در هنگام استرس چیکار‌ کنیم؟ چگونه استرس شدید را کنترل کنیم؟

هنگام استرس
 • هنگام استرس در هنگام استرس چیکار‌ کنیم؟ چگونه استرس شدید را کنترل کنیم؟

  چکیده مطلب

  یکی از بزرگ‌ترین معضلات بشر در عصر جدید، داشتن استرس فراوان است. هر چه دنیا بیشتر به سمت توسعه پیش می‌رود، میزان استرس وارد شده به بشر نیز افزایش می‌یابد. مضطرب بودن می‌تواند انسان را از پا دربیاورد و توانایی‌های او را از بین ببرد. چه بسا بسیاری از استعدادها به خاطر داشتن اضطراب شکوفا […]

  یکی از بزرگ‌ترین معضلات بشر در عصر جدید، داشتن استرس فراوان است. هر چه دنیا بیشتر به سمت توسعه پیش می‌رود، میزان استرس وارد شده به بشر نیز افزایش می‌یابد. مضطرب بودن می‌تواند انسان را از پا دربیاورد و توانایی‌های او را از بین ببرد. چه بسا بسیاری از استعدادها به خاطر داشتن اضطراب شکوفا نشده‌اند. این مشکل می‌تواند باعث بروز بیماری‌های خطرناکی در انسان شود. با توجه به اهمیت این مسئله در این مقاله می‌خواهیم به راهکارهایی که در هنگام استرس به شما می‌تواند کمک کند، بپردازیم.

  نفس عمیق بکشید

  شاید کمی کلیشه‌ای به نظر برسد اما نفس عمیق می‌تواند شما را آرام کند. هر زمان که ضربان قلب شما در اثر استرس بالا رفت، سعی کنید نفس عمیق بکشید. حتی این کار نیز شیوه‌های صحیح خود را دارد. در ابتدا یک دست خود را روی قفسه سینه و دیگری را روی شکم بگذارید. سپس اکسیژن را به آرامی وارد ریه‌های خود کنید. بهتر است تا چهار ثانیه عمل دم طول بکشد.

  در این زمان شکم شما باید به آرامی بالا بیاید. سپس به اندازه چهار الی پنج ثانیه نفس خود را نگه‌دارید و پس از آن عمل بازدم را انجام دهید. زمان بازدم یک الی دو ثانیه بیشتر از زمان دم است. این کار را برای سه بار انجام دهید. قطعاً اولین قدم برای آرام کردن خودمان در هنگام استرس، نفس عمیق کشیدن است؛ زیرا در این زمان بدن شما نیاز به اکسیژن کافی دارد تا بتواند شرایط را تجزیه و تحلیل کند. در نتیجه، تنفس عمیق می‌تواند به بدن شما اکسیژن‌رسانی کند.

   

  از محیط دور شوید

  یکی دیگر از شیوه‌هایی که به شما کمک می‌کند تا در هنگام استرس داشتن خود را کنترل کنید، ترک کردن محیط است. به عنوان مثال، اگر در اتاق خود هستید و استرس به شما وارد شده است، به اتاقی دیگر بروید. سعی کنید به جایی بروید که هوا در جریان باشد. پنجره را باز کنید و هوای تازه تنفس کنید.

  خود را سرگرم کنید

  مضطرب شدن می‌تواند شما را از انجام کار اصلی که می‌خواهید بر آن تمرکز کنید، دور کند. چه بسا همان مسئولیتی که بر دوش شما است، موجب بروز استرس شده است. پیشنهاد ما این است که در این مواقع کمی از انجام دادن آن کار دوری کنید. در این حین خود را با انجام فعالیتی دیگر سرگرم کنید. به عنوان مثال، تلویزیون نگاه کنید. کمی موسیقی گوش دهید یا در صورت داشتن وقت بیشتر یک فیلم خوب و سرگرم‌کننده تماشا کنید.

  پافشاری بر ادامه دادن فعالیت اصلی موجب می‌شود استرس بیشتر در شما نفوذ کند و در نهایت، تمام وقت خود را در چنین وضعیتی از دست دهید. پس بهتر است کمی از آن را برای آرام کردن خود استفاده کنید و مابقی زمان را با ذهنی آرام به انجام فعالیت اصلی خود بپردازید.

