تأثیر طلاق عاطفی والدین بر فرزندان چیست؟

تأثیر طلاق عاطفی والدین بر فرزندان چیست؟

 

تأثیر طلاق عاطفی والدین بر فرزندان ابعاد و لایه های گسترده ای دارد. این آثار در بیشتر موارد آنچنان آهسته و بی صدا بر فرزندان و کودکان تأثیر می گذارند که خود متوجه نیستیم. فرزندان ما ممکن است نتوانند با کلمات، احساسات‌شان را نسبت به رفتارهای ما و اتفاقات تلخ موجود ابراز کنند. اما به اشکال مختلف واکنش نشان داده و سعی می کنند ما را متوجه سازند. این واکنش ها اغلب به صورت لجبازی و عدم توجه به خواسته ها و حرف­‌های والدینی است که در طلاق عاطفی قرار دارند.

سرخوردگی، احساس ناامنی و پرخاشگری، انزوا و همچنین قطع رابطۀ دوستانه با پدر و مادر از اثرات طلاق عاطفی والدین بر فرزندان است.

احساس نفرت، از آثار طلاق عاطفی بر کودکان و فرزندان

طلاق عاطفی والدین دلایل مختلفی دارد: خیانت مرد خانواده (پدر)، خیانت زن خانواده (مادر)، اختلافات فرهنگی و غیره. فرزندان متوجه می شوند که رابطه پدر و مادر در حالت کامل و امیدوار کننده ای نیست. در نتیجه مسائل خود را با افرادی غیر از پدر و مادرشان در میان می گذارند. آن ها به مرور ارتباط‌‌ شان را با پدر و مادر کمتر و کمتر کرده و دایره ارتباط خود را بیرون از خانواده گسترش می دهند. افرادی که ممکن است ارتباط با آن­ها برای فرزندان به صلاح نباشد. این فرزندان دچار احساس خود کم بینی می شوند. سپس به مرحله مقایسه پدر و مادر خود با پدر و مادرهای دیگران رسیده و پدر و مادر خود را قضاوت می کنند. در نهایت احساس اعتماد به نفس و عزت نفس در آنان کاهش می­‌یابد. همه این موارد در مجموع سبب ایجاد حس نفرت می شود.

تأثیر طلاق عاطفی والدین بر فرزندان، احساس نفرت به والدین است. والدینی که درگیر مسائل عاطفی و احساسی خود هستند نمی توانند و این امکان را ندارند که به نیازها و مسائل و مشکلات فرزندان تمرکز کرده و توجه کافی نشان دهند. در نتیجه فرزند درمیابد که والدینش هیچ ارزشی برایش قائل نیست. این امر منجر به ایجاد حالتی در فرندان می شود که تولد انکار مسموم نام دارد. در صورتی که این حالت برای مدتی ادامه پیدا کرده و باقی بماند، به یک باور در فرزند تبدیل می شود. چه بسا این باورها به یک سری رفتارهای خاص و الگوهای رفتاری تبدیل شود.

بدون تردید وقتی شما با طلاق عاطفی خود، رفتارهای ناپسند کودک یا فرزندتان را می بینید، نباید انتظار داشته باشید که آن ها با شما همراهی و همدلی داشته باشند. برای دوری از چنین بحرانی، لازم است روش های افزایش صمیمیت بین زوج ها را بشناسیم تا بدین ترتیب راهکاری برای ایجاد صمیمیت در خانواده ایجاد کنیم.

اثرات طلاق عاطفی بر فرزندان بر سلامت روان فرزندان چیست؟

تحقیق و بررسی تأثیر طلاق عاطفی والدین بر سلامت روان فرزندان نتایجی را همراه داشته است. طبق این بررسی ها، بدترین آسیبی که طلاق عاطفی والدین به فرزندان وارد می کند، احساس تنهایی است. اثرات طلاق عاطفی باعث می شود فرزند خود را بدون تکیه گاه و پشتیبان دیده و کانون خانواده را گرم نیابد.

از موارد دیگر، می توان به کمتر شدن شور و شوق آن­‌ها برای فعالیت­‌ها و کمرنگ شدن و انگیزه آن ها اشاره کرد. همه این ها می تواند و به نوعی دچار افسردگی های پنهانی شود. این افسردگی‌ها در صورت رشد و ریشه دواندن در وجود آن­‌ها، در آینده به شکل اختلالات رفتاری مختلف نمود می کنند. اختلالاتی مانند بزه­کاری اجتماعی، گرایش به سمت انواع مخدرها، سیگار و کارهایی از این دست.

پایان کلام این که این جدایی عاطفی تیشه ای است که ما نا آگاهانه بر ریشه خودمان می‌زنیم و فرزندان­مان را که سرمایه حقیقی ما هستند به طور کامل از دست داده و نابود می کنیم.

شما تأثیر طلاق عاطفی والدین بر فرزندان را چه می دانید؟ لطفاً نظرات ارزشمندتان را با  مشاور به اشتراک بگذارید.

 

images

اولین جلسه مشاوره

 

قیمت اصلی جلسه مشاوره 249,000 تومان

قیمت اولین جلسه مشاوره 179,000 تومان

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
اگر در رابطه ات دچار مشکل شده ای و نمی دانی چطور باید آن را به ازدواج ختم کنی یا این که چطور تکلیفت را مشخص کنی یا رابطه را بهبود ببخشی می توانی از مشاوره شیک اندیش استفاده کنید.

هیچ نظری وجود ندارد

پیمایش به بالا