۵ نکته برای اینکه چگونه باید به خودتان احترام بگذارید

احترام به خود
 • ۵ نکته برای اینکه چگونه باید به خودتان احترام بگذارید

  احترام به خود 5 نکته برای اینکه چگونه باید به خودتان احترام بگذارید

  چکیده مطلب

  آیا فکر می‌کنید که همه چیز دست به دست هم داده‌اند تا شما به نتایج دلخواه خود در زندگی نرسید؟ آیا اشتباهات خود را می‌دانید؟ اگر بخواهیم یکی از مهم‌ترین اشتباهات افراد در زمینه عدم رسیدن به موفقیت‌‌های فردی در زندگی را بیان کنیم آن عدم احترام به خود خواهد بود. در این نوشته با چند مورد از اشتباهاتی که درباره احترام به خود مرتکب می شوید را می‌خوانید.

  آیا تابحال این احساس به شما دست داده است که مانند زامبی‌ها شده اید؟ کارها را بدون علاقه و احساس انجام می‌دهید و مانند یک زامبی در اطراف خود سرگردان هستید؟ آیا تابحال درباره موضوع احترام به خود فکر کرده اید؟

  بعد از یک روز طولانی که مانند برده‌ای از شرکت خارج می‌شوید و از شغلی که از آن متنفر هستید و یا از کارهای تمام نشدنی خانه خسته شده اید، بالاخره در انتهای روز چند ساعتی برای خودتان دارید. شاید این زمان مورد علاقه شما هست زیرا دیگر کسی برای‌تان مزاحمت ایجاد نمی‌کند و با افکار خودتان تنها هستید.

  شاید هم در این ساعات از روز احساس خستگی و بی ارزش بودن زمان‌تان را داشته باشید. سعی می‌کنید که به آرامش برسید و ریلکس کنید اما ذهن تان هنوز بشدت درگیر کارهای روزانه است و در ذهن شما همه چیز در حال چرخش هستند.

  در یک روز جمعه می‌خواهید کارهای خودتان را انجام دهید ولی دوست‌تان می‌خواهد که به او در کارهایش کمک کنید. به تقویم نگاهی می‌اندازید و می‌بینید که کاملا زمان شما پر است. ذهن شما می‌گوید که بگویید «نه» اما ناخودآگاه پاسخ می‌دهید «بله» و خود را در حال انجام کارهایی که برنامه ریزی نکرده بودید می‌یابید. هرچقدر سعی کنید بروی زمان بندی حرکت کنید دست آخر کم می‌آورید. بعد از ساعت‌ها تلاش و کار پروژه دوست خود را تکمیل می‌کنید و برای او ایمیل می‌کنید و پس از چند ساعت فقط یک سپاس گزارم عاید شما می‌شود.

  اگر در حال حاضر زندگی شما شکل دلخواه‌تان ندارد

   

  از اینکه کارهای دیگران را انجام می‌دهید خسته خواهید شد و امیدوار هستید که این آخرین باری باشد که چنین چیزی از شما می‌خواهند. کارهای عقب افتاده زیادی خواهید داشت و کارهای شرکتی شما عقب مانده است و رئیس شما درباره کارهایتان سوال می‌کند و باید پاسخگو باشید.

  فقط می‌توانید کارهایتان را به تعویق بیندازید و رئیس‌تان دوباره فردا به سراغ شما بیاید.

  خب به میز کار خود بازمیگردید و می‌خواهید در عرض ۲ ساعت کارهای خود را به پایان برسانید. هرچند که هیچ علاقه ای به این موضوع نخواهید داشت اما باید حتما پاسخ مناسبی به رئیس خود بدهید چون در غیر این صورت سخنان سختی را از رئیس خود خواهید شنید.

  مدل ذهنی شما همیشه در حال کمک به دیگران است و از اینکه بتوانید به دیگران کمک کنید لذت خواهید برد و فکر خواهید کرد که با انجام کارهای خوب، بازخورد خوب و احترام بدست خواهید آورد و زندگی به شما روی می‌آورد. اما واقعیت این هست که به این صورت پیش نخواهد رفت.


   

  هرچقدر سعی کنید فرد مهربانتری باشید، باید زحمت بیشتری را متقبل شوید. با خود خواهید پرسید آیا این چیزی هست که می‌خواهید؟

  واقعیت را به شما بگوییم؟ شما به دیگران احتیاج ندارید تا به شما احترام بگذارند. شما اولین کسی باید باشید که به خودتان احترام می‌گذارید. اگر شما به خودتان احترام بگذارید دیگر نیاز زیادی به احترام دیگران نخواهید داشت. سوال طلایی ما اینجا از شما این هست: «آیا واقعا به خودتان احترام می‌گذارید؟»

  در اینجا نشانه هایی از اینکه به خودتان احترام نمی‌گذارید را بخوانید.

