جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

شیک اندیش » همه مقالات » ازدواج با دختر بزرگتر چه مزایا و معایبی دارد؟(برسی کامل)

 

چکیده مطلب

یکی از مواردی که در جامعه ما بسیار منع می‌شود، ازدواج با دختر بزرگتر است. اصولاً مردان بزرگتر از همسر خود هستند. حتی به صورت پیش‌فرض نیز مردان به دنبال زن کم سن‌تر از خود می‌گردند و ممکن است حتی سن یک خانم موجب شود از ازدواج با او صرف‌نظر کنند. در این مطلب به […]

یکی از مواردی که در جامعه ما بسیار منع می‌شود، ازدواج با دختر بزرگتر است. اصولاً مردان بزرگتر از همسر خود هستند. حتی به صورت پیش‌فرض نیز مردان به دنبال زن کم سن‌تر از خود می‌گردند و ممکن است حتی سن یک خانم موجب شود از ازدواج با او صرف‌نظر کنند. در این مطلب به بررسی مزایا و معایب ازدواج با دختر بزرگتر می‌پردازیم. با ادامه این مطلب همراه ما باشید.

ازدواج با دختر بزرگتر در دیگر نقاط دنیا

هنوز به صورت یک هم‌نظری جهانی، اختلاف سنی پذیرفته شده‌ای برای ازدواج وجود ندارد. چیزی که موجب شده است مردم به صورت پیش‌فرض فکر کنند نباید با دختر بزرگ‌تر ازدواج کرد، در نتیجه سال‌ها تجربه به دست آمده است. البته نباید تاثیر فرهنگ، سنت، دین، باورها و… را در هر جامعه در این باره نادیده گرفت؛ زیرا ازدواج در فرهنگ‌های مختلف پیچیده‌تر از آن چیزی است که فکرش را می‌کنید. ممکن است رسومات از روستایی به روستای دیگر هم متفاوت باشد چه برسد به شهر و کشور!

با این حال، ریشه انجام اعمال مختلف در فرهنگ‌ها در نهایت به یک چیز می‌رسد و دلیل اکثر رسومات متفاوت، یکسان است! به گونه‌ای که در مورد سن اختلاف سنی یک توافق جهانی نانوشته وجود دارد. ازدواج اتفاقی مهم در زندگی است و نباید آن را باعجله و بدون تفکر انجام داد. در ادامه بیشتر به جنبه‌های مختلف ازدواج با دختر بزرگتر می‌پردازیم.

تاثیر تفکرات قالبی جامعه بر تصمیم‌گیری در مورد اختلاف سنی بین زوجین

همان طور که پیش‌تر اشاره کردیم، نباید تاثیر جامعه و فرهنگ را بر تصمیم‌گیری فرد برای ازدواج نادیده گرفت. در واقع، کمتر کسی پیدا می‌شود که به نظر واقعی خود در این باره اهمیت دهد. در بسیاری از جوامع این تفکر وجود دارد که مرد باید از نظر عاطفی به بلوغ برسد تا بتواند سرپرستی همسرش را بر عهده بگیرد. این تفکر در جوامع مردسالار بیشتر هم هست. همین امر موجب می‌شود تا مردان از ازدواج با دختر بزرگتر صرف‌نظر کنند زیرا احساس می‌کنند نمی‌توانند بر او سلطه داشته باشند.

حتما بخوانید
۶ قدم تا فراموش کردن جمله «دیگران درباره ما چه فکری می کنند»

متأسفانه همه فکر می‌کنند زنان نیاز به سرپرست دارند و خودشان نمی‌توانند از فردی دیگر سرپرستی کنند. علت این که یک زن مطلقه یا بیوه را «بی‌سرپرست» می‌خوانند هم همین است. مردم فکر می‌کنند وقتی مردی بالای سر زن نباشد، او نمی‌تواند خود را جمع و جور کند و در واقع بی‌سرپرست است! این موارد نشان‌دهنده تفکرات غیرانسانی و غیراخلاقی نسبت به زنان است. این تفکرات آن قدر به خورد جامعه رفته است که حتی زنان هم حاضر نیستند با مردی کم‌ سن‌تر از خود ازدواج کنند.

