مشاوره‌ی جنسی : مهم ترین وظایف یک مشاور جنسی چیست؟

مشاوره‌ی جنسی
 • مشاوره‌ی جنسی :

  مشاوره‌ی جنسی به معنای راهنمایی و کمک به افراد در تعاملات جنسی و ارتباطات زناشویی است. این نوع مشاوره برای افزایش آگاهی و شناخت بهتر از خود و شریک جنسی، بهبود روابط جنسی و کیفیت زندگی جنسی، و بهبود روحیه و عملکرد جنسی افراد بسیار مفید است. مشاوره‌ی جنسی شامل ارائه اطلاعات در مورد مسائل جنسی، پاسخ به سوالات رایج، تشخیص و درمان مشکلات جنسی، ارائه راهکارهای خودکنترلی، و توسعه توانایی‌های ارتباطی و اجتماعی مفید است. این نوع مشاوره به همه افراد، از جمله جوانان، بزرگسالان، زوجین جوان و سالخورده، و همچنین افراد در مراحل مختلف زندگی، ارائه می‌شود.

  آپولو هوا کردن با یادگیری مهارت در رابطه‌ی جنسی!

  مهم ترین وظایف یک مشاور جنسی چیست؟

  یک روانشناس، مشاور زوج درمانی، مشاور خانواده و یا روانپزشک نیز می توانند مشاور جنسی باشند. اما مشاوران جنسی تخصص نسبتاً بیشتری در این زمینه دارند و مطالعات و دوره های تخصصی را گذرانده اند. برخی از افراد در زندگی خود دچار مشکلات جنسی هستند که تعدادی از آنها می توانند مسائل خود را حل کنند و یا با آن کنار بیایند. اما تعدادی دچار مشکلات روحی می شوند؛ این دسته از افراد نیاز به مشاوره دارند.

  وظایف مشاور جنسی چیست؟

  همانطور که گفتیم دانش و تخصص اغلب مشاوران جنسی بیش از یک تجربه و یا نظر شخصی است. بنابراین یک مشاور آگاه، می تواند مشکلات جنسی مختص زنان و مردان را با دانش خود رفع کند. اما مسائلی که برای مردان و زنان پیش می آید مشابه نیست و بستگی به فیزیولوژی جسمی آنها دارد.

  مردان معمولاً دچار مشکلاتی از قبیل بی میلی، مشکلات نعوظ و مشکلات زود انزالی می شوند. زنان نیز ممکن است بی میلی، مشکلات ارگاسم و رابطه دردناک را تجربه می کنند.

   

  روال کار در یک جلسه مشاوره به این صورت است که مشاور، به صحبت های فرد گوش می کند تا او مشکلات خود را بازگو کند. سپس طبق آنها و علم خود، مشکل را ریشه یابی می کند. مشکلات جنسی می تواند ریشه فیزیکی، روانی و یا ترکیبی از هر دو داشته باشد.

  صحبت کردن و بازگویی تجربیات، باعث می شود که فرد به درک بهتری از دلایل مشکلات خود دست یابد. در برخی مواقع مشاور جنسی می تواند همزمان با بیمار، با همسر او هم مشکلات را مطرح کرده و از او نیز برای کمک به درمان درخواست کند.

  ضمن این که جلسات مشاوره کاملاً محرمانه و خصوصی می باشد؛ فرد می تواند به صورت خصوصی با مشاور ملاقات داشته باشد. اما اگر مشکل او بر همسر تأثیر گذار بوده است، بهتر است جلسات سه نفره برگزار شوند.

  جلسات مشاوره معمولاً ۳۰ تا ۵۰ دقیقه به طول می انجامند. مشاور جنسی معمولاً جلسات را هفتگی پیشنهاد می کند. اما اگر لازم به مشاوره زیاد نباشد، جلسات می تواند ماهانه برگزار شود.

   

  چگونه مشاور جنسی خوب پیدا کنیم؟

  اگر احساس می کنید که دچار مشکلات جنسی هستید، در ابتدا به یک پزشک عمومی مراجعه کنید. زیرا او می تواند تمام مشکلات جسمی که منجر به اختلال جنسی شده است را چک کند. پزشک عمومی می تواند فرد را به مشاور جنسی و یا پزشک معالج دیگری ارجاع دهد.

