۹ روش برای اینکه «منفی بودن» را برای همیشه کنار بگذارید

منفی بودن
 • منفی بودن ۹ روش برای اینکه «منفی بودن» را برای همیشه کنار بگذارید

  چکیده مطلب

  همه ما با این طرز تفکر بزرگ شده ایم که «نیمه پر لیوان را نگاه کنیم.» .شنیدن جمله ی مانند «مثبت فکر کن!» برای ما شاید کمی سنگین و عجیب هم به نظر برسد. طوری بیان می‌کنند که انگار شما فردی عادی هستید که باید فردا در مسابقه دو ماراتن جهانی شرکت کنید و از شما می خواهند که یک شبه دنیا را زیر و رو کنید. قبل از اینکه وارد بحث استفاده از استراتژی های تفکر مثبت شویم و از مزایای آن در افزایش سلامتی و بهبود روابط و خوشبختی بیشتر صحبت کنیم ابتدا باید تصمیم بگیرید که چیزهای منفی را کاهش دهید.

  بهترین راه های توصیه شده برای از بین بردن منفی بودن را از روانشناسان، مربیان و نویسنده های مختلف گردآوری کردیم که به شما کمک می کند به نیمه ی خاکستری افکار و عادت های خود نگاهی دوباره بیندازید و سعی کنید از آن‌ها فاصله بگیرید و کاری کنید تا تمام وجود شما درخشان و پر تلالو شود. با مجموعه تکامل من همراه باشید.

  ۱.اهداف‌تان را منطقی انتخاب کنید

   

  لاوینیا لومزانو (Lavinia Lumezanu) که یک مدیر اجرایی و استاد رهبری هست می گوید: «بسیاری از مردم که با منفی بودن زندگی خود را شکل می‌دهند و خود را دست کم می‌گیرند به این دلیل است که اهداف خود را خیلی بزرگتر از واقعیتی که می‌توانند انجام دهند در نظر گرفته اند و وقتی اهداف ترسناک به نظر برسند بدست آوردن آن‌ها سخت و غیر ممکن خواهد شد.»

  بجای اینکه بگویید «من می خواهم امسال یک کتاب بنویسم!» بهتر است با هدفی کوچک تر مثل ثبت نام در یک کلاس نویسندگی و یا نوشتن یک فصل از کتاب‌تان شروع کنید.

  رضایتی که در رسیدن به اهداف کوچک وجود دارد خودش انگیزه ای برای رسیدن به مراحل بعدی خواهد بود.

  ۲.مشکلات را به شکل چالش ببینید

   

  همانطور که شاید تابحال در زندگی خود حس کرده باشید کلمات در جای خود خیلی قدرتمند هستند. کریستی لینگ (Kristi Ling)، نویسنده معروف کتاب های موفقیت می گوید: «لیستی از کلمات یا عبارات منفی که بیشتر وقت‌ها استفاده می‌کنید را بنویسید و در مقابل آن‌ها کلمات مثبت جایگزینی که می‌خواهید از این به بعد بکار ببرید را یادداشت کنید.»

  به عنوان مثال اگر شما عموما از مشکلات شکوه و شکایت می‌کنید، سعی کنید به آنها بجای «مشکلات» بگویید «چالش». مثلا بجای اینکه بگویید «من در مدیریت کارمندان شرکتم مشکل دارم» بهتر است بگویید «من در مدیریت کارمندان شرکت خود با چالشی روبرو هستم» و بگذارید ذهن شما به دنبال راه حلی برای تغییر وضعیت به شکل مطلوب باشد و قطعا اینگونه خواهد شد

  یکی از روانشناسان کانادایی به نام کارل پترسون (Carol Patterson) می گوید: عبارت «من باید….» را از ذهن خود حذف کنید. زمانی که در تنهایی با خود صحبت می‌کنید بجای اینکه بگویید «من باید این کار را انجام دهم» بهتر است بگویید «من این کار را انتخاب می‌کنم».

  وقتی می گویید «باید» این کلمه خودش بار اجباری برای شما خواهد داشت و کمی هم ترس در وجود شما بوجود می آورد و باعث احساس رنجش می‌شود.

  شاید این چیزها خیلی ساده و معمولی باشد اما یادتان نرود که کلمات قدرت زیادی دارند و سعی کنید در صحبت های خود به کلماتی که بکار می‌برید دقت کنید، شما سریعا متوجه اشتباهات خود در انتخاب کلمات مناسب و تاثیر آن ها بر عملکرد روزانه خود خواهید شد.

  ۳.منفی بودن با پاسخ پیشفرض «نه» را تغییر دهید

   

  لینته لوییس (Lynette Louise) متخصص روانپزشکی در زمینه فیدبک های عصبی می گوید: «افرادی که تمایل به منفی بودن دارند، پاسخ نه را به عنوان پیشفرض ذهنی خود در پاسخ به ایده ها و تجربه های جدید استفاده می‌کنند. در واقع می‌خواهند با این پاسخ زمانی برای تصمیم گیری بدست آورند اما با پاسخ نه دیگر چیزی برای تصمیم گیری باقی نمی ماند.»

