۶ راه برای رسیدن به خوشبختی که باید بدانید

رسیدن به خوشبختی
 • خوشبختی چیست؟

  خوشبختی یکی از آرزوهایی است که همیشه آدمها داشته اند. از هر کسی می پرسی که چه می خواهد، بدون کوچکترین مکثی می گوید که می خواهم خوشبخت شوم. بهترین آرزوها برای عزیزانمان هم امیدوار بودن به خوشبخت شدن آنهاست. اما چیست این خوشبختی که همه طالب آن هستند؟ آیا همه دنبال یک چیز هستند؟ آیا تعریف همه از خوشبخت بودن یکسان است؟

  تعریف خوشبختی

  البته خوشبختی در هر سن و سالی تعریفش برای آدمها متفاوت است. کودک وقتی بغل مادرش باشد، یک بستنی خوشمزه داشته باشد و یا اسباب بازی مورد علاقه اش را برایش بخرند، خودش را خوشبخت می داند. یک نوجوان وقتی ساعتی بدون دردسر با دوستانش میگذراند و یا لباسی را که دوست دارد برایش می خرند، خود را خوشبخت تر از بقیه می بیند. افراد جوان، میانسال و کهنسال هم تعریف خاص خود را از خوشبختی دارند. حتی زن یا مرد بودن و اینکه در کجا زندگی می کنیم هم روی تعریف ما از خوشبختی تأثیر دارد.

   

  بطور کلی دو تعریف برای خوشبختی مطرح می شود:

  • خوشبختی یعنی داشتن و یا بدست آوردن لذت های همیشگی
  • خوشبختی یعنی داشتن رضایت از زندگی و لذت بردن از شرایطی که داریم

  عادات انسان های خوشبخت

  مارتین سلیگمن که دانشمندی امریکایی و پدر روانشناسی مثبت است، اعتقاد دارد که ۶۰ درصد حس شادی از طریق ژنتیک و محیط در فرد ایجاد می شود اما ۴۰ درصد را خود فرد می تواند ایجاد کند. سلیگمن در یکی از کتابهایش به سه نوع زندگی اشاره می کند:

  • زندگی لذت بخش: تا حد امکان زندگی با لذت پر می شود.
  • زندگی درگیر: تمام زندگی می شود کار، خانواده، عشق و خوش گذرانی
  • زندگی معنادار: درک نقاط قوت و تقویت آنها برای تبدیل شدن به فردی منحصر به فرد
  بیشترین رضایت را می دانید کدام یک از این سبکها به دست میاورند؟ زندگی های درگیر و معنادار. یعنی کسانی که بتوانند انگیزه برای انجام کارهایشان پیدا کنند. کسانی که دور و بر خود را پر می کنند از افراد شاد؛ چراکه شادی مثل خمیازه مُسری است.

  دیگر عادت های افراد خوشبخت

  افراد خوشبخت از ته دل می خندند و انعطاف پذیر هستند؛ یعنی با کوچکترین شکستی خود را نمی بازند. آنها روحیه مثبت دارند و با تمام وجود بدنبال شادی و خوشبختی هستند. به نوعی دنبال بهانه می گردند که جشن بگیرند؛ جشن تولد، سالگرد ازدواج و هر اتفاق خوب را مغتنم می شمارند و آن را یک موفقیت در زندگی خود می دانند. حتی اگر آن اتفاق خوب یک غذای خوشمزه ای باشد که پخته اند.

  فرد دارای خوشبختی برای شادی و لذت، دنبال دلایل بزرگ نمی گردند حتی یک بستنی هم آنها را واقعا خوشحال می کند. سلام و احوالپرسی با همسایه بغلی هم شادی آور است. این افراد را به راحتی می توانید بین افراد خیر و نیکوکار پیدا کنید. از کمک کردن به دیگران لذت می برند و این دیگران می تواند انسان باشد یا حیوان، همشهری و هموطن باشد یا همنوع. کلاً از نیکی کردن و دست نیازمندی را گرفتن احساس لذت می کنند.