  آب بنوشید

  نوشیدن آب یکی دیگر از راهکارهایی است که می‌تواند در کنترل اضطراب مؤثر باشد. در واقع، مضطرب بودن می‌تواند یکی از دلایل کم نوشیدن آب باشد. در نتیجه، در طول روز به اندازه کافی آب بنوشید تا از بروز چنین حالتی پیشگیری کنید. آب کافی می‌تواند موجب تعادل دمای بدن شود و شما را آرام کند.

  چای سبز معجزه می‌کند

  چای سبز یکی از آرامش‌بخش‌ترین دم‌نوش‌هایی است که می‌توانید در هنگام استرس آن را بنوشید و آرام شوید. در این نوشیدنی فوق‌العاده ماده‌ای به نام «تیانین» وجود دارد. تیانین ارتباط مستقیمی با کنترل استرس دارد. علاوه بر این، این دمنوش برای افرادی که تمایل به نوشیدن آب به اندازه زیاد ندارند نیز بسیار مناسب است، هر چند هیچ نوشیدنی در دنیا جای آب را نمی‌گیرد.

  گل‌گاوزبان، نوشیدنی ضد استرس

  گل‌گاوزبان یکی از بهترین گیاهانی است که می‌تواند اضطراب شما را در هنگام استرس کاهش دهد. این گیاه به صورت دمنوش استفاده می‌شود. گل‌گاوزبان دارای پتاسیم و کلسیم فراوانی است. این دو ماده موجب تحریک بدن و تبادلات سلولی می‌شود. با تنظیم تبادلات سلولی سیستم اعصاب انسان آرام می‌شود. در نتیجه، استرس به طور قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌کند.

  برگ‌های خشک شده این گل را به مدت ده دقیقه در آب جوش قرار دهید و روی لیوان را بپوشانید تا به خوبی دم بکشد. رنگ جذاب این دمنوش شما را جذب خواهد کرد. اگر به طعم لیمو در نوشیدنی‌های گرم علاقه دارید، می‌توانید در آن چند قطره آب لیمو تازه بریزید. این نوشیدنی شما را سرحال می‌کند، بسیار نشاط‌آور است و موجب رفع حواس‌پرتی می‌شود. از آن جایی که استرس موجب تنگی نفس و اختلال در تنفس می‌شود، دمنوش گل‌گاوزبان می‌تواند این مورد را نیز برطرف کند.

  پیاده‌روی کنید

  Closeup of male legs hiking in nature.

  اگر به سلامت جسمی و روحی خود اهمیت می‌دهید، پیشنهاد می‌کنیم روزی یک الی نیم ساعت پیاده‌روی کنید. این گونه هم از خانه و فضای بسته خارج می‌شوید و هم هوایی تازه تنفس می‌کنید. این ورزش هیچ خرجی ندارد. زیاد هم وقت شما را نمی‌گیرد و مسلماً در برابر آن فشاری که در هنگام استرس احساس می‌کنید، بسیار ارزشمند است.

  هر گونه فعالیت فیزیکی می‌تواند شما را آرام کند. اگر به ورزش کردن علاقه دارید، با تمرین‌های اصولی نیز می‌توانید اضطراب خود را کنترل کنید. فعالیت‌های فیزیکی و پیاده‌روی می‌توانند امواج آلفا را در ذهن شما افزایش دهند و در نهایت، احساس خوبی در شما ایجاد کنند.

  به موسیقی آرام گوش کنید

  شاید هیچ فردی در دنیا وجود نداشته باشد که از موسیقی بیزار باشد. حتی حیوانات و گیاهان نیز از شنیدن موسیقی خوب لذت می‌برند. کافی است زمانی که مضطرب می‌شوید به موسیقی آرامی گوش کنید. سعی کنید در این لحظه هیچ کار دیگری انجام ندهید و چند دقیقه‌ای را با خود خلوت کنید. برای ارتباط برقرار کردن بهتر پیشنهاد می‌کنیم از هندزفری، هدست یا هدفون استفاده کنید. شنیدن صدای طبیعت مانند بارش باران، امواج دریا، صدای جیرجیرک‌ها در شب و… هم می‌تواند موسیقی خوبی باشد.

