چگونه با مسخره شدن توسط دوستان برخورد کنید؟

مسخره شدن توسط دوستان
 • چگونه با مسخره شدن توسط دوستان برخورد کنید؟

  مسخره شدن توسط دوستان چگونه با مسخره شدن توسط دوستان برخورد کنید؟

  چکیده مطلب

  مسخره شدن توسط دوستان موضوعی متداول بین نوجوانان هست. اگر مهارت‌های ارتباطی مناسبی در این زمینه نداشته باشید شاید در شرایط دشواری قرار بگیرید. خوشبختانه در این مطلب به شما آموزش می‌دهیم که با مسخره کردن دوستان و دیگران چگونه برخورد کنید.

  آیا تابحال این تجربه را داشته اید که دوستان تان بخواهند از شما انتقاد کنند اما با مسخره شدن در میان جمع مواجه شوید؟ از اینکه دوستانتان با مسخره کردن شما خود را بهتر می‌دانند احساس خجالت و شرمندگی می‌کنید؟ شما تنها نیستید. این موضوعی متداول برای افرادی است که مهارت های ارتباطی و اجتماعی را به خوبی فرا نگرفته اند.

  چرا افراد دوستانشان را مسخره می‌کنند؟ مسخره شدن چه دلیلی دارد؟ اکثر افرادی که دیگران را مسخره می‌کنند از درون احساس ناامنی می‌کنند و هیچ گاه نیاموخته اند که رفتار آنها آنطور که می‌خواهند درک نمی شود. بجای اینکه دوستان خود را با رفتار مودبانه جذب کنند و دیگران را در راحتی و آسایش قرار دهند، سعی در استهزا و کوچک کردن دیگران دارند و فکر میکنند با این کار باهوش تر و بامزه تر به نظر می‌رسند.

  این رفتار بد باعث می‌شود به آن عادت کنند. افرادی که دیگران را مسخره می‌کنند اغلب نمی توانند  وقتی که خود مورد استهزا قرار می‌گیرند شرایط را کنترل و مدیریت کنند.

  احساس شرمندگی مسخره شدن در جمع

   

  اگر شما هم در این موقعیت قرار گرفته اید حتما احساس بدی به شما دست می‌دهد و حتی سکوت کرده و حضور در جمع آنها باعث رنجش شما می‌شود. این موضوع در مباحث روانشناسی به عنوان اضطراب اجتماعی  (social anxiety) یاد می‌شود که گذر از این حالت نیاز به مشاوره و روانشناسی دارد.

  نکاتی درباره مقابله با تحقیر و مسخره شدن در جمع

   

  اکثر افراد این موضوع را تجربه کرده اند که حداقل برای یک بار در جمع تحقیر شده باشند بنابرین لازم هست مهارت های خود را در این زمینه برای مقابله با تحقیر شدن بیشتر کنید و بدانید به چه شکلی با آن روبرو شوید. البته برای مقابله با این موضوع هیچگاه افراد مقابل خود را تحقیر نکنید زیرا شرایط را بدتر خواهد کرد و این کار شما را باهوش تر نشان نخواهد داد.


   

  یکی از انواع تحقیر کردن به این صورت هست که دیگران سعی می‌کنند شما را در سطح خود پایین بیاورند. زمانی که یکی از دوست شما یا اعضای خانواده و یا همکار شما در مقابل دیگران شما را مسخره و تحقیر می‌کنند چه کارهایی می‌توانید انجام دهید، موارد زیر به شما کمک می‌کند:

  ۱. موضوع را عوض کنید

   

  شما نمی‌توانید از دیگران بخواهید که حرف خود را پس بگیرند ولی می‌توانید موضوع بحث را عوض کنید تا شاید فرد خود متوجه اشتباه‌اش شود. شاید باید این کار را چندین بار انجام دهید تا شخص متوجه این موضوع شود که تحقیر کردن شما کار جالبی نیست.

  ۲. صحبت کردن را متوقف کنید

   

  می توانید وقتی در موقعیتی قرار گرفته اید که دیگران شما را مسخره و تحقیر می‌کنند به صحبت کردن با آنها پایان دهید و فضا را ترک کنید. البته این نکته هم وجود دارد که آنها بخواهند پشت سر شما نیز حرف بزنند اما اگر این کار را نیز انجام دهند شخصیت خود را به نمایش گذاشته اند.

  ۳. به فردی که شما را تحقیر می‌کند بگویید که دیگر ادامه ندهد

   

  شاید خود شخص متوجه این موضوع نباشد که با حرف های خود شما را تحقیر می‌کند. اگر به این شکل هست با او تماس بگیرید و به او بگویید کاری که می‌کند درست نیست و البته حواستان باشد شما به تحقیر او نپردازید.


   

  هدف شما تحقیر کردن دیگران نیست هرچند که این کار بسیار راحت و آسان باشد.

  ۴. رفتاری متقابل رفتار فرد تحقیر کننده داشته باشید

   

  اگر فردی چیزی می‌گوید که شما را در جمع تحقیر می‌کند می‌توانید بسیار مودبانه به او بگویید: «به نظر می‌رسه روز سختی داشتی.» و یا «چرا این موضوع را پیش کشاندی؟» و یا «آیا حرفی که الان زدی مشکل رو حل می‌کنه؟» با این کار طرف مقابل خود را در موقعیت پاسخگویی قرار دهید و به این روش تحقیر کردن به فردی که خود آغاز کننده بحث بود بازخواهد گشت.