  فرد دارای خوشبختی چنان درگیر کارهای خودخواسته و داوطلبانه می شود که زندگی اش را معنادار می کند و گذر زمان را حس نمی کند و ساعتها مشغول کار می شود. او آنچه در دل دارد را راحت بیان می کند و نگاه عمیقی به مسائل دارد. آنها از اینکه برای دیگران پول خرج کنند احساس خوشبختی می کنند. افراد خوشبخت شنوندگان خیلی خیلی خوبی هستند.

  کسی که در جستجوی خوشبختی است، از وقت گذاشتن برای دوستانشان لذت می برند و حتی ممکن است برای شام خوردن با دوستی راه بسیار طولانی را بروند یا برای دیدن فامیل کیلومترها راه را پشت سر بگذارند و با دیدن چهره خندانش حس خوب خوشبختی را تجربه کند.

   

  افراد دارای خوشبختی مصداق بارز این جمله تکراری اما بسیار زیبا هستند: “نیمه پر لیوان را ببین”.

  نگاه افراد خوشبخت به شکست خیلی جالب است. اینها شکست را یک مانع موقتی و بیرون از خود می دانند. اتفاقات بد نشانه نیاز به تلاش بیشتر است. خوشبختی حسی است که در افرادی که از موسیقی لذت می برند و به معنویت یا زمان مقدس توجه دارند، بسیار دیده می شود. اینها به راحتی حاضرند به هر بهانه ای از تکنولوژی فاصله بگیرند. همچنین ورزش جزء جدایی نشدنی در زندگی افراد خوشبخت است.

  آنها به طبیعت بسیار علامند هستند و رابطه خوبی با گل و گیاه دارند و دوست دارند که مدتی را خارج از خانه باشند. با ساعت خواب اینها نمی توانید شوخی کنید. آدمهای خوشبخت خوش خواب هستند. پرجنب و جوش و خوش خنده هستند. فرد خوشبخت، معتقد است که خنده بر هر درد بی درمان دواست. در یک مهمانی کمتر اینها را در حالت نشسته روی مبل یا صندلی میتوان دید. چراکه درحال انجام کارهای مختلف هستند. بنابراین به همین سادگی میتوان به خوشبختی رسید!

  رسیدن به خوشبختی ۶ راه برای رسیدن به خوشبختی که باید بدانید

  چکیده مطلب

  رسیدن به خوشبختی آرزوی دیرینه بشر بوده است. همه ما می خواهیم خوشبختی را با تمام وجود برای خود و اطرافیان احساس کنیم. اما در این راه باید ابتدا خود را مهیای تغییرات درونی برای این موضوع کنید. اینکه بدانید همه چیز در درون شما اتفاق خواهد افتاد. حس خوشبختی برای هرکسی در درونش خواهد بود. در این نوشته ۳ چیزی که برای رسیدن به حس خوشبختی نیاز دارید را کامل بخوانید

  اکثر انسان ها به دنبال رسیدن به خوشبختی هستند و آن را به صورت رضایت کامل از زندگی، آرامش و تعادل درونی تصور می‌کنند و مجموع این احساسات را خوشبختی می‌نامند. هرچند ما تعریف دقیقی از آن نمی‌خواهیم در اینجا به شما ارائه دهیم و می‌خواهیم در این نوشته به شما بگوییم که چطور به حس خوشبختی دست پیدا کنید.

  به عنوان نویسنده‌ی این نوشته چند سال پیش تجربه زندگی سخت با احساس مملو از بدبختی و سردرگمی به همراه مشکلات زیاد را داشتم و در اقیانوسی از نفرت به سر می‌بردم و احساس خوشبختی ذره ای در زندگیم وجود نداشت و حتی هیچ ارزشی برای خود قائل نبودم و احساس نارضایتی زیادی نسبت به خودم داشتم. آیا شما در حال حاضر در این حالات به سر می‌برید؟

  برای من سه سال طول کشید تا خود را از این وضعیت خارج کنم و حالا می‌خواهم در این نوشته آنچه را که تجربه کرده ام را با شما به اشتراک بگذارم تا رسیدن به خوشبختی را چیزی دور از دسترس خود ندانید.

