۷ نشانه دوست بد که باید بدانید و به دوستی با آن‌ها خاتمه دهید

نشانه های دوست بد
 • ۷ نشانه دوست بد

  نشانه دوست بد یا همان “نشانه سیاه” یکی از مواردی است که در بسیاری از فرهنگ‌ها و جوامع به عنوان نشانه‌ای از دوستی بد استفاده می‌شود. این نشانه به عنوان یک نشانه وعده‌های دروغین و تضاد با چیزی که بیان می‌شود، شناخته می‌شود.

  این نشانه در بسیاری از کشورها و فرهنگ‌ها به کار می‌رود. مثلا در کشورهایی مانند چین، کره جنوبی، ژاپن و تایوان، این نشانه به عنوان نشانه دوستی بد شناخته می‌شود. همچنین در برخی دیگر از کشورها نیز این نشانه به کار می‌رود.

  نشانه دوست بد در مواردی مانند وعده‌های دروغین، تضاد با چیزی که بیان می‌شود، تخفیف و تحقیر افراد، و تحقیر و نقصان چیزی که بیان می‌شود، به کار می‌رود. در مواردی که این نشانه به کار می‌رود، افراد به شکلی مستقیم یا غیرمستقیم به افراد دیگر اعلام می‌کنند که این پیام را به جدی نگیرند و هیچ اعتمادی به آن‌ها نداشته باشند.

  در برخی جوامع، این نشانه به عنوان یک شیوه برقراری ارتباط و ارسال پیام به کار می‌رود. در این جوامع، افرادی که با هم دوستی دارند می‌توانند با استفاده از این نشانه، به یکدیگر پیام دهند که “در این موضوع به من وعده نده” یا “به من برای این موضوع اعتماد نداشته باش” و به این ترتیب، از بروز اختلافات و مشکلات پیشگیری کنند.

  راه‌هایی برای جلوگیری از استفاده از نشانه دوست بد نیز وجود دارد. از جمله این راه‌ها، آموزش به افراد در جامعه درباره اینکه چگونه باید با دیگران رفتار کنند و به آن‌ها احترام بگذارند است. همچنین، رفتار مثبت افراد نسبت به یکدیگر و به خصوص برخورد با دیگران به شکل صمیمی و با احترام می‌تواند به جلوگیری از استفاده از نشانه دوست بد کمک کند.

  در نهایت، استفاده از نشانه دوست بد در جوامع مختلف به دلیل تفاوت‌های فرهنگی و اجتماعی، ممکن است به شکل‌های متفاوتی تعبیر شود. لذا برای جلوگیری از بروز مشکلات و ناراحتی‌ها در روابط اجتماعی، بهتر است همواره به رفتار و تعامل با دیگران احترام بگذاریم و نشانه دوست بد را به کار نبریم.

   

  در این مقاله به بررسی نشانه‌های دوست بد و ویژگی‌های رفتاری که به کمک آن می‌توانید دوستان بد خود را شناسایی کنید و به دوستی با آن‌ها خاتمه دهید را مرور خواهیم کرد.

  آیا کسی را در زندگی دارید که به او تکیه و اعتماد کنید و از شما در مواقع سختی حمایت کند؟ و شما را تشویق کند و به شما احترام بگذارد؟

  تحقیقات نشان داده که داشتن سیستم پشتیبانی قوی استرس را کاهش و مهارت‌های شما را رشد می‌دهد و علائم افسردگی و اضطراب را کاهش می‌دهد.

  اما وقتی ما سیستم پشتیبانی قوی برای تکیه کردن نداریم چه اتفاقی می‌افتند؟

  اگر کسانی که فکرمی‌کنید دوستمان هستند به‌جای اینکه باعث پیشرفت ما شوند، مارا به پرتگاه سوق دهند چه می‌شود؟

  در این مقاله ۷ نشانه دوست بد و عواقب دوست بد را مرور خواهیم کرد:

  ۱-نمی‌توانید در کنار آن‌ها تمرکز داشته باشید:

  یکی از نشانه‌های دوست بد این است که وقتی با آن‌ها دوست هستید در سایر کارها توانایی تمرکز ندارید.

  آیا اخیراً عملکرد شما کاهش چشمگیر داشته است؟ نمره‌های درسی‌تان از وقتی با این‌ها دوست شدید افت کرده؟ این‌ها نشانه افسردگی و عدم توانایی در تمرکز است.

  اگر وقتی دوستانتان کنارتان هستند مدام با آن‌ها درگیر هستید و اگر مدام سرزنشتان می‌کنند باعث می‌شود نتوانید برای انجام کارهای دیگر تمرکز کنید. چون ازنظر ذهنی و روحی به خاطر دوستی با آن‌ها خسته شده‌اید.

  ۲-وقتی کنار آن‌ها هستید نگران و مضطرب هستید:

  نگران و مضطرب بودن شما هنگام دوستی یکی دیگر از نشانه‌های دوست بد است.

  آیا فقط هنگامی‌که کنار دوستانتان هستید احساس اضطراب می‌کنید؟

  وقتی آن‌ها را می‌بینید احساس ترس و استرس دارید؟

  احساس نگرانی و ناراحتی دارید اما علت آن را نمی‌دانید؟

  حتی ممکن است علائم فیزیکی اضطراب مثل عرق کردن، لرزیدن ماهیچه‌ها، تنگی نفس و تندی ضربان قلب در شما پدیدار شود.

