همسر خوب ویژگی های همسر خوب و ایده آل برای ازدواج {۳۰ ویژگی‌ همسر خوب}

ویژگی های همسر خوب و ایده آل برای ازدواج و زندگی آینده

همسر خوب و ایده آل رویای همه زنان است، هیچ زنی را پیدا نمی‌کنید که بگوید از جذاب بودن شوهرم خسته شده‌ام و دوست دارم او را برای همیشه ترک کنم.

اما این ویژگی‌های خوب و جذاب چه مواردی هستند که یک مرد را به حد ایده آل جذاب می‌کند و زنان بسیاری را به دنبال خود می‌کشاند و در فکر و حسرت رسیدن به او هستند.

قبل از هر چیز باید بدانید که ازدواج یک تصمیم کاملا بزرگ است و اگر ما همسر خوب می‌خواهیم، ابتدا باید از خودمان شروع کنیم، صفات خوب را تقویت کنیم و صفات بد را اصلاح کنیم.

در این مقاله به ۱۹ ویژگی از یک همسر خوب اشاره می‌کنیم که می‌تواند یک فهرست جالب برای خودسازی و رسیدن به همسر ایده آل باشد.

زمان مورد نیاز برای مطالعه این مقاله تنها ۴ دقیقه است.

همسر خوب: مردی که به عقاید همسرش احترام می‌گذارد

مردی که دوست دارد به عنوان یک همسر خوب حضور داشته باشد و زندگی ایده آلی را تشکیل دهد، ابتدا باید اخلاق و رفتار خود را حلاجی کند و ببیند که آیا این توانایی را در خود دارد که به عقاید همسرش احترام بگذارد یا نه.

این عقاید می‌توانند اصول اخلاقی باشند، اصول رفتاری و یا مذهبی باشند که زندگی همه ما انسان‌ها بر اساس همین قوانین و قواعد نظم گرفته است و سپس معنا و مفهوم پیدا می‌کند. پس اگر نتوانیم آن‌ها را بپذیریم و یا احترام بگذاریم، بنابراین دچار اختلاف نظر خواهیم شد و نمی‌توانیم همسر ایده آلی باشیم.

موضوع احترام به عقاید را جز اولین نکات مهم ارائه کردیم، زیرا سرمنشا بسیاری از مشکلات از این ناحیه شروع می‌شود.

همسر ایده آل به عقاید همسرش احترام میگذارد.

یک مرد خوب ارتقا دهنده است

برای اینکه بتوانید در یک رابطه عاطفی نقش یک مهره عزیز و دوست‌داشتنی را بازی کنید، نیاز است که در کنار رشد فردی و شخصیتی خود به طرف مقابل هم کمک کنید که او نیز ارتقا پیدا کند. یعنی سعی نکنید او را آنگونه که خود دوست دارید، تغییر دهید؛ به این دلیل که شرایط را مطابق اوضاع و باب میل خود نمی‌بینید.

پس برای تبدیل شدن به یک همسر مناسب باید نه تنها برای ارتقا خود تلاش کنیم؛ بلکه نباید مانع رشد طرف مقابل شویم و البته راهنمای خوبی برای او باشیم.

همسر خوب، ارتقا دهنده شخصیت همسرش است.

اعتماد متقابل داشتن

اعتماد یکی از ارکان مهم یک رابطه عاشقانه است که اگر نباشد، بدون شک با خدشه و شکست مواجه خواهد شد. یعنی اگر شما به همسر خود اعتماد ندارید و مدام قصد چک کردن گوشی شخصی او را دارید، پس یعنی نوعی بدگمانی در شما رخنه کرده است که اگر از بین نرود، شما نه تنها همسر خوبی نخواهید بود بلکه به فردی بدبین و شکاک تبدیل می‌شوید که همسرتان لحظه به لحظه از شما فاصله خواهد گرفت.

برای پیشگیری از بدبینی گوشی او را چک نکنید بلکه دوستانه با هم به پیاده‌روی بروید و صحبت کنید تا سوتفاهمات برطرف شوند.

مرد روشنفکر به همسرش اجازه آرامش و تنهایی می‌دهد

باور کنید که یک زن با روحیات خسته و کسل کننده قبل از اینکه به خودش آسیب بزند، به شما و زندگی‌تان لطمه وارد می‌کند. زیرا شما در رابطه‌ای هستید که بخشی از انرژی را از  همسر خود دریافت می‌کنید، اگر مدام در خانه و آشپزخانه باشد و یا همیشه مشغول کار و مسائل خانه و خانواده باشد، خسته می‌شود و با روحیه خسته او درگیر بحث و جدل می‌شوید که کل روابط شما را زیر سوال می‎‌برد.

