شناخت استعداد (۱۳ راه شناخت استعداد که باید بدانید)

شناخت استعداد
 •  

  در این مقاله به شناخت استعداد که مهم ترین کلید رسیدن به موفقیت است، می پردازیم. زمانی را فرض کنید که زمان از چیزی که فکر می کردید سریع تر سپری شده یا اصلاً متوجه گذر زمان نشدید. این حالات تنها در چند موضوع به خصوص به وجود می آید که یکی از این مواردی زمانی است که شما مشغول فعالیتی هستید که از آن لذت می بردید و دیگر زمان برای شما معنا ندارد.

  استعداد داشتن فقط به معنی این نیست که بتوانید کار خارق العاده ای انجام دهید، هر کاری که به آن علاقه داشته باشید و در آن کار خیلی بهتر از کارهای دیگرتان عمل کنید، به معنای استعداد است. البته تنها راه شناخت استعداد این کار نمی باشد و راه های دیگر نیز در ادامه معرفی خواهد شد.

  استعداد به چه معناست

  به ساده ترین بیان، استعداد اشاره به کارهایی دارد که برای شما به سادگی و در کمترین زمان قابل انجام است. فرض کنید کارهایی که شما می توانید در ۲ ساعت انجام دهید، برای افراد دیگر به طور میانگین بین ۴ تا ۶ ساعت زمان می برد، پس می توان نتیجه گرفت که شما در انجام این فعالیت استعداد دارید و می توانید خیلی موفق تر از خیلی ها باشید و از این طریق کسب درآمد کرده و به موفقیت های بزرگ‌تری برسید.

  چرا باید به دنبال شناخت استعدادهایمان باشیم؟

  مطمئنا در مورد استعداد پنهان زیاد شنیده اید، اگر زندگی نامه یا سخنرانی افراد بزرگ را گوش کنید، یکی از بزرگ‌ترین توصیه آن‌ها کشف استعدادهای پنهان هر فردی است. به خود نگاه کنید و بگوید به چه چیزی علاقه دارید. قرار نیست شما فقط افرادی که از نظر شما موفق هستند را مشاهده کنید و سعی کنید شبیه آن‌ها باشید، ما به دنبال چیز بزرگ‌تری به اسم استعداد هستیم و به شما اطمینان می دهم استعداد هیچ زمان با کپی برداری از چیزی که به آن علاقه ندارید، نمی تواند شما را موفقیت کند.

  هدف از کشف استعدادها، به دست آوردن موفقیت های بزرگ زندگی است و اگر فضا های مجازی را مشاهده کنید، خواهید دید که افراد موفق با چه استعدادهای ساده ای به این موفقیت رسیده اند. درست است که بعضی از افراد وارد هر کاری می شوند، استعداد دارند، ولی این بدان معنی نیست که شما یک فرد بی استعداد و ضعیف هستید. «به درون خود نگاه کنید تا موفقیت را پیدا کنید، زمانی که استعداد خود را بیابید، کلید موفقیت را پیدا کرده اید.»

  روش های شناخت استعدادها

  روش های زیادی برای شناخت استعدادها وجود دارد که صرفا برای همه‌یکسان نیستند، ولی می توانند در پیدا کردن و شکوفا کردن استعدادها موثر باشند. مثلا شما می توانید با بررسی کودکی و یا یادداشت علایق خود به استعدادهایی که دارید، دست پیدا کنید. در ادامه به طور کامل راه های شناخت استعدادها را با هم بررسی می کنیم.

   

  1. کی گذر زمان را فراموش می کنید؟

  وقتی شما مجبور به انجام کاری هستید که به آن علاقه ندارید، مدام به زمان نگاه می کنید تا بدانید کی از دست این مشکل رها می شود و این زمانی است که متوجه خواهید شد، زمان خیلی دیرتر از چیزی که قبلا سپری می شده، طول می کشد. یک نمونه بارز برای غالب ما، مدرسه بوده همیشه بسیار مشقت بار و سخت بوده. مطمئنا شما هم این موضوع که ۳۰ دقیقه آخر مدرسه به اندازه ۳۰ سال طول می کشد، واقف هستید.

