موفقیت در دو قدمی شماست: ۷ روش برای ایجاد نظم شخصی

نظم شخصی
 • موفقیت در دو قدمی شماست: ۷ روش برای ایجاد نظم شخصی

   

  چکیده مطلب

  نظم شخصی یکی از مهم ترین مسائل برای موفقیت است. در زندگی هر فرد موفق شما می‌توانید نظم خاصی را مشاهده کنید. آیا می‌دانید که چگونه برای خودتان نظم شخصی ایجاد کنید؟ در این نوشته با ۷ روش بیاموزید که چگونه این کار را انجام دهید.

  طبیعت انسان به این گونه است که مدام به دنبال راه حل های آسان است. در حقیقت ما دارای تکامل یافته‌ترین مغز هستیم و لذا به عنوان باهوش ترین موجود زنده در این کره خاکی ، همواره به دنبال کارامدترین راه ها برای مقابله با چیزها و فرآیندهایی هستیم که در زندگی با آنها رو به رو می شویم. نظم شخصی یکی از مهارت‌هایی است که به شما برای رسیدن به خواسته هایتان کمک می‌کند.

  اما گاهی این تلاش ها راه به جایی نمی برد. با اینکه ما فوق العاده هوشمند هستیم، اما گاهی اوقات سعی می کنیم برخی سطوح غیر ممکن از ارتقا و پیشرفت را به زور وارد زندگی مان کنیم. به عبارت دیگر، شما نمیتوانید سخت کار کنید، خودتان را به زحمت بیندازید، به شدت بر یادگیری یا رشد تمرکز کنید و یا دائما کارهای پرمخاطره انجام دهید. این واقعا بد است. همانطور که احتمالا شنیده اید، گاهی اوقات استفاده از پله ها، به جای آسانسور، آسانتر و سریعتر است.

  لاجرم گاهی اوقات، زندگی شما را به مسیری هدایت می کند که در آن احساس می کنید تمایلی به انجام کارهایی را که لازم است انجام دهید ندارید. این قسمت طبیعی از زندگی در این سیاره زیبا است. اما ما در درون خود قدرتی داریم  که به به ما این اجازه را می دهد تا با توسعه نظم شخصی با این فقدان انگیزه مقابله کنیم و زندگی خود را به جایی که می خواهیم هدایت نماییم. هفت گامی که در پایین ذکر شده اند به شما برای توسعه این نظم شخصی کمک خواهند نمود.

  ۱. آنچه را که می‌خواهید تعریف کنید

  نظم شخصی موفقیت در دو قدمی شماست: 7 روش برای ایجاد نظم شخصی

  اگر ندانید چه می‌خواهید چگونه می توانید بدان دست یابید؟ قبل از اجرای هر فرآیند، باید یک هدف داشته باشید. به عبارت دیگر شما باید بدانید که چه کاری می خواهید انجام دهید. احتمالا این گام ساده ترین و ابتدایی ترین مرحله در ایجاد نظم شخصی است که  می‌توانید آن را با درک اینکه دقیقا در کجای زندگیتان ایستاده اید تنظیم نمایید.

  ۲. انگیزه خود را پیدا کنید

  نظم شخصی

  آتشی که چندین ساعت می سوزد انرژی خود را از کجا تامین می کند؟  بی شک آن به نوعی گاز یا سوخت نیاز دارد. هدف شما به مثابه آن آتش، و انگیزه تان همانند سوخت است. شما باید انگیزه را به صورت تدریجی به درون خود تزریق کنید تا شما را در مسیرتان حفظ کند. نظم شخصی چیزی نیست که بتوانید در یک مدت کوتاه بدان دست یابید بلکه باید تمرین کنید.

  خب باید ببینید انگیزه شما در این مسیر چیست و چگونه می توانید خود را برای ادامه مسیر تحریک نمایید؟ دو راه برای ایجاد انگیزه وجود دارد: فکر کردن به چیزهایی که به عنوان اهداف دوست دارید بدانها دست یابید (مانند رسیدن به منصب مدیرعاملی، مالکیت کسب و کار خود یا رانندگی با آخرین مدل بنز )، و یا چیزهایی که اگر به دست نیاورید، نمی توانید به اهدافتان دست یابید (مانند اینکه اگر ندانید هم اکنون در کجای زندگیتان قرار دارید هرگز نخواهید توانست نظم شخصی را بر زندگیتان اعمال کنید).

