شیک اندیش » آکادمی رشد و تحول فردی » ۹ راه بسیار ساده برای بالا بردن اعتماد به نفس

۹ راه بسیار ساده برای بالا بردن اعتماد به نفس

 

چکیده مطلب

داشتن اعتماد به نفس اولین ویژگی هر فرد موفقی است. آیا به دنبال رسیدن به موفقیت در زندگی‌تان هستید؟ چقدر به اعتماد به نفس خود توجه دارید و در حفظ آن تلاش می‌کنید؟ این نوشته به شما کمک خواهد کرد با روش های ساده و عملی بتوانید با بالا بردن اعتماد به نفس به شخصیتی که دلخواه‌تان هست تبدیل شوید.

بالا بردن اعتماد به نفس است که شما را در همه زمینه ها موفق خواهد کرد. بسیاری از مردم از محدود بودن توانایی‌های خود صحبت می‌کنند و در یک زمینه خاص می‌گویند که توانایی ندارند.

مثلا می‌گویند حافظه شان ضعیف هست و یا نمی‌توانند خوب صحبت کنند و … این موضوع بیش از آنکه واقعا از کمبود توانایی‌های افراد باشد ناشی از کمبود اعتماد به نفس آنها در زمینه‌های مختلف هست.

حتی بزرگترین رهبران دنیا، افراد برنده جوایز بین المللی و ورزشکاران حرفه ای از کمبود اعتماد به نفس در یک بازه زمانی رنج برده اند.

این فرضیات ذهنی محدود کننده مانع بالا بردن اعتماد به نفس و ساختن پایه‌های فکری شغلی و روابط عاطفی عالی شما می‌شوند و مانع آن خواهند شد که به اهداف شخصی و رویاهای زندگی‌تان دست یابید.

بالا بردن اعتماد به نفس طرز فکری هست که باید آموخته شود و در شما نهادینه شده و هر روز تمرین و تکرار شود. داشتن اعتماد به نفس امری کاملا ذاتی نیست و نیاز به مهارت و تلاش برای داشتن آن لازم است. می‌گویند برای اینکه استعدادهای خود را شکوفا کنید باید بروی داشتن شخصیتی با اعتماد به نفس متمرکز کنید.

سوال این هست: آیا بالا بردن اعتماد به نفس به دستان خودتان رقم می‌خورد و آن را حفظ کنید؟ جواب بله است.

این ۹ راه آسان و عملی برای بالا بردن اعتماد به نفس که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم را اگر هر روز تمرین و تکرار کنید، شخصیت شما را به فردی که دلخواه شما است تبدیل خواهد کرد.

۱. با دیگران به گونه ای برخورد کنید که می‌خواهید با شما برخورد شود

 

عمل کردن به این شیوه برای بالا بردن اعتماد به نفس بسیار موثر خواهد بود. با دیگران باید به نحوی برخورد کنید که دوست دارید با شما برخورد داشته باشند و این موضوع مایه سرخوشی و حس خوشبختی در شما خواهد شد.

وقتی شما با دیگران مهربان هستید، شما به دیگران این موضوع را متذکر شده اید که مهربان بودن برای شما اهمیت دارد. حتی اگر شخص غریبه ای باشد و این گونه رفتار کنید آنها می‌فهمند که شما برای آنها نیز ارزش قائل شده اید.

حتی کوچک ترین ژست مهربانی هم بدون جواب نخواهد ماند و مانند زنجیره ای شما را به سوی حس خوشبختی و رضایت فردی نزدیک می‌کند. لبخند کوچکی را همیشه بر چهره داشته باشید و آن را به دیگران هدیه کنید و این امر باعث حس نزدیکی با دیگران خواهد شد.

۲. برای بالا بردن اعتماد به نفس باید استرس خود را کنترل کنید

 

فشار کاری بالا، مسائل مالی و نگرانی‌های سلامتی از بیشترین عوامل استرس زا در کشور آمریکا شناخته شده است، البته این موضوعات در تمام دنیا بسیار رایج شده است و این مسائل منفی بروی زندگی شخصی و حرفه ای شما تاثیر بدی خواهد گذاشت. بیش از ۷۰% مردم آمریکا اعلام کرده اند که به طور معمول در شرایط تحت استرس علائم بیماری‌های جسمی و روحی در آنها ظاهر می‌شود.

فرقی نمی‌کند تحت چه شرایطی باشید، استرس در اغلب موارد از افکارتان ناشی می‌شود. بسیار راحت هست که بخواهید ذهنیت خود را در مسیر چیزهای منفی قرار دهید، نگران چیزهایی باشید که اتفاق نیفتاده اند و شرایط و مشکلاتی که هیچ گاه پیش نخواهند آمد.

