علت خوشبختی واقعی چیست؟⭐

علت خوشبختی واقعی چیست؟
 • علت خوشبختی واقعی چیست؟

  خوشبختی واقعی یکی از مفاهیم اساسی در زندگی انسان است و همواره جستجوی آن از سوی افراد انسانی بوده است. اما علت واقعی خوشبختی چیست و آیا اصلا وجود دارد؟

  در حقیقت، خوشبختی یک احساس داخلی است که نمی‌توان آن را به سادگی تعریف کرد یا درک کرد. برخلاف موفقیت و ثروت که ممکن است باعث افتخار و رضایت فردی شود، خوشبختی واقعی شامل جنبه‌های گوناگون و عمیق‌تری است. احساس خوشبختی در رابطه با وضعیت فعلی و محیط اطراف حتی نمی‌تواند ثابت و دائمی باشد و اغلب در زمان و شرایط مختلف تغییر می‌کند.

  برخلاف باورهای رایج در جامعه، پول و موفقیت مادی تنها عواملی نیستند که به خوشبختی واقعی منجر می‌شوند. اما به طور کلی، خوشبختی واقعی شامل سه بُعد اساسی است که در زیر توضیح داده می‌شوند:

  ۱- رضایت از خود: بیشتر افرادی که احساس خوشبختی حقیقی را دارند، از خودشان راضی هستند و با خود در صلح هستند. آنها از قدرت و امکانات خود، شخصیت و نقاط قوت خود، احساس ارزشمندی و خودباوری دارند.

  ۲- ارتباطات اجتماعی موثر و صحیح: به عبارت دیگر، علاوه بر خودقدر دانی، افرادی که خوشبختی احساس می‌کنند، روابط اجتماعی صحیح و موثری نیز دارند. آنها اهمیت میدهند به رابطه با دیگران، درک و توجه به احساسات و نیازهای دیگران، و داشتن رابطه‌ای متقابل و متکافئ با دیگران.

  ۳- یافتن معنا و هدف در زندگی: زندگی منطقی، مقصودبخش و پُر معنا در جامعه، می‌تواند افراد را به سوی خوشبختی حقیقی سوق دهد. هدف گذاری و تلاش برای دستیابی به آن، الگوی تحصیل و موفقیت در زندگی افرادی هستند که احساس خوشبختی واقعی دارند.

  بنابراین، علت خوشبختی واقعی نه فقط در یک عامل بلکه در مجموعه از عوامل موجود است. هر فرد باید خود را در مسیر واقعی خوشبختی قرار دهد به این صورت که از خود راضی باشد، روابط اجتماعی سالمی داشته باشد و معنا و هدفی در زندگی پیدا کند.

  خوشبختی واقعی توسط همه‌ی چیزهایی که برای روح و روان مفید هستند تقویت می‌شود: روابط مستحکم، کارهای چالش‌بر‌انگیز و داشتن زندگی پرمعنا

  علت خوشبختی واقعی چیست؟

  گرچه خوشبختی واقعی چیزی فراتر از «نداشتن استرس» است، باید قبول کنیم که بین فعالیت‌های از بین‌ برنده‌ی استرس و خوشبختی واقعی رابطه‌ای برقرار است. مارتین اسلیگمن، یکی از پیشگامان روان‌شناسی مثبت‌گرا، درباره‌ی خوشبختی واقعی تحقیقات وسیعی انجام داده و به این نتیجه رسیده است که خوشبختی واقعی توسط همه‌ی چیزهایی که برای روح و روان مفید هستند تقویت می‌شود: روابط مستحکم، کارهای چالش‌ بر‌انگیز و داشتن زندگی پرمعنا. ما در این مقاله پانزده مورد از عواملی را که برای خوشبختی واقعی و رضایت از زندگی نیاز است، با شما درمیان می‌گذاریم. با ما همراه باشید.

  پندهای زندگی که برای خوشبختی واقعی به آنها نیاز دارید

  دکتر مایکل فریش، استاد دانشگاه بیلور و یکی دیگر از پیشگامان روان‌شناسی مثبت‌گرا، پانزده مورد از عوامل خوشبختی واقعی را پیدا کرده است که موجب خوشبختی و رضایت فرد از زندگی می‌شود. او بر این باور است که اندازه‌گیری میزان رضایت در این حوزه‌ها می‌تواند به ما کمک کند تا میزان رضایت و خوشبختی واقعی کلی فرد از زندگی را مشخص کنیم. جالب این است که بسیاری از این عوامل که با خود خوشبختی به‌ همراه دارند، باعث کاهش استرس هم می‌شوند؛ عواملی نظیر ورزش، بروز خلاقیت های هنری، داشتن خانه‌ای مرتب و منظم و لذت‌ بردن از کار.

  وقتی استرس زیادی بر شما وارد می‌شود اغلب مواقع ذهن‌تان درگیر این است که آن استرس را از خود دور کنید؛ هرچند که شما با پیروی از یک برنامه‌ی کاهنده‌ی استرس (شامل فعالیت‌هایی که در کوتاه‌ مدت استرس شما را کم می‌کند) می‌توانید در بلند مدت زندگی شادی داشته باشید. وقتی حالت کلی خوشبختی را در زندگی‌تان بگنجانید و مشخصات سبک زندگی‌ای را که مروج آن هستید، به عادت روزمره‌ی خود بدل سازید، برای از بین بردن استرس در طول زندگی خود توانمندتر خواهید بود. این پانزده عامل عبارت‌اند از:


  ۱. خوشبختی واقعی و سلامتی

   

  با حفظ سلامتی خوشبختی واقعی هم حفظ خواهد شد. مشکلات مربوط‌به سلامتی، استرس اضافی را به زندگی وارد می‌کنند و انجام برخی کارها را که باعث خوشبختی و رضایت شما از زندگی می‌شوند، دشوار می‌سازند.