  حالا برعکس این موضوع را در نظر بگیرید که مشغول انجام کاری هستید و گذار زمان را متوجه نمی شوید، در این مواقع زمان خیلی سریع سپری شده و فرد از انجام یک کار به طور بی وقفه خسته نمی شود.

  نتیجه: با خواندن دو پاراگراف بالا متوجه خواهید شد که کاری که در آن استعداد دارید شما را به وجد می آورد و باعث می شود که زمان برای شما به سرعت سپری شود، اما کاری که در آن استعداد ندارید، باعث می شود که کلافه شده و مدام به زمان نگاه کنید تا این کار تمام شود، در این زمان نیز وقت اصلاً نمی گذرد.

  1. چه چیزی شما را به خود جذب می کند؟

  علاقه ریشه در استعدادهای فرد دارد و زمانی که به سراغ علایق خود بروید، متوجه خواهید شد که در این کار استعداد دارید. مطمئنا همه‌ی ما در هر جایی که برویم روی موضوعی که علاقه داریم متمرکز می شویم و سعی می کنیم خودمان را با این کار سرگرم کنیم. اگر هم چنین کاری برای شما وجود دارد، پس وقت خود را بیهوده تلف نکنید و به سرعت به سمت آن کار حرکت کنید.

  1. به دوستانی که انتخاب می کنید دقت کنید!

  شاید عجیب باشد، اما باید بدانید که شما به طرف افرادی جذب می شوید که نقاط مشتری با شما دارند. مثلا اگر شما به فوتبال علاقه دارید و مدام فوتبال بازی می کنید، پس می توان نتیجه گرفت اکثر افرادی که با آن ها دوست هستید یا فوتبال بازی می کنند یا علاقه شدیدی به فوتبال دارند. یکی دیگر از رفتارهایی که از شما دیده می شود، دوری از افرادی است که به کارهایی که می کنید علاقه ندارند یا شما به کارهایی که آن ها می کنند، علاقه ندارید.

  1. به کودکی خود مراجعه کنید!

  به کارهایی که در کودکی شما را خوشحال می کرده، فکر کنید و ببینید هنوز هم به کارهایی که در کودکی به آن‌ها علاقه داشتید، شما را ذوق زده می کند. استعداد هر فردی در کودکی شکل گرفته و فرد را به سمت علایقش سوق می دهد، البته ممکن است این علایق در سنین مختلف دستخوش تغییراتی بشوند، ولی باز هم کارهایی که واقعا به آن ها علاقه داشتید، شما را به خود جذب می کنند.

  در کشورهایی که نظام آموزشی درستی دارند، از همان ابتدا روی شناخت استعداد کودکان از طریق علایق کودک کار می کنند تا بتوانند به استعدادهایش پی ببرند، در این کشور ها از همان دوران کودکی هدف و استعدادهای کودک مشخص و کودک را برای رسیدن به این هدف آماده می کنند که در نهایت به موفقیت درصد زیادی از آن ها منجر می شود. با در نظر گرفتن این موضوع، می توان نتیجه گرفت که علایق کودکی ریشه در استعدادهای او داشته و فاکتور مهمی برای رسیدن به زندگی موفق می باشد.

  1. از چالش های پیش رو فرار نکنید

  خیلی از افرادی که به ما مراجعه می کنند و دنبال رسیدن به موفقیت و استعدادهای خود هستند، از این نکته غافل هستند، پیدا کردن و شکوفا کردن استعدادها راهی پر پیچ و خم که نباید از هیچکدام از چالش هایش فرار کرد. دلیل موفق نشدن ۹۹ درصد افراد این است که با مواجه شدن با چالش ها، به جای مقاومت فقط فرار می کنند.