فشار جامعه بر به بلوغ رساندن دختران

مسئله‌ای که در جامعه وجود دارد این است که وقتی دختر به دوره سنی بلوغ می‌رسد و تغییراتی در جسم او ایجاد می‌شود، همه از او می‌خواهند تا مانند خانم‌ها رفتار کند. چنین چیزی برای پسران در سن مشابه وجود ندارد. خانواده‌ها زمانی از پسرانشان می‌خواهند که مردانه رفتار کنند که یک پسر ممکن است ۱۶ الی ۱۸ سال سن داشته باشد. در بسیاری از خانواده‌ها نیز این تفکر وجود دارد که پسران باید جوانی و شیطنت کنند اما دختران باید از سن ۱۰ ۱۲ سالگی مانند زنی بالغ رفتار کنند.

در نتیجه این تفکرات، دختران دوره کودکی کوتاه‌تری را تجربه می‌کنند و وارد بزرگسالی می‌شوند. همین امر موجب می‌شود تا مجبور شوند رفتارهای بالغ گونه‌ای داشته باشند. در واقع، اگر فشاری به هیچ کدام از جنسیت‌ها وجود نداشته باشد ممکن است هر دو گروه در رده سنی مشابه، به صورت یکسان رفتار کنند. پس چیزی که موجب به بلوغ رسیدن زودتر دختران می‌شود، می‌تواند ساختگی و تحت تاثیر فشارها و خواسته‌های جامعه باشد. این گونه است که ازدواج با دختر بزرگتر منع می‌شود.

جذاب‌تر شدن مردان با بالا رفتن سن آن‌ها

تفکر دیگری که در فرهنگ ما وجود دارد این است که چین و چروک‌های صورت یک مرد برای ما پذیرفته شده است. مرد مسن با موهای جوگندمی را جذاب می‌دانیم و اگر زنی چند خال موی سفید داشته باشد، از او می‌خواهیم که برود موهایش را رنگ کند! این ترس وجود دارد که ازدواج با دختر بزرگتر به معنای از بین رفتن سریع‌تر جذابیت زن است؛ زیرا مردان به زنان جوان و بدون هیچ چین و چروکی تمایل دارند. هر چند خودشان هم مسن می‌شوند و فرایند پیری خود را نمی‌بینند.

حتما بخوانید
۱۱ راهکار عملی برای پایان دادن به خستگی در زندگی

متأسفانه به زنی که پا به سن گذاشته، می‌گوییم که شکسته شده است. در صورتی که یک مرد پا به سن گذاشته به فرش دست‌بافتی تشبیه می‌شود که هر چه بیشتر پا بخورد، جذاب‌تر و باارزش‌تر خواهد شد. همین نگاه هم موجب می‌شود تا مردان به خود اجازه دهند دنبال زن جوان‌تری بروند زیرا زن در صورتی جذاب است که جوان باشد.

آیا سن و به بلوغ رسیدن با هم ارتباط دارند؟

شاید پاسخ سریع شما به این سوال، مثبت باشد؛ اما بیایید کمی بیشتر فکر کنیم. آیا تمامی افرادی که بیست سال سن دارند، یکسان رفتار می‌کنند. آیا پاسخ این افراد به یک مشکل و مسئله مشابه، یکسان است؟ آیا شما فردی را دیده‌اید که چهل سال داشته باشد و شبیه نوجوانی ۱۵ ساله رفتار کند؟ رابطه سن با رسیدن به بلوغ جسمی، فکری، عاطفی، اجتماعی و… یکی از مهم‌ترین دلایلی است که موجب می‌شود مردان از ازدواج با دختر بزرگتر صرف‌نظر کنند.

مردم فکر می‌کنند یک دختر و پسر ۲۵ ساله شبیه به هم رفتار نمی‌کنند، خواسته‌های آنان یکی نیست و نمی‌توانند به صورت مشابه مشکلات و مسائل را کنترل کنند. البته همان طور که گفتیم این مورد درست است زیرا جامعه به مردان اجازه نمی‌دهد به طور طبیعی به بلوغ برسند. در صورتی که یک زن ۲۵ ساله باید ازدواج کرده باشد، بچه داشته باشد و تمام نکات خانه‌داری و… را بلد باشد. در عین حال بماند در خانه تا شوهر ۳۰، ۳۵ ساله‌اش برای او نان بیاورد و از او مراقبت کند!