بنابراین بگذارید گاهی برای خودش به تفریح برود، با دوستانش به مسافرت یا تفریحات زنانه بپردازد. خلاصه هر نوع کاری که می‌دانید او را سر و حال و با نشاط می‌کند، انجام دهید.

همسر خوب = توجه به نیاز‌های روحی همسرش

همسر ایده آل زمانی را برای گفت و گو اختصاص می‌دهد

 

زنان به توجه همسرشان احتیاج دارند، همان‌طور که شما به توجه و محبت او نیاز دارید. یک مرد باهوش می‌داند که چگونه به همسرش محبت و مهربانی کند. گاهی اوقات بعد از کارش حتی شده به اندازه‌ای اندک به همسرش خبر می‌دهد که قرار است تا نیم ساعت دیگر جلوی خانه باشد تا با یکدیگر به رستوران یا سینما و یا پیاده‌روی بروند.

باور کنید اگر مهم‌ترین کار دنیا را هم در دست داشته باشند؛ آنقدر شگفت‌زده می‌شوند که بدون چون و چرا می‌پذیرند که نهایتا از شما یک اسطوره جذاب در ذهن خود می‌سازند.

همسر خوب = برای همسرش وقت می‌گذارد

مرد متمدن خواستار ارتقا شغلی همسرش است

بسیاری از مردان از رشد شغلی همسر خود نگران می‌شوند و گاهی به صورت یک مانع سنگی سد راه او می‌شوند. اما نقش سد را برای همسر خود داشتن عواقب خوبی را به همراه نخواهد داشت.

باید بپذیرید که هر یک از شما در کنار زندگی زناشویی و یا رابطه عاطفی دارای یک زندگی شخصی جداگانه هم هستید که باید برایش تلاش کنید، زیرا همین رشد فردی و شغلی به کمک رابطه احساسی خواهد آمد که زندگی را پرنشاط می‌کند.

همسر خوب = عامل پیشرفت رشد شغلی همسرش است.

همسر ایده آل تغییر‌پذیر است

بسیاری از مردان از تغییر و دگرگونی شرایط موجود در زندگی فراری هستند. حتی گاهی برخی از آن‌ها از جا به جایی لوازم منزل و تغییر دکوراسیون هم گله‌مند می‌شوند چه برسد به زمانی که به خاطر یک شرایط ویژه مجبور هستند، شهر و موقعیت فعلی خود را ترک کنند و به جای دیگری بروند و یا به دلیل مشکل همسرشان مجبور هستند کمی تغییرات خلقی و رفتاری داشته باشند.

وقتی یک مرد در برابر تغییرات زندگی مقاومت نشان دهد، اولین فردی که از او متنفر خواهد شد و او را ترک خواهد کرد، همسرش است. البته در هر شرایطی قرار نیست همسر شما قهر کند و یا شما را ترک کند. بلکه هدف از این تغییر‌پذیری این است اگر قصد دارید که یک همسر خوب باشید باید همه اتفاقات و شرایط متنوع زندگی را بپذیرند و متناسب با آن تغییر کنید تا زندگی موفقی را داشته باشند.

همسر خوب تغییر‌پذیر است.

 

مرد جذاب به سلامت جسمی و روحی خود اهمیت ‌می‌دهد

شما برای اینکه یک مرد جذاب برای همسرتان باشید. بهتر است بدانید باید به سلامت روحی و جسمی خود اهمیت بدهید. برای سلامت جسمی نیاز است گاهی چکاب بدنی بدهید و از سلامت خود مطمئن باشید، هفته‌ای یک بار به باشگاه بروید و اگر فرصت نمی‌کنید، سعی کنید برخی از لوازم ورزشی بدنسازی را با مشورت یک مربی خریداری کنید و روزی نیم ساعت الی یک ساعت را به ورزش اختصاص بدهید که برای قدرت بدنی خود شما و همچنین مسائل جنسی بسیار مفید است.

در مورد ذهن و قدرت روحی خود باید چاره‌ای بیندیشید. به هر حال به مرور زمان و به دلیل مشکلات شغلی و پیچیدگی روابط عاطفی ممکن است؛ دچار آسیب‌های روحی شوید که پیشنهاد می‌کنیم حتما به ورزش یوگا و یا تمرینات مدیتیشن توجه کنید که برای تنظیم ذهن بسیار تاثیر‌گذار هستند.

