آرمان گرایی چیست ؟ چگونه شخصیتی آرمان گرا داشته باشیم؟

آرمان گرایی آرمان گرایی چیست ؟ چگونه شخصیتی آرمان گرا داشته باشیم؟

چکیده مطلب

آرمان گرایی یکی از ویژگی های انسان از زمان های دور هست. هر کسی دوست دارد به آرزوهای خود در زندگی دست یابد و یا حتی نزدیک شود. در راه رسیدن به آرمان گرایی باید اصول خاصی برای خود ایجاد کنید و از باورهای خود دفاع کنید. در این نوشته با مفهوم آرمان گرایی و چگونگی ایجاد و حفظ آن آشنا خواهید شد.

هرکسی در زندگی خود ایده آل هایی دارد که به آنها می اندیشد. در آرمان گرایی افراد که قویا به ایده آل های خود می اندیشند و دارای شخصیتی ایده آل گرا هستند و آرزو دارند در راه هدف و ایده آل خود هر تلاشی را انجام دهند. چنین افرادی اهل سازش نیستند و عقاید خود را سرسختانه دنبال می کنند. اگر شخصی دارای چنین مشخصاتی نباشد و پافشاری بروی ایده آل های خود نداشته باشد را نمی توان آرمان  گرا نامید. آرمان گرایی چه خوب و چه بد به زندگی جهت می بخشد. در این نوشته درباره مفهوم آن بیشتر به بحث می پردازیم.

وقتی شما با آرمان ها و اهداف شخص دیگری موافق هستید، آرامش و احساس خوشبختی بوجود می آید اما در نقطه مقابل وقتی دیدگاه متفاوتی درباره آرمان ها و اهداف بوجود می آید فضای تنش و عدم توافق می تواند همه چیز را برهم بزند.
در مقایسه با «فرصت طلبی» که شخص سعی می کند برای رسیدن به خواسته های شخصی خود به هرکاری دست بزند و به قولی «هدف وسیله را توجیح می کند.» اما در آرمان گرایی اینگونه نیست.

هرچند که در فرصت طلبی به دنبال منافع هستیم اما در آرمان گرایی منافع لزوما هدف نیست و حتی شاید به منافع فردی در آن اهمیت داده نشود و حتی آرمان گرایی می تواند به جنگ و نزاع برای رسیدن به آرمان تبدیل شود. در اینجا قصد داریم آرمان گرایی را از جنبه مثبت و مفید موضوع بررسی کنیم و به شما بیاموزیم که چگونه آرمان گرا باشید.

اعتقادات خود را برای انجام کارها و یا درک چیزهای مختلف شکل دهید

 

استاندارد شخصی خود را به طور مطلق باید تعریف کنید و این موضوع به تقویت مفاهیم ذهنی و آرمان گرایانه شما کمک خواهد کرد. اگر اشخاص موفق را در نظر بگیرید خواهید دید که نسبت به آرزوها و اهداف خود آرمان گرایی دارند و سعی می کنند در هر حرکت و اقدام خود براساس استاندارد خودساخته خود پیش بروند.


 

قابل اعتماد باشید

وقتی در راستای اهداف خود حرکت می کنید شما باید قابل اعتماد باشید و دیگران بدانند که می توانید در جهت اهداف خود به صورت مستقل و با قدرت حرکت کنید. شاید در ابتدا این کار سخت به نظر برسد اما اگر قابلیت اعتماد را بدست آورید به زودی کمک های دیگران شما را در مسیر راحت تری قرار خواهد داد.

از وابستگی دوری کنید

 

یکی از چیزهایی که در آرمان گرایی اهمیت دارد فردیت عمل است. شما نباید شخصی وابسته باشید و یا چیزهایی که نیروهای مخالف آرمان شما آن را تایید می کنند را بپذیرید و به آن عمل کنید. در بلند مدت قطعا شخص وابسته نمی تواند به شخص آرمان گرایی تبدیل شود.

با کسانی که آرمان گرایی شما را نمی پذیرند سازش نکنید

اهل معامله بودن  در اعتقاد و آرمان ها اصلا درست نخواهد بود. بعضی افراد تحت شرایط مختلف دست از آرزوها و اهداف خود برداشته و مسیر خود را براحتی تغییر می دهند، چنین افرادی را نمی توان افرادی آرمان گرا نامید.