  ۱. شما از اینکه به خودتان احترام بگذارید تعجب می‌کنید

   

  به خودتان مانند فرد غریبه ای نگاه کنید. تمام نقاط ضعف و قوت خود را بررسی کنید. آیا نقاط ضعف خود را بیش از حد در نظر می‌گیرید و اول به سراغ آنها می‌روید؟

  وقتی به خودتان در آیینه نگاه می‌کنید اولین فکری که درباره خودتان می‌کنید چیست؟ آیا به خودتان می‌گویید «ببین، چه خوشتیپ و سرحال هستی امروز.» یا اینکه می‌گویید «اوه نه، چقدر بد لباس پوشیدم و چقدر بدنم زشت هست.»

  مضحک ترین موضوع این هست که فقط خود شما می‌توانید نقاط ضعف خود را ببینید. این چیزها را دیگران نمی‌بینند.

  با خودتان مانند فرد غریبه ای عمل کنید. هربار که در آیینه نگاه می‌کنید به خودتان فکر نکنید. احساس کنید که به فرد غریبه ای نگاه می‌کنید و او را توصیف کنید. انگار اولین بار هست که چنین شخصی را می‌بینید. آیا مشکلات و نواقص ظاهری او برایتان مهم است؟ آیا درباره او قضاوت می‌کنید؟ یا می‌خواهید او را شخصی خوش برخورد و خوش مشرب ببینید؟ تصمیم خود را بگیرید که همیشه با خود چگونه برخورد کنید.

  ۲. شما به دیگران اجازه می‌دهید شما را تحت کنترل خود بگیرند

   

  چند بار با دیگران سازش کرده اید تا وارد بحث و جنجال نشوید؟ و یا به حریم شخص مقابل خود وارد نشوید در حالی که آنها این چنین کرده اند؟ بله درست است شما خواسته اید که از بحث دور بمانید و شما به دنبال برقراری صلح و آرامش هستید. شما به دیگران این اجازه را می‌دهید که شما را به گوشه ای هل دهند و خود به مسیری که دلخواهشان هست ادامه دهند.

  مشکل از شماست نه دیگران. شما به دیگران چنین اجازه ای داده اید. شما به دیگران اجازه انجام کارهای مختلفی را داده اید و از این موضوع آزرده خاطر خواهید بود.

  و این چنین شما برای خودتان احترام قائل نشده اید.

  شما فرد با ارزشی هستید. نظر و دیدگاه شما با اهمیت هست. طرز فکر خود را درباره اینکه هر کسی را از خودتان خشنود کنید را متوقف کنید. بروی نظرات خودتان محکم بایستید. قهرمان خودت باش و برای محافظت از دیدگاه خودت بجنگ.

  ۳. شما از اینکه دیگران را شاد ببینید احساس خوشایندی ندارید

   

  شما دائما خود را با دیگران مقایسه می‌کنید و می‌گویید که به اندازه کافی زندگی خوبی ندارید، خوشحال نیستید و به اندازه دیگران موفق نیستید. شما به آنها حسودی می‌کنید و گاهی این حس به قدری زیاد است که احساس تنفر به شما دست خواهد داد. اما کمی دیدگاه را به سمت خودتان بچرخانید، شما فقط از خودتان متنفر هستید.

  شما برای اینکه شخص قدردان و سپاسگزاری باشید هیچ تمرین و تلاشی نکرده اید. باید بیاموزید برای چیزهای خوب در زندگی خود و دیگران خوشحال باشید. اگر چنین نباشد شما نمی‌توانید تجربیات فوق العاده ای در زندگی خود داشته باشید، رابطه‌ها و احساسات خوبی نخواهید داشت و تمرکز شما بروی چیزهای خوب در زندگی نخواهد بود.

  اگر نمی‌توانید از بازی مقایسه خودت با دیگران دست بردارید، باید به همین شیوه ادامه دهید.بجای حسادت به بقیه اینگونه فکر کنید که آیا حاضر هستید زندگی خود را با آن شخص عوض کنید؟ آیا تمام چیزهایی که دارید را به او می‌دهید و تمام چیزهای خوب و بد او را به خود قبول می‌کنید؟ حتما سریعا متوجه خواهید شد که زندگی آن‌ها آنقدر هم که فکر می‌کرده اید عالی و جذاب نیست.

  ۴. توانایی دست کشیدن از چیزها را ندارید

   

  شاید از زمان کودکی به شما گفته اند که هرچقدر می‌توانید موفق شوید و چیزهای زیادی برای خود بخواهید. در تمام زندگی به این فکر می‌کنید که چگونه چیزهای بیشتری بدست آورید و هنوز همچنان چنین طرز فکری دارید. این مدل ذهنی فقط شما را سردرگم خواهد کرد.


