ترک سیگار (چیکار کنم که بتونم سیگار را ترک کنم)⭐

ترک سیگار
 • ترک سیگار – چیکار کنم که بتونم سیگار رو برا همیشه ترک کنم

  ترک سیگار یک تصمیم بزرگ و قدمی مهم در زندگی شخصی است. سیگار به عنوان یک عادت بد در جامعه شناخته می‌شود که می‌تواند به مشکلات جدی در زندگی و سلامتی منجر شود. از طرفی، ترک سیگار همیشه یک چالش برای افراد است و ممکن است به دلیل وابستگی افراد به نیکوتین، فرایند ترک آن بسیار سخت و پیچیده باشد.

  برای ترک سیگار، اولین قدم مهم این است که تصمیم قطعی را برای ترک آن بگیرید. باید به خود قول دهید که برای همیشه سیگار را ترک خواهید کرد و هیچگاه دوباره آن را باز نخواهید گرفت. این تصمیم قطعی و اراده قوی، اولین قدم در موفقیت ترک سیگار است.

  یکی از مهم‌ترین راه‌های ترک سیگار، به دنبال کمک و پشتیبانی از خانواده و دوستان می‌باشد. فرد تحت تأثیر بیان سازگاری و حمایت از طرف آن‌ها قوی‌تر در مقابل مشکلات و مشخصات خود خواهد بود و احساس می‌کند که همه در کنار او هستند.

  از طرفی، باید به این نکته توجه کنید که ترک سیگار یک روند طولانی است و نیاز به صبر دارد. ممکن است در ابتدا با مشکلاتی مانند افت انرژی، اضطراب، افکار و تصویرسازی برای سیگار کشیدن مواجه شوید اما با صبر و بازبودن شنوا و گوش به افکارتان می‌توانید با این مشکلات مربوط به بیماری وابستگی دوام بیاورید.

  در مرحله بعد، باید روش‌های متنوعی را برای مدیریت تنش آزمایش کنید. می‌توانید به دنبال مطالعه کتاب یا مشاوره گرفتن از متخصصین در این زمینه باشید. همچنین می‌توانید از تکنیک‌های تنفس و مراقبه برای کنترل استرس و اضطراب استفاده کنید.

  به علاوه، تغذیه سالم و ورزش منظم نیز به شما در ترک سیگار کمک خواهد کرد. مصرف موادی مانند میوه‌ها و سبزیجات تازه، آب ورزش و استراحت کافی، مهارت‌های روانشناختی عالی برای انطباق با سیگار حمایت کافی از سیستم ایمنی بدن صورت حضور را فراهم می‌کنند.

  در نهایت، باید به این نکته توجه کنید که ترک سیگار یک فرایند دشوار و ادامه دار است. شرایطی مانند فشار همکاران و درخواست دوستان برای استشمام سیگار را نباید به فراموش کاهنید. همینطور تبلیغ و تکنولوژی‌های موجود در صنعت تنباکو و به‌ویژه برای جذب نوجوانان قوی در ترک سیگار، تلاش خود را نوشتند که بین خود جایی برای حفظ و تغییر رفتار‌های سالم مانند ترک سیگار باید در نظر گرفته شود.

  ترک سیگار چطوریه؟ واقعا امکان داره یه فردی که سالیان طولانیه در حال مصرف سیگار بوده، بتونه به خودش بیاد و سیگار رو برای همیشه ترک کنه؟

  خوشبختانه این سوال جواب مثبتی داره و سیگار به همراه سایر مواد مخدر دیگه برخلاف مواد شیمیایی و صنعتی با روش‌های تضمینی قابل ترک کردن هستن. البته این که میگیم میشه ترک کرد؛ بسته به یه دلیل مهم  داره که نباید نادیدش بگیرین. چون دیگه اونوقت نمیتونیم، بگیم که این روش یه روش تضمینیه.

  این عامل اراده شماست، اینکه برای چی میخوایین ترک کنین؟ آیا نامزدتون ازتون خواسته؟ یا چون دوستتون ترک کرده شما هم میخوایین ترک کنین؟

  هر دلیلی که ذهن شما رو برای ترک سیگار مشغول کرد باشه، بهتره بدونین که اولین دلیل اصلی برای ترک کردن باید خود شما باشین، یعنی تنها برای خودتون و فقط به خاطر خودتون ترک کنین، چون اگه به خاطر کسی یا چیزی باشه، ممکنه در طول مسیر کم بیارین و اراده‌تون سست بشه. البته خانواده هم میتونه در الویت باشه، اما شما باید سلامتی خودتون رو بخوایین تا بتونین به خانواده‌اتون هم کمک کنین.