  همچنین می توان به دنبال یک متخصص مسائل جنسی خصوصی بود. هزینه شرکت در جلسات یک مشاور خصوصی تا حدودی بالا است. اما اگر مشکل بسیار حاد باشد، باید از چنین متخصصانی کمک گرفت.

  همانطور که گفتیم، برخی از بیماری های جسمی که از طریق نزدیکی جنسی به وجود می آیند، باید از طریق پزشک مربوطه معالجه شوند. در این هنگام مشاور جنسی فرد را به پزشک مربوطه معرفی می کند. از مهم ترین بیماری های مقاربتی می توان به STI اشاره کرد. با توجه به اهمیت موضوع، اشاره ای کوتاه به این نوع بیماری می کنیم.

   

  هنگام ابتلا به STI چه اقدامی باید کرد؟

  STI یک نوع عفونت تناسلی است که در اثر رابطه جنسی محافظت نشده و یا سایر عوامل، منتقل می شود. بنابراین مشاور جنسی در صورت تشخیص این عفونت، فرد را به پزشک عمومی، پزشک بهداشت جنسی و یا پزشک مجاری ادراری معرفی می کند.

  گفتنی است که اغلب این عفونت ها به راحتی قابل درمان هستند، به شرطی که در اسرع وقت به پزشک مراجعه شود. البته عفونت های جنسی چندین نوع هستند. انواع مختلف آنها عبارتند از:‌

  • کلامیدیا
  • زگیل ناحیه تناسلی
  • تب خال ناحیه تناسلی
  • سوزاک
  • اچ آی وی
  • شپش ناحیه تناسلی
  • سیفلیس

  توصیه یک مشاور جنسی در چنین شرایطی این است که در اولین فرصت به پزشک مربوطه مراجعه شود. اما علائم این عفونت ها چست؟

   

  علائم STI در زنان به صورت زیر تعریف شده است:

  -ترشح زرد یا سبز رنگ و یا بودار

  -خونریزی در طول یا بعد از رابطه جنسی

  -خونریزی بین دوره های عادت ماهانه

  -درد در طول رابطه جنسی

  -احساس درد در شکم و یا کمر

  علائم STI در مردان به صورت زیر تعریف شده است:

  -ترشح از آلت تناسلی

  -احساس درد در بیضه ها

  علائم مشترک:

  -درد هنگام ادرار

  -خارش، سوزش و یا سوزش در اطراف اندام تناسلی

  -تاول، زخم، لکه یا گره هایی در اطراف اندام تناسلی یا مقعد

  -مشاهده پودر سیاه یا دانه های ریز سفید در لباس زیر

  رابطه‌ی جنسی هیچگاه به سادگی آب خوردن نبوده و نیست. در واقع باور من بر این است که هرکس بخواهد به خوبی مهارت‌های لازم را در اینباره کسب کند و اطلاعات مورد نیاز در اینباره را بداند، به اندازه‌ی کسی که آپولو هوا کرده، باید مسیر طی کند. به همین دلیل همه‌ی ما نیاز به یک مشاوره‌ی جنسی خوب داریم تا بتوانیم روابط خود را محکم، پایدار و سالم نگه داریم.

  رابطه‌ی جنسی معمولا یکی از خالص‌ترین ابرازهای احساسات طرفین به یکدیگر است، صمیمی‌ترین روشی که دو نفر می‌توانند عشق خود را به یکدیگر بیان کنند. اما برخی اشتباهات کوچک و بزرگ در این رابطه می‌تواند کل رابطه‌ی دو طرف را تحت‌تاثیر قرار دهد. به همین دلیل مشاوره‌ی جنسی می‌تواند به بهتر شدن رابطه‌ی شما کمک کند.