اگر به آرمان و آرزوی خود علاقه مند هستید، دیدگاه دیگران را براحتی نپذیرید و به موضوعات کم اهمیت ارزش زیادی ندهید.

در عالم سیاست، برای بدست آوردن چیزی، تفکر «هدف وسیله را توجیح می کند» کاملا اشتباه است و این موضوع عدم صداقت شما را به نمایش خواهد گذاشت.

در آرمان گرایی سازش کردن بی معنا است. در واقع راهی اشتباه و گمراه کننده برای رسیدن به آرمان و آرزوها است که هیچگاه به مقصد نخواهد رسید. اگر می خواهید به آرمان خود نزدیک شوید باید اصول مشخصی برای رسیدن به آن ترسیم کنید و دیگران در آن اصول با شما حرکت کنند.

خوش اخلاق، صبور باشید و نسبت به نظرات و اعتقادات دیگران حساس باشید

 

وقتی که با دیگران از آرمان خود صحبت می کنید قاعدتا با مخالفت هایی روبرو خواهید شد. برای حفظ آرامش خود سعی کنید به دیگران بگویید که نظر آنها نیز قابل احترام است و می تواند در جایگاه خود درست باشد و به این صورت از کنار مسائل عبور کنید. ایجاد درگیری و بحث با نظرات دیگران از سرعت شما برای رسیدن به اهداف تان می کاهد و چه بسا باعث توقف کامل شما شود.

از تلف کردن وقت خود برای بحث و مشاجره بپرهیزید

وقتی آرمان و هدفی دارید اصلا مشکلی وجود ندارد که افکار و عقاید مخالف زیادی داشته باشید. در واقع اگر مخالفی نداشته باشید احتمالا هدفی هم ندارید. وقتی آرمان و هدف خود را انتخاب کردید، از بحث کردن با افرادی که فقط سعی دارند شما را از اهدافتان بازدارند دوری کنید. شما باید حرکت در مسیر خود را با بازخوردی که نسبت به کارها و اهداف کوچک خود می سنجید بررسی کنید و نه دیدگاه ها و عقاید دیگران را ملاک رسیدن به اهداف خود در نظر بگیرید.

از اعتقادات خود دفاع کنید

 

وقتی که پای اعتقادات در میان باشد باید تا جایی که می توانید در راستای آرمان گرایی خود از آنها دفاع کنید. شاید دیگران علاقه مند باشند که شما را از مسیر اعتقادات خود دور کنند و بازدارند. آرمان گرایی نیاز به اصول و ارزش های والایی در نظر شما باشد و برای دست یابی و حرکت به سمت اهداف خود از آنها کمک بگیرید.


 

در بیان اعتقادات خود راسخ باشید

وقتی که صحبت از اعتقادات و آرمان گرایی خود می کنید، از واقعیت ها کمک بگیرید بدون اینکه عصبانی و یا ناراحت شوید از افکار خود دفاع کنید. حفظ آرامش در هنگام صحبت کردن از ایده ها و آرمان ها برای جذب دیگران و کمک گرفتن از نیروی دیگران بسیار مهم است.

با دیگران منصفانه و متعادل رفتار کنید

 

تا جایی که می توانید عقاید و نظرات دیگران را بپذیرید و رفتار مناسبی با دیگران داشته باشید. داشتن تعادل منطقی و روحی برای تصمیم گیری های منطقی و صحیح بسیار ضروری است.

بیاموزید که در راستای آرمان گرایی خود نظرات مخالف را کم ارزش بدانید اما به نحوی که از کنار آنها براحتی عبور کنید و باعث ناراحتی و عصبانیت شما نشود.


 

وقتی که نظرات مخالفی می شنوید، با رفتاری نرم و مهربان برخورد کنید و نیازی به موافق بودن با نظرات دیگران نیست اما به صورت عملی نشان دهید که دیدگاه های آنها را نیز درک می کنید.

در مسیر آرمان گرایی خود اهداف خود را باید به طور پیوسته پایش کنید و مسیر خود را بررسی کرده و مجددا برای ادامه مسیر خود برنامه ریزی داشته باشید.