مشاوره نوجوان

مشاوره نوجوان

مشاوره رفتار با نوجوان

مشاوره رفتار با نوجوان یکی از مهمترین و حیاتی ترین مسائلی است که برای والدین و مربیان در دوران بلوغ نوجوان، اساسی است. در این روند، مشاوره‌گران با ارائه مشاوره‌های متنوع و مفید به نوجوان و والدین، به رسیدن به یک روابط سالم و مؤثر بین آن‌ها کمک می‌کنند. این مشاوره شامل مسائل مختلفی مانند تغییرات شخصیتی، رفتاری و اجتماعی نوجوان، مشکلات خانوادگی، و افزایش اعتماد به نفس و پایداری روابط است. مشاوره رفتار با نوجوان، ابزاری بسیار مؤثر برای کمک به نوجوانان در یافتن راه حل‌هایی برای مشکلات و موانع مختلفی است که در زندگی‌شان با آن‌ها روبه‌رو هستند.

 

وقتی كودك به سن نوجوانی می رسد اصولا پدر و مادر در ارتباط برقرار كردن با او دچار مشكلاتي می شوند، تغییرات فيزيكي و رفتاری نوجوان منجر مي شود كه او مانند گذشته رفتار نكند. طبیعی است که کودک دیروز شما، كه امروز وارد مرحله ي جديدي از زندگي يعني نوجواني شده، رفتارهاي متفاوتی از خود نشان دهد. نوجوان ديگر احساساتش را با شما در میان نمی گذارد او به دنبال مستقل شدن است و خيلي مواقع با شما مخالفت مي كند، ديگر مثل گذشته نمي توانيد او را در آغوش بگیريد و احساس می کنيد روابطتان سرد شده و از فرزند خود دور شده ايد.

هنگامي كه كودك وارد دوره ي نوجواني مي شود دچار بحران هايي همچون الگو برداري از ديگران، مد و مدپرستي، خشم و عصبانيت، زود رنجي، افت تحصيلي و .. مي شود و همچنين سوالاتي در ذهن او به وجود مي آيد اينكه من كه هستم؟ چكاره‌ام؟ چرا اطرافيان من اين گونه‌اند؟ آيا زيبا هستم؟ دوست داشتني هستم؟ انسان خوشبختي هستم؟ ازكجا آمده ام و به كجا مي خواهم بروم؟ و …؟ اين ها سؤال‌هايى است که نوجوان در ذهن خود دارد و در جست‌وجوى يافتن راه خويش در زندگى است و تا وقتى آن را نيابد، آشفته خواهد بود.

يك مشاوره نوجوان می تواند طبق روشهای تربیتی نوجوانان، راهکارهایي مناسب برای حل مشکلات نوجوانان ارائه دهد.

خدمات مرکز مشاوره نوجوانان

سنین نوجوانی دوره ای بسیار حساس برای نوجوان و همچنین خانواده او است. این دوره رنج سنی ۱۳ تا ۱۹ سال را شامل می شود که نوجوان رشد فیزیکی، ذهنی، روحی، عاطفی و هیجانی را تجربه می کند. مرکز مشاوره نوجوانان ما خدمات حرفه ای در زمینه مشاوره نوجوانان و کمک به خانواده ها در این دوران حساس ارائه می دهد.

سالهای نوجوانی مملو از استرس و ترس می باشد. چرا که نوجوان از سنین کودکی عبور کرده است و دیگر یک کودک نیست؛ همچنین به اندازه کافی رشد نکرده است و یک بزرگسال بالغ نیز نیست. بنابراین سردرگمی در رفتار و گفتار او به وضوح دیده می شود. از این رو او نیاز فراوانی به والدین و مشاوران برای گذر از این دوران خواهد داشت.

