راهکار های عملی برای افزایش تمرکز روی هدف کدامند؟

تمرکز روی هدف
 •  

  چکیده مطلب

  برای بسیاری از ما، تعیین کردن اهداف بسیار آسان است. اما تمرکز روی هدف، اجرا و عملی کردن آن یک مبارزه سخت است. هر کس در زندگی رویاهایی دارد اما افراد موفق کسانی هستند که این رویاها را به واقعیت تبدیل کنند.

  همه ما در شروع هر کاری بسیار انگیزه داریم. اما با گذشت زمان انگیزه ما کمتر می ‌شود. همچنین در هنگام اجرای یک هدف ممکن است با سختی، نا امیدی، گرفتاری و مشکلاتی روبرو شویم. به وجود آمدن این مشکلات تمرکز روی هدف را دشوار می ‏سازد. در ادامه ۱۰ راه کار موثر برای تمرکز روی هدف را معرفی می‌کنیم

  ۱- استفاده از مدل هدف‏ گذاری اسمارت (SMART)

  مدل اسمارت، معیارهایی برای تعیین اهداف یک پروژه است. این کلمه در انگلیسی به معنی هوشمندانه است و مخفف پنج کلمه ای است که در ادامه هر کدام از آن‏ها را مختصرا توضیح می ‌دهیم.

  مشخص بودن (Specific):

  برای تمرکز روی هدف باید به پنج سوال اساسی در مورد آن پاسخ دهید: چه هدفی؟ چرا؟ چه زمانی؟ کجا و کدام؟. پس باید تمام جنبه‏ های مختلف هدف را بسنجید و نقطه ابتدا و پایان هدف را تعیین کنید.

  قابل اندازه ‏گیری باشد (Measurable):

  هدف باید قابل اندازه‏ گیری باشد تا در هر جایی از مسیر هدف، بتوانید میزان پیشرفت خود را مشخص کنید. باید بتوانید به این پرسش در مورد هدف خود پاسخ دهید: چطور باید فهمید که در طول مسیر هدف، کجای مسیر ایستاده ‏ایم و چقدر به هدف مورد نظر نزدیک شده‏ ایم؟

  دست یافتنی باشد (Attainable):

  هدفی را که انتخاب می‏ کنید نباید غیر قابل تصور و رویایی باشد. باید در انتخاب اهداف دقت داشته باشید و چیزی را به عنوان هدف مشخص کنید که در شرایط و زندگی فعلی دست یافتنی باشد.

  مرتبط باشد (Relevant):

  باید به هدفی که برای خود مشخص می ‏کنید علاقه داشته باشید و با شما و شخصیت ‏تان تناسب داشته باشد. اگر چنین نباشد ارزش ادامه و دنبال کردن را نخواهد داشت. پس اهداف را باید با ارزش‏ های زندگی خود گره بزنید تا معنای بیشتری برای شما پیدا کنند. اگر اهداف اینگونه مشخص شوند در طول مسیر با انگیزه و پر انرژی خواهید بود.

  دارای محدودیت زمانی باشد (Time Bound):

  برای رسیدن به اهداف باید مهلت زمانی تعیین کنید. در صورت نداشتن مهلت زمانی اهداف به صورت یک رویا در ذهن شما باقی خواهد ماند. تعیین کردن زمان برای پایان اهداف، شما را متعهد خواهد کرد برای رسیدن به اهداف خود تلاش کنید.