  در مطلب گذشته درباره‌ی خودارضایی مردان و تاثیر آن بر روابط زناشویی گفتیم. یکی دیگر از مشکلاتی که معمولا زوج‌ها دارند پایین بودن میل جنسی است. زوج‌های بسیاری وجود دارند که فراموش کرده‌اند چقدر در اوایل ارتباط خود لبریز از احساس بودند و تا چه اندازه از رابطه‌ی خود لذت می‌بردند. در اغلب مواقع این امری طبیعی است که هر دو طرف با گذشت زمان میل جنسی‌شان کمتر شود، اما گاهی نیز این اتفاق به یک میزان در هر دوی آن‌ها نمی‌افتد، ممکن است یکی از دو طرف هنوز میل جنسی بالایی داشته باشد، اما طرف مقابل تمایل کمتری داشته باشد. اینجاست که ممکن است این کاهش میل به یک مشکل تبدیل شود و نیاز ضروری‌ای به یک مشاوره‌ی جنسی درست خواهد داشت.

  به یاد داشته باشید که رابطه‌ی جنسی یک پیوند فیزیکی مهم و منحصر بفرد در هر رابطه‌ای است. رابطه‌ی جنسی یک دسر در کنار غذا نیست، بلکه خود غذا است!

  1. آیا هورمون‌های زنانه عامل اصلی میل او هستند؟

  برخی بر این عقیده‌اند که اگر زنان به ندرت نیاز جنسی داشته باشند، احتمالا مشکلی در میل جنسی خود پیدا کرده‌اند و نیاز به درمان دارند. و فرضیه‌ی اشتباه‌تر در اینباره این است که تمامی میل جنسی زنانه مربوط به هرمون‌های اوست. اما میل جنسی بسیار پیچیده‌تر از این حرف‌هاست و با تک تک تجربیات انسان از جمله سلامت عروقی، سلامت روان، تغذیه، شکل بدن، سطح استرس و کیفیت رابطه، هم‌پوشانی کامل دارد.

  مصرف داروهایی نظیر تستوسترون برای تقویت میل جنسی شما کارساز نخواهد بود مگر اینکه واقعا مشکل فیزیولوژیکی داشته باشید، که به ندرت زنان میل جنسی کم زنان به علت مشکل فیزیولوژیکی آن‌هاست. در بیشتر موارد این مشکل ناشی از چگونگی احساسات خود، شریک زندگی و رابطه‌ی طرفین می‌شود. بنابراین هنگامی که یک زن میل جنسی کمی دارد، اولین کاری که باید انجام دهید این است که رابطه‌ی خود را با او به خوبی ارزیابی کنید و به دنبال راه‌حل‌هایی برای بهبود آن باشید. اگر نیاز به کمک دارید، یک مشاوره‌ی جنسی خوب می‌تواند به شما در اینباره کمک کند.

  1. آیا صمیمیت احساسی یک رابطه‌ی جنسی خوب را تضمین می‌کند؟

  همه‌ی ما معمولا بر این باوریم که یک رابطه‌ی عاشقانه و صمیمی می‌تواند یک رابطه‌ی جنسی خوب به همراه داشته باشد. اما زوج‌های کمی هستند که با وجود رابطه‌ی احساسی عمیقی که دارند رابطه‌ی جنسی آن‌ها چندان تعریفی ندارد. گاهی بهتر است هنگام رابطه‌ی جنسی صمیمیت را تنها بخشی از جریان ببریم و تلاش کنیم که جذابیت خود را حفظ کنیم و کارهایی را انجام دهیم که ممکن است به نظرمان چندان معقول نباشد. اینگونه طرف مقابل ممکن است تمایل زیادی به انجام این کار پیدا کند و از نظر او این کار یک ماجراجویی فیزیکی باشد.

  مشاوره‌ی جنسی به شما در درک درست صمیمیت و رابطه‌ی جنسی درست کمک خواهد کرد!
  1. اگر طرف مقابلتان میل جنسی دارد و شما ندارید، می‌توانید احساس علاقه‌ی خود را به گونه‌ی دیگری بیان کنید؟

  افراد معمولا بر این باورند که در یک رابطه حق انتخاب دارند که رابطه‌ی جنسی داشته باشند یا نه. ما فرض می‌کنیم که یکی از طرفین میلی نداشته باشد و طرف دوم آن را بی هیچ شکایتی بپذیرد. اما اکثر روانشناسان بر این عقیده‌اند که این کار ناعادلانه، غیرعملی و غیرقابل اجراست و اغلب منجر به خیانت می‌شود.

