لذت می‌برید.

  ۳- اهداف خود را مشخص کنید

  احساس می‌کنید افسرده شده‌اید و نمی‌توانید در طول روز حتی کارهای عادی را انجام دهید؟ فکر می‌کنید زندگی پوچ است و انرژی برای شما نگذاشته است؟ بهتر است زودتر دست به کار شوید. زندگی تازه خود را شروع کنید. برای شروع زندگی جدید، یک برگه و خودکار بردارید و تمام آرزوهای کوچک و بزرگ خود را بنویسید، حتی رویاها را هم جا نیندازید. اصلاً به این فکر نکنید که محال است و نمی‌شود. هیچ چیز غیرممکن نیست.

  به آرزوهای خود با دقت نگاه کنید و آنان را بر اساس اولویت دسته‌بندی کنید. به عنوان مثال، از بین صد آرزویی که برای شروع زندگی تازه خود نوشته‌اید، بیشتر از همه دوست دارید کلاس زبان بروید و زبان خود را تقویت کنید. آن را در رتبه اول قرار دهید و مابقی را به ترتیب بچینید.

  حال وقت آن رسیده که به آرزوهایتان به چشم اهدافی دست‌یافتنی نگاه کنید. به نظرتان کدام یک از آن‌ها بلندمدت هستند؟ کدام یک از آن‌ها را می‌توان با دیدن چند ویدئو در اینترنت در عرض دو هفته یاد گرفت؟ اهداف خود را در دسته‌بندی بلندمدت و کوتاه‌مدت قرار دهید. با دیدی واقع‌گرایانه و با توجه به انرژی خود، زمانتان را در روز تقسیم کنید و برنامه‌ریزی کنید.

  مشخص بودن اهداف و برنامه‌ریزی دقیق می‌تواند آن‌ها را دست‌یافتنی‌تر کند. مطمئن باشید به اهداف خود خواهید رسید. ابتدای کار کمی مشکل است؛ اما باور داشته باشید که می‌توانید به آن‌ها به بهترین نحو ممکن دست پیدا کنید.

  ۴- برای اهداف خود برنامه‌ریزی کنید

  هر چقدر از تأثیر برنامه‌ریزی در زندگی بگوییم، کم است. همان طور که در بخش قبلی گفته شد، برای تحقق یافتن اهداف نیاز به برنامه‌ریزی داریم. برنامه‌ریزی دقیق به شما کمک می‌کند به اهداف خود با دیدی واقع‌گرایانه بنگرید و روند دستیابی به اهداف را به چشم خود ببینید.

  ابتدا از برنامه‌ریزی روزانه شروع کنید و پس از مدتی این برنامه‌ریزی را بلندمدت کنید، به گونه‌ای که بدانید در یک ماه چه برنامه‌هایی دارید و چه چیزهایی را باید به سرانجام برسانید. به شما قول می‌دهیم هیچ چیز لذت‌بخش‌تر از تیک زدن جلوی کارهایی که به اتمام رسانده‌اید، نیست.

  ۵- با نوشتن به همه چیز واقعیت ببخش

  نوشتن بر روی کاغذ مانند یک معجزه عمل می‌کند. اگر از افراد موفق بپرسید که چگونه به اهداف خود رسیده‌اند، حتماً به نوشتن اشاره خواهند کرد. علاوه بر این که گفتیم اهداف خود را بر روی کاغذ یادداشت کنید، بهتر است خاطرات روزانه خود را هم بنویسید، خاطراتی هر چند کوتاه.

  نوشتن موجب می‌شود ذهن شما خلوت شود و با انرژی بیشتر و ذهنی سبک‌تر کارها را در پیش بگیرید. وقتی هدفی را می‌نویسید، تازه متوجه می‌شوید که آن قدرها هم سخت و بزرگ نیست و شما حتماً با تلاش به آن خواهید رسید. لحظه ‌لحظه روند شروع زندگی جدید خود را در دفتری زیبا یادداشت کنید و بعداً به آن رجوع کنید. آن وقت می‌بینید که چه چیزهایی می‌خواستید که اکنون آن‌ها را در اختیار دارید.

  ۶- از افراد مسموم فاصله بگیرید

  برای شروع زندگی جدید، حتماً از افرادی که بدبین، دروغ‌گو، خائن، منفی و… هستند، دوری کنید. اگر کسی قدر شما را نمی‌داند، لیاقت بودن با شما را ندارد. اگر دوستی جای تشویق کردن شما، مدام در گوشتان می‌خواند که کارها از توان شما خارج است، فردی مسموم است.