  فرمولی که برای رسیدن به خوشبختی یافته ایم این هست:

  دوست داشتن خود + مصمم بودن + منش صحیح

  خب این فرمول را اجازه دهید به طور کامل شرح دهیم:

  ۱.خود را دوست بدارید

   

  خب باید بگوییم که این مورد از همه سخت تر خواهد بود، اما همانطور که می‌دانید نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود.

  رسیدن به خوشبختی، بدست آوردن حس پذیرفته شدن و محبت از سوی افراد نزدیک خواهد بود. اگر شما خود را دوست نداشته باشید، نمی‌توانید دیگران را نیز دوست داشته باشید. اگر خود را نپذیرید و اینکه چگونه کارهای خود را با رضایت انجام می‌دهید نخواهید توانست رو به جلو حرکت کنید.


   

  همانطور که می‌دانیم عشق و محبت موضوع سخت و پیچیده ای است مخصوصا وقتی که معشوق خودتان باشید. اما این سختی زیاد از شما یک هنرمند می‌سازد، کسی که زیبایی خودش را درک می‌کند. البته این موضوع را بدانید که اگر کارهای سخت آسان می‌شدند، آنوقت دیگر زندگی معنی اش را از دست می‌داد.

  ۲. احساس غرور و افتخار را در خودتان ایجاد کنید

   

  به آنچه خودتان هستید افتخار کنید و مهم نیست که چه چیزی را می‌پسندید و یا چطور به نظر می‌رسید و یا هدف های شما چیست. شما چیزی هستید که می‌خواهید بدست آورید. همه انسان ها با یکدیگر متفاوت هستند و هرکسی برای خودش محترم و شایسته دریافت عشق  و محبت از سوی خود و دیگران است.

  از اینکه چه چیزهایی در زندگی را خودتان بدست آورده اید احساس غرور کنید و از اینکه آن را به نمایش می‌گذارید احساس بدی نداشته باشید. کسانی که واقعا شما را دوست داشته باشند در کنار شما خواهند ماند و شما تنها کسی هستید که همیشه به خود کمک می‌کنید. به علاوه اینکه میخواهید چگونه رسیدن به خوشبختی را تجربه کنید وقتی با خودتان راحت نیستید؟

  ۳. همیشه مصمم باشید

   

  این مورد کمی کمتر برایتان چالش برانگیز خواهد بود اما به این معنی هم نیست که بسیار آسان هست. برای اینکه خودتان را دوست داشته باشید، خوشحال باشید، احساس رضایت داشته باشید شما باید در زندگی خود شخصیتی مصمم داشته باشید. بدون آن شما همیشه از تلاش کردن دست خواهید کشید.

  بعد از گذشت سه سال و رسیدن به خود واقعی ام، بعد از آن دیگر حتی یک روز هم بدون تلاش ننشستم و زندگی را صحنه تلاش خودم در نظر گرفتم. من به یکباره از افسردگی به سمت داشتن زندگی شاد حرکت نکردم و این مصمم بودن به من کمک کرد تا در این راه کم کم خود را از درون تقویت کنم و یک فرایندی برای بازپس گرفتن هویت خود برایم بود. اگر می‌خواهید رسیدن به خوشبختی را احساس کنید باید برای آنچه می‌خواهید بشوید و آنچه هستید کاملا مصمم باشید.

  بدون مصمم بودن شما در یک خلا زندگی خواهید کرد که به چیزی برای پیشرفت نیاز ندارید و زندگی به روال معمول می‌گذرد و شاید حتی احساس سختی و تلاش و موفقیت را نیز احساس نکنید. اما وقتی زندگی را در دستان خودتان ببینید با مصمم بودنتان شخصیت شما، شغل شما، آینده شما و… را می‌سازید.