  نظم شخصی انگیزه دهنده‌ی شما خواهد بود

  به نظر من بهترین شکل انگیزه،  مورد دوم است. لذا به همه چیزهایی که در صورت عدم ایجاد نظم شخصی مناسب در زندگیتان ،نمی‌توانید بدان‌ها دست یابید فکر کنید : مثلا حرفه یا حتی شغلی که هرگز نمی توانید به آن دست یابید زیرا تنبل هستید.

  پولی که هرگز نخواهید داشت چون به هدفتان نرسیده اید. خانه ای که در آن زندگی نخواهید کرد یا خودرویی که هرگز با آن رانندگی نخواهی کرد و یا شریکی که هرگز با شما نخواهد بود چون برای بودن با او تلاشی نکرده اید.

  این افکار، احساسات و تحولات بیشتری را نسبت به اینکه تصور کنید روزی با خودروی مورد علاقه تان رانندگی خواهید کرد در شما ایجاد می کنند. این واقعیت ناراحت کننده که اگر تغییر نکنید و نظم شخصی خود را ایجاد نکنید هرگز خودروی مورد علاقه تان را نخواهید داشت شما را متحول خواهد کرد.

  ۳. زمانی که آرزویی ندارید برای خود یک سیستم آماده کنید

  نظم شخصی موفقیت در دو قدمی شماست: 7 روش برای ایجاد نظم شخصی

  ممکن است در مسیر رسیدن به اهدافتان به موانع و مشکلاتی برخورد کنید یا مداوما با اهدافی مواجه شوید. در اینجاست که نظم شخصی کاربرد خود را نشان می دهد چرا که با تنظیم آن، تنها کارهایی را که لازم است و به تعیین هویت و اهدافتان کمک می کند انجام خواهید داد.

  بنابراین اگر انگیزه ای نداشته باشید و تمایلتان را برای رسیدن به اهداف از دست داده باشبد، تنظیم سیستمی نظیر تکنیک Pomodoro به شما کمک خواهد کرد تا  کار خود را انجام دهید. هر بار که چنین تکنیکهایی را تکرار کنید، بیشتر پیشرفت خواهید کرد.


   

  سعی کنید برای مدتی رسانه های اجتماعی را کنار گذاشته یا وب سایت ها را برای مدت کوتاهی مسدود کنید، و تنها بر روی کارهایی که دوست دارید تمرکز کنید. تلویزیون را خاموش کنید، حتی اگر فقط صدای پس زمینه آن به گوش برسد. هدفون‌های خود را کنار بگذارید و تنها  آنچه را که دوست دارید داشته باشید به یاد آورید.

  ۴. در پایان مسیر به خود پاداش دهید

  نظم شخصی موفقیت در دو قدمی شماست: 7 روش برای ایجاد نظم شخصی

  این که تمام روز را بدون توقف کار کنید تا بتوانید کارتان را تکمیل نمایید، تنها پاداش کوچکی را برای شما به ارمغان خواهد آورد. پس کمی از خانه بیرون بروید و چیزی بخورید و راه هایی را برای پاداش دادن به خود بیابید.

  البته باید جایزه تان را به گونه ای انتخاب کنید که با هدفتان سازگار باشد. ذات انسان به گونه ایست که برای پاداش تلاش می کند پس با آن مبارزه نکنید.

  ۵. وقتی به نتیجه نمی‌رسید خود را ناراحت نکنید

  نظم شخصی موفقیت در دو قدمی شماست: 7 روش برای ایجاد نظم شخصی

  این که نتوانید به اهدافی که برای یک روز، یک هفته یا یک ماه تعیین نموده اید دست یابید امری طبیعی است، پس نباید خودتان را سرزنش کنید.  شاید شما از مسیر اصلیتان منحرف شده باشید و مسیر دیگری را طی نموده اید و کارهای دیگری را انجام دادهاید یا شاید هنوز هدف اصلی خود را پیدا نکردهاید.