  دوستی‌ها و روابط سمی می‌توانند اهداف و آینده ما را تحت تأثیر قرار دهند. انرژی منفی دیگران می‌تواند بر روی ذهنیات ما تاثیر بگذارد. به همین دلیل، اطراف خود را با انسان‌هایی که سرشار از انرژی مثبت و افکار خوب هستند، پر کنید. هر چه انسان‌های اطرافتان زندگی سالم‌تری داشته باشند، در شما هم انگیزه بیشتری ایجاد می‌شود.

  ۷- خودتان را باور داشته باشید

  هیچ کسی جز خود شما نمی‌تواند ناجی زندگیتان باشد. اگر می‌خواهید برای شروع زندگی جدید قدم بردارید، باید خودتان دست به کار شوید و منتظر کسی نباشید. معجزه در وجود خود شما قرار دارد. در شما توانایی‌هایی نهفته است که خودتان هم از آن‌ها خبر ندارید. ممکن است در ابتدا همه چیز سخت به نظر برسد اما این را بدانید که اول هر کاری دشواری‌های خاص خود را دارد و تمام آن‌ها برطرف خواهند شد.

  ۸- به خودتان عشق بورزید

  انسان‌ها افراد و چیزهای زیادی را دوست دارند، به خانواده خود عشق می‌ورزند، به حیوان خانگی خود محبت می‌کنند و… اما یادشان می‌رود که اول از همه باید خود را دوست داشته باشند. خودتان را همان گونه که هستید بپذیرید و برای اهداف خود تلاش کنید.

  اگر قصد دارید زندگی جدید خود را شروع کنید، یادتان باشد با عشقی که نسبت به خود دارید، می‌توانید به دیگران هم عشق بورزید. هیچ انسانی کامل نیست و در وجود هر کسی کم و کاستی‌هایی وجود دارد. تمام این تفاوت‌ها و کاستی‌ها به خاطر این است که به یکدیگر کمک کنیم و دنیا را با تفاوت‌هایش دوست داشته باشیم. همه این‌ها در صورتی تحقق می‌یابد که شما در ابتدا خود را دوست داشته باشید.

  ۹- از مشاور کمک بگیرید

  برای شروع زندگی جدید، از مشاور کمک بگیرید. همه ما احتیاج به شنیده شدن داریم. گاهی همین که مشکلات و مسائل خود را با دیگران درمیان می‌گذاریم، ذهنمان باز می‌شود و بهتر می‌توانیم برای پیدا کردن راه حل تفکر کنیم. مشاوران می‌توانند در برنامه‌ریزی کردن هم به شما کمک کنند.

  گاهی آن‌ها ویژگی‌هایی را به شما یادآوری می‌کنند که ممکن است خودتان آن‌ها را فراموش کرده باشید. علاوه بر این، می‌توانید در دوره‌های مشاوره، آموزش برنامه‌ریزی، گروه‌های خودپروری و… هم شرکت کنید و با افرادی آشنا شوید که تجربه‌ای مشابه با تجربه شما دارند. وقتی ببینید که دیگران هم مانند شما در حال به چالش کشیدن خود هستند، انگیزه پیدا می‌کنید و چه بسا دوستان خوبی هم بتوانید در این گروه‌ها پیدا کنید و با یکدیگر راه رسیدن به موفقیت را طی کنید.

  جمعبندی

  شروع زندگی جدید می‌تواند ترسناک باشد. اما همه می‌دانیم هر کاری در ابتدا سخت به نظر می‌رسد. بسیاری از کارهایی که ما اکنون آن‌ها را به راحتی انجام می‌دهیم، در ابتدا سخت بودند اما ما از پس آن‌ها برآمدیم و حتی آن سختی‌ها را دیگر به یاد نمی‌آوریم. شروع دوباره هم این چنین است. سخت و طاقت‌فرسا به نظر می‌رسد اما به محض هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی برای دست یافتن به آن‌ها، همه چیز کم کم آسان می‌شود. به یاد داشته باشید که پس از هر دشواری، آسانی خواهد آمد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  images

  اولین جلسه مشاوره

   

  قیمت اصلی جلسه مشاوره 249,000 تومان

  قیمت اولین جلسه مشاوره 179,000 تومان

  روز
  ساعت
  دقیقه
  ثانیه
  اگر در رابطه ات دچار مشکل شده ای و نمی دانی چطور باید آن را به ازدواج ختم کنی یا این که چطور تکلیفت را مشخص کنی یا رابطه را بهبود ببخشی می توانی از مشاوره شیک اندیش استفاده کنید.

  هیچ نظری وجود ندارد

  پیمایش به بالا