   

  آیا تابحال برای شما پیش آمده است که بخواهید کاری را انجام دهید که فقط اجبار اضافی بروی خود داشته اید؟ و پس از مدتی تلاش احساس خستگی و درماندگی کنید و برنامه ریزی آن را متوقف کنید؟

  وقت آن رسیده از بعضی کارها دست بکشید. به هرچیزی پاسخ مثبت ندهید. بعضی چیزها را رها کنید. در واقع شما باید آنقدر شجاع باشید که از چیزهایی که به شما حس خوشبختی و خوشحالی نمی‌دهد دوری کنید.

  خب پس بیایید فقط بروی چیزهایی تمرکز کنید که برای شما مهم هستند و از باقی چیزها خلاص شوید. اگر به شما حس خوبی همین الان اضافه نمی‌کنند پس بهتر است آن کار را انجام ندهید. واقعا انجام ندهید.

  ۵. تنها زمانی احساس خوشحالی و خوشبختی دارید که همه چیز خوب پیش برود

   

  این موضوع برای اکثر افراد به همین شکل است. یعنی زمانی که اتفاقات به خوبی پیش نمی‌رود احساس خوشحالی و حس خوشبختی نمی‌کنند. مشکل از کجاست؟ احترام به خود چه نقشی در این موضوع دارد؟

  وقتی زمان زیادی بروی پروژه ای کار می‌کنید و تحقیقات زیادی انجام می‌دهید و شب های متوالی بیدار می‌مانید و دست آخر کارهایتان به نتیجه نمی‌رسد. خب واکنش شما در چنین شرایطی چیست؟

  این احساس به شما دست خواهد داد که تلاش هایتان بی ثمر است و انرژی خود را کاملا به هدر داده اید.

  اما این چنین نگاه نمی‌کنید که در این مسیر چیزهای جدیدی آموخته اید و تجربه ای بدست آورده اید. چگونه پروژه های طولانی استقامت شما را افزایش داده اند و چطور خواهید توانست هرچیزی را در زندگی کنترل کنید.

  شما باید ببینید که چقدر بزرگ و فرد با مهارتی شده اید. کارهای شما قطعا بدون نتیجه نبوده است. به خودتان کمی احترام بگذارید و برای تلاش های خود سپاسگزار باشید. زندگی سراسر ماجراجویی هست و به دنبال مقصدی نباشید. از مسیر زندگی خود لذت ببرید.

  از این به بعد همه چیز به شما بستگی دارد

   

  تصور کنید در ساحل تفریحی در سرزمینی سرسبز زیر آفتاب ملایمی در حال استراحت هستید. موزیک دلخواه شما در حال پخش شدن است و همراه با آن زمزمه می‌کنید.

  با لبخندی بروی لبانتان و به این فکر کنید کارهایی که از شما خواسته اند را انجام نداده اید. حتی از اینکه دیگران کمی آزرده شوند هم دلخور نباشید و احساس خوبی به خودتان خواهید داشت. زیرا برای خودتان وقتتان را صرف می‌کنید.

  وقتی که به خانه می‌رسید، بجای اینکه سریعا سرگرم کارهای خانه شوید، کمی به استراحت بپردازید و چای دم کنید و کتابی بخوانید. به این شکل یک کتاب هم خوانده اید.

  وقتی در آیینه سرویس بهداشتی خودتان را هر بار می‌بینید بگویید که چقدر از دیدن او خوشحال هستید. حتی به نواقص ظاهری خود فکر هم نکنید. شما فردی قوی و با اعتماد به نفسی را در مقابل خود می‌بینید کسی که هر کاری را در دنیا می‌تواند انجام دهد.

  آیا به این شکل از زندگی خود رضایت بیشتری دارید؟ به این شکل احساس بهتری خواهید داشت. خوشبختی مال شما هست اگر واقعا آن را بخواهید و بدانید چگونه به چه چیزهایی نه بگویید و برای خودتان زندگی کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  images

  اولین جلسه مشاوره

   

  قیمت اصلی جلسه مشاوره 249,000 تومان

  قیمت اولین جلسه مشاوره 179,000 تومان

  روز
  ساعت
  دقیقه
  ثانیه
  اگر در رابطه ات دچار مشکل شده ای و نمی دانی چطور باید آن را به ازدواج ختم کنی یا این که چطور تکلیفت را مشخص کنی یا رابطه را بهبود ببخشی می توانی از مشاوره شیک اندیش استفاده کنید.

  هیچ نظری وجود ندارد

  پیمایش به بالا