داشتن احساس راحتی در زندگی، استرس‌های شما را کاهش می‌دهند و رضایت بیشتری در زندگی خواهید داشت. تحقیقات روانشناسی همانند بسیاری از ادیان و فلسفه‌های روانی، این موضوع را تایید کرده اند که زندگی در لحظه و حضور ذهن در حال بیشترین لذت را در زندگی برای شما ایجاد خواهد کرد. توجه به مسائل حال، شما را به زندگی علاقه مندتر و لذت‌های زندگی را بیشتر و بالا بردن اعتماد به نفس در دسترس شما خواهد بود.

۳. به صحبت‌های درونی خود دقت کنید

 

بخش بزرگی از حس خوشبختی به منش و رفتار شخصی‌تان بستگی دارد و نه به موقعیت شما. شما صحبت درونی با خود دارید که روانشناسان به آن صحبت درونی (self-talk) می‌گویند و شما در هر موقعیتی خود را تعریف و تفسیر می‌کنید که می‌تواند صحبت‌های نابجایی با خودتان باشد. جریانی بی پایان از افکاری که از آنها صحبت نمی‌کنید و در تمام روز در ذهن شما مرور می‌شوند.

صحبت‌های درونی منفی در نحوه زندگی کردن شما تاثیر مستقیمی می‌گذارد و از چیزی که می‌خواهید شما را دور خواهد کرد. درعوض صحبت‌های درونی مثبت باعث خواهد شد در مواجه با مشکلات زندگی به شکلی با اعتماد به نفس و روش موثری داشته باشید.

از افکار محدود کننده و شکست خورده دوری کنید. افکار منفی را فورا کنار بگذارید و با افکاری تایید کننده و مورد علاقه خود جایگزین کنید.

از زمانی که پیام‌های مثبت ذهنی را به ذهن خود انتقال دهید، بالا بردن اعتماد به نفس امری میسر خواهد بود.

۴. به یاد داشته باشید که زندگی در حرکت معنا می‌یابد

 

آیا می‌خواهید اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید؟ پس ورزش کردن را شروع کنید. ورزش و تحرک بدنی یکی از بهترین راه ها برای بالا بردن اعتماد به نفس هست.

ورزش هم به بهبود شکل ظاهری شما کمک خواهد کرد و همچنین با آزاد کردن هورمون اندروفین حس خوشحالی و احساس خوب را در شما بوجود می‌آورد. به این صورت اعتماد به نفس شما بیشتر می‌شود و خود را شخص بهتری می‌یابید که هم سلامتی بیشتری دارید و هم بیشتر به خود توجه کرده اید.

همچنین، ورزش کردن به افزایش انرژی بدن شما کمک خواهد کرد که خود زمینه ای برای فعالیت بیشتر و در نتیجه زندگی بهتر برای شما خواهد بود و به مود ذهنی بالاتری دست پیدا خواهید کرد.

۵. به غذای خود به شکل ویژه ای دقت کنید

 

هر سلول بدن شما از غذایی که می‌خورید و آبی که می‌نوشید ساخته شده است، هدف شما باید ایجاد یک رژیم غذایی سالم و صحیح برای بدن مورد علاقه‌تان باشد.

تنظیم کردن رژیم غذایی مناسب هم به تعادل شیمیایی بدن شما و افزایش انرژی آن و هم به مود بهتر ذهنی شما کمک می‌کند. هورمون سرتونین عامل خوشحالی و حس سرخوشی هست که ۹۰ % آن بوسیله روده شما تولید می‌شود.


 

اگر غذایی که می‌خورید کیفیت کافی را نداشته باشد بدن شما هورمون سرتونین را ایجاد نخواهد کرد. پس خوردن غذاهایی بدون کیفیت باعث ایجاد حس منفی، افسردگی و پایین آمدن حس اعتماد به نفس در شما خواهند شد.

وقتی که شما غذاهای سالم و مقوی میل کنید، به صورت اتوماتیک حالت مود ذهنی شما بالاتر رفته و حس بهتری پیدا می‌کنید.

۶. از قبل خودتان را برای شرایط مختلف آماده کنید

 

بالا بردن اعتماد به نفس در شرایطی که حس کنید موفقیتی نخواهید داشت سخت خواهد بود. مثلا فرض کنید به جلسه مصاحبه شغلی دعوت شده اید اما خود را برای آن آماده نکرده باشید، حالا چیزی که بیشتر از همه به آن نیاز دارید حس اعتماد به نفس هست و شما بدون آمادگی قبلی این موضوع را نخواهید داشت و بدون اعتماد به نفس خود را شکست خورده خواهید یافت.