همسر خوب مسئولیت‌پذیر است

شاید بتوان گفت بعد از استقلال مالی این مسئولیت‌پذیری است که ذهن زنان را در مورد مردان تیز و هوشیار می‌کند. به خاطر اینکه اگر نتوانید در زندگی و یا کلا در روابط عاطفی خود مسئولیت اشتباهات خود را بپذیرید، او نمی‎‌تواند با خیال راحت به شما تکیه کند، چون نگران است که هر لحظه او را با تمامی مشکلات و بدهی‌ها تنها بگذارید.

بنابراین یک مرد آلفا و قدرتمند در جایگاه یک همسر خوب مسئولیت تک‌تک کارها را به عهده می‌گیرد و سعی دارد همیشه حتی با وجود سختی‌های موجود تعادل زندگی خود را حفظ کند.

مردان خوب واقع‌نگرند

 

واقع‌نگر بودن برای یک مرد بسیار مهم است، به این دلیل که در بسیاری از موارد زنان نگران این هستند که مبادا آن‌ها را به خاطر زیبایی و جوانی دوست داشته باشید و بعد از مدتی که از چهره و زیبایی خود فاصله گرفتند، دیگر پیش شما جایگاهی نداشته باشند.

بنابراین شما باید ابراز کنید که آن‌ها را به خاطر خود واقعی دوست دارید، به خاطر  وفاداری و اخلاقیات خوبی که دارند، به آن‌ها احترام می‌گذارید.

سعی نکنید که خوبی‌های همسرتان را کتمان کنید. همچنین سعی نکنید که آن‌ها را طبق نظر و عقیده خود تغییر دهید، زیرا آن‌ها به خوبی متوجه می‌شوند و از شما فاصله خواهند گرفت. بنابراین همسر یا نامزدتان را به خاطر خودش دوست داشته باشید.

یک همسر خوب واقع بین و واقع‌نگر است.

مرد با غیرت یک همسر جذاب خواهد بود

اشتباه نکنید و باغیرت را آنگونه که در ذهن شما معنا گرفته است، تصور نکنید. یک مرد باغیرت مردی است که نمی‌گذارد، همسرش دچار شک و تردید شود، مردی است که سعی دارد احتیاجات همسرش را مثل نیاز‌های عاطفی برآورده کند. اجازه نمی‌دهد مشکلات زندگی از هر نوعی که هستند او را خسته کنند و از پای درآورند.

غیرت مردانه است که رفاه روحی و مادی همسرش را  فراهم می‌کند.

مردان قدرتمند در جایگاه همسر خوب

مردان قدرتمند آلفایی همیشه در هر زمینه‌ای که باشند، در رتبه اول قرار می‌گیرند. چون به درستی بر روی همه مواضع زندگی اشراف دارند. اگر قرار است در جایگاه یک همسر خوب قرار بگیرند ،تمامی عناصر لازم را در به گونه‌ای در خود پرورش می‌دهند که سایر مردان هم به پیروی از او به فکر شروع یک رابطه عاطفی تمام و کمال هستند.

بنابراین یک مرد قدرتمند برای اینکه همسر جذاب و ایده آلی باشد، هیچگاه دست از مطالعه برنمی‌دارد، همیشه کارهای مختلف را تجربه می‌کند تا کارکشته شود، استقلال مالی برایش الویت اصلی است، مسئولیت‌پذیر است و خلاصه راه‌های بدست آوردن دل همسرش را به خوبی می‌داند. زنان شیفته اینگونه مردان هستند.

در زندگی زناشویی آنچه مهم است میزان سازگاری و پایداری رابطه در شرایط گوناگو زندگی هست. هر روز با مسائل و اتفاقات مختلفی رو به رو می‌شویم و در ارتباط با همسر خود به عنوان یک فرد مستقل نیازها و درخواست‌هایی داریم. چطور می توانید دوست خوبی برای همسر خود باشید؟ چطور باید با او سازش کنید؟ چگونه یک همسر خوب باشیم؟ در این نوشته به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

همسر خوب بودن یک مهارت هست که تمام زن و شوهر باید این مهارت را داشته باشند، حتی اگر همسرتان تقریبا عالی باشد. برای همسر خوب بودن باید بتوانید ارتباط موثری داشته باشید تا رابطه عاطفی و عاشقانه شما در زندگی زناشویی دوام داشته باشد و دوست عالی برای همسر خود باشید.

در ادامه ۱۱ روش تضمینی برای همسر خوب بودن رو معرفی میکنیم که حتی با بکارگیری چند مورد میتوانید زندگی زناشویی موفق و شادی رو تجربه کنید.

