تفاوت شوخی و تمسخر(فرق بین شوخی و تمسخر چیست؟)

تفاوت شوخی و تمسخر
 • تفاوت شوخی و تمسخر

  تفاوت شوخی و تمسخر در این است که شوخی به صورت دوستانه و با هدف سرگرم کردن و خنده دار بودن استفاده می شود، در حالی که تمسخر به صورت سرزنش و تحقیر کردن فرد دیگر به کار می رود. در واقع، تمسخر به عنوان یک نوع بلایای زبانی شناخته می شود که می تواند به فرد مورد نظر آسیب برساند و احساس درد و ناراحتی به او القا کند. در حالی که شوخی به صورت دوستانه و با حفظ احترام به فرد دیگر، برای ایجاد لحظات خنده دار و سرگرم کننده استفاده می شود. بنابراین، این دو مفهوم به شدت با یکدیگر متفاوت هستند و باید با دقت و توجه به کار گرفته شوند تا از وقوع هرگونه بدبینی یا ناخوشایندی جلوگیری شود.

  شوخی کردن در زندگی روحیه افراد را عوض می کند. شوخی کردن بد نیست و می ‌تواند مزایای زیادی داشته باشد؛ اما تنها نکته ای که باید در این موضوع رعایت کرد زمان کنترل شوخی است.

  شوخی کردن با افراد حد و مرز خاصی دارد که اگر به مرز تمسخر برسد مطمئناً تبعات بسیار بدی را به دنبال خواهد داشت.

  هر کسی باید شیوه های شوخی کردن و بذله گویی را بداند. طرز شوخی کردن نشان دهنده شخصیت افراد و شیوه برقراری ارتباط آن ها با دیگران است.افرادی که بذله‌ گو هستند اغلب نسبت به زندگی شاد، خوش بین و با اعتماد به نفس عمل می شوند.

  در این مقاله می ‌خواهیم به سوال ” فرق بین شوخی و تمسخر چیست ” پاسخ دهیم، اگر شما هم فرد شوخ طبعی هستید بهتر است تا پایان نکات ما را دنبال کنید.

  تفاوت شوخی و تمسخر

  روانشناس دانشگاه اونتاریوی غربی دکتر رد مارتین به بررسی روش های شوخی کردن افراد پرداخته است.

  او معتقد است که با نمک بودن یک شاخص برای مهارت اجتماعی قوی و سلامت نیست. او در تحقیقات خود می گوید که گاهی اوقات شوخی کردن نشانه وجود کاستی ‌ها در درون افراد است.

  ..

  او شوخی را به شمشیر دو لبه تشبیه کرده است؛ شوخی کردن باعث بهتر شدن روابط می ‌شود و در کنار آن می ‌توان با مسائلی که در زندگی وجود دارد راحت ‌تر کنار آمد، حتی باعث بالا رفتن اعتماد به نفس افراد می ‌شود که می ‌تواند کمک کند که افراد در شرایط بسیار سخت مشکلات خود را حل کنند.

  در نقطه مقابل شوخی کردن می ‌تواند بیانگر و پایمال کننده عزت‌ نفس افراد باشد و باعث به وجود آمدن دشمنی شود.

  استفاده از طنز یکی از گونه های برقرار کردن ارتباط با افراد است؛ این موضوع دقیقا مانند صحبت کردن است؛ هر فردی شیوه خاص خود را دارد.

  گاهی اوقات برای افزایش ارتباط های اجتماعی و گاهی اوقات نیز برای منطبق کردن بهتر خود با محیط از آن استفاده می شود. برای مثال کارمندی که از شرایط کاری خود راضی نیست، با مسخره کردن و دست انداختن مخفیانه رئیس های خود محیط را قابل تحمل می کند.

  این احساس باعث می شود که افراد با نشان دادن حس طنز اعتماد به نفس خود را بالاتر برده و محیط را برای خود لذت بخش تر می کنند.

  شوخی همانند شمشیر دو لبه می ماند در به کارگیری آن بایستی دقت و ظرافت لازم را داشت

  شوخی و تمسخر

  در پاسخ به سوال ” فرق بین شوخی و تمسخر چیست ” باید بگوییم که شوخی کردن باعث پنهان کردن گرایش‌های خصمانه نسبت به دیگران می شود، معمولاً این افرادی می توانند دیدگاه خود را نسبت به دنیا با صبوری و سرگرم کردن خود را بیان کنند و خود را به خاطر مشکلاتی که پیش آمده ببخشند.