  ۵. ارتباط با شخص مسخره کننده را کنار بگذارید

   

  اگر شخصی شما را در جمع تحقیر می‌کند از او فاصله بگیرید و ارتباط خود را با او قطع کنید و به آن فرد پیامی داده و از رفتاری که شما را ناراحت کرده برای او توضیح دهید و یا حتی جلسه ای خصوصی داشته باشید و به او بگویید چگونه با رفتارش شما را تحقیر می‌کند و متشکر خواهید بود اگر این رفتار را ادامه ندهد.

  ۶. فرد را در لحظه نادیده بگیرید

   

  یکی از چیزهایی که شما ممکن است در نظر بگیرید این است که به سادگی فرد را نادیده بگیرد . البته اگر این کار را انجام دهید شاید شما را فردی بی ادب در نظر بگیرند هرچند اگر بقیه متوجه کاری که فرد مقابل شما انجام می‌دهند بشوند این کار شما بی ادبی محسوب نخواهد شد.

  ۷. عذرخواهی کردن

   

  اگر دیگران به شما گفتند که قصد آنها تحقیر شما نبوده است خوب است که عذرخواهی کنید و دیدگاه خود را تغییر دهید و به بحث و گفتگو ادامه دهید. به گونه‌ای بحث را ادامه ندهید که هرکسی در آن موقعیت باشد آرزو می‌کرد که هرکجای دنیا باشد جز در آن بحث جنجالی شما بوده باشد.

  ۸. برای خنثی کردن مسخره شدن با آنها بخندید

   

  اگر دوستان شما در جمع شما را تحقیر می‌کنند شما برای خنثی کردن کار آنها به همراه آنها بخندید و موضوع را دست پایین و کم ارزش نشان دهید. به بقیه نشان دهید که موضوع را جدی نگرفته اید. البته واضح است که اگر تحقیر کردن شما به شکل واضحی باشد خندیدن به همراه آنها اشتباه خواهد بود و این روش جواب نمی دهد.

  ۹. با افراد مهربان در ارتباط باشید

   

  هیچ کس سزاوار تحقیر در جمع نیست، پس با افرادی باشید که خصوصیات اخلاقی و منش بالایی دارند که حتی به تحقیر شما فکر هم نکنند. در این حالت اگر یکی از افراد جمع شخصی با شخصیت پایین باشد شما حمایت افراد دیگر را خواهید داشت. در این صورت نیازی ندارید که چیزی بگویید و یا کاری انجام دهید. زیرا افراد مهربان با حمایت خودشان این موضوع را در نطفه از بین می‌برند.

  ۱۰. از ارتباط با افراد مسخره کننده دوری کنید

   

  اگر تمامی روش های قبلی جواب نداد از فرد یا افرادی که باعث تحقیر شدن و خجالت زده شدن شما در جلوی دیگران می‌شوند دوری کنید. زندگی آنقدر طولانی نیست که بخواهید با تحقیر شدن در مقابل بقیه آن را صرف کنید. شاید خود شخص بپرسد که چرا از او دوری می‌کنید و دست خود شما هست که موضوع را به او بگویید یا خیر اما در هر صورت این کار را در فضایی خصوصی بگویید تا برای او نیز مشکلی بوجود نیاید. گفتن این موضوع به او نیز کمک خواهد کرد تا رفتار خود را اصلاح کند.

  اگر تمامی راه حل‌های قبلی جواب ندهند

   

  بعضی از افراد هیچوقت از تحقیر کردن افراد در جلوی دیگران دست برنخواهند داشت و فرقی نمی کند شما چه کاری انجام دهید. این موضوع را فراموش نکنید که شما نمی توانید همه را تغییر بدهید. آنها باید خود بخواهند که متوجه اشکالات رفتاری خود شوند.

  اگر احساس می‌کنید که با تحقیر کردن آنها خطوط قرمز شما شکسته می‌شود سعی کنید از آن فرد یا افراد فاصله بگیرید. اگر نمی‌توانید این کار را انجام دهید، به شخصی که دارای قدرت کنترل شرایط هست مانند مدیر شرکت، مدیر مدرسه و … اطلاع دهید.

  به کودکان خود باید برای مقابله با مسخره شدن در جمع و بیرون از خانه آموزش هایی دهید. نکات بالا را به زبان کودکانه برای آنها بیان کنید و به آن ها بیاموزید که روابط اجتماعی خود را چگونه شکل دهند تا بتوانند شخصیت و جایگاه مناسبی در اجتماع و بین دوستان و همکارانشان در آینده پیدا کنند.

  اگر در مدرسه کودک شما تحقیر می‌شود ابتدا به مدیریت مدرسه اطلاع دهید و به کودک خود آموزش‌های کاملی برای ارتباط با دوستانش دهید.

  میانگین امتیازات ۳ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  images

  اولین جلسه مشاوره

   

  قیمت اصلی جلسه مشاوره 249,000 تومان

  قیمت اولین جلسه مشاوره 179,000 تومان

  روز
  ساعت
  دقیقه
  ثانیه
  اگر در رابطه ات دچار مشکل شده ای و نمی دانی چطور باید آن را به ازدواج ختم کنی یا این که چطور تکلیفت را مشخص کنی یا رابطه را بهبود ببخشی می توانی از مشاوره شیک اندیش استفاده کنید.

  هیچ نظری وجود ندارد

  پیمایش به بالا