جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

شیک اندیش » مشاوره » مشاوره نوجوان {مشاوره آنلاین روانشناسی نوجوانان}

مشاوره رفتار با نوجوان

مشاوره رفتار با نوجوان یکی از مهمترین و حیاتی ترین مسائلی است که برای والدین و مربیان در دوران بلوغ نوجوان، اساسی است. در این روند، مشاوره‌گران با ارائه مشاوره‌های متنوع و مفید به نوجوان و والدین، به رسیدن به یک روابط سالم و مؤثر بین آن‌ها کمک می‌کنند. این مشاوره شامل مسائل مختلفی مانند تغییرات شخصیتی، رفتاری و اجتماعی نوجوان، مشکلات خانوادگی، و افزایش اعتماد به نفس و پایداری روابط است. مشاوره رفتار با نوجوان، ابزاری بسیار مؤثر برای کمک به نوجوانان در یافتن راه حل‌هایی برای مشکلات و موانع مختلفی است که در زندگی‌شان با آن‌ها روبه‌رو هستند.

 

وقتی کودک به سن نوجوانی می رسد اصولا پدر و مادر در ارتباط برقرار کردن با او دچار مشکلاتی می شوند، تغییرات فیزیکی و رفتاری نوجوان منجر می شود که او مانند گذشته رفتار نکند. طبیعی است که کودک دیروز شما، که امروز وارد مرحله ی جدیدی از زندگی یعنی نوجوانی شده، رفتارهای متفاوتی از خود نشان دهد. نوجوان دیگر احساساتش را با شما در میان نمی گذارد او به دنبال مستقل شدن است و خیلی مواقع با شما مخالفت می کند، دیگر مثل گذشته نمی توانید او را در آغوش بگیرید و احساس می کنید روابطتان سرد شده و از فرزند خود دور شده اید.

هنگامی که کودک وارد دوره ی نوجوانی می شود دچار بحران هایی همچون الگو برداری از دیگران، مد و مدپرستی، خشم و عصبانیت، زود رنجی، افت تحصیلی و .. می شود و همچنین سوالاتی در ذهن او به وجود می آید اینکه من که هستم؟ چکاره‌ام؟ چرا اطرافیان من این گونه‌اند؟ آیا زیبا هستم؟ دوست داشتنی هستم؟ انسان خوشبختی هستم؟ ازکجا آمده ام و به کجا می خواهم بروم؟ و …؟ این ها سؤال‌هایى است که نوجوان در ذهن خود دارد و در جست‌وجوى یافتن راه خویش در زندگى است و تا وقتى آن را نیابد، آشفته خواهد بود.

یک مشاوره نوجوان می تواند طبق روشهای تربیتی نوجوانان، راهکارهایی مناسب برای حل مشکلات نوجوانان ارائه دهد.

خدمات مرکز مشاوره نوجوانان

سنین نوجوانی دوره ای بسیار حساس برای نوجوان و همچنین خانواده او است. این دوره رنج سنی ۱۳ تا ۱۹ سال را شامل می شود که نوجوان رشد فیزیکی، ذهنی، روحی، عاطفی و هیجانی را تجربه می کند. مرکز مشاوره نوجوانان ما خدمات حرفه ای در زمینه مشاوره نوجوانان و کمک به خانواده ها در این دوران حساس ارائه می دهد.

سالهای نوجوانی مملو از استرس و ترس می باشد. چرا که نوجوان از سنین کودکی عبور کرده است و دیگر یک کودک نیست؛ همچنین به اندازه کافی رشد نکرده است و یک بزرگسال بالغ نیز نیست. بنابراین سردرگمی در رفتار و گفتار او به وضوح دیده می شود. از این رو او نیاز فراوانی به والدین و مشاوران برای گذر از این دوران خواهد داشت.