  نوع دیگری شوخ‌ طبعی وجود دارد که سرکوب کننده است. این شوخی به صورت پرخاشگرانه  با انتقاد و تغییر فکر سایرین همراه است؛  حتی ممکن است برای تمسخر و استهزای دیگران شکل بگیرد.

  افرادی که از این گونه شوخی ها استفاده می کنند در راستای انتقادهای بی رحمانه ی خود؛ آن ها را خنده دار می کنند.

  گاهی اوقات افراد برای خنداندن دیگران داستان‌ های خجالت‌ آور از نزدیکان را مطرح می کنند؛ این موضوع باعث بد جلوه کردن دوست شما می شود. این شوخی در شان افراد با شخصیت نیست، آن ها نباید چنین کاری را انجام دهند.

  هر کسی نقصی دارد نباید از باب استهزا گرفتن دیگران سعی در شاد کردن بقیه داشته باشید. معمولاً افرادی که چنین شوخی هایی می‌ کنند با گفتن جمله ” فقط شوخی کردم ” می خواهند موضوع را توجیه و جبران کنند. این جمله باعث عدم مسئولیت پذیری در برابر گفته های آن ها می شود؛ شوخی کردن این افراد نشان از باج گیری خواهد بود.

  هر کسی نقصی دارد نباید از باب استهزا گرفتن دیگران سعی در شاد کردن بقیه داشته باشید

  شوخ طبعی به خاطر شلوغ کردن اطراف خودتان

  ” فرق بین شوخی و تمسخر چیست ” در پاسخ به این سوال نوعی دیگر شوخی طبیعی وجود دارد که افراد می خواهند با این کار دور خود را شلوغ کنند. آن ها از تعریف کردن هرگونه لطیفه مضایقه نمی کنند؛ معمولاً خلق و خوی این افراد مورد پسند دیگران است.

  آن ها واقع ‌بین و مهربان هستند و در کاهش دادن تنش ها نقش پررنگی را بازی می کنند. آن ها حدود خود را می دانند و برای شوخی کردن به هر چیزی متوسل نمی شوند.

  یک نمونه دیگر از شوخ طبعی را می توانیم مثال بزنیم در حقیقت شوخ‌ طبعی منزجر کننده است. این شوخی به گونه ای است که خود فرد مرکز تمسخر دیگران قرار می‌ گیرد.

  این افراد با شوخی و خنده عزت نفس خود را پایمال خواهند کرد. این دسته از افراد به مرور زمان افسرده می شوند و عزت نفس آن ها پایین می آید ؛ شاید در ابتدا این موضوع اهمیت چندانی برای آن ها نداشته باشد اما به مرور زمان نتیجه عکس می دهد.

  افراد دیگری هستند که تنها به زندگی می خندند و معمولاً همه آن ها را تحسین می کنند. این تحسین به این دلیل است که آن ها خیلی از مسائل را جدی نمی ‌گیرند. در حقیقت می توان گفت آن ها طنز را جزء روحیات خود قرار دادند، جالب است که بدانید شوخ طبعی برای چنین افرادی فراتر از یک شیوه های ارتباطی و مباحثه است.

  نوع دیگری از شوخ طبعی افراد به دلیل پر کردن اطرافشان است

  ..

  دکتر مارتین این قضیه را شوخ طبعی خود حافظ می داند، چون در این صورت آن فرد به نیازی ندارد که بقیه را سرگرم کند و اگر مورد رنجش قرار گرفت قادر است آن را به شیوه خود مدیریت کرده و به آن بخندد.

  ما در این مقاله سعی کردیم به سوال ” تفاوت شوخی و تمسخر ” پاسخ دهیم. اگر شما هم نظر، تجربه و یا پیشنهادی درباره این موضوع دارید می توانید آن را با ما و سایر کاربران زیر همین مطلب در میان بگذارید. در پایان از شما سپاسگزاریم که ما را همراهی کردید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  images

  اولین جلسه مشاوره

   

  قیمت اصلی جلسه مشاوره 249,000 تومان

  قیمت اولین جلسه مشاوره 179,000 تومان

  روز
  ساعت
  دقیقه
  ثانیه
  اگر در رابطه ات دچار مشکل شده ای و نمی دانی چطور باید آن را به ازدواج ختم کنی یا این که چطور تکلیفت را مشخص کنی یا رابطه را بهبود ببخشی می توانی از مشاوره شیک اندیش استفاده کنید.

  هیچ نظری وجود ندارد

  پیمایش به بالا