چگونه با تفکر مثبت زندگی خود را از خوب به عالی ارتقا دهیم؟

چکیده مطلب

داشتن تفکر مثبت زندگی شما را به طور واضح تغییر خواهد داد. اگر در حال حاضر در افکار منفی خود غرق شده‌اید و به دنبال راه نجاتی برای خارج شدن از این حالت ذهنی هستید با مطالعه این مطلب نکاتی برای تغییر افکار منفی و کنار گذاشتن آن‌ها و بدست آوردن تفکر مثبت بیاموزید.

تفکر مثبت یک انتخاب برای هر فردی هست. شما می‌توانید از افکارتان برای بهبود روحیه خودتان استفاده کنید و یا در شرایط سخت از آن کمک بگیرید تا بر مشکلات غلبه کنید. با داشتن تفکر مثبت در زندگی شما می‌توانید از چارچوب ذهنی منفی خارج شوید و زندگی را با تمام احتمالات ممکن مثبتش بجای نگرانی‌ها  و موانعش ببینید.یک ذهن مثبت در تصمیم گیری روزانه قدرتمند عمل میکند اما ذهن منفی با توجه به شرایط پیش آمده دست به عمل می زند.کنترل زندگی خودتان را در دست بگیرید تا نتایج عالی بدست آورید.

اگر می‌خواهید بدانید که چگونه تفکر مثبت داشته باشید، راهکارهای زیر را انجام دهید

۱. افکار شما همیشه کاملا انتخاب خودتان هست

 

شما فقط خودتان مسئولیت افکار و رفتار خود را دارید و باید زندگی را به شکل یک انتخاب نگاه کنید. اگر می‌خواهید منفی فکر کنید اشکالی ندارد فقط باید بدانید این خودتان هستید که این کار را انجام می‌دهید هرچند که شرایط اطراف منفی باشد،

مقالات مرتبط:  برای داشتن یک زندگی شادتر چه کنیم؟

منفی فکر کردن فقط انتخاب خودتان هست. با تمرین می‌توانید تفکر مثبت را در هر شرایطی برگزینید تا بتوانید تصمیم بهتری در شرایط حتی سخت و دشوار زندگیتان بگیرید.

۲. مزایای تفکر مثبت  و مثبت اندیشی را بیاموزید

 

انتخاب تفکر مثبت به کنترل بهتر زندگیتان کمک زیادی خواهد کرد و لذت بیشتری از زندگی خواهید برد و همچنین سلامت روحی و جسمی بیشتری در مقابل تغییر شرایط خواهید داشت. آگاهی از این مزایا به شما در انتخاب تفکر مثبت کمک زیادی خواهد کرد و انگیزه بخش خواهد بود. در ادامه مزایای تفکر مثبت را به صورت لیستی بخوانید:

  • طول عمر را افزایش می‌دهد.
  • سطح استرس و افسردگی پایین ترین خواهید داشت.
  • در مقابل سرماخوردگی مقاوم تر خواهید بود.
  • رفاه جسمانی و ذهنی بالاتری خواهید داشت.
  • در شرایط استرس زا و تحت فشار بهتر عمل خواهید کرد.
  • توانایی بیشتری در ایجاد ارتباط عاطفی خواهید داشت.

۳. با خاطره نویسی روزانه بازتاب افکار خود را بررسی کنید

 

نوشتن افکار روزانه تان باعث می‌شود تا بتوانید الگوهای ذهنی خود را بیابید و آن‌ها را اصلاح نمایید. سعی کنید با شروع نوشتن افکار خود را به سمت مثبت اندیشی و تفکر مثبت پیش ببرید و از رسیدن به افکار و اندیشه های منفی دوری کنید.


 

هر روز بیست دقیقه به مدل تفکر خود بیندیشید و ببیند افکار خود را با چه اندیشه هایی شروع می‌کنید؟ مثلا با فکر به کارهای عقب افتاده ی روزانه و یا فکر کردن به برنامه های آینده خود کار خود را آغاز می‌نمایید؟

حتما به خودتان زمان و فرصت ارزیابی بدهید تا بتوانید درباره خودتان بهتر بیندیشید، همچنین می‌توانید در انتهای هفته به مرور فعالیت‌ها و افکار خودتان بپردازید.