 

چه کسانی می توانند از مشاوره نوجوانان استفاده کنند؟

باید گفت کودکان نیز مانند نوجوانان و بزرگسالان نیاز به مشاوره دارند. زیرا زندگی آنها هم دارای استرس ها و مشکلات خاص خود است.  مشاوره کودک می تواند مشکلات روانشناختی کودک را رفع کند. برخی از استرس های معمول کودکان شامل مسائل خانوادگی و مسائل مربوط به مدرسه می شود. استرس های مربوط به مدرسه را می توان به صورت تکالیف بیش از حد یا سخت، چگونگی برقرای ارتباط سالم با همکلاسی ها، اضطراب امتحانات و… مثال زد.

حتما بخوانید
ایلان ماسک زندگینامه( نابغه فناوری جهان )

کودکان نیز می توانند مانند بزرگسالان از خدمات مرکز مشاوره نوجوانان بهره مند شوند. به این صورت که مشاور و مشاوره به نوجوانان و همچنین کودکان کمک می کند که ترس ها و عوامل بروز آنها را کشف کنند، مهارت های خود را در درخواست کمک و ابراز احساسات بهبود بخشند و همچنین مهارت های حل مسئله خود را تقویت کنند.

رویکرد ما در مشاوره کودک و نوجوان فیزیکی، اجتماعی، اقتصادی، ذهنی و کلامی است. ما نه تنها در پی شناسایی نقاط قوت و سپس تقویت آنها هستیم، بلکه برای ریشه یابی ترس های کودکان و نوجوانان و سپس تقویت مهارت مقابله با آنها نیز تلاش می کنیم.

به علاوه مرکز مشاوره نوجوانان و کودکان ما، اطرافیان کودک و یا نوجوان را هم در پروسه مشاوره درگیر می کند. این امر بر طبق ریشه مشکلات آنها و همچنین محیط زندگی و رشد کودک یا نوجوان انجام خواهد گرفت. منظور از اطرافیان، والدین، خانواده، پدربزرگ، مادربزرگ، خواهر، برادر و سایر نزدیکان است.

 

چه زمانی مراجعه به مرکز مشاوره نوجوانان الزامی است؟

کودکان و نوجوانان به دلایل مختلفی نیاز به مشاوره خواهند داشت. این دلایل می تواند شامل مشکلات رفتاری، نیاز به تغییر نگرش و… باشد. این در حالی است نوجوانان تمایل بسیار کمی به درخواست کمک از دیگران دارند. اما از آنجایی که آنها تجربه کمی در زندگی دارند، امکان اشتباهشان بسیار بالا است.

در نتیجه مشاوره نوجوانان در مواقعی صحیح است که او را از مسائل و واقعیت های زندگی آگاه کند. خدمات مرکز مشاوره نوجوانان ما دارای تجارب کاری عالی به خصوص در زمینه تغییرات روحی، روانی و عاطفی نوجوانان می باشد.

در نهایت می توان گفت خدمات مرکز مشاوره نوجوانان و کودکان موجب بهبود مشکلات و افزایش بهره وری آنها در جهت یک زندگی بهتر می شود. همچنین مشاوره نوجوان و کودک می تواند در راستای تغییرات دوران نوجوانی و کودکی، از آنها حمایت کند و با مرتفع کردن سختی های این سنین خطیر، سالهای آینده زندگی آنها را روشن و سالم پیش بینی کند.

مراحل مشاوره نوجوانان

رفته رفته با پیشرفت جامعه و کشور، سلایق، عقاید، رفتارها و بسیاری از موارد دیگر در افراد تغییر میکنند. این تغییرات نوجوانان را نیز به طور اختصاصی در بر میگیرد. طبیعتاً تفاوت نوجوانان امروزی با نوجوانان یک دهه قبل زیاد است و این را همه تأیید میکنند. نکته اینجاست که این تغییرات و تفاوت ها بیشتر از اینکه خوب باشد، کمی عجیب و حتی بد است و به همین خاطر مشکلاتی را به بار میاورد. با این تفاسیر، میتوان نتیجه گرفت که نیاز به مشاوره نوجوانان روز به روز بیشتر احساس میشود. این نیاز هم از سوی والدین و هم از سوی هرکسی که با نوجوانان در ارتباط باشد احساس میشود و کاملاً طبیعی است.