 

۱.احساسات و نیازهای خود را به همسرتان بگویید

 

همسر شما قدرت غیب بینی ندارد و اگر چیزی می‌خواهید باید به زبان بیاورید. برای اینکه ویژگی‌های یک همسر خوب را بدست آورید اگر چیزی اشتباه هست با بیان آن می‌توانید شرایط را برای خودتان تغییر دهید. در بیان احساسات خود، باید بتوانید با لحن مثبت صحبت کنید و به جای اینکه همسر خود را متهم کنید به سخنان او گوش دهید. بهتر است از نیازهای خود حرف بزنید. مثلا بگویید: «من احساس نادیده شدن دارم و هر روز خیلی دیر به خانه می‌آیی.»

۲. بعضی اوقات بر سر مسائل مهم بحث و دعوا کنید

بعضی مسائل ارزش بحث و راه انداختن دعوا را دارند و بعضی ندارند. اگر همیشه درباره هر مسئله ای دعوا راه بیندازید، همسرتان دیگر به بحث‌های شما توجه نمی کند و وقتی به مسائل بزرگتر هم برسد دیگر ناراحتی و نگرانی شما برایش اهمیت چندانی نخواهد داشت.

انتقاد بیش از حد رابطه عاطفی را تخریب می‌کند. مثلا اینکه همیشه درباره ظرف شستن همسر خود ایراد بگیرید نه تنها کارایی نخواهد داشت بلکه بروی رابطه احساسی زناشویی نیز اثر منفی می‌گذارد. ترجیحا درباره چیزهای کم ارزش بحث نکنید.

در ویژگی‌های همسر خوب این هست که اگر می‌خواهید انتقاد کنید برای سخنان خود ساختار و هدفمندی داشته باشید. سعی کنید همیشه آرام و منطقی باشید زیرا که احساسات منفی مانند خشم و نفرت و کینه براحتی یک بحث را تبدیل به دعوای زناشویی می‌کنند.

 

۳. انتظارات واقعی و منطقی از همسر خود داشته باشید

 

نه شما و نه همسرتان کامل نیستید. البته باید بگوییم که هیچ کسی کامل نیست. انتظارات ما در زندگی بسیاری از اوقات غیر واقع گرایانه است و حتی همسر خوب بودن هم نسبی خواهد بود. مثلا اگر انتظار یک زندگی لوکس را از همسر خود دارید کمی واقع بینانه میزان درآمد خود و همسرتان را بررسی کنید. آیا امکان پذیر هست؟ هرچند تامین خواسته‌ها در زندگی ضروری است اما تداوم یک رابطه زناشویی به داشتن ذهنیت منطقی نسبت به واقعیت و شرایط موجود است.

۴. سعی نکنید که همسر خود را فورا به شخصیتی دیگر تغییر دهید

همسر خود را همانگونه که هست بپذیرید و بدانید اگر فضای کافی به او بدهید می‌تواند آنچنان که دوست دارید زندگی کنید. هرکسی در زندگی خود تغییر می‌کند درست مثل خودتان. برای کسی که هست دوستش بدارید و متوجه خواهید شد که او نیز بدون قید و شرط شما را دوست خواهد داشت و یک همسر خوب برای شما خواهد بود.

بدانید که شما و همسرتان یک شخص نیستید و او دنیا را به شکل دیگری می‌بیند. بهتر است جنبه‌های مثبت شخصیت همسر خود را پیدا کنید و به آن‌ها اشاره کنید و زمانی که از کارهای او ناراحت می‌شوید احساس خود را به او بگویید احتمالا متوجه آن‌ها خواهد شد.

 

۵. بپذیرید که آمدن بچه رابطه عاطفی شما را تغییر می‌دهد

 

رابطه شما با همسرتان بدون شک با آمدن بچه تغییر خواهد کرد. زیرا شما دیگر فقط زن و شوهر نیستید و نقش جدیدی به عنوان پدر و مادر خواهید داشت و باید زمان زیادی را برای پرورش فرزندان خود اختصاص دهید.

به عنوان یک همسر خوب بهتر است در خانواده خود به کارهایی بپردازید که تمام افراد خانواده بتوانند در آن به فعالیت بپردازند. با همسر خود درباره روش‌های تربیت فرزندان صحبت کنید و برنامه ریزی داشته باشید.

برای فرزند دار شدن از روی احساسات تصمیم نگیرید.ابتدا از لحاظ روحی و روانی شرایط پدر و مادر شدن رو داشته باشید و بعد شرایط مالی رو برسی بفرمایید. تا مشکلات بعد از به دنیا آمدن فرزند نتواند به زندگی زناشویی شما ضربه بزند.

