مهارت‌های لازم برای تبدیل شدن به یک رهبر خوب

رهبر خوب
 • مهارت‌های لازم برای تبدیل شدن به یک رهبر خوب

  رهبر خوب مهارت‌های لازم برای تبدیل شدن به یک رهبر خوب

  چکیده مطلب

  اگر شما با گروهی از افراد کار می‌کنید باید بتوانید با آن‌ها ارتباط خوبی برقرار کنید و به یک رهبر خوب تبدیل شوید. برای رهبر بودن لزوما نباید سمت رده بالایی در شرکت داشته باشید. حتی در میان همکاران خودتان می‌توانید یک رهبر باشید. برای اینکه یک رهبر خوب باشید باید ویژگی‌های اصلی آن را بدانید و بروی دیگران تاثیرگذار باشید. این نوشته به شما در این زمینه کمک خواهد کرد.

  فرقی نمی‌کند که شما مدیر یک شرکت باشید و یا رهبر یک پروژه بزرگ، تمامی رهبران خوب مهارت های انسانی مثبتی دارند که به صورت ویژه و خاص می‌توانند با کارمندان و افراد تیم خود ارتباط برقرار کنند. اگر به دنبال این هستید در شرکت و یا پروژه ای که در حال فعالیت در آن هستید نقش یک رهبر خوب  را داشته باشید این نوشته را حتما تا انتها بخوانید.

  ۱۰ مهارت برای تبدیل شدن به یک رهبر خوب

   

  ۱.ارتباطات

   

  یک رهبر، می‌تواند به صورت ویژه و خاص با کارمندان سازمان خود ارتباط برقرار کند. برای تبدیل شدن به یک رهبر عالی باید تمام مهارت های ارتباطی را بیاموزید، مانند ارتباط یک به یک، ارتباط سازمانی، مهارت های فن بیان، مهارت های ارتباط تلفنی و ایمیلی و حتی مهارت های ارتباط از طریق شبکه های اجتماعی.

  بخش بزرگی از مهارت ارتباطی، مهارت گوش دادن است. یک رهبر خوب باید بتوانید فضایی برای شنیدن سخنان همه کارمندان خود را بوجود بیاورد و سیاست درهای باز را برای ارتباط با همه ایجاد کند. رهبران باید در بعضی زمان ها در بین همه حضور پیدا کنند و به مشکلات و دغدغه های کارمندان خود توجه کنند.

  ۲. انگیزه

   

  رهبران باید بتوانند در افراد انگیزه برای تلاش بیشتر برای سازمانشان را ایجاد کنند. اما چگونه؟ فقط افزایش حقوق و دستمزد نمی‌تواند این موضوع را حل کند. (هرچند که این موضوع هم مهم است.) روش های زیادی برای انگیزه دادن به کارمندان وجود دارد، مانند افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس در کارمندان از طریق مطرح کردن آن‌ها و اعطای جوایز مختلف و همچنین اعطای مسئولیت های جدید تا احساس کنند که در شرکت سرمایه گذاری ویژه ای را انجام می‌دهند.

  شما برای تبدیل شدن به یک رهبر خوب باید بیاموزید که از چه راه هایی می‌توانید انگیزه کارکنان خود را افزایش دهید تا بهره وری و شوق خود را برای کار و فعالیت بیشتر کنند.

  ۳. تفویض اختیار

   

  رهبران افرادی هستند که مسولیت پاسخگویی دربرابر کارهایی زیادی را به عهده دارند اما ترسی از واگذار کردن انجام آن‌ها به دیگران را ندارند  و رهبران قوی می‌توانند به بقیه در زمینه های مختلف اعتماد کنند و مسولیت ها را تفویض کنند.


   

  رهبران ویژگی کارمندان خود را بخوبی دانسته و کارهای مختلف را به افراد مناسب می‌سپارند و به این شکل تمرکز خود را بروی مسائل مهم سازمانی حفظ می‌کنند.

  ۴. انرژی مثبت

   

  داشتن منش مثبت یکی از ویژگی های یک رهبر خوب است. شما باید بتوانید وقتی که کارها درست پیش نمی‌رود بخندید و این چنین فضای مثبت و سالمی را ایجاد کنید تا فشارهای روانی کاهش یابد. پرسیدن احوالات کارمندان و برنامه ریزی شخصی آن‌ها برای تعطیلات آخر هفته جو مثبتی را ایجاد خواهد کرد.

  اگر کارمندان احساس مثبتی به محیط اطراف خود داشته باشند احتمال بیشتری برای فعالیت بیشتر و با انرژی خواهند داشت

  ۵. صداقت داشتن

   

  کارمندان باید احساس راحتی با مدیران خود داشته باشند و بتوانند سوالات و دغدغه های خود را بدون مشکلی بپرسند. بسیار ضروری است که شما وقار خود را حفظ کنید و با نشان دادن چهره ای صادقانه و با وقار بتوانید احترام بقیه را بدست آورید. همچنین از صداقت کارمندان خود نیز قدردانی کنید.

