انرژی مثبت چگونه زندگی خود را سرشار از انرژی مثبت کنیم؟

چکیده مطلب

داشتن انرژی مثبت در زندگی یکی از ضروریات زندگی هر شخصی است. اگر فرد در زندگی خود انرژی مثبت داشته باشد علاوه بر این که تاثیرات آن را بر روی زندگی خود مشاهده خواهد کرد بلکه در هنگام ارتباط با دیگران این انرژی مثبت نیز به دیگران منتقل می‌گردد. می‌توان انرژی مثبت را بدین گونه […]

داشتن انرژی مثبت در زندگی یکی از ضروریات زندگی هر شخصی است. اگر فرد در زندگی خود انرژی مثبت داشته باشد علاوه بر این که تاثیرات آن را بر روی زندگی خود مشاهده خواهد کرد بلکه در هنگام ارتباط با دیگران این انرژی مثبت نیز به دیگران منتقل می‌گردد. می‌توان انرژی مثبت را بدین گونه تعریف کرد: هر چیزی که حس خوشایندی برای ما برمی‌انگیزد را انرژی مثبت می‌نامید. اما چگونه می‌توان در زندگی انرژی مثبت داشت و از زندگی خود لذت ببریم؟

هدف از این مقاله ارائه راهکارها و روش‌‌هایی است که به کمک آن بتوان در زندگی خود انرژی مثبت ایجاد کرد.

۱- همیشه مثبت‌اندیش باشید

 

اولین گام برای این که زندگی خود را با انرژی مثبت پر کنید مثبت فکر کردن است. شما باید تمام افکار منفی را از خود دور کنید و در زندگی خود همه افکار مثبت را انتخاب کنید. این کار شاید در ابتدا برای شما سخت باشد اما اگر بتوانید آن را به عادت تبدیل کنید می‌توان لحظه لحظه زندگی خود را با انرژی مثبت پر کنید.


 

۲- برای داشتن انرژی مثبت با افراد مثبت دوست باشید

اگر دوست دارید زندگی شاد و مثبتی داشته باشید باید با افرادی که مثبت هستند دوست شوید. یک دوست مثبت‌اندیش باعث انتقال این افکار مثبت خود به شما خواهد شد و بر روی زندگی شما نیز تاثیر دارد. پس افراد تاثیر مستقیمی بر روی زندگی هر فرد دارند. در کنار این که شما باید افراد مثبت‌اندیش دوست باشید باید افراد منفی‌باف را نیز از خود دور کنید و تا جایی که امکان دارد از آن‌ها دوری کنید.

۳- به خود متکی باشید

 

برای این که در زندگی انرژی مثبت داشته باشید باید در کل زندگی خود به خود متکی باشید. هیچ وقت از دیگران توقع نداشته باشید. کسی که از دیگران توقع دارد باعث ایجاد استرس در زندگی خود می‌شود و به سبب این استرس، انرژی مثبت را از زندگی خود دور خواهد کرد و به انرژی‌های منفی اجازه ورود خواهد داد.

۴- جنبه‌های مثبت هر کاری را پیدا کنید

برای اینکه بتوانید انرژی مثبت را وارد زندگی خود کنید قبل از شروع هر کاری جنبه‌های مثبت آن کار را پیدا کنید و بر روی آن تمرکز کنید. هنگامی که شما بر روی جنبه مثبت کار تمرکز کنید خود به خود جنبه‌های منفی قضیه از ذهن شما دور خواهد شد. این کار را به صورت روزانه تکرار کنید تا همیشه زندگی‌تان از لحظه‌های مثبت پر شود.

۵- برای داشتن انرژی مثبت گاهی نیز در درون خود مثبت صحبت کنید

 

گاهی لازم است با خودتان گفتگوهای مثبت درونی داشته باشید. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان بسیاری از افکار ما با گفتگوهای درونی مثبت ما شکل خواهد گرفت. اما بسیاری از افراد از این امر غافل هستند. به عنوان مثال با خود بگویید من توانایی این کار را دارم، من خودم را دوست دارم، من عاشق خود هستم.

۶- نوشته‌ها و مطالب مثبت بخوانید

یکی دیگر از روش‌ها برای داشتن انرژی مثبت در زندگی خواندن نوشته‌ها و متن‌های کوتاه مثبت است. خواندن این گونه نوشته ها می‌تواند تاثیر زیادی بر روی طرز تفکر شما داشته باشد و قطعاً می‌توانید به وضوح آن را مشاهده کنید. تلاش کنید جمله‌ها و نوشته‌هایی که بر روی شما تاثیر شگرف‌تری دارند در نزد خود نگه دارید و آن‌ها را یادداشت کنید و در طول روز آن‌ها را مرور کنید.

۷- برای داشتن انرژی مثبت ورزش کنید

 

یکی از عادت‌های مناسب برای داشتن انرژی مثبت در زندگی ورزش کردن به صورت مرتب و روزانه است. افرادی که این کار را به طور مستمر انجام می‌دهند دارای انرژی مثبت بیشتری نسبت به دیگر افراد هستند. اگر برای شما این امکان وجود ندارد که به طور مستمر ورزش کنید، پیاده‌روی را انجام دهید. تحقیقات علمی ثابت کرده‌اند که تاثیر پیاده‌روی به مراتب بیشتر از ورزش‌های سنگین روزانه است.

