با افراد خودشیفته وارد رابطه نشوید (جامع ترین مقاله شناخت افراد خودشیفته)

خودشیفته
 • با افراد خودشیفته وارد رابطه نشوید

  افراد خودشیفته به دلیل طرز فکر و رفتارشان معمولاً در روابط با دیگران مشکلاتی دارند. آنها ممکن است به طور مداوم تلاش کنند تا توجه دیگران را به خود جلب کنند، درخشش شخصیتی داشته باشند و برای رسیدن به اهدافشان از دیگران استفاده کنند. این خودبزرگی می‌تواند برای شما در رابطه با این افراد مشکلاتی را به وجود آورده و امکان آنکه رابطه شما به طور موفقیت‌آمیزی پیش بروید را کاهش دهد.

  بنابراین، دوست داشتن وارد رابطه با یک شخص خودشیفته نشوید. این افراد ممکن است در ابتدا به نظر شما جذاب یا هیجان‌انگیز بیایند، اما در طول زمان ممکن است با تلاش آنها برای جلب توجه، اعتماد به نفس زیاد یا بی‌توجهی به نیازهای شما، احساس خستگی و ناراحتی کنید.

  علاوه بر این، افراد خودشیفته معمولاً کمتر به نیازهای دیگران توجه می‌کنند و به خودشان اولویت می‌دهند. این می‌تواند برای شما در رابطه با آنها مشکلاتی به وجود آورده و شما را به تلاش برای رسیدن به نیازهای خود در پشت سر بگذارد.

  در نهایت، ورود به رابطه با یک شخص خودشیفته ممکن است برای شما تجربه نامطلوبی باشد و نهایتاً باعث بی‌ثباتی و نارضایتی خود شما و شخصیت شما می‌شود. بنابراین، بهتر است در انتخاب رابطه خود دقت کنید و از افراد خودشیفته فاصله بگیرید.

  افراد خودشیفته در بین ما زندگی می‌کنند. ممکن است با یک فرد خودشیفته دوست یا همکار باشید. قرار گذاشتن با یک فرد خودشیفته سخت است. در بدترین حالت می‌تواند از احساسات شما سوءاستفاده کند و با شما بدرفتاری کند. اگرچه این‌ها در مورد همه افراد خودشیفته صدق نمی‌کند اما بهتر است حواسمان به نشانه‌هایش باشد.

  اختلال شخصیتی خودشیفته چیست:

  اختلال شخصیتی خودشیفته یا نارسایی شخصیتی نرجسیستیک، یکی از اختلالات روانی است که با وجود افتخار و خودشوری بالا، افرادی که این اختلال را دارند، احساسات و نیازهای دیگران را نادیده می‌گیرند و تمرکزشان بیشتر بر خودشان و تأییدیه خودشان است. این افراد معتقدند که خودشان برتر و مهمتر از دیگران هستند و شایستگی بیشتری دارند. آنها معمولاً به دنبال افزایش تعریف شده خود، شهرت و ثروت هستند و برای رسیدن به این هدف‌ها از دیگران به صورت مستمر استفاده می‌کنند. این اختلال می‌تواند بر روی روابط فردی و حتی شغلی تأثیر بگذارد و برای درمان آن، نیاز است که فرد به تحلیل و تغییر الگوهای رفتاری خودش بپردازد.

  آن‌ها فراتر از افرادی هستند که همیشه لایک های فیس‌بوک و اینستاگرام شان را می‌شمارند. مطالعات نشان داده برای اینکه به کسی اختلال شخصیتی خودشیفته را نسبت دهیم، باید هم در عملکرد شخصی او و هم تعامل او با دیگران نقص داشته باشد.

  یعنی این افراد هم هویت فردی و هم خودانگیختگی‌شان را اغلب با ویژگی‌هایی مثل خودبزرگ‌بینی، مخالفت یا جلب‌توجه از افراد دیگر به دست می‌آورند.

  خودشیفته‌ها حس همدلی و دلسوزی خیلی کمی دارند و اصلاً برای آن‌ها مهم نیست رفتارشان چه تأثیری روی دیگران می‌گذارد.

  روابط آن‌ها سطحی است و ابزاری برای رسیدن به اهدافشان؛ و وقتی به هدفشان می‌رسند احساس عزت‌نفس می‌کنند.

  نشانه‌های افراد خودشیفته:

  ۱-لاف زدن:

  آیا کسی که با او در ارتباط هستید فکر می‌کند در همه‌چیز بهترین است؟

  آیا باکسی در ارتباط هستید که زیاد پز می‌دهد و لاف می‌زند؟

  این می‌تواند نشانه‌ای از خودبرتربینی او باشد.

  افراد خودبرتربین اغلب با دیگران، به طرز حقارت آمیزی رفتار می‌کنند.

  اگر در قرارهایتان به خاطر اینکه در موردی اشتباه کردید به شما می‌خندد، می‌تواند نشانه‌ای از خطر باشد که با فرد خودشیفته‌ای در ارتباط هستید.

  ۲-خودخواهی:

  خودخواهی جنبه دیگری از خودشیفتگی و خودبرتربینی است؛ و این‌یکی از معیارهای تشخیص اختلال شخصیتی خودشیفتگی است.

  اگر کسی که با او در ارتباط هستید در اغلب اوقات در مورد خودش صحبت می‌کند و چیزی از شما در خاطرش نباشد، می‌تواند نشانه‌ای از خودشیفتگی باشد.