 

چه کسانی می توانند از مشاوره نوجوانان استفاده کنند؟

باید گفت کودکان نیز مانند نوجوانان و بزرگسالان نیاز به مشاوره دارند. زیرا زندگی آنها هم دارای استرس ها و مشکلات خاص خود است.  مشاوره کودک می تواند مشکلات روانشناختی کودک را رفع کند. برخی از استرس های معمول کودکان شامل مسائل خانوادگی و مسائل مربوط به مدرسه می شود. استرس های مربوط به مدرسه را می توان به صورت تکالیف بیش از حد یا سخت، چگونگی برقرای ارتباط سالم با همکلاسی ها، اضطراب امتحانات و… مثال زد.

کودکان نیز می توانند مانند بزرگسالان از خدمات مرکز مشاوره نوجوانان بهره مند شوند. به این صورت که مشاور و مشاوره به نوجوانان و همچنین کودکان کمک می کند که ترس ها و عوامل بروز آنها را کشف کنند، مهارت های خود را در درخواست کمک و ابراز احساسات بهبود بخشند و همچنین مهارت های حل مسئله خود را تقویت کنند.

رویکرد ما در مشاوره کودک و نوجوان فیزیکی، اجتماعی، اقتصادی، ذهنی و کلامی است. ما نه تنها در پی شناسایی نقاط قوت و سپس تقویت آنها هستیم، بلکه برای ریشه یابی ترس های کودکان و نوجوانان و سپس تقویت مهارت مقابله با آنها نیز تلاش می کنیم.

به علاوه مرکز مشاوره نوجوانان و کودکان ما، اطرافیان کودک و یا نوجوان را هم در پروسه مشاوره درگیر می کند. این امر بر طبق ریشه مشکلات آنها و همچنین محیط زندگی و رشد کودک یا نوجوان انجام خواهد گرفت. منظور از اطرافیان، والدین، خانواده، پدربزرگ، مادربزرگ، خواهر، برادر و سایر نزدیکان است.

 

چه زمانی مراجعه به مرکز مشاوره نوجوانان الزامی است؟

کودکان و نوجوانان به دلایل مختلفی نیاز به مشاوره خواهند داشت. این دلایل می تواند شامل مشکلات رفتاری، نیاز به تغییر نگرش و… باشد. این در حالی است نوجوانان تمایل بسیار کمی به درخواست کمک از دیگران دارند. اما از آنجایی که آنها تجربه کمی در زندگی دارند، امکان اشتباهشان بسیار بالا است.

در نتیجه مشاوره نوجوانان در مواقعی صحیح است که او را از مسائل و واقعیت های زندگی آگاه کند. خدمات مرکز مشاوره نوجوانان ما دارای تجارب کاری عالی به خصوص در زمینه تغییرات روحی، روانی و عاطفی نوجوانان می باشد.

در نهایت می توان گفت خدمات مرکز مشاوره نوجوانان و کودکان موجب بهبود مشکلات و افزایش بهره وری آنها در جهت یک زندگی بهتر می شود. همچنین مشاوره نوجوان و کودک می تواند در راستای تغییرات دوران نوجوانی و کودکی، از آنها حمایت کند و با مرتفع کردن سختی های این سنین خطیر، سالهای آینده زندگی آنها را روشن و سالم پیش بینی کند.

مراحل مشاوره نوجوانان

رفته رفته با پیشرفت جامعه و کشور، سلایق، عقاید، رفتارها و بسیاری از موارد دیگر در افراد تغییر میکنند. این تغییرات نوجوانان را نیز به طور اختصاصی در بر میگیرد. طبیعتاً تفاوت نوجوانان امروزی با نوجوانان یک دهه قبل زیاد است و این را همه تأیید میکنند. نکته اینجاست که این تغییرات و تفاوت ها بیشتر از اینکه خوب باشد، کمی عجیب و حتی بد است و به همین خاطر مشکلاتی را به بار میاورد. با این تفاسیر، میتوان نتیجه گرفت که نیاز به مشاوره نوجوانان روز به روز بیشتر احساس میشود. این نیاز هم از سوی والدین و هم از سوی هرکسی که با نوجوانان در ارتباط باشد احساس میشود و کاملاً طبیعی است.