  هنگامی که فردی ازدواج می‌کند به طور طبیعی باید در بسیاری از جنبه‌های زندگی خود از جمله محل زندگی، بچه‌دار شدن، شغل و دیگر مسائل، با طرف مقابلش به مصالحه برسد. اما اغلب آن‌ها از روابط جنسی خود غافل هستند و از صحبت کردن در اینباره امتناع می‌کنند و ازینروست که به مشکلات جدی‌ای برمی‌خورند. (پیشنهاد می‌کنیم مقاله سوالات قبل از ازدواج را بخوانید. )

  مردم زبان عشقی متفاوتی دارند، برای برخی افراد لمس شدن به آن‌ها این حس را می‌دهد، برای برخی دیگر صحبت‌های عاشقانه و معنادار و برای برخی نیز میزان زمانی است که با هم می‌گذرانند. اگر برای ابراز علاقه به فردی که زبان عشق او لمس کردن است، بخواهید هدایای گران قیمت بخرید و او را به سفر ببرید ممکن است برای او معنای عشق ندهد. زیرا به زبان او سخن نمی‌گویید. بنابراین اگر زبان عشقی متفاوتی دارید، باید سعی کنید با زبان عشقی طرف مقابلتان صحبت کنید، تا شما را درک کند. برای دستیابی به مهارت لازم در تشخیص زبان عشقی طرف مقابلتان بهتر از مشاوره‌ی یک روانشناس و بخصوص مشاوره‌ی جنسی کمک بگیرید.

  1. آیا قبل از داشتن هرگونه رابطه‌ی جنسی، باید مشکلات عاطفی خود را حل کنید؟

  هنگامی یک زن و شوهر مشکلات عاطفی‌ای همچون عصبانیت، ناراحتی و کمبود ارتباطات دارند، اکثر مردم بر این عقیده‌اند که قبل از حل ضعف‌های جنسی خود باید مشکلات عاطفی خود را حل کنند. اما برای برخی نیز عکس این نظریه درست است. در واقع روان درمانی چیزی جدا از درمان جنسی نیست. اگر شما رابطه‌ی یک زن و شوهر را بررسی کنید، رابطه‌ی جنسی آن‌ها پنجره‌ای خواهد بود به دنیای واقعی رابطه‌ی آن‌ها! برای حل چنین مشکلاتی سعی کنید تا جای ممکن از مشاوره‌ی جنسی کمک بگیرید.

  حل مشکلات روحی ممکن است تا حدودی راه‌گشا باشد. اما حل مشکلات جنسی، راه حل واقعی خواهد بود.

  مشاوره جنسی آنلاین

   

  یکی از مهمترین نیاز های جسمی و روانی انسان که باید مانند نیاز به آب، هوا، غذا، امنیت و محبت، به آن توجه شود نیاز به رابطه جنسی و پاسخگویی به امیال جنسی می باشد. نیازی که نمی توان آن را نادیده گرفت چنانکه یکی از مسائل اساسی جامعه انسانی را تشکیل می دهد.

  نیاز جنسی در زنان و مردان

  هرچند میل جنسی، میزان و شکل پاسخگویی به آن در زنان و مردان متفاوت است ولی این نیاز، هم در خانم ها و هم در آقایان وجود دارد. برقراری تعادل میان امیال و لذت های مختلف زندگی یکی از اصول مهم داشتن یک زندگی سالم است. همانطور که بی توجهی به یکی از نیازهای طبیعی انسان مانند نیاز به محبت و یا پاسخگویی بیش از حد به آن می تواند دردسر ساز و یا موجب اختلال در روند زندگی سالم شود، بی توجهی یا توجه بیش از حد به میل جنسی هم می تواند مخل سلامت و آرامش انسان گردد.