  ۴. اما چگونه انگیزه خود را حفظ کنید؟

   

  این کاملا به شما بستگی دارد. برای مثال، من خود به زندگی بهتری که می‌توانم بسازم فکر می‌کنم و این موضوع را متوجه می‌شوم که اطرافیان من نیز فهمیده اند که به چه چیزهایی بها می‌دهم و در این راه چگونه این احساس خود را با آنها به اشتراک می‌گذارم.

  انگیزه ای بیابید، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید و بالاتر از همه، همیشه رو به جلو حرکت کنید.

  ۵. برای رسیدن به خوشبختی منش صحیحی داشته باشید

   

  منش تمام چیزی هست که به آن احتیاج دارید. شاید در دوران نوجوانی کمتر کسی این موضوع را درک کند اما چنان که سن شما بالاتر می‌رود متوجه خواهید شد که منش و مرام و اخلاق تمام چیزی هست که ارتباط شما با دیگران را شکل می‌دهد و کمک و توجه دیگران را می‌توانید داشته باشید.

  راه موفقیت کمک گرفتن از توانایی ها و امکانات و پتانسیل های افراد دیگر هست اما هیچوقت به شکل خودخواهانه ای نمی‌توانید این ها را بخواهید مگر اینکه منش و مرام درستی داشته باشید و با کمک کردن به دیگران نیاز خود را نیز برطرف سازید.


   

  بسیاری از افراد فکر میکنند موفقیت فقط وابسته به تلاش هست و منش و اخلاق خود را در این راه بکار نمی‌گیرند و هرچند دیگران به آنها گوشزد کنند که باید منش و مرام درستی داشته باشند. اما آنها به این راحتی تغییر نمی‌کنند. زیرا انسان به طور ذاتی جاه طلبی و خودخواهی را اندکی به همراه خود دارد و گاهی یک شکست و یا یک شوک عاطفی می‌تواند دیدگاه افراد را برای بدست آوردن منش صحیح کمک کنید.

  ۶. تغییر زاویه نگرش و رسیدن به پیروزی

   

  شاید تغییر زاویه نگرش که حاصل تجربه و شکست‌ها است، همان چیزی است که می‌گویند شکست مقدمه پیروزی است. هیچوقت از شکست خوردن نترسید. بدانید تجربه شما را تغییر می‌دهد و از شما قطعا فرد بهتری می‌سازد که در آینده شکست ها را دیگر تکرار نخواهید کرد و موفقیت حالا دیگر برایتان به صورت تضمینی در هر کاری و مرحله ای از زندگی وجود خواهد داشت.

  منش شما در رسیدن به خوشبختی خیلی مهم و تاثیر گذار است. آیا خوشبختی را فقط برای خودتان می‌خواهید؟ آیا فکر می‌کنید بدست آوردن موفقیت امری انفرادی و به تنهایی می‌توانید موفق شوید؟ تلاش شما در این راه چگونه خواهد بود؟  اگر منش درستی داشته باشید نه تنها به خودتان همیشه کمک می‌کنید بلکه دیگران نیز از کمک های شما منتفع خواهند شد.

  رسیدن به خوشبختی در چند قدمی شما است. کافی است یاد بگیرید خودتان را دوست داشته باشید، برای خودتان تلاش کنید و در این راه مصمم باشید و منش و مرام و شخصیت خود را بسازید.

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  images

  اولین جلسه مشاوره

   

  قیمت اصلی جلسه مشاوره 249,000 تومان

  قیمت اولین جلسه مشاوره 179,000 تومان

  روز
  ساعت
  دقیقه
  ثانیه
  اگر در رابطه ات دچار مشکل شده ای و نمی دانی چطور باید آن را به ازدواج ختم کنی یا این که چطور تکلیفت را مشخص کنی یا رابطه را بهبود ببخشی می توانی از مشاوره شیک اندیش استفاده کنید.

  هیچ نظری وجود ندارد

  پیمایش به بالا