حتما بخوانید
آیا می‌توانم با خواستگار بی‌نماز ازدواج کنم؟(ازدواج با مرد بی‌نماز)

مشکلاتی که نوجوانان در حال حاضر دارند

نوجوانان امروزی مشکلات زیادی دارند که اکثراً به صورت ناخودآگاه و ناخواسته در آنها به وجود آمده است. همانطور که در بالا ذکر شد، این مشکلات ناشی از تفاوت هایی است نسل امروز با گذشته دارد. پس بهتر است نگاهی به منشأ این تفاوت ها و انواع آنها بیندازیم.

اینکه نسل جدید تفاوت های عمده با نسل های قبلی داشته باشند، کاملاً طبیعی است و این پدیده در تمام کشورها اتفاق میفتد. همچنین این تفاوت ها در بین تمامی نسل ها بوده است و محدود به نوجوانان حال حاضر نیست.

 

این مشکلات هرچه که باشند با راهکارهای ساده قابل حل نیستند و نیاز به مشاوره نوجوانان دارند. به همین خاطر بحث در این مورد اهمیت دارد. از مشکلاتی که میتوان درمورد نوجوانان نام برد میتوان به مشکلات دوران بلوغ را مثال زد که تنها این مورد میتواند چند مشکل دیگر را با خود به همراه داشته باشد.

از دیگر مشکلات میتوان ناسازگاری با والدین به دلیل تفاوت های اجتماعی نام برد. این مشکل یکی از بزرگترین مشکلات نوجوانان است که نیاز به مشاوره نوجوانان در آن به شدت احساس میشود. نوجوانان در این سن بیشتر تحت تأثیر دوستان و محیط اجتماع هستند تا والدین خود. به همین خاطر تمام رفتارها و حتی عقایدشان توسط محیط بیرون شکل میگیرد. اما از آنجایی که درک صحیحی از جداسازی خوب و بد ندارند، گاهاً انتخاب های اشتباهی انجام میدهند.

نقش والدین در کمک به مشاوره نوجوانان

از آنجایی که اکثر قریب به اتفاق والدین هیچ مطالعه تخصصی درمورد نگه داری کودک و نحوه برخورد با نوجوانان نداشته و ندارند، طبیعتاً در بزرگ کردن فرزندان خود به مشکلات بزرگی برخواهند خورد. جالب اینجاست که هنوز هم والدین به این مهم نرسیده اند که باید مطالعه زیادی در این زمینه داشته باشند. این مطالعه از قبل از ازدواج شروع میشود و تا دوران نوجوانی ادامه میابد.

هستند والدین زیادی که با مشاور نوجوانان تماس میگیرند و به دنبال دلیل اصلی مشکل فرزند خود هستند. صحبت چنین والدینی سر این است که با اینکه ما از هیچ چیز برای فرزندمان دریغ نکرده ایم، اما او دارای مشکلاتی است و با خانواده سازگاری ندارد. تنها چیزی که این والدین در ابتدا باید بدانند و بپذیرند، این است که آنها هیچ چیز از بزرگ کردن یک کودک نمیدانستند و بدون هیچ مطالعه ای فرزند خود را بزرگ کرده اند.

اولین مرحله برای اکثر والدین این است که بدانند بزرگ کردن فرزند تنها این نیست که خواسته های او را فراهم کرد. اتفاقاً این خود یکی از راه های آسیب به فرزند و خانواده بوده و یکی از دلایل اصلی مشکلات نوجوانان است.

 

 

نقش والدین در ایجاد طرحواره ها

حتماً با مفهوم طرحواره در این سایت آشنا شده اید. طرحواره ها یکی دیگر از مواردی هستند که نیاز به مشاوره نوجوانان را ایجاد میکنند. اگر اطلاع کافی از این موضوع ندارید، به مقاله طرحواره چیست مراجعه کنید. به طور خلاصه باید گفت که طرحواره ها تله های زندگی هستند که از کودکی و در سنین اولیه شکل میگیرند و ریشه میابند. طرحواره ها مانند حافظه هایی هستند که با باورها و عقاید پر میشوند و رفته رفته با بزرگ شدن کودک ریشه آنها عمیق میشود. در نتیجه فرد هیچوقت و به هیچ وجه نمیتواند بداند که باورها، عقاید، تصمیمات و رفتارهای او تحت تأثیر طرحواره هایی است که در کودکی در او شکل گرفته اند.