  ۳-حتی وقتی با دوستانتان هستید احساس تنهایی می‌کنید:

  یکی دیگر از نشانه‌های دوست بد این است که حتی در کنار آن‌ها احساس تنهایی و غریبه بودن می‌کنید.

  آیا وقتی کنار دوستانتان هستید کاری می‌کنند که احساس تنهایی، خالی بودن و جدا بودن از بقیه را داشته باشید؟

  حس می‌کنید که به شما گوش نمی‌دهند، شما را نمی‌بینند و برای شما ارزشی قائل نیستند، چون به احساسی که دارید یا چیزی که می‌گویید اهمیت نمی‌دهند.

  به‌طوری‌که احساس می‌کنید آن‌ها دوستی سطحی و ظاهری با شما دارند، وقتی می‌بینید هیچ ارتباط بامعنایی با آن‌ها ندارید بیشتر اذیت می‌شوید.

  ۴-آن‌ها ازنظر احساسی ناراحتی‌های شما را بدتر می‌کنند:

  یکی دیگر ازنشانه‌های دوست بد این است که پریشانی‌ها و ناراحتی‌های شما را بدتر از قبل می‌کنند.

  وقتی مشکلاتتان را به آن‌ها می‌گویید آیا می‌گویند دلیلی ندارد برایش ناراحت باشی؟ یا اینکه فکر کردی فقط خودت مشکل‌داری؟

  شما به امید حمایت و آرامش سمت آن‌ها می‌روید اما آن‌ها باعث رنج و ناامیدی شما می‌شوند. عدم وجود همدلی در آن‌ها مشکلات روحی شما را بدتر می‌کند.

  در این موقع شما شروع به ریختن مشکلات در وجود خودتان می‌کنید و ازنظر اجتماعی از دوستان دیگرتان هم دور و منزوی می‌شوید.

  ۵-آن‌ها اعتمادبه‌نفس شما را نابود می‌کنند:

  نشانه دوست بد این است که مدام سعی در تخریب اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس شما دارند.

  اگر مشکل افسردگی دارید حتماً احساس بی‌ارزشی و عدم اعتمادبه‌نفس هم دارید. دوستانتان با رفتار بدشان باعث ایجاد این حس در شما می‌شوند.

  اگر بابت اشتباهاتتان شما را مسخره می‌کنند و از نقطه‌ضعف‌های شما سوءاستفاده می‌کنند، ممکن است باعث ایجاد افسردگی یا بدتر شدن آن در شما شوند.

  ۶-مایل نیستید با آن‌ها بیرون بروید:

  یکی دیگر از نشانه‌های دوست بد این است که علاقه‌ای به بیرون رفتن با او ندارید.

  آیا فکر می‌کنید هیچ اشتیاقی برای بیرون رفتن با دوستانتان ندارید؟ آیا وقتی با آن‌ها هستید فکر می‌کنید آینده‌ای ندارید؟ این از اثرات سمی دوستی با آن‌هاست. انرژی منفی و بدبینی آن‌ها باعث سرخوردگی شما می‌شود. آن‌ها مثل آدم‌های ناامید رفتار می‌کنند و اگر شما مانند آن‌ها نباشید مسخره‌تان می‌کنند.

  ۷-شروع به دوری کردن از آن‌ها می‌کنید:

  آیا اخیراً جواب زنگ دوستانتان را نمی‌دهید؟ در آخرین لحظه قرارها را کنسل می‌کنید؟ دنبال بهانه می‌گردید تا از شر آن‌ها خلاص شوید؟

  اگر از آن‌ها دوری می‌کنید به‌این‌علت که وقتی اطراف شما نیستند احساس بهتری دارید کاملاً واضح است که آن‌ها برای شما مشکل هستند و می‌خواهید زودتر از شر آن‌ها خلاص شوید؛ و این نیز نشانه دیگر داشتن دوست بد است

  هیچ‌کدام از نشانه‌های بالا برای شما آشنا بود؟ اگر دوستی در زندگی شما هست که این نشانه‌ها را دارد بهتر است مرزهایتان را با او مشخص و از او دوری‌کنید.

  در این مقاله به بررسی ویژگی‌ها و نشانه‌های دوست بد پرداختیم و عواقب آن را بررسی کردیم.

  اگر احساس می‌کنید برای شروع یا بهبود رابطه عاطفی‌تان نیاز به استفاده از تکنیک‌های اختصاصی و پشتیبانی تخصصی آکادمی شیک اندیش دارید

  از لینک زیر ثبت نام کنید:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  images

  اولین جلسه مشاوره

   

  قیمت اصلی جلسه مشاوره 249,000 تومان

  قیمت اولین جلسه مشاوره 179,000 تومان

  روز
  ساعت
  دقیقه
  ثانیه
  اگر در رابطه ات دچار مشکل شده ای و نمی دانی چطور باید آن را به ازدواج ختم کنی یا این که چطور تکلیفت را مشخص کنی یا رابطه را بهبود ببخشی می توانی از مشاوره شیک اندیش استفاده کنید.

  هیچ نظری وجود ندارد

  پیمایش به بالا