  ۲. خوشبختی واقعی وعزت نفس

  ایجاد عزت نفس در کودکان مهم است، اما اینکه باید نسبت‌به خویشتن خویش حس خوبی داشته باشیم چیزی نیست که فقط به کودکان‌مان یاد بدهیم. خود ما هم به داشتن عزت نفس نیاز داریم. باید آنچه را هستیم، دوست بداریم. عزت نفس پایین بسیاری از حوزه‌های زندگی ما را با مشکل مواجه می‌کند.


  ۳. خوشبختی واقعی واهداف، ارزش‌ها و معنویات

  این سه مورد باهم تفاوت دارند اما در دسته‌ای جای می‌گیرند که دربردارنده‌ی تمرکز درونی و مثبت بر چیزی است که بزرگ‌تر از حال حاضر شماست.


  ۴. خوشبختی واقعی و پول

   

  واقعیت این است که داشتن پول بیش‌ ازحد نیاز خوشبختی واقعی چندانی به‌ همراه نخواهد داشت، اما از آن طرف نباید فراموش کرد که کم‌ پولی باعث استرس می‌شود و احساس خوشبختی را با چالش روبه‌رو می‌سازد. برای خوشبخت‌ بودن در زندگی باید به‌اندازه‌ای پول داشت که بتوان آسوده زندگی کرد.


  ۵. خوشبختی واقعی و کار

  داشتن کاری که حس خوبی به ما بدهد، امری ضروری است. اگر رضایت شغلی وجود نداشته باشد یا بیکار باشیم، خوشبخت هم نخواهیم بود.


  ۶. خوشبختی واقعی و کمک کردن به دیگران

  نیکوکاری

  ما انسان‌ها ذاتا دوست داریم در موقعیت‌های گوناگون به یکدیگر کمک کنیم. با پیداکردن راه‌هایی برای انجام کارهای خیر و نیکوکاری، شادی بیشتر و استرس کمتری را تجربه خواهید کرد.


  ۷. خوشبختی واقعی و تفریح

  سرگرمی، اوقات فراغت و بازی برای خوشبخت‌ بودن و کاهش سطوح استرس مهم هستند. لازم نیست کل روز را به سرگرمی و بازی بگذرانید اما در زندگی به لحظاتی برای بازی و سرگرمی نیاز هست.


  ۸. خوشبختی واقعی و یادگیری

  یادگیری مهارت های جدید و رشد فردی رضایت به‌همراه خواهند داشت و می‌توانند منابع بزرگ‌تری را در زندگی برای شما فراهم کنند؛ منابعی که هم برای کاهش استرس و هم افزایش خوشبختی واقعی نیاز هستند.


  ۹. خوشبختی واقعی وخلاقیت

  همین مطلب در مورد بروز خلاقیت های هنری هم صادق است. در واقع فعالیت‌های هنری که باعث بروز خلاقیت می‌شوند حتی برای سلامت و خوشبختی واقعی  کسانی که خود را جزو افراد خلاق به‌ حساب نمی‌آورند، مفید است.


  ۱۰. خوشبختی واقعی و عشق

  بدیهی‌است که با داشتن عشق در زندگی می‌توان شادی و نشاط را تجربه کرد.


  ۱۱. خوشبختی واقعی و دوستان

   

  داشتن حلقه‌ای هرچند کوچک از دوستان حامی می‌تواند باعث کسب رضایت و شادی در تمام نقاط زندگی شود و در برابر استرس شما را مقاوم کند. یکی دیگر از جالب‌ترین فواید دوستی برای سلامتی، افزایش طول عمر است.


  ۱۲. خوشبختی واقعی وخانواده

  داشتن ارتباط نزدیک با اعضای خانواده زندگی شما را پرنشاط و پرمعنا می‌کند، مگر اینکه خانواده‌ای ازهم‌گسیخته داشته باشید. با پیداکردن راه‌هایی برای برقراری ارتباط با خانواده می‌توانید استرس و تنش را از زندگی خود دور کنید.


  ۱۳. خوشبختی واقعی و خانه

  در انتهای یک روز سخت و پرتنش، خانه‌ای امن و مرتب برای رفع خستگی و استرس اهمیت دارد.


  ۱۴. خوشبختی واقعی ومحله

  زندگی در محله‌ای امن با خانواده‌هایی گرم و صمیمی، یا حداقل زندگی در محله‌ای که خطرات مالی و جانی در آن نباشد و همسایه‌ها حامی و دوست یکدیگر باشند، موجب شادی و رضایت از زندگی می‌شود.


  ۱۵. خوشبختی واقعی وجامعه

  حس تعلق به یک جامعه، خواه جامعه‌ای فیزیکی نظیر محله‌ای که در آن زندگی می‌کنید و خواه بودن در جمع دوستانی با دیدگاه‌های معنوی و داشتن اهداف و علایق مشترک هم برای داشتن زندگی شاد و تجربه‌ی خوشبختی واقعی حایز اهمیت است.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  images

  اولین جلسه مشاوره

   

  قیمت اصلی جلسه مشاوره 249,000 تومان

  قیمت اولین جلسه مشاوره 179,000 تومان

  روز
  ساعت
  دقیقه
  ثانیه
  اگر در رابطه ات دچار مشکل شده ای و نمی دانی چطور باید آن را به ازدواج ختم کنی یا این که چطور تکلیفت را مشخص کنی یا رابطه را بهبود ببخشی می توانی از مشاوره شیک اندیش استفاده کنید.

  هیچ نظری وجود ندارد

  پیمایش به بالا