۸- مسائل کوچک را بزرگ نکنید

سعی نکنید در طول روز مسائل کوچک را بزرگ کنید و همیشه با مسائل مهم، مهم برخورد کنید و مسائل کوچک را بزرگ جلوه ندهید. اگر در طول روز برای شما مشکل کوچکی پیش آمده است برای آن عذاب وجدان نگیرید و آن را پیش هر کسی بازگو نکنید. اگر نتوانید این مشکل را با خود حل کنید انرژی منفی این مسائل کوچک شما در زندگی شما نیز تاثیرگذار خواهد بود.

۹- برای داشتن انرژی مثبت با طبیعت آشتی کنید

 

رفتن به دامان طبیعت و لذت بردن از آن باعث ایجاد انرژی مثبت در وجود فرد خواهد شد. شاید برای همه افراد رفتن به طبیعت امکان‌پذیر نباشد. در این صورت شما می‌توانید با داشتن گل‌های زیبا و درست کردن گلخانه‌ای زیبا و کوچک در منزل زندگی خود را با گل عجین کنید و هر روز این گل‌های زیبا را ببوید. گل دادن و گل گرفتن را در زندگی فراموش نکنید.


 

۱۰- برنامه‌ای برای زندگی خود داشته باشید

اگر شما در تمام طول شب و روز کار کرده و همه چیز را فدای آن کنید نمی‌تواند در زندگی خود انرژی مثبتی داشته باشید. در کنار کار، استراحت، مطالعه، تغذیه و تفریح چهار اصلی مهم دیگر در زندگی همه ما هستند. هر فرد باید برای این اصول احترام قائل باشد و همه آن‌ها را رعایت کند. رعایت کردن این اصول باعث ایجاد انرژی مثبت در فرد خواهد شد.

۱۱- خندیدن را فراموش نکنید

 

برای هر شخصی خندیدن در طول روز بسیار ضروری است. برای خندیدن سخت‌گیر نباشید بخندید و خوشرو باشید. سعی کنید پیام‌های خنده‌دار بخوانید، فیلم‌های کمدی نگاه کنید. این کارها نه تنها باعث شاد زیستن شما خواهد بلکه باعث ایجاد انرژی مثبت در کل زندگی شما می‌گردد.

۱۲- اهداف خود را مثبت تجسم کنید

شاید بتوان گفت قدرت تجسم مهمترین ویژگی هر فرد است. هر کس به کمک این قدرت می‌تواند اهداف خود را تجسم کنید. اهداف را به صورت هیجان‌انگیز برای خود تجسم کند این اهداف را برای خود در ذهن‌تان مرور کنید و از آن‌ها لذت ببرید. اگر شما تجسم‌های زیبا از اهداف در ذهن خود بپرورانید مطمئن باشید همین اهداف زیبا در زندگی واقعی شما نیز تجلی پیدا خواهد کرد.

۱۳- تنها نمانید و در جمع قرار بگیرید

 

تنها بودن و خود را در تنهایی و انزوا قرار دادن موجب افسردگی می‌گردد. افسردگی بیماری خطرناکی است که می‌تواند کل زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. برای این که شاد باشید سعی کنید در جمع دوستان و اقوام خود قرار بگیرید. همراه بودن با دوستان خوب و قرار گرفتن در جمع خانواده موجب شادی و ایجاد انرژی مثبت در زندگی شما می‌شود.

۱۴- تا حد امکان از فضای مجازی دور کنید

امروزه فضای مجازی به یک بخش اصلی از زندگی هر فرد تبدیل شده است. اما فضای مجازی در کنار نکات مثبتی که دارد می‌تواند تاثیرات منفی دیگری نیز روی زندگی فرد داشته باشد. فیس‌بوک، اینستاگرام و … پر از مطالب نامطلوب هستند که با خواندن این گونه مطالب نه تنها تاثیری بر روی زندگی شخصی شما ندارد بلکه ممکن است تاثیرات منفی نیز داشته باشد. پس شما به عنوان یک مخاطب ملزوم به این نیستید که همه مطالب را بخوانید.

 

۱۵- به موسیقی گوش دهید

 

سلیقه‌‌ها برای گوش دادن به موسیقی متفاوت است اما شما هر موسیقی که دوست دارید گوش دهید. گوش دادن به موسیقی به صورت روزانه باعث آرامش ذهنی و روحی شما خواهد شد. و این آرامش باعث می‌گردد شما با تمرکز و انرژی مثبت بیشتری کارهای روزانه خود را انجام دهید. همچنین تحقیقات ثبات کرده است گوش دادن به موسیقی باعث کاهش تند مزاجی خواهد شد.

 

۱۶- بر روی حرف زدن خود کنترل داشته باشید

شخصی که خیلی زود عصبانی خواهد شد نمی‌تواند بر روی حرف زدن خود نیز کنترل دقیقی داشته باشد و هر آنچه بر روی روی زبان او جاری شود بیان می‌کند. این عمل همان طور که باعث ناراحتی طرف مقابل می‌شود موجب ناراحتی و حتی عذاب وجدان خود شما نیز خواهد شد. در هنگام حرف زدن سعی کنید بر روی تمام کلمات خود دقت داشته باشید و با متانت رفتار کنید.