مشکلاتی که نوجوانان در حال حاضر دارند

نوجوانان امروزی مشکلات زیادی دارند که اکثراً به صورت ناخودآگاه و ناخواسته در آنها به وجود آمده است. همانطور که در بالا ذکر شد، این مشکلات ناشی از تفاوت هایی است نسل امروز با گذشته دارد. پس بهتر است نگاهی به منشأ این تفاوت ها و انواع آنها بیندازیم.

اینکه نسل جدید تفاوت های عمده با نسل های قبلی داشته باشند، کاملاً طبیعی است و این پدیده در تمام کشورها اتفاق میفتد. همچنین این تفاوت ها در بین تمامی نسل ها بوده است و محدود به نوجوانان حال حاضر نیست.

 

این مشکلات هرچه که باشند با راهکارهای ساده قابل حل نیستند و نیاز به مشاوره نوجوانان دارند. به همین خاطر بحث در این مورد اهمیت دارد. از مشکلاتی که میتوان درمورد نوجوانان نام برد میتوان به مشکلات دوران بلوغ را مثال زد که تنها این مورد میتواند چند مشکل دیگر را با خود به همراه داشته باشد.

از دیگر مشکلات میتوان ناسازگاری با والدین به دلیل تفاوت های اجتماعی نام برد. این مشکل یکی از بزرگترین مشکلات نوجوانان است که نیاز به مشاوره نوجوانان در آن به شدت احساس میشود. نوجوانان در این سن بیشتر تحت تأثیر دوستان و محیط اجتماع هستند تا والدین خود. به همین خاطر تمام رفتارها و حتی عقایدشان توسط محیط بیرون شکل میگیرد. اما از آنجایی که درک صحیحی از جداسازی خوب و بد ندارند، گاهاً انتخاب های اشتباهی انجام میدهند.

نقش والدین در کمک به مشاوره نوجوانان

از آنجایی که اکثر قریب به اتفاق والدین هیچ مطالعه تخصصی درمورد نگه داری کودک و نحوه برخورد با نوجوانان نداشته و ندارند، طبیعتاً در بزرگ کردن فرزندان خود به مشکلات بزرگی برخواهند خورد. جالب اینجاست که هنوز هم والدین به این مهم نرسیده اند که باید مطالعه زیادی در این زمینه داشته باشند. این مطالعه از قبل از ازدواج شروع میشود و تا دوران نوجوانی ادامه میابد.

هستند والدین زیادی که با مشاور نوجوانان تماس میگیرند و به دنبال دلیل اصلی مشکل فرزند خود هستند. صحبت چنین والدینی سر این است که با اینکه ما از هیچ چیز برای فرزندمان دریغ نکرده ایم، اما او دارای مشکلاتی است و با خانواده سازگاری ندارد. تنها چیزی که این والدین در ابتدا باید بدانند و بپذیرند، این است که آنها هیچ چیز از بزرگ کردن یک کودک نمیدانستند و بدون هیچ مطالعه ای فرزند خود را بزرگ کرده اند.

اولین مرحله برای اکثر والدین این است که بدانند بزرگ کردن فرزند تنها این نیست که خواسته های او را فراهم کرد. اتفاقاً این خود یکی از راه های آسیب به فرزند و خانواده بوده و یکی از دلایل اصلی مشکلات نوجوانان است.

 

 

نقش والدین در ایجاد طرحواره ها

حتماً با مفهوم طرحواره در این سایت آشنا شده اید. طرحواره ها یکی دیگر از مواردی هستند که نیاز به مشاوره نوجوانان را ایجاد میکنند. اگر اطلاع کافی از این موضوع ندارید، به مقاله طرحواره چیست مراجعه کنید. به طور خلاصه باید گفت که طرحواره ها تله های زندگی هستند که از کودکی و در سنین اولیه شکل میگیرند و ریشه میابند. طرحواره ها مانند حافظه هایی هستند که با باورها و عقاید پر میشوند و رفته رفته با بزرگ شدن کودک ریشه آنها عمیق میشود. در نتیجه فرد هیچوقت و به هیچ وجه نمیتواند بداند که باورها، عقاید، تصمیمات و رفتارهای او تحت تأثیر طرحواره هایی است که در کودکی در او شکل گرفته اند.