۴. منشا افکار منفی خود را بیابید

 

برای تغییر افکار منفی به افکار مثبت شما باید بدانید چگونه به طور خودکار به سمت افکار منفی کشیده می‌شوید. مثلا یک فکر منفی خود را انتخاب کنید و ببینید از کجا جرقه فکر کردن به آن آغاز شد و تشخیص منشا افکار منفی می‌توانید یک فرصت برای از بین بردن آن باشد. مثلا اگر با مرور شبکه های اجتماعی حس حسادت شما برانگیخته می‌شود و در افکار منفی نسبت به خودتان غرق می‌شوید خب راه حل شما همینجاست.

سعی کنید در فضای شبکه های اجتماعی حضور کمتری داشته باشید و یا اگر واقعا مورد نیاز شما نیست از آن دوری کنید. بالاخره بیماری‌ها روحی و روانی و جسمی مهم تر هستند یا چک کردن ثانیه به ثانیه عکس های خوب دیگران؟ انتخاب با شماست.

یا مثلا اگر قصد شروع به کار جدیدی را دارید نباید در ذهن خود بگویید «من احتمالا شکست خواهم خورد.» این جمله منفی به صورت اتوماتیک بروی روحیه و افکار شما اثر منفی خواهد گذاشت.

۵. افکار منفی خود را به چالش بکشید

 

اگر اکثر زندگی خود را به افکار منفی گذرانده اید، خب بهتر است دیگر به آن‌ها ادامه ندهید. هر زمانی که با افکار منفی خود مواجه شدید آن را ارزیابی کنید که آیا درست و دقیق هستند و یا فقط در افکار شما وجود دارند؟

مقالات مرتبط:  چگونه با افکار منفی مبارزه کنیم؟

یکی از راه های مبارزه با افکار منفی برخورد به صورت موردی با آن‌ها است. همین الان بروی یک کاغذی یکی از افکار منفی که در طول روز شما را اذیت می‌کند را بنویسید و با خود فکر کنید که اگر یکی از دوستان شما چنین چیزی که نوشته اید را به شما می‌گفت چه واکنش و پاسخی برای او داشتید؟ آیا به او می‌گفتید که به فکر راه حل جایگزینی برای حل مشکلش باشد؟ شغلش را عوض کند؟ به مسافرت برود؟

اینگونه می‌توانید در مقابل فکر منفی خود بایستید و مجددا به آن از زاویه مقابل نگاه کنید و راه حل جایگزینی ارائه دهید.

۶. افکار منفی خود را با افکار مثبت جایگزین کنید

 

وقتی که شما به اندازه کافی اعتماد به نفس داشته باشید می‌توانید با افکار منفی تان مبارزه کنید. باید به صورت هوشمندانه قدم بردارید و تفکر مثبت را جایگزین تفکر منفی خود کنید. البته به این معنی نیست که زندگی شما همیشه روی مثبت خواهد داشت، بله طبیعی هست که احساسات ما انسآن‌ها دچار نوسان باشد و بعضی روزها ناراحت باشیم و بعضی روزها خوشحال و شرایط زندگی همین است اما باید بتوانید در زمان های ناراحتی وضعیت خود را کنترل کنید تا از آن شرایط عبور کنید.

برای مثال در نزدیکی به زمان امتحانات دانشگاه، یا آزمون مهمی مانند کنکور یا در زمان مسابقه در رینگ بوکس این روحیه مثبت اندیشی شما هست که به کمک شما می‌آید و می‌توانید فکر خود را مدیریت کنید. اگر در این شرایط حساس با خود فکر کنید که احتمالا شکست خواهید خورد، ذهن شما توانایی فکر کردن و تجزیه و تحلیل آنی شرایط را از دست می‌دهد. چون با افکار منفی پر شده است.

پس سعی کنید همیشه با پرسیدن این سوال که «چرا این شرایط برای من سخت به نظر می‌رسد؟» شرایط را به نفع خودتان تغییر دهید و واقعا این کار را انجام دهید. کسی بجز خودتان برای تغییر شرایط شما اقدامی نخواهد کرد و این قانون طبیعت و زندگی هست والبته می‌دانیم که شما بسیار باهوش هستید و چنین کاری را انجام خواهید داد.