  هر چه بیشتر وقت خود را صرف گله و شکایت کنید و از خودتان متنفر باشید، زمان بیشتری را که میتوانستید صرف اصلاح خود کنید از دست خواهید داد. شما یک دستگاه نیستید که کارهای تعیین شده را به صورت ریتمیک انجام دهید. البته می‌توانید با برقراری نظم شخصی در مسیر اهدافتان گام بردارید اما اگر نتوانستید، به جای تنفر از خودتان، مجددا تمام مسایل را چک کنید

  ۶. بر پیشرفت خود تمرکز کنید

  نظم شخصی موفقیت در دو قدمی شماست: 7 روش برای ایجاد نظم شخصی

  اینکه چه چیزی موثر خواهد بود و چه چیزی نخواهد بود  برای هر فرد کاملا منحصر به فرد است. روش هایی وجود دارد که قطعا مسمر ثمر خواهند بود و لذا شما باید از آنها استفاده کنید.. سوال این است که کدام تکنیک اثربخش تر است و آیا برای زندگی شما مناسب است یا خیر. از یکی از کارها شروع کنید، و اگر احساس خوبی نداشتید، بعدی را امتحان کنید.

  اما سعی کنید حداقل یک بازه زمانی ۳۰ روزه را قبل از اینکه در مورد مناسب بودن یا نبودن کاری تصمیم بگیرید، بدان کار تخصیص دهید.

  ۷. آنچه را که می خواهید را برنامه‌ریزی کنید

  نظم شخصی موفقیت در دو قدمی شماست: 7 روش برای ایجاد نظم شخصی

  همانطور که قبلا ذکر شد، اگر  نتوانستید کاری را انجام دهید، نباید به خودتان سخت بگیرید، زیرا شما می توانید جهت یا اهداف خود را تغییر دهید. مهم این است که به طور منظم اهداف و خواسته های خود را بررسی کنید تا در مسیر پیشرفت باقی بمانید، و در عین حال اطمینان حاصل کنید که به اهداف مورد نظرتان دست خواهید یافت.

  اگر شما مدام در حال دستیابی به چیزهایی هستید، اما در ذهن خود، مجموعه ای از اهداف را تعیین نموده اید و مدام ناراحتید که چرا بدانها دست نیافته اید باید بگویم که به طور کامل آنچه را که در واقع انجام داده اید فراموش کرده اید.

  بنابراین برای جلوگیری از بروز این شکاف بین دستاوردهای واقعی خود در مقابل اهدافی که تعیین نموده اید، مطمئن شوید که هر دو را به دقت تنظیم نموده اید.

   

  نتیجه گیری: این روند یک فرآیند چرخه وار است

  بهبود و توسعه‌ی نظم شخصی، تا حدی فرآیندی چرخه وار است در واقع در این چرخه، شما تعیین می‌کنید که چه چیزی می‌خواهید، انگیزه ی مورد نیاز برای رسیدن به آن چیست، روش هایی که برای انجام آن به کار می برید کدامها هستند، و سپس دوباره آن را تعریف یا بازبینی کنید تا اینکه نهایتا در مسیر قرار گرفته و بدان دست خواهید یافت.

  این امر که چرا  مرحله بازتعریف و بررسی مجدد اتفاق می‌افتد بدین امر باز می گردد که شما یک هدف را انجام داده اید یا به این دلیل است که می‌خواهید مسیر خود را تغییر دهید. این سیکل دایره وار به شما این امکان را می‌دهد که حرکت خود را ادامه دهید و عادت های لازم را برای دستیابی به نظم شخصی موثر کشف نمایید .

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  images

  اولین جلسه مشاوره

   

  قیمت اصلی جلسه مشاوره 249,000 تومان

  قیمت اولین جلسه مشاوره 179,000 تومان

  روز
  ساعت
  دقیقه
  ثانیه
  اگر در رابطه ات دچار مشکل شده ای و نمی دانی چطور باید آن را به ازدواج ختم کنی یا این که چطور تکلیفت را مشخص کنی یا رابطه را بهبود ببخشی می توانی از مشاوره شیک اندیش استفاده کنید.

  هیچ نظری وجود ندارد

  پیمایش به بالا