طرحواره ها به ۵ حوزه تقسیم میشوند که مجموعاً شامل ۱۸ طرحواره هستند. تک تک این موارد را به صورت مقالات جداگانه در وبسایت طرحواه منتشر کرده ایم. در این مقالات هر طرحواره را به صورت کامل معرفی کرده و توضیح داده ایم که ریشه آنها از کجاست و نمود آنها در بزرگسالی به چه صورت است. این تله های زندگی از اساسی ترین مواردی است که در بحث مشاوره نوجوانان اهمیت دارند و از دلایل اصلی مشکلات فردی هستند.

طرحواره درمانی در مشاوره نوجوانان

افراد میتوانند هم به صورت حضوری و هم به صورت غیرحضوری از خدمات مشاوره و مخصوصاً مشاوره نوجوانان از طریق سایت شیک اندیش بهره ببرند.

 

مشاوره نوجوان سایت شیک اندیش به دو دسته تقسيم مي شود:

1. آموزش به پدر و مادر ها

گاهی آشنا نبودن با نحوه برخورد صحیح با نوجوان، باعث می شود پدر و مادرها فرسنگ ها از فرزند خود دور شوند، فاصله ای که شاید هرگز نتوان آن را جبران کرد.سایت شیک اندیش به شما كمك مي كند طبق اصول زمان حال با جديدترين متدها فرزند خود را تربيت كنيد، با او به راحتي ارتباط برقرار كنيد و از بودن در كنار نوجوان خود لذت ببريد. او به شما كمك مي كند تا تك تك اعمال و رفتار فرزندتان را تجزيه و تحليل كنيد و بدانيد ناشي از چيست، به چه دليل اين كارها را مي كند، عكس العمل شما چه بايد باشد، چگونه با فرزند خود برخورد كنيد و با چشمان فرزند خود به زندگي اطراف نگاه كنيد.

برقراری ارتباط با نوجوان مهارتی قابل یادگیری است و والدین به راحتی می توانند با يك مشاوره نوجوان خبره به اين مهارت دست يابند

2. آموزش به نوجوانان

مشاوران سایت شیک اندیش با علم و تجربه اي كه در زمينه مشاوره دارد در موارد زير به نوجوان كمك مي كند:

1-ریشه‌یابی ناسازگاری‌ های نوجوان

2-   علل گرايش نوجوان به مواد مخدر

3-كاهش بحران بلوغ در نوجوان با آگاهي دادن به نوجوان درباره ي اين مرحله ي مهم از زندگي

4-شناسايي اختلالات یادگیری در نوجوان

5-تقويت مهارت‌های ارتباطی نوجوان

6-آموزش مسئله ي دوست يابي و چگونه گذراندن اوقات فراغت به نوجوان

7- چه عواملی موجب بروز تنش و اضطراب در نوجوان شده است؟

8-  چگونه می‌توان تأثیر این تنش ها را بر نوجوان کاهش داد؟

9- افزايش اعتماد به نفس در نوجوان

10-  كاهش اضطراب در امتحانات

11-   حل مشكل كم رويي و خجالتي بودن نوجوان

      و …

جهت شناخت نوجوان خود و کاهش رفتارهای ناسازگارانه در او با مشاوران سایت شیک اندیش در ارتباط باشيد

همچنین شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان از خدمات مشاوره آنلاین سایت شیک اندیش استفاده کنید

images

اولین جلسه مشاوره

 

قیمت اصلی جلسه مشاوره 249,000 تومان

قیمت اولین جلسه مشاوره 79,000 تومان

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
اگر در رابطه ات دچار مشکل شده ای و نمی دانی چطور باید آن را به ازدواج ختم کنی یا این که چطور تکلیفت را مشخص کنی یا رابطه را بهبود ببخشی می توانی از مشاوره شیک اندیش استفاده کنید.

مقالات مرتبط

هیچ نظری وجود ندارد

پیمایش به بالا