  این روانشناس پیشنهاد می‌کند که پاسخ «نه» خود را به شکلی دیگر تغییر دهید و بگویید: «بگذارید لحظه ای فکر کنم» و بعد به دنبال دلیل خوبی برای بله گفتن بجای اینکه بگویید نه پیدا کنید.

  ۴.جوایز و افتخارات خود به نمایش بگذارید

   

  فرانک آدونیزیو (Frank Addonizio)، قائم مقام شرکت خدمات مشاوره کلینکی جهانی در شهر رالی کارولینای شمالی آمریکا در رابطه با گزینه های شغلی در محل کار و خدمات ایجاد تعادل کار و زندگی می گوید: «هر چیزی که شما را به یاد موفقیت های گذشته می‌اندازد مانند جوایز، لوح های تقدیر، مقالات چاپ شده و حتی کارت یک شرکتی که قبلا برایش کار می‌کردید و یا به یاد روابط خوب گذشته می‌اندازد مانند عکس‌ها و کارهای هنری بچه‌هایتان و یا هدیه ای یادگاری و یا نامه ای سپاسگزاری از سوی همکاران و مدیرانتان که اشاره به شایستگی و استعداد شما دارد را در محل کار خود به نمایش بگذارید.

  قطعا با این کار دیگر برای شما سخت خواهد شد که بخواهید ناامید شوید و منفی بودن ذهن شما را پر کند وقتی که مدارک رسمی از شایستگی و لیاقت‌تان در کارهای مختلف پیش روی شما باشد.

  ۵.ژست بدنی خود را انتخاب کنید

   

  براساس اطلاعات ثبت شده انسان ها و حیوانات برای نمایش قدرت خود همیشه سعی می‌کنند ژست باز و بزرگتری به بدن خود بدهند. به نمایش قدرت طاووس در مقابل هم نوعان‌شان فکر کنید چگونه با حجیم‌تر نشان دادن بدن و یا با بازکردن دم قدرت خود را به نمایش می گذارند.

  عدم اقتدار هر موجود زنده ای را می توان در زبان بدن آن براحتی مشاهده کرد. به کودکی که ترسیده است فکر کنید، می‌بینید که بدن خود را جمع کرده و گریه می‌کند و یا شخصی خجالتی شانه های خمیده دارد و چشمانش اغلب اوقات به سمت پایین است.


   

  کمر خود را راست کنید و شانه‌های خود را باز کنید در این صورت بزرگتر به نظر می‌رسید و همچنین احساس قدرتمندی می‌کنید اما سوال ما این هست که آیا این حالت بدنی واقعا شما را در چشم دیگران نیز قدرتمندتر نشان می‌‌دهد؟

  تست دانشگاه هاروارد برای تاثیر حالت بدن بر هورمون های بدن

   

  در سال ۲۰۱۲ پژوهشگران دانشگاه هاروارد آمریکا از گروهی از افراد خواستند که به یکی از دو شکل «ژست قدرتمندی» که یکی تکیه دادن به صندلی و دست ها در پشت سر قرار بگیرد و آرنج ها به بیرون و پاها بروی میز روبرویشان قرار بگیرد و یا «ژست ضعف و کم قدرتی» با دست‌های بسته شده بروی قفسه سینه به شکل ضربدری برای یک دقیقه بایستند.

  قبل و بعد از این حالت ها، آزمایش های مختلفی بروی ریتم ضربان قلب و تغییر فشار خون آن‌ها گرفته شد که نشان داد اگر بدن در حالت «ژست قدرتمند» باشد، هورمون تستسترون (هورمونی که با احساسات و اعتماد به نفس و بیان خود در ارتباط است.) بالاتر رفته و هورمون کورتیزول (هورمون استرس) پایین آمده است. در مصاحبه هایی که با این افراد انجام شد نتایج نشان داد که در ژست قدرتمند احساس قدرت بیشتری داشتند و راحت تر می توانستند تصمیمات با ریسک بگیرند. ژست ضعف و کم قدرتی نتایج برعکسی را در این پژوهش نشان داد.

   

  یوگا و افزایش حس قدرتمند بودن

   

  دانا سانتاس (Dana Santas) مربی یوگا در فیلادلفیا آمریکا می گوید: «که «حالت بدنی کوه یوگا» با دستان بالای سر بسیار تاثیر مثبتی در حالت شما دارد. بسیار آسان است: ایستاده بایستید و پاهای خود را به اندازه عرض شانه باز کنید و نفس عمیق بکشید و دست‌های خود را صاف بالای سر ببرید و به اندازه عرض شانه از یکدیگر فاصله داشته باشند.