به خطر افتادن اقتدار مرد

یکی دیگر از دلایلی که موجب می‌شود مردی به سمت ازدواج با دختر بزرگتر نرود، به خطر افتادن اقتدارش است. سوال مهمی که در این جا باید پرسید این است که آیا اقتدار یک مرد باید آن قدر بی‌پایه و اساس باشد که با اختلاف سنی به خطر بیافتد؟ سوال مهم‌تر این است که چرا فکر می‌کنیم مرد باید مقتدر باشد و زن مظلوم و ساکت؟

این تفکر که ازدواج با دختر بزرگتر اقتدار مرد را به خطر می‌اندازد خود نشان‌دهنده این است که چه میزان خشونت روی زنان وجود دارد. چرا که آن‌ها باید تحت سلطه باشند و فردی مقتدر زندگی‌شان را در دست بگیرد. همین تفکر به ظاهر ساده و پذیرفته شده توسط اکثر افراد جامعه یکی از اصلی‌ترین دلایل مورد خشونت قرار گرفتن زنان است.

حتما بخوانید
چگونه به همسرم انرژی مثبت بدهم؟

نمونه‌های موفق و معروف دنیا از ازدواج با دختر بزرگتر

نمونه‌های موفق زیادی از ازدواج با دختر بزرگتر وجود دارد. حتی در میان سلبریتی‌ها و سران قدرت نیز این موارد وجود دارد. حتی اختلاف سنی بسیاری از آنان به بیست و پنج سال هم می‌رسد. زندگی مشترک طولانی‌مدت آن‌ها را هم می‌توان نشانه موفقیت چنین ازدواجی دانست.

به عنوان مثال، رئیس جمهور فرانسه، امانوئل مکرون حدود ۲۵ سال از همسر خود بریژیت ماری کلود کوچک‌تر است. هیو جکمن بازیگر معروف هالیوودی نیز ۱۳ سال از همسرش کوچک‌تر است. پریانکا چوپرا، بازیگر بالیوودی نیز ده سال از همسر خود، نیک جوناس بزرگتر است. مورد موفق دیگر، ازدواج جیسون موموآ با همسرش لیسا بونت است. لیسا ۱۲ سال از همسرش بزرگتر است.

بهترین اختلاف سنی برای ازدواج

در مورد بهترین اختلاف سنی برای ازدواج نظرات مختلفی وجود دارد. برخی از متخصصین معتقد هستند بهتر است مرد بین ۴ الی ۵ سال از زن بزرگتر باشد. برخی دیگر نیز این فاصله سنی را بین ۵ الی ۷ سال می‌دانند. از طرفی هم متخصصین این زمینه برای ازدواج با دختر بزرگتر فاصله سنی زیر ۵ سال را توصیه می‌کنند و معتقد هستند اگر دختر تا پنج سال از پسر بزرگتر باشد مشکلی پیش نخواهد آمد.

با این حال، اگر مردی بالای سی سال سن داشته باشد و بخواهد با زنی بزرگتر از خود ازدواج کند، مشکل آن چنانی پیش نخواهد آمد. اصولاً توصیه‌هایی که به مردان درباره ازدواج با دختر بزرگتر می‌شود، در مورد مزدان زیر سی سال است. دیگر فردی که بالای سی سال سن دارد، خود بهتر می‌داند که چگونه زندگی کند و برای انتخاب شریک زندگی خود تصمیم بگیرد.

جمع‌بندی

در این مطلب به بررسی مزایا و معایب ازدواج با دختر بزرگتر پرداختیم. ازدواج آن قدر پیچیده است که نباید تنها یک معیار را برای انتخاب شریک زندگی در نظر گرفت. باید تمامی معیارها را در کنار هم گذاشت و آنان را در بستر فرهنگ و جامعه بررسی کرد. با این حال، اگر ازدواج با فکر و بر پایه منطق باشد، کم پیش می‌آید که به راه کج کشیده شود.

Picture of شیک اندیش
شیک اندیش

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد.

اولین کسی باشید که برای “ازدواج با دختر بزرگتر چه مزایا و معایبی دارد؟(برسی کامل)” دیدگاه می‌گذارید;

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قابل فهم بودن
ساده گویی
بار علمی
مفید بودن
کاربردی بودن

پیمایش به بالا