  پس اگه تصمیم قطعی برای خلاصی از سیگار گرفتین، بهتره که این مقاله رو از دست ندین و حتما یه نگاهی بهش بندازین، فقط ۳ الی ۴ دقیقه وقت ازتون میگره.

  لیست محتوا [نمایش]

  ترک سیگار چطوریه : دلیل اصلی شما برای ترک چیه؟

  یه دلیل محکم و منطقی برای ترک سیگار پیدا کنین. این دلیله خیلی مهمه، چون انگیزه بسیار مهم و اساسی   برای ادامه دادن مسیر هستش.

  البته نمیخواییم بگیم که مسیری که پیش رو دارین خیلی طولانی و سخت هست اما خوب آسون هم نیست.

  به هر حال شما سالیان سال هست که دارین سیگار میکشین، بدنتون به این ماده اعتیادآور عادت کرده و  اینجاست که انگیزه شما میتونه نجات خانواده و فرزندان از آلودگی سیگار باشه؟ یا یه بیماری باشه که پزشک از شما خواسته برای همیشه سیگار رو ترک کنین؟ یا پیشگیری از بیماری‌های قلبی و ریوی باشه یا اینکه دوس دارین جوونتر به نظر بیایین؟

  همه این دلایل برای گرفتن انگیزه خیلی خوب هستن، اما هر چی باشن، باید انعکاس مفید و ایده‌آلش به خود شما برگرده که در طول مسیر در مقابل روشن کردن سیگار کم نیارین.

  همه سوالا‌های ممکن رو از پزشک خود بپرسین

  قبل از اینکه اقدام به ترک سیگار کنین، بهتره بدونین که چند سالی هست که گیرنده‌های مغزی شما با نیکوتین رفیق جون جونی شدن و این ترک براشون یه مقدار سخته. بنابراین توصیه میشه قبل از هر اقدامی با پزشک خود مشورت کنین که مطلع بشین، بهترین روش‌های ترک برای شما چه روش‌هایی هستن. مثلا برخی از روش‌ها عبارتند از:

  • شرکت در کلاس‌های ترک سیگار
  • استفاده از دارو‌های پزشکی
  • هیپنوتیزم
  • مشاوره درمانی و روان‌درمانی
  • خانواده درمانی

  شما ممکنه که تنها به یکی از این روش‌ها رو  نیاز داشته باشین و یا  برعکس برای درمان و ترک سیگار همه روش‌ها رو بخوایین که بهتره حتما با پزشک خود مشورت کنین.

  جایگزین نیکوتین رو پیدا کنین

  همونطور که گفتیم، گیرنده‌های مغز به نیکوتین عادت کردن و وقتی شما اقدام به ترک سیگار میکنین، خوب طبیعی هست که سردرد و بی‌حوصلگی و همچنین بدن درد به سراغتون میاد که بهتره یه ماده‌ای رو جایگزین نیکوتین کنین.

  در بیشتر مواقع پزشک یه سری داروهای مسکن رو براتون مینویسه و ممکنه برای هر کسی درجه‌های متفاوتی داشته باشه و بهتره هر کدوم رو سر وقت مصرف کنین. در برخی از موارد هم صمغ نیکوتین رو پیشنهاد میدن، که حتما باید زیر نظر پزشک  مصرف بشه.

  اطلاعات کامل رو در مورد قرص‌های تجویزی کسب کنین

  در این مسیر  داروها میتونن هوس شما رو برای روشن کردن سیگار خیلی خوب مهار کنن. پس دست کم نگیرینشون چون فعلا بهشون احتیاج دارین. همچنین در طول مسیر ترک سیگار ممکنه، دچار استرس و یا افسردگی بشین که باز هم داروهای تجویزی پزشک به داد شما خواهند رسید. بهتره نحوه مصرف و میزان مصرف داروها رو به درستی از دکتر جویا بشین.

  فراموش نکنین تنها در مدت معلوم شده داروها رو مصرف کنین.

  خانواده یا عزیزانت رو در جریان بزار

   

  شک نکنین که در این مسر تنها کسانی که میتونن بهتون کمک کنن، خانواده هستن و دوستانی که بهشون اعتماد دارین.

  اصلا این روش خودش یه درمانه که بهش میگن خانواده درمانی یعنی خانواده به پشتیبانی و حمایت شما میان که وقتی میخوایین وسوسه بشین که سیگار رو روشن کنین، بهتون کمک کنن.

  در ضمن یه روش دیگه هم هست که میتونین عضو گروهای پشتیبانی بشین تا به کمک روان درمانی یا رفتار درمانی به راحتی هر چه تمامتر و البته به همراه حمایت گروهی سیگار رو ترک کنین.

  بنابراین استراتژی‌های ترک سیگار رو خوب شناسایی کنین و بهشون پایبند باشین. اینجاست که همون اراده شما به همراه گروه‌های حمایتی به موقع به میون میاد که میتونه خیلی خوب روی موانع پیش‌ رو  پافشاری کنه تا بلاخره بتونین سیگار رو ترک کنین.