  مشاوره جنسی و زناشویی

  در جامعه ما که صحبت کردن از این موضوع اغلب با ترس و خجالت همراه است، مشاوره جنسی راهی برای شناخت و توجه به این میل و نیاز جدی ما ایجاد می کند. با کمک گرفتن از کسانی که در این زمینه دارای تخصص هستند و با یاد گرفتن اصول صحیح در مورد بدن و روان خود و طرف مقابل، می توان زندگی جنسی سالم تر و شیرین تری را تجربه کرد.

  در مورد رابطه جنسی و روابط زناشویی نکات زیادی مطرح می شود از جمله اینکه چگونه و به چه میزان باید به این نیاز جسمی و روانی پاسخ گفت؟ آیا برای آن حدی تعیین شده است و این قوانین بر چه مبنایی هستند؟ شریک جنسی ما باید چه کسی باشد؟ مشکلات جنسی به چه دلایلی ایجاد می شوند؟ راه حل آنها چیست؟ و هزاران سوال دیگر..

  تربیت جنسی

  در بیشتر کشور های پیشرفته برنامه ریزی برای تربیت جنسی درست را از کودکی مورد توجه قرار داده اند. آنها در مدارس ابتدایی با کسب اجازه و رضایت والدین به دانش آموزان هر مقطعی با توجه به سطح درک و نیاز آنها درباره اندام های خصوصی شان، اندام تناسلی، جنسیت، تفاوت های جسمی شان با یکدیگر، چگونگی محافظت از تعرض دیگران، چگونگی نگهداری و مراقبت از خود، حریم خصوصی و دیگر موضوعات اساسی، آموزش های مناسبی می دهند. همچنین در سنین بالاتر درباره ی آداب اجتماعی و اخلاقی صحیح، راه های جلوگیری از بارداری، مسئولیت پذیری و دیگر مسائل ضروری در زمینه ی روابط جنسی، اطلاعات و آگاهی درست و علمی در اختیار نوجوانان می گذارند.

  اما متاسفانه در جامعه ما نه تنها چنین آموزش هایی وجود ندارد بلکه به جای توجه به این موضوع به عنوان یک نیاز حقیقی که باید مانند هر نیاز انسانی دیگری برای پاسخگویی به آن راه های درست را آموزش داد، آن را انکار می کنند و فرد را بدون آگاهی و آمادگی لازم به سوی جامعه بزرگتر هول می دهند. که در چنین جامعه ای نمی توان از افراد انتظار ازدواج و زندگی زناشویی موفق داشت.

  در اینجا وظیفه والدین برای کودکان و نوجوانان سنگین تر خواهد بود و همچنین مسئولیت بیشتری برای یادگیری و شناخت بر دوش هر کدام از افراد جامعه قرار خواهد گرفت.

  آموزش جنسی

  برخی از روانشناسان و مشاوران برای یاری جامعه و پر کردن جای خالی آموزش در سیستم آموزشی ما، علاوه بر سکس تراپی و درمان مشکلات جنسی و روانی مربوط به آن، برای مشاوره جنسی، مشاوره زناشویی، مشاوره جنسی کودک و نوجوان، تربیت جنسی کودکان و دیگر موضوعات مربوط به آن، آموزش های لازم را فراگرفته اند و آن را در قالب نوشته ها و مقالات، فیلم های آموزشی، سمینارها و کارگاه های آموزشی، مشاور فردی و گروهی و … در اختیار مردم قرار می دهند.

  مشاورآنلاین شیک اندیش به شما کمک می کند در فضایی امن و راحت و با صرف هزینه و زمان کمتر، از دغدغه ها و مشکلات خود صحبت کنید و راهنمایی های لازم را از مشاور جنسی، مشاور خانواده و سکس تراپیست های با تجربه و متخصص دریافت کنید.

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  images

  اولین جلسه مشاوره

   

  قیمت اصلی جلسه مشاوره 249,000 تومان

  قیمت اولین جلسه مشاوره 179,000 تومان

  روز
  ساعت
  دقیقه
  ثانیه
  اگر در رابطه ات دچار مشکل شده ای و نمی دانی چطور باید آن را به ازدواج ختم کنی یا این که چطور تکلیفت را مشخص کنی یا رابطه را بهبود ببخشی می توانی از مشاوره شیک اندیش استفاده کنید.

  هیچ نظری وجود ندارد

  پیمایش به بالا