  سپس چشمان خود را ببندید و ۱۰ نفس عمیق بکشید.در آخرین بازدم‌تان دستهای خود را تا ارتفاع سینه پایین بیاورید و لبخند بزنید. چند نفس عمیق دیگر بکشید و بازدم را از بینی خود انجام دهید.»

  ۶.تحلیل گر باشید و نه یک منتقد با افکار منفی

   

  الین تایلور کلاوس (Elaine Taylor-Klaus) مربی سبک زندگی می گوید: «دو مراجعه کننده داشتم که منفی بودن جزیی از شخصیت آن‌ها شده بود و در هر چیزی نکته منفی پیدا می‌کردند. بعد از صحبت کردن با یکی از آنها فهمیدم که تفکر انتقادی عجیبی دارد. تقریبا هرچیزی را با نگاه انتقادی بررسی می‌کرد.

  این تفکر انتقادی چیز بدی نیست و می تواند خوب هم باشد اگر از این نگاه‌تان به عنوان یک فرصت برای پیداکردن راه های جدید و بهبود شرایط استفاده کنید تا اینکه بخواهید با نگاه انتقادی همه چیز را منفی ببینید.» اگر شما طرز شخصیتی با طرز تفکر تحلیلی یا انتقادی دارید سعی کنید افکار خود را در جهت بهبود شرایط و پیدا کردن راه حل مسائل پیش ببرید.

  ۷.روز خود را با سه سوال شروع کنید

   

  وقتی که صبح بیدار می‌شوید، تقریبا راحت هست که درباره تمام چیزهایی که باید در طول روز انجام دهید فکر کنید و یا اینکه روزهای گذشته چقدر بد بوده شکایت کنید. بجای اینکه اجازه دهید ذهن شما با منفی بودن همه چیز را تجزیه و تحلیل کند، شاون اندرسون (Shawn Anderson) نویسنده کتاب «یک مایل بیشتر آمریکا: داستان های الهام بخش، احتمال و هدف» پیشنهاد می کند که «از خودتان بپرسید سه سوال صبحگاهی بپرسید:

  ۱. چه چیزی امروز من را شگفت زده می کند که انجام دهم؟

  ۲. چه کسی را می توانم تشویق کنم و یا به او کمک کنم؟ (به خودتان کمتر فکر کنید)

  ۳. من برای چه چیزهایی شکرگزارم؟

  فکر کردن درباره این سوالات و اینکه چقدر شگفت زده خواهید شد اگر کارهای مختلفی را انجام دهید دید شما به زندگی روزانه تغییر پیدا می کند و روز متفاوتی خواهید داشت.»

   

  ۸. از خبرهای بد دور بمانید

   

  نمی گوییم مثل غارنشینان از همه جا بی خبر باشید و تظاهر کنید که هیچ مشکلی نیز وجود ندارد اما کمی لازم است از اخبار فاصله بگیرید و افکار منفی که از طریق خبرهای گوناگون حوادث و اتفاقات روزانه که در سراسر دنیا روی می‌دهد به ذهن شما وارد می‌شود.

  کولن الریج (Colene Elridge) مربی سبک زندگی در آمریکا می گوید : اگر شبکه های اجتماعی باعث می‌شوند که افسرده و ناراحت شوید و یا سراغ افکار منفی بروید اکانت های خود را غیر فعال کنید. در مقابل خواندن و اطلاع پیدا کردن از خبرهای مختلف از کودک ربایی تا تصادفات جاده ای و …از خود مقاومت نشان دهید.

  ۹. ذهن انسان مانند پازل ناقص همه واقعیت را نمی بیند

   

  الیزابت لمبردو (Elizabeth Lombardo) نویسنده کتاب های موفقیت می گوید : «چیزهای منفی زیادی در این دنیا وجود دارد. بعضی از افراد می‌گویند دنیای‌شان خاکستری است و نمی توانند بروی افکار مثبت تمرکز داشته باشند و ذهن شکاکی دارند. بهرحال همه ی ما تفکر شناختی تحریف شده داریم و واقعیت ها را آن طور که هست شاید درک نکنیم و نتوانیم ببینیم.» که شاید این طرز تفکر باعث شود منفی بودن در ذهن ما بیشتر از چیزی که هستند دیده شوند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  images

  اولین جلسه مشاوره

   

  قیمت اصلی جلسه مشاوره 249,000 تومان

  قیمت اولین جلسه مشاوره 179,000 تومان

  روز
  ساعت
  دقیقه
  ثانیه
  اگر در رابطه ات دچار مشکل شده ای و نمی دانی چطور باید آن را به ازدواج ختم کنی یا این که چطور تکلیفت را مشخص کنی یا رابطه را بهبود ببخشی می توانی از مشاوره شیک اندیش استفاده کنید.

  هیچ نظری وجود ندارد

  پیمایش به بالا