  ۶. خلاقیت

   

  به عنوان یک رهبر شما باید تصمیمات مختلفی بگیرید که گاهی وقت ها راه حل واضحی برای آن‌ها ندارید. در نتیجه شما باید از تفکر خلاق استفاده کنید.

  بیاموزید که راه حل های جدید را چگونه به کار ببندید و یا چگونه با روش جدیدی مشکلات را حل کنید. به این شکل کارمندان شما تحت تاثیر قرار خواهند گرفت و متوجه می‌شوند که رهبر آن‌ها فرد ریسک پذیر است که می‌تواند در شرایط گوناگون راه حل های خلاف عادت را بکار بگیرد و راه های جدیدی را بوجود بیاورد.

  ۷. بازخورد دادن

   

  یک رهبر خوب باید دائما عملکرد کارکنان خود را تحت نظر داشته باشد و به دنبال موقعیت هایی باشد تا اطلاعات مفیدی را برای افزایش عملکرد کارکنان به آن‌ها ارائه دهد. هرچند که بین توصیه کردن به کارمندان و کمک کردن به آن‌ها در انجام کارها تفاوت هایی وجود دارد. یک رهبر خوب باید به کارکنان خود آموزش دهد که چگونه مهارت های خود را ارتقا دهند و چگونه قدرت تصمیم گیری در محیط کار را بدست آورند این چنین شما کارمندانی با اعتماد به نفس بیشتر که می‌توانند از پس وظایف بیشتری بربیایند را تربیت خواهید کرد.

  ۸. مسئولیت پذیری

   

  یک رهبر خوب مسئولیت شکست و موفقیت تیم و شرکت خود را به عهده می‌گیرد. بنابراین شما باید پذیرای شکست وقتی که کارها درست پیش نمی‌روند را داشته باشید و خودتان را مسئول بدانید.


   

  اگر کارمندان شرکت ببینند که مدیرآنها بجای اینکه خود را مسئول شکست در نرسیدن به اهداف ندانسته و دیگران و کارمندان را مقصر بداند، این چنین رهبر احترام خود را از دست می‌دهد. پذیرفتن اشتباهات و شکست ها و ارائه راه حل های واضح برای بهبود وضعیت و رسیدن به نتایج از مسئولیت های یک رهبر خوب است.

  ۹. تعهد داشتن

   

  یک رهبر خوب باید تعهد خود به شرکت و اهداف موردنظر را بخوبی به نمایش بگذارد. اگر می‌خواهید یک رهبر خوب در شرکت تان باشید باید ساعات بیشتری را به فعالیت بپردازید تا کارمندان میزان تعهد شما را ببینند و از شما به عنوان الگویی برای فعالیت بیشتر یاد کنند.

  اگر به کارمندان خود قولی می‌دهید مانند برگزاری یک جشن در شرکت در ازای رسیدن به هدف خاصی حتما این موضوع را بخاطر بسپارید. اگر خودتان به قولی که می‌دهید عمل نکنید نباید از کارمندان خود انتظار تعهد کامل را داشته باشید.

  ۱۰. انعطاف پذیری

   

  تغییرات دقیقه نودی در کار اتفاق می‌افتد و امری اجتناب ناپذیر است. اگر می‌خواهید یک رهبر خوب باشید باید منعطف بودن و توانایی پذیرفتن تغییرات در برنامه ها را بیاموزید. این گونه کارمندانتان توانایی شما را در کنترل محیط پر از تغییر و خلاقیت برای مواجه با شرایط گوناگون را ستایش خواهند کرد.

  به همین ترتیب باید با آغوش باش پیشنهادات و بازخوردهای کارمندان را بشنوید. اگر کارمندان از قسمتی از کار خود ناراضی هستند به دغدغه آن‌ها گوش دهید و توانایی تغییرات ضروری را داشته باشید. کارمندان از رهبری که می‌تواند بازخوردهای مناسب را بپذیرید قطعا قدردانی خواهند کرد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  images

  اولین جلسه مشاوره

   

  قیمت اصلی جلسه مشاوره 249,000 تومان

  قیمت اولین جلسه مشاوره 179,000 تومان

  روز
  ساعت
  دقیقه
  ثانیه
  اگر در رابطه ات دچار مشکل شده ای و نمی دانی چطور باید آن را به ازدواج ختم کنی یا این که چطور تکلیفت را مشخص کنی یا رابطه را بهبود ببخشی می توانی از مشاوره شیک اندیش استفاده کنید.

  هیچ نظری وجود ندارد

  پیمایش به بالا