  به خودتون استراحت بدین

  تا الان هر موقع خسته میشدید یا کم می‌آوردین به سیگار رجوع میکردین که نیکوتینش به دادتون برسه. اما الان دیگه خبری از نیکوتین نیست، پس باید در کنار دارو درمانی و رفتار درمانی به فکر روش‌های دیگری مثه استراحت‌های شخصی هم باشین.

  این استراحت‌های شخصی خیلی زیاد هستن. میتونه ورزش کردن گروهی با دوستانتون باشه مثه کوهنوری که خلی جواب‌دهی خوبی داره.

  در طول روز به موسیقی مورد علاقه خودتون خوب و عمقی گوش کنین. سعی کنین متن موسیقی شعر رو  تحلیل کنین این روش برای سرگرمی ذهن بسیار موثره.

  ماساژ درمانی رو اصلا فراموش نکنین، اونقدر که این ماساژ درمانی برای ترک سیگار مفید هست که باورتون نمیشه. به خاطر اینکه یه استراحت اساسی رو به عضلات پر از درد شما هدیه مید‌ه.

  خواهشا برای ترک سیگار ، الکل رو از خودتون دور کنین

  در بیشتر مواقع کسایی که سیگار میکشن، عادت دارن که در کنارش الکل و سایر مشروبات الکلی رو هم مصرف کنن. پس اگه اقدام به ترک سیگار کردین، به طور قطع باید از الکل هم دوری کنین. اصلا اگه جایی دعوت میشین یا تو خونه خودتون الکل دارین، بدون هیچگونه تردید و یا تمرکزی دعوت رو قبول نکنین و الکل رو از خونه دور بندازین که وسوسه بسیار شدیدی رو به جونتون میندازه و ترک سیگار رو گاهی غیر ممکن میکنه.

  بنابراین سعی کنین به جای سیگار و الکل از چای و قهوه استفاده کنین و یا اگه بعد از ناهار و شام سیگار میکشیدین، بهتره به پیاده روی برین که سرگرم کننده بسیار خوبیه و از همه مهمتر برای سلامتیتون عالیه.

  وسایل خونه رو تعمیر کن

  تمیز کردن خونه  فقط به زن اختصاص نداره و مرد‌ها میتونن در این زمینه کمک موثری باشن. حالا اگه قصد ترک سیگار رو هم کردین که دیگه محشر میشه. چون کار خونه خیلی ایده‌آله برای کسایی که میخوان از شر سیگار خلاص بشن. تقریبا تعمیر و تمیز کاری خونه بین ۳ الی ۴ ساعت در روز از وقت شما رو میگره. مخصوصا وقتی که روز جمعه هست و در خونه به سر میبرین و حوصله‌اتون سر رفته و هی مغز شما ازتون سیگار میخواد.

  البته منظور ما این نیست که لباس یا ظرف بشورید، منظور کارهای مردونه داخل خونه مثل تعمیر لوله یا قطعات فلزی و… هست.

  یادتون نرده که ماشینتون رو هم تمیز کنین و اون‌جا رو هم پاکسازی کنین که ردی از سیگار و الکل وجود نداشته باشه.

  برای ترک سیگار باید پررو و محکم باشی

  بسیاری از افراد هستن که بارها اقدام به ترک سیگار کردن، اما دوباره سیگار لعنتی رو روشن کردن. این موضوع هیچ ایرادی نداره. اراده انسان اونقدر مستحکم هست که باهاش میتونه یه کوه رو به خاک خالص تبدیل کنه، پس سیگار ترک کردن که دیگه چیزی نیست.

  اما فقط بشینین یادداشت کنین که دفعه قبلی چه عامل و چه محیط یا چه حسی یا چه کسی بود که شما رو تشویق به سیگار کشیدن کرد. از  همون عامل خودداری کنین و سعی کنین یه جایگزین مثه یه تفریح سالم رو به جاش بزارین و در ضمن این سری  هر چیزی که میتونه شما رو و اراده‌تون رو سست کنه، هوشیارانه مشخص کنین و از خودتون دور کنین.

  یعنی اگه دوستتون هست، برای همیشه فراموشش کنین، اگه محیطی خاص هست دیگه بهش سر نزنین، اگه یه خوراکی خاصی هست که شما رو به یاد سیگار میندازه از خانواده بخوایین برای مدتی اونو خریداری نکنن.