  ۳-دست‌کاری روان‌شناختی: (به هم ریختن آگاهانه و از قصد روان دیگران)

  دست‌کاری روان‌شناختی باعث می‌شود افراد نسبت به دیدگاه خودشان درباره واقعیت از طریق دست‌کاری، دچار شک و بی‌اعتمادی شوند.

  افراد خودشیفته به‌طورتصادفی و یا از قصد، خیلی راحت دیگران را دچار دست‌کاری روان‌شناختی می‌کنند.

  چون آن‌ها می‌خواهند حس کنند از بقیه باهوش‌ترند. اگر خاطره‌ای تعریف می‌کنید و یا در مورد مسئله‌ای نظری می‌دهید و با یک فرد خودشیفته در ارتباط هستید، حواستان باشد که او هر کاری می‌کند تا نظر شمارا عوض کند، به‌طوری‌که شما به این نتیجه برسید که حق با او است.

  ۴-بی‌اعتنایی و سردی عاطفی:

  بیشتر افراد خودشیفته وقتی یک رابطه را شروع می‌کنند بهترین شریک عاطفی به نظر می‌رسند، آن‌ها اغلب چاپلوسی شمارا می‌کنند و کلی از شما تعریف و تمجید می‌کنند؛ و بعد توقع دارند شما هم کلی آز آن‌ها تعریف و تمجید کنید و وقتی همه اعتبارها و تاییدات را از شما گرفتند و اعتمادبه‌نفسشان بالا رفت، شروع به دور شدن می‌کنند.

  اگر شریک عاطفی‌تان یک‌دفعه از شما فاصله گرفت یا وقتی اطراف او هستید عصبانی شد، می‌تواند نشانه‌ای از خودشیفتگی باشد.

  ۵-پیام فوری:

  بیشتر افراد خودشیفته می‌خواهند سریع به خواسته‌هایشان برسند، چون حس هویتشان به‌شدت به دیگران گره‌خورده است.

  اگر کسی جوابشان را دیر بدهد احساس ضعف می‌کنند. اگر باکسی هستید که وقتی جواب تلفنتان را سریع نمی‌دهید عصبانی می‌شود نشانه خودشیفتگی است.

  ۶-غرغرو و نازک‌نارنجی:

  با تعریف‌های کلیشه‌ای از خودشیفتگی گیج نشوید. احساساتی بودن نمی‌تواند صد درصد نشانه خودشیفتگی باشد. بااین‌حال افراد خودشیفته فکر می‌کنند هنرپیشه نقش اول زندگی‌شان‌اند که خیلی تأثیرگذار هستند.

  آن‌ها می‌خواهند تأثیر بالایی داشته باشند تا به خاطر موفقیت‌هایشان تحسین شوند، اگر شریک عاطفی‌تان همیشه درباره داستان غم‌انگیز زندگی‌اش با اغراق حرف می‌زند قطعاً یک آدم خودشیفته است و دنبال یک واکنش از طرف شماست.

  ۷-کنترل‌گر:

  بدون شک اگر شریک عاطفی شما خودشیفته باشد همه‌چیز زندگی شمارا از وضعیت شبکه‌های اجتماعی تا سفری که می‌خواستید برنامه‌ریزی کنید را تحت کنترل می‌گیرد.

  این شامل کنترل اعتبارشان نیز می‌شود چراکه برای آن‌ها اعتبارشان مهم‌تر از رابطه‌شان است.

  ۸-نه یعنی نه:

  در هر شرایطی اگر کسی بگوید نه یعنی نه؛ اما برای افراد خودشیفته نه گفتن فقط یک چالش است تا برتری‌شان را به شما ثابت کنند و همه تلاششان را می‌کنند تا نظر شمارا عوض کنند.

  مثلاً اگر شما گوشت نمی‌خورید شریک عاطفی‌تان شمارا متقاعد می‌کند که باید امتحانش کنید چراکه خوشمزه است. او از هر تکنیک احتمالی استفاده می‌کند تا شمارا متقاعد کند که نظرتان اشتباه است و باید آن را تغییر دهید. حریم شما هیچ اهمیتی ندارد، اگر شریک عاطفی شما به حریمتان تجاوز می‌کند وقتش است که آن رابطه را رها کنید.

  چراکه در آخر احساس می‌کنید از شما سوءاستفاده شده است. به‌طور خلاصه اگر با یک فرد خودشیفته قرار می‌گذارید احتمالاً دچار این حس می‌شوید که از شما سوءاستفاده می‌شود. از خودتان بپرسید آیا از این رابطه راضی هستید؟ آیا او به شما اهمیتی می‌دهد؟

  اگر به این نتیجه رسیدید که صرفاً در جهت منافع او کار می‌کنید یعنی با یک آدم خودشیفته در ارتباط هستید.

  اگر فکر می کنید برای دانستن نوین ترین تکنیک ها برای به دست آوردن دل محبوبتان نیاز به آموزش و پشتیبانی تخصصی دارید از طریق لینک زیر با تیم شیک اندیش آشنا شوید و برای ثبت نام اقدام کنید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  images

  اولین جلسه مشاوره

   

  قیمت اصلی جلسه مشاوره 249,000 تومان

  قیمت اولین جلسه مشاوره 179,000 تومان

  روز
  ساعت
  دقیقه
  ثانیه
  اگر در رابطه ات دچار مشکل شده ای و نمی دانی چطور باید آن را به ازدواج ختم کنی یا این که چطور تکلیفت را مشخص کنی یا رابطه را بهبود ببخشی می توانی از مشاوره شیک اندیش استفاده کنید.

  هیچ نظری وجود ندارد

  پیمایش به بالا