۷. عوامل خارجی منفی تاثیرگذار در زندگی خود را کاهش دهید

 

شاید محیط زندگی شما یا موزیکی که گوش می‌کنید و یا بازی خشونت آمیزی که بروی PS4 خود نصب کرده اید باعث بوجود آمدن افکار منفی در شما شوند. سعی کنید از شرایط استرس زا و منفی دور شوید و با خواندن کتاب و یا موزیک های آرامش بخش محیط آرامی را برای خود بسازید.


 

۸. از تفکر سیاه یا سفیدی دوری کنید

 

در این مدل ذهنی وقتی که همه چیز را سیاه یا سفید ببینید به طور ناخودآگاه از دیگران انتظار خواهید داشت که یا همه چیز عالی باشد و یا اصلا نباشد. برای دوری از این نوع تفکر سعی کنید زندگی را خاکستری ببینید، یعنی نه به طور مطلق سیاه و نه کاملا سفید ببینید.

برای مثال اگر برای آمادگی برای امتحان پایان ترم خود در حال مطالعه هستید بدانید که سختی مطالعه کردن پیش روی شما هست و اجتناب ناپذیر هست که برای مطالعه باید تمرکز داشته باشید، تحرک کمتری داشته باشید، به مسائل دیگر اولویت ندهید بله شاید اینها به نظر سخت و طرف سیاه موضوع باشند اما از آن طرف کسب نمره عالی، تاثیر مثبت بلند مدت در زندگی تان، شرایط شغلی بهتر را هم در پیش روی خود می‌بینید.

بهتر است ترکیبی از هردوی اینها را در ذهن خود داشته باشید و مشغول به مطالعه شوید و حتی سختی را به جان بخرید و از آن به عنوان جز جدایی ناپذیر مسیر موفقیت تان یاد کنید.

۹. از شخصی سازی مسائل دوری کنید

 

شخصی سازی مسائل و موضوعاتی که در اطراف ما در جریان هست ما را به سمت افکار منفی سوق می‌دهد زیرا براحتی می‌توانید خودتان را برای شرایط اطراف خود سرزنش کنید.


 

مثلا اگر همسر شما در افکار خود غرق شده باشد و کمی کمتر به شما توجه کند و شما بخواهید این موضوع را به خودتان ارتباط دهید احتمالا فکر منفی و اشتباهی به سراغتان خواهد آمد. پس بهتر است هر موضوعی را سریعا شخصی نکنید تا بتوانید با تفکر مثبت شرایط را بهتر مدیریت کنید.

۱۰. از تفکر فیلتری دوری کنید

 

اینکه بخواهید در شرایط زندگی فقط به جنبه های منفی زندگی خودتان به طور روزانه فکر کنید احتمالا دچار افسردگی خواهید شد و دیگر لذت های زندگی برایتان بی معنی می‌شوند.

تفکر فیلتری چیست؟ مثلا فکر کنید شما در یک امتحان نمره ۱۷ گرفته اید اما استاد شما می‌گوید که نمره خوبی کسب کرده اید و شما این تعریف استادتان را فراموش کنید و بخواهید روی کم بودن نمره خودتان تمرکز کنید نوعی تفکر فیلتری محسوب می‌شود.

به این موضوع نگاه کنید که چقدر سعی دارید افکار منفی را به ذهن خود راه بدهید و از افکار مثبت دوری کنید؟ آیا می‌توانید ۱۰ ویژگی مثبت خودتان را بنویسید؟ اگر اینگونه نیست احتمالا دچار تفکر فیلتری منفی شده اید.

نتیجه گیری

افکار منفی در زندگی روزمره ما چه بخواهیم و چه نخواهیم حضور دارند، سعی کنید با انتخاب اهداف خوب و با نگاهی به آینده روشن خود به سمت تفکر مثبت قدم بردارید. در این راه ورزش کردن و سلامت جسمانی خود را به شکل ویژه ای مورد توجه قرار دهید، همچنین سعی کنید سرگرمی هایی در طول هفته برای خودتان تدارک ببینید.

با خلاقیت خودتان سعی کنید کارهای جدیدی انجام دهید و در انتها بروی مسیر تفکر مثبت خودتان کمی صبور باشید و به خودتان زمانی را برای تغییر در نظر بگیرید . در این راه افرادی که تفکر مثبت دارند را در اطراف خود حفظ کنید و سعی کنید زندگی را آنگونه که دوست دارید بسازید.