  یه جای ثابت نشینین و حرکت کن

  حرکت کردن و جنب و جوش داشتن برای فراموشی نیکوتین بسیار موثر عمل میکنه،همین که حال و هوای سیگار کشیدن داره میاد به سراغتون ، سریعا کفش ورزشی خودتون رو بردارین و به بیرون مثه یه پارک و  یا  یه  فضای باز پر از اکسیژن حرکت کنین و حتی شده آروم آروم پیاده روی کنین اما تو خونه یا یه جای ثابت نمونین، در این مسیر میتونین از یه حیوون خونگی هم کمک بگیرین که خیلی خوب شما رو سرگرم میکنه و یه نعمتی هست که شما رو برای ترک سیگار  همراهی میکنه.

  فواید ترک سیگار رو روی برگه بنویس

   

  ذهن انسان اونقدر فعال و تیز هست که هر چیزی رو جلوش بیارین سریعا بهش واکنش نشون میده. حالا اگه دارین با سیگار خداحافظی می‌کنین. یه کاغذ و قلم بردارین و روی کاغذ با تیتر بزرگ بنویسین، فواید خداحافظی کردن از سیگار به شرح زیر است:

  • بهبودی قلب و پیشگیری از حملات قلبی
  • بهبودی ریه و جلوگیری از سرطان ریه
  • کاهش سطح مونوکسید خون و پیشگیری از فشار خون و بیماری‌های مرتبط خونی
  • کاهش انواع سرطان‌های پوستی،کبد،پروستات و سایرین
  • سلامت دیگر اعضای خانواده
  • کاهش روند پیری

  میوه و سبزیجات بیشتری بخور

  وقتی در حال ترک سیگار هستین، بدنتون مدام بهونه میگریه و تقصیری هم نداره هر چیزی هست زیر سر مغز شماست؛ چون بهش نیکوتین نرسیده و داره به اندام شما پیغام ارسال میکنه که پس نیکوتین من چی شد؟

  بنابراین باید اجزای بدنتون رو از لحاظ پروتئین، ویتامین، مواد مغذی و موادمعدنی حمایت کنین. همه این مواد در سبریجات و میوه‌جات نهفته هستن. فراموش نکنین و سعی کنین از این مواد غذایی لذیذ یه معجون بی نظیر درس کنین.

  هر هفته به خودت پاداش بده

  اگه بدونین در طول روز ، در طول هفته، ماه و سال چند نخ سیگار میکشیدین که به سلامتییتون و اوضاع مالیتون آسیب وارد میکرده، شاید شاخ در بیارین. حالا پول سیگار‌ها رو پس انداز کنین و سعی کنین باهاش یه سری کارهای مهم و خلاقانه انجام بدین تا یه پاداش بی‌نظیر برای خودتون باشه و از همه مهمتر به ذهنتون یه پیغام خوب ارسال میکنین که اگه بهت نیکوتین نرسوندم، عوضش فلان گوشی موبایل رو خریدم یا فلان کار رو انجام دادم.

   

  استفاده از ادویه جات و غذاهای گرم

  یکی دیگر از روش‌هایی که معروف به روش سنتی هست. استفاده از مواد غذایی گرم مثل دارچین، زنجبیل و عسل هست. که بیشتر از چوب دارچین استفاده می‌کنن. شما میتونین از چوب زنجبیل به عنوان یه عامل ترک سیگار استفاده کنین و اونو داخل دهانتون بزارین و مثه سیگار کشیدن اونو مزه مزه کنین. این موارد هم میتونن برای شما مفید باشن.

  مرد قدرتمند تصمیم گیرنده است

  ترک سیگار کار خیلی آسونی نیست که اگه بگیم راحته دروغ گفتیم. اما برای یه مرد آلفا نباید به اندازه یه مرد عادی سخت باشه. چون این مرد با سختی‌ها و گرفتاری‌های زیادی دست و پنجه نرم کرده و طبیعتا ترک سیگار جز نباید‌های او نخواهد بود.

  از همه مهمتر میدونه که اگه قصد داره به تمامی هدف‌هاش در زندگی برسه، بدون شک سیگار میتونه یه مانع بزرگی باشه که هر لحظه یه تهدید خواهد بود. چون ابتدا ذهن سالم و سپس جسم سالم رو ازش میگیره که هم جسم رو و هم ذهن رو برای رسیدن به نیازها و اهداف زندگی احتیاج داره.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  images

  اولین جلسه مشاوره

   

  قیمت اصلی جلسه مشاوره 249,000 تومان

  قیمت اولین جلسه مشاوره 179,000 تومان

  روز
  ساعت
  دقیقه
  ثانیه
  اگر در رابطه ات دچار مشکل شده ای و نمی دانی چطور باید آن را به ازدواج ختم کنی یا این که چطور تکلیفت را مشخص کنی یا رابطه را بهبود ببخشی می توانی از مشاوره شیک اندیش استفاده کنید.

  هیچ نظری وجود ندارد

  پیمایش به بالا