حتما بخوانید
مشاوره حقوقی خانواده و طلاق و مزایای آن☎️

طرحواره ها به ۵ حوزه تقسیم میشوند که مجموعاً شامل ۱۸ طرحواره هستند. تک تک این موارد را به صورت مقالات جداگانه در وبسایت طرحواه منتشر کرده ایم. در این مقالات هر طرحواره را به صورت کامل معرفی کرده و توضیح داده ایم که ریشه آنها از کجاست و نمود آنها در بزرگسالی به چه صورت است. این تله های زندگی از اساسی ترین مواردی است که در بحث مشاوره نوجوانان اهمیت دارند و از دلایل اصلی مشکلات فردی هستند.

طرحواره درمانی در مشاوره نوجوانان

افراد میتوانند هم به صورت حضوری و هم به صورت غیرحضوری از خدمات مشاوره و مخصوصاً مشاوره نوجوانان از طریق سایت شیک اندیش بهره ببرند.

 

مشاوره نوجوان سایت شیک اندیش به دو دسته تقسیم می شود:

۱. آموزش به پدر و مادر ها

گاهی آشنا نبودن با نحوه برخورد صحیح با نوجوان، باعث می شود پدر و مادرها فرسنگ ها از فرزند خود دور شوند، فاصله ای که شاید هرگز نتوان آن را جبران کرد.سایت شیک اندیش به شما کمک می کند طبق اصول زمان حال با جدیدترین متدها فرزند خود را تربیت کنید، با او به راحتی ارتباط برقرار کنید و از بودن در کنار نوجوان خود لذت ببرید. او به شما کمک می کند تا تک تک اعمال و رفتار فرزندتان را تجزیه و تحلیل کنید و بدانید ناشی از چیست، به چه دلیل این کارها را می کند، عکس العمل شما چه باید باشد، چگونه با فرزند خود برخورد کنید و با چشمان فرزند خود به زندگی اطراف نگاه کنید.

برقراری ارتباط با نوجوان مهارتی قابل یادگیری است و والدین به راحتی می توانند با یک مشاوره نوجوان خبره به این مهارت دست یابند

۲. آموزش به نوجوانان

مشاوران سایت شیک اندیش با علم و تجربه ای که در زمینه مشاوره دارد در موارد زیر به نوجوان کمک می کند:

۱-ریشه‌یابی ناسازگاری‌ های نوجوان

۲-   علل گرایش نوجوان به مواد مخدر

۳-کاهش بحران بلوغ در نوجوان با آگاهی دادن به نوجوان درباره ی این مرحله ی مهم از زندگی

۴-شناسایی اختلالات یادگیری در نوجوان

۵-تقویت مهارت‌های ارتباطی نوجوان

۶-آموزش مسئله ی دوست یابی و چگونه گذراندن اوقات فراغت به نوجوان

۷- چه عواملی موجب بروز تنش و اضطراب در نوجوان شده است؟

۸-  چگونه می‌توان تأثیر این تنش ها را بر نوجوان کاهش داد؟

۹- افزایش اعتماد به نفس در نوجوان

۱۰-  کاهش اضطراب در امتحانات

۱۱-   حل مشکل کم رویی و خجالتی بودن نوجوان

      و …

جهت شناخت نوجوان خود و کاهش رفتارهای ناسازگارانه در او با مشاوران سایت شیک اندیش در ارتباط باشید

همچنین شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان از خدمات مشاوره آنلاین سایت شیک اندیش استفاده کنید

Picture of شیک اندیش
شیک اندیش

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد.

اولین کسی باشید که برای “مشاوره نوجوان {مشاوره آنلاین روانشناسی نوجوانان}” دیدگاه می‌گذارید;

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قابل فهم بودن
ساده گویی
بار علمی
مفید بودن
کاربردی بودن

پیمایش به بالا