  1. چه زمانی احساس قدرت می کنید

  چک لیستی تهیه کنید و کارهای یک هفته خود و احساسی که به این کار داشته اید را نیز بنویسید. بعد از یک هفته کارهایی که باعث احساس قدرت می شده را از لیست جدا کرده و با هم مقایسه کنید (این کار ها می تواند شامل هر نوع فعالیتی باشد.) مطمئنا الگویی مشابه خواهید یافت که می تواند در شناخت استعدادهایتان بسیار به شما کمک کند.

  فرض کنید که شما در این هفته در روز ۲ ساعت مشغول فعالیتی خاص بوده‌اید که به هیچ وجه قصد دست کشی از آن را نداشته اید و با هر مانعی که روبه‌رو شدید، آن را از سر راه برداشته اید تا این فعالیت به خصوص را انجام دهید، خوب می توانید نتیجه بگیرید شما به این کار بسیار علاقه دهید و احتمالا استعداد نهفته ای در این کار دارید که باید آن را کشف کنید.

  همیشه به دنبال الگوهایی مشترک در زندگی خود باشید تا بتوانید به استعدادهای نهفته خود پی ببرید. الگوهای مشترک می توانند تا حد زیادی سبک زندگی شما را مشخص و این سبک زندگی به طور مستقیم می تواند در شناخت استعدادهای نهفته به شما کمک کند.

   

  1. چه کارهایی باعث رشدتان شده است؟

  به ۵ سال پیش خود دقت کنید و الان خود را با آن زمان مقایسه کنید، اگر پیشرفت و رشد زیادی داشته اید، دلیل آن چه بوده؟ واقعا چه چیزی توانسته در این ۵ سال و حتی مدت کمتر یا بیشتر شما را به رشد و موفقیت برساند. مطمئن کاری که در آن استعداد داشته و با علاقه انجامش می دادید. پس این بار هدف خود را متمرکز تر کنید و برای ۵ سال بعد آماده شوید.

  1. از مسخره شدن نترسید!

  یکی از مواردی که استعداد یک فرد را در نطفه خفه می کند، مسخره شدن توسط سایرین است. به شما تضمین می دهم اگر از مسخره شدن این افراد بترسید و به راه خود ادامه ندهید، یعنی برای حرف آن ها ارزش قائل هستید و حرف آن ها را تصدیق می کنید که در نهایت منجر به شکست شما می شود، اما اگر بدون ترس به راه خود ادامه دهید و استعدادهای خود را کشف کرده و موفق شوید، همین افراد که شما را مسخره می کردند، شما را به عنوان یک فرد موفق که روزی با آن‌ها ملاقات داشته اید، معرفی کرده و به این موضوع که با شما ملاقات داشته‌اند، افتخار می کنند.

  1. هیچ زمان از تمرین دست نکشید

  هیچ استعدادی شکوفا نمی شود مگر با تمرین. تمرین معجزه ای است که استعدادهای شما را پرورش می دهد و باعث موفقیت نهایی شما می شود. یکی دیگر از فواید تمرین بی وقفه برترین شدن است، مطمئنا افراد زیادی مانند شما وجود دارند و این عامل موجب رقابت می شود و رقابت را فردی پیروز می شود که تمرین های زیادی داشته باشد.

  1. پول و وقت خود را کجا استفاده می کنید

  یکی از راز هایی که می تواند در شناخت استعدادها بسیار موثر باشد، این است که بدانید چه چیزی از نظر شما ارزش زمان و هزینه اتان را دارد. مطمئنا برای چیزی که به آن علاقه دارید، هر هزینه و زمانی را صرف می کنید که طبق گفته قبل، علاقه ریشه در استعدادها دارد. اگر می خواهید سرچشمه استعدادهای گم شده خود را بیابید، به هزینه و زمان هایی که صرف می کنید، دقت کنید.