  ۲- اهداف خود را بنویسید و آن را در معرض دید خود قرار دهید

   

  نوشتن اهداف بر روی کاغذ شاید طی کردن نصف راه مسیر رسیدن به هدف مورد نظر باشد. تحقیقی در مورد درصد موفقیت کسانی که اهداف خود را یادداشت می‏ کنند با کسانی که آن را بر روی کاغذ نمی‏ نویسند انجام شد. این تحقیق نشان داد حدود ۷۶ درصد از کسانی که اهداف خود را یادداشت می‏کنند نسبت به کار خود متعهد‏ترند. آن‏ها هر هفته میزان پیشرفت کار خود را بررسی می‌کنند بنابراین موفقیت آن‏ها در رسیدن به اهداف بیشتر است. در مقابل کسانی که اهداف خود را بر روی کاغذ نمی‏ آورند حدود ۴۳ درصد به اهداف مورد نظرشان می‌رسند. در واقع می‏ توان گفت یادداشت کردن اهداف بر روی کاغذ آن را از حالت رویا خارج کرده و به صورت یک هدف قابل لمس در می ‏آورد و باعث تمرکز روی هدف می شود.


   

  ۳- اهداف بزرگ‏تر را به اهداف کوچکتر تقسیم کنید

  رسیدن به اهداف بزرگ، سخت و خسته کننده به نظر می ‏رسد. اما اگر اهداف بزرگ را به اهداف کوچکتر دسته ‏بندی کنیم رسیدن به آن‏ها ساده ‏تر خواهد شد. اگر ما اهداف بلند مدت خود را به صورت روزانه و هفتگی مشخص کنیم مدیریت آن‏ها راحت‏ تر خواهد بود. اما اگر اهدف ما به صورت بلند مدت تعریف شوند ممکن است در طول مسیر انگیزه خود را از دست داده و تمرکز روی هدف سخت شود زیرا اهداف خود را غیر قابل دسترس خواهید دید.

  ۴- یک برنامه عملی ایجاد و آن را دنبال کنید

   

  داشتن یک برنامه جامع و کامل برای زندگی می‏ تواند بهترین هدیه در راه رسیدن و تمرکز روی هدف شما باشد. برای این کار وقت بگذارید و همه اهداف کوچک و بزرگ خود را به صورت جامع در بیاورید و مدیریت کنید. این کار به شما کمک می‏کند که آن را بسنجید و به طور کامل دنبال کنید.

  ۵- اهداف خود را در اوایل روز انجام دهید تا تمرکز روی هدف آسان تر شود

   

  از مطالعه زندگی افراد موفق متوجه خواهید شد که بیشتر آن‏ ها کارهای خود را در اوایل صبح و قبل از طلوع آفتاب انجام می‏ دهند. این افراد موفق بیشتر از افراد دیگر از ساعات اولیه صبح بهره گرفته ‏اند.

  عملی کردن کارها در این ساعات باعث می‏ شود که ادامه روز را با انرژی بیشتر به کارهای دیگر بپردازید و احساس خوبی داشته باشید. انرژی بیشتر تاثیر مستقیمی بر تمرکز روی هدف خواهد داشت.

  ۶- با دیگران در مورد اهداف خود صحبت کنید تا آن‏ها هم پیگیر هدف شما باشند

   

  هنگامی که ما بر روی اهداف خود کار می‏ کنیم اگر فرد یا افرادی کارهای شما را دنبال کنند این امر موجب انگیزه بیشتر شمابرای ادامه مسیر خواهد بود. پس همه ما باید سعی کنیم که یک دوست و مشاور خوب پیدا کنیم و به عنوان یک فرد انگیزه ‏بخش ما را همراهی کند. اگر در طول مسیر هدف، انگیزه شما کم شود این دوست و مشاور به شما تلنگر خواهند زد تا در ادامه مسیر نیز به تلاش خود ادامه دهید.

  ۷- این اطمینان را به دست آورید که اهدافتان شما را هیجان‏ زده خواهد کرد

  برای تمرکز روی هدف باید از انجام هدف‏ هایی که در زندگی برای خود تعیین می ‏کنید لذت ببرید. این اهداف باید محرک شما در هنگام بیدار شدن از خواب و در طول زندگی روزمره باشد. اگر اهدافتان شما را هیجان‏ زده نمی ‏کند آن‏ ها را تغییر دهید.