  مدیتیشن

  برای انجام مدیتیشن می‌توانید از موسیقی‌هایی که برای این کار ساخته شده است، استفاده کنید. تمام سعی خود را بکنید تا تمرکزتان روی نفس شما باشد. در اوایل انجام مدیتیشن ممکن است نتوانید حواس خود را به خوبی جمع کنید و مدام تمرکزتان را از دست بدهید. پس از چند بار تمرین، انجام این کار برای شما بسیار آسان خواهد شد و تأثیرش را روی مدیریت احساسات در هنگام استرس خواهید دید.

  نوشتن را فراموش نکنید

  زمانی که استرس بر شما غلبه می‌کند و احساس می‌کنید که از دست زمین و زمان خسته شده‌اید، کاغذی بردارید و تمام احساسات خود را در آن یادداشت کنید. فکر می‌کنید چه چیزی باعث شده است تا مضطرب شوید؟ راهکارهای خودتان برای رهایی از این احساس چیست؟ آیا احساس خشم و ناراحتی دارید؟ تمام افکار خود را در قالب واژگان روی کاغذ پیاده کنید. متأسفانه قدرت نوشتن را دست‌کم می‌گیریم و به همین دلیل، نمی‌توانیم تأثیرات آن را روی زندگی خود درک کنیم.

  با عزیزانتان صحبت کنید

  اگر فردی را در زندگی خود دارید که می‌توانید به او تکیه کنید، واقعاً خوشبخت هستید. اگر این شخص حتی توانایی کمک کردن به شما را ندارد، بهتر است تنها به او زنگ بزنید و مدتی را با هم صحبت کنید. شنیدن صدای عزیزان مانند موسیقی عمل می‌کند و بسیار آرام‌بخش است.

  آدامس بجویید

  یکی از راه‌های به آرامش رسیدن و کاهش استرس، آدامس جویدن است. پژوهش‌هایی در این زمینه انجام شده است که نشان می‌دهند آدامس جویدن در هنگام استرس می‌تواند شما را آرام کند. در این حالت مغز شما فعال می‌شود و جریان خون نیز افزایش پیدا می‌کند.

  رایحه‌درمانی

  عطرها و بوها نیز می‌توانند به ما کمک کنند تا اضطراب خود را کنترل کنیم. حتماً شما هم در موقعیتی قرار گرفته‌اید که احساس کنید یک بو برایتان بسیار آرام‌بخش است. برای این کار می‌توانید از شمع‌های معطر، اسانس‌های مایع و عود استفاده کنید. رایحه‌ها نه تنها می‌توانند به شما آرامش دهند بلکه باعث بهبود کیفیت خواب شما هم خواهند شد.

  از هر رایحه‌ای که دوست دارید می‌توانید استفاده کنید؛ اما بهترین رایحه‌ها برای کاهش استرس شامل شمع‌ها و اسانس‌هایی می‌شوند که بوی رز، بهارنارنج، چوب صندل، کندر، بابونه رومی، ترنج، علف وتیور، پرتقال و یالانگ یالانگ می‌دهند.

  جمع‌بندی

  در این مقاله به راهکارهایی پرداختیم که در هنگام استرس می‌توانند برایتان آرامش به ارمغان بیاورند. داشتن استرس کم می‌تواند برای انسان مفید هم باشد زیرا محرکی برای انجام فعالیت‌ها است؛ اما در صورت افزایش پیدا کردن استرس، دیگر انسان نمی‌تواند فعالیت‌های خود را به درستی انجام دهد. گاهی این حالت در بلندمدت موجب بروز بیماری می‌شود و انسان را از پا درمی‌آورد. در برخی موارد نیز امکان انجام فعالیت‌های روزمره هم دیگر وجود نخواهد داشت؛ بنابراین، باید هر چه سریع‌تر این احساس را درمان کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  images

  اولین جلسه مشاوره

   

  قیمت اصلی جلسه مشاوره 249,000 تومان

  قیمت اولین جلسه مشاوره 179,000 تومان

  روز
  ساعت
  دقیقه
  ثانیه
  اگر در رابطه ات دچار مشکل شده ای و نمی دانی چطور باید آن را به ازدواج ختم کنی یا این که چطور تکلیفت را مشخص کنی یا رابطه را بهبود ببخشی می توانی از مشاوره شیک اندیش استفاده کنید.

  هیچ نظری وجود ندارد

  پیمایش به بالا