  1. از اطرافیان خود نظر خواهی کنید

  نظر اطرافیانی که سال‌هاست با شما هستند، می تواند نکاتی را برای شما آشکار کند که خود به آن‌ها واقف نبودید. مثلا متوجه خواهید شد که از نظر اطرافیان شما در چه کارهایی استعداد دارید و زمانی که قرار باشد آن کار انجام شود، شما اولین کاندیدای انجام آن هستید. دقت داشته باشید همان‌طور که در قبل تر نیز گفته شد از افرادی که با هدف زمین زدن شما، فقط از شما بدگویی می کنند، دوری کنید زیرا این افراد فقط به دنبال استعداد کشی بقیه هستند تا خودشان حس بهتری داشته باشند.

  1. چه کارهایی برای شما ساده به نظر می رسد

  مطمئنا تا الان شده که کاری برای شما به قدری ساده باشد که در چند دقیقه انجام دهید، ولی برای افراد دیگر همین کار چندین ساعت طول بکشد. همان‌طور که در ابتدای مقاله نیز گفته شد، استعداد به معنی انجام کارهایی که شما خیلی سریع و ساده تر می توانید آن را انجام دهید.

  1. تست های شخصیت شناسی را دنبال کنید

  تست های شخصیت شناسی مختلفی وجود دارد که از معروف ترین آن‌ها می توان به MBTI اشاره نمود. این تست ها با مطرح کردن سوال های مختلفی ذهن شما را دچار یک چالش قرار می دهند تا در نتیجه به شما بگویند جزو چه تیپ شخصیتی هستید و چه استعدادهایی دارید و در کدام مشاغل بیشتر موفق می شوید.

  دقت داشته باشید، نتیجه این تست ها با توجه به جواب هایی که شما علامت می زنید، به دست می آید، پس نباید در جواب هیچکدام از سوالات طفره بروید. البته دلیلی هم وجود ندارد که جواب درست ندهید، زیرا پای آینده خودتان در میان است. از مهم ترین تست های شخصیت شناسی می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • تست شخصیت شناسی MBTI
  • تست استعداد یابی اوکانر
  • تست استعداد یابی گاردنر
  • تست استعداد یابی هالند
  • تست استعداد یابی کلیفتون

  جمع بندی

  مسئله شناخت استعدادها یکی از موضوعات مهم در سطح جامعه است که هدف آن پیدا کردن شاه کلید موفقیت ها یا همان استعدادها می باشد. یکی از جملات که همواره به مراجعان می گویم این است که هیچ وقت موفق نمی شوید، مگر اینکه استعدادهای خود را پیدا کرده باشید. خیلی ساده تر بگویم، کل زندگی ما برای رسیدن به موفقیت است و این موفقیت در گروی شکوفا کردن استعدادهای پنهان. توصیه می کنم که از افرادی که فقط به فکر زمین زدن شما هستند و همواره با حرف هایشان حس بدی به شما می دهند، دوری کنید. و توصیه‌ی مهم دوم این است که از همین الان شروع کنید نه فردا. «قرار نیست زمان زیادی (با این که زمان مرگ مشخص نیست ولی مطمئنا بیشتر از ۱۰۰ سال نخواهد بود مگر استثنا) زنده بمانیم که برای بدست آوردن موفقیت از فردا شروع کنیم.»

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  images

  اولین جلسه مشاوره

   

  قیمت اصلی جلسه مشاوره 249,000 تومان

  قیمت اولین جلسه مشاوره 179,000 تومان

  روز
  ساعت
  دقیقه
  ثانیه
  اگر در رابطه ات دچار مشکل شده ای و نمی دانی چطور باید آن را به ازدواج ختم کنی یا این که چطور تکلیفت را مشخص کنی یا رابطه را بهبود ببخشی می توانی از مشاوره شیک اندیش استفاده کنید.

  هیچ نظری وجود ندارد

  پیمایش به بالا