  ۸- در اهدافتان همیشه از زبان مثبت استفاده کنید

  همیشه در طول زندگی مثبت‏ اندیش باشید. هنگامی که یک هدف را برای خود مشخص کردید نسبت به آن دید مثبتی داشته باشید این دید مثبت شوق زندگی را در شما بر می ‏انگیزد. به جای اینکه بگویید “امروز هدفم این است که در محل کار اشتباه نکنم” با دید مثبت حرف بزنید و بگویید “امروز هدفم این است که عملکرد بهتری داشته باشم”. این تفاوت دید باعث تغییر نگرش شما خواهد شد و تاثیر آن را در زندگی خود مشاهده خواهید کرد.


   

  ۹- در همه ابعاد مختلف زندگی هدف داشته باشید

  بسیاری از افراد اهداف زندگی خود را فقط به اهداف حرف ه‏ای محدود می‏ کنند که این کار بسیار اشتباه است. انسان باید برای هر کدام از بخش‏ های زندگی خود مانند روابط خانوادگی، ورزش، تحصیل، مسائل اقتصادی و غیره اهداف داشته باشد. داشتن اهداف در زندگی باعث پیشرفت و تعالی در زندگی خواهد شد.

  ۱۰- اهداف عملکردی در مقابل اهداف نتیجه ‏ای

   

  بسیاری از رویدادها و اتفاقات زندگی از کنترل انسان خارج است. به عنوان مثال فرض کنید که یکی از اهداف شما، صعود به قله‌ دماوند است. برای رسیدن به این هدف، برنامه ‏ریزی می‏کنید و تمرینات روزانه‌ خود را انجام می ‏دهید. روز صعود فرا می‌رسد و شما به همراه تیم‌تان عازم کوه دماوند می‌شوید اما شرایط آب‌و‌هوایی به گونه‏ ای است که مانع صعود شما خواهد شد و مجبور به بازگشت می‌شوید. با وجود اینکه تمام مراحل را به‌درستی پیش رفته‌اید و کاملاً برای رسیدن به هدف آمادگی داشتید آب ‌و ‌هوا مانع صعود شما می‌شود.

  عاملی که از کنترل انسان خارج است. شما تمام مراحل را با موفقیت طی کرده‌اید. اینکه به نتیجه‌ مورد نظر نرسیده‌اید به معنای شکست شما نخواهد بود. در تمام مراحل کسب آمادگی موفق بوده‌اید و فقط یک عامل بیرونی مانع رسیدن به نتیجه در زمان حاضر شده است. بدون توجه به نتیجه، شما در حال حاضر فردی هستید که آمادگی صعود به قله را دارید که به مراتب از نتیجه مهم‌تر است. پس می‏ توان گفت که در زندگی باید اهداف عملکردی را جایگزین اهداف نتیجه کنید تا از اهداف و زندگی خود لذت ببرید.

  بنابراین به عنوان یک سوال، آیا شما هدفی در زندگی دارید؟ اگر جواب شما مثبت  نیست، باید در طرز فکر خود تجدید نظر کنید. به جای اینکه زندگی خود را به دست تقدیر قرار دهید و ببینید که زندگی چه چیزی برای شما به ارمغان می‌آورد، یک قدم جلوتر بروید و برای ساختن آینده‌ای که دوست دارید تلاش کنید. با تعیین اهداف مشخص، می‌توانیم هدایت خودمان را در دست بگیریم و شور و اشتیاق زندگی را در خود زنده کنیم.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  images

  اولین جلسه مشاوره

   

  قیمت اصلی جلسه مشاوره 249,000 تومان

  قیمت اولین جلسه مشاوره 179,000 تومان

  روز
  ساعت
  دقیقه
  ثانیه
  اگر در رابطه ات دچار مشکل شده ای و نمی دانی چطور باید آن را به ازدواج ختم کنی یا این که چطور تکلیفت را مشخص کنی یا رابطه را بهبود ببخشی می توانی از مشاوره شیک اندیش استفاده کنید.

  هیچ نظری وجود ندارد

  پیمایش به بالا