هرچه بیشتر خود را برای شرایطی که در آن قرار خواهید گرفت آماده کرده باشید، اعتماد به نفس شما بالاتر خواهد بود و حس توانمندی بیشتری خواهید داشت. خود را با ایجاد آمادگی از افکار دلهره آور دور کنید. این موضوع شما را از لغزش و اشتباه دور خواهد کرد.

برای شرایط مختلف یادگیری خود را افزایش دهید و این موضوع قدرت ذهنی شما را بالاتر خواهد برد و بالا بردن اعتماد به نفس دست یافتنی می‌شود.

۷.بی‌نظمی را پایان دهید

 

اگر در کارهای روزانه خود نظمی نداشته باشید این موضوع مایوس کننده خواهد بود و بالا بردن اعتماد به نفس رخ نخواهد داد. کمی با خود وقت بگذارید و نقاط قوت خود، موفقیت‌های ی که کسب کرده اید و چیزهایی که قدردان آنها هستید را بنویسید. شما از چیزهایی که نوشته اید شگفت زده خواهید شد، از تمام چیزهایی که بدست آورده اید و چیزهایی که بخاطر آنها سپاسگزار هستید.

مقالات مرتبط:  آیا میدانید داشتن اعتماد به نفس چگونه رابطه عاطفی شما را منحصر بفرد میکند؟

وقتی چنین لیستی داشته باشید ذهن شما آرامش بیشتری پیدا می‌کند و به شما یادآوری می‌کند که چه زندگی خوبی دارید و حالا با ذهنی آرام می‌توانید کارهای روزانه خود را بنویسید و اعتماد به نفس و عزت نفس خود را افزایش دهید.

۸.لباس‌های خود را با دقت انتخاب کنید

 

لباس‌های شما ابزاری برای بالا بردن اعتماد به نفس شما هستند، زیرا وقتی بهتر دیده شوید احساس بهتری خواهید داشت.

اعتماد به نفس خود را با پوشیدن لباس‌های مناسب شخصیت خود بالا ببرید و نگران این موضوع نباشید که توجه بیشتری به خود جلب می‌کنید. سبک پوشیدن خود را با انتخاب لباس ها و اکسسوری‌های مختلف که مناسب‌تان باشد نشان دهید و اعتماد به نفس خود را بالا ببرید.

به قدرت شهودی خود اعتماد کنید و به دنبال الگو گرفتن از مدل‌های خوب باشید. اگر زن هستید از جواهرات درخشان استفاده کنید و اگر مرد هستید از پیراهن با کیفیتی حتما استفاده کنید تا در محیط کاری حضورتان را پررنگ تر حس کنند.

۹.به نیازهای جسمانی خود توجه کنید

 

خواب مناسب و به اندازه کافی شما را برای فعالیت در طول روز آماده می‌کند و دیگر احساس خستگی و کمبود انرژی نخواهید داشت.

خواب کم تاثیر بسیاری منفی روی حالت روانی و احساسی شما خواهد گذاشت. بدن شما باید خواب با کیفیتی را داشته باشد و از عواقب بعدی کم خوابی دور بماند.

خواب کافی سلامتی کلی بدن را افزایش می‌دهد و هورمون‌های بدن شما به طور منظم در بدن جریان می‌یابند و از حالت ذهنی ، منش و احساس سرخوشی و سلامتی شما حمایت می‌کنند و تمام اینها به بالا بردن اعتماد به نفس در شما ختم می‌شود.


 

نقش بالا بردن اعتماد به نفس در تمامی جنبه‌های زندگی مهم و ضروری خواهد بود و اگر به دنبال موفقیت هستید از اعتماد به نفس مناسب غافل نشوید.

افکار خود را تحت کنترل بگیرید و تصویر مناسبی از خود بسازید و عزت نفس خود را شکل دهید. از قدم‌های کوچک شروع کنید و از ابتدا به دنبال شخصیتی ایده آل و کامل نباشید. از چیزهای کوچک لذت ببرید و به تدریج بروی خود کار کنید تا شخصیتی که میخواهید را بتوانید بسازید.

قدرت درونی و اعتماد به نفس را با این ۹ روش ساده و عملی را در خود افزایش دهید و متوجه خواهید شد که دنیا به شکل دیگری برای شما خواهد بود.

قیمت مشاوره شیک اندیش

اولین جلسه مشاوره

 

قیمت اصلی جلسه مشاوره 249,000 تومان

قیمت اولین جلسه مشاوره 179,000 تومان

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

هیچ نظری وجود ندارد

پیمایش به بالا