۶. نیازهای همسر خود را، بدون سازش بیش از حد، در نظر بگیرید

اگر همسر شما می‌خواهد کمی با دوستان خود وقت بگذراند، همیشه مانع او نشوید. اگر به این اجازه را بدهید او شادتر خواهد بود و بخاطر احترامی که به او می‌گذارید از شما تشکر خواهد کرد. شما باید نیازهای همسرتان را درک کنید و کاری نکنید که دائما باعث ناراحتی وی شود.

 

۷. همسر خوب ، بهترین دوست شما در زندگی مشترک خواهد بود

 

ایچاد صمیمیت در رابطه زناشویی و پذیرفتن بی قید و شرط طرف مقابل و نشان دادن تمایل به آسیب پذیر بودن در رابطه و مورد اعتماد بودن مقاومت رابطه عاطفی شما در مقابل سختی‌ها را افزایش می‌دهد. به عنوان یک همسر خوب داستان‌های مشترک و جوک‌های بامزه برای یکدیگر تعریف کنید. مقالات و مطالب مورد علاقه وی را برایش ارسال کنید و در مواقعی با سکوت همدم او باشید.

رابطه زناشویی خود را پر از عشق و دوستی واقعی کنید. همسر شما همان کسی خواهد بود که می‌خواسته اید. شما باید به اولین کسی تبدیل شوید که در زمان شادی و یا غم می‌خواهد با او باشد.

۸. رویاهای مشترک داشته باشید، اگر ندارید پس بوجود بیاورید

هیچ وقت رویاهایی که ترسیم کرده اید را فراموش نکنید. مثلا بازنشستگی در یک شهر با آب و هوای ملایم و یا سفر دریایی برای جشن بیست سالگی ازدواج تان برنامه ریزی کرده باشید. رویاهای خود را از دست ندهید، درباره رویاهای خود صحبت کنید و برای به واقعیت پیوستن آن‌ها برنامه ریزی کنید.

اگر اهداف همسر شما تفاوت دارد، بهتر است رویاهای مشترکی بسازید و به سمت آن‌ها در زندگی مشترک زناشویی حرکت کنید. این موضوع درست هست که شما برای خودتان هم آرزوهای شخصی داشته باشید اما این موضوع را در نظر بگیرید که رویاهایتان با یکدیگر در تناقض نباشد. حتی اگر رویاهایتان بسیار بزرگ هستند هنوز هم از آن‌ها دست نکشید و درباره آن‌ها صحبت کنید.

 

۹. در زندگی زناشویی سعی کنید همیشه شخصیت با ثبات داشته باشید

 

حتما زندگی سرگرم کننده و شادی داشته باشید. اگر همسرتان فردا به ماموریت و کاری برای یک ماه برود شما باید دوستانی داشته باشید که با آن‌ها سرگرم باشید، جمع‌های دوستانه و باشگاه‌های ورزشی و … اگر چنین دوستانی ندارید باید بگوییم که همسرتان نمی تواند همیشه این خلاها را پر کند و احساس نامناسب بودن به او دست خواهد داد.

وقتی که شخصیت مستقلی برای خود داشته باشید، بهتر می‌توانید با همسرتان ارتباط برقرار کنید و بیشتر هم به علایق و تجربه کردن چیزهای جدید برای خودتان بپردازید. به عادات و سرگرمی‌هایی بپردازید که قبل از ازدواج به آن‌ها فکر می‌کردید.

۱۰. برای کاهش استرس زندگی با یکدیگر به کار و فعالیت کنید

تمام افراد دنیا، چه مرد و چه زن دائما با استرس‌های مختلفی مواجه هستند. در زندگی زناشویی برای کنترل استرس باید به یکدیگر کمک کنید. درباره شرایط کاری با همسر خود صحبت کنید و به او نشان دهید که به اندازه کافی به او توجه دارید.

 

۱۱. قرارهای عاشقانه و رمانتیک با همسر خود داشته باشید

 

زمان‌هایی را برای عاشقانه زندگی کردن اختصاص دهید. مهم نیست که چقدر سرتان شلوغ هست و یا استرس کاری شما بالا هست و یا چند فرزند دارید. شما باید زمان‌هایی را برای رفتن به یک رستوران و یا کافه عالی صرف کنید. لباس‌های عالی بپوشید و به نقطه ای از شهر بروید که از منزل شما دورتر هست و کمی حال و هوای خود را تغییر دهید.

البته این قرارهای عاشقانه با همسر فقط محدود به رستوران و کافی شاپ نمی شود و به سراغ سرگرمی‌های دیگری مانند بولینگ، شهربازی و حتی دویدن‌های شبانه می‌تواند باشد. هدف این هست که زمان‌های بیشتری را در کنار یکدیگر بگذرانید.