جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

شیک اندیش » استعدادیابی شغلی و تحصیلی » چگونه قبل از آن که دیر شود، شغل مناسب خود را پیدا کنید

چگونه قبل از آن که دیر شود، شغل مناسب خود را پیدا کنید

چگونه می‌توانید قبل از آنکه دیر شود، شغل مناسب خود را پیدا کنید؟ این یکی از مهمترین سوالاتی است که برای بسیاری از افراد مطرح می‌شود. در واقع، پیدا کردن شغلی که با نیازها، علاقه‌ها و توانایی‌های شما سازگاری داشته باشد، می‌تواند به شما کمک کند تا زندگی بهتری داشته باشید و به اهداف و رویاهایتان نزدیک‌تر شوید.

اگر می‌خواهید شغلی مناسب برای خود پیدا کنید، ابتدا باید به دنبال توانایی‌ها و علاقه‌های خود باشید. برای این منظور، می‌توانید با خود سوالاتی مانند «چه موضوعاتی را دوست دارم؟»، «چه مهارت‌هایی دارم؟» و «چه فعالیت‌هایی برایم جذاب است؟» را مطرح کنید. همچنین، می‌توانید با دوستان، خانواده و افرادی که در حوزه‌های مختلف فعالیت می‌کنند، گفت‌وگو کنید و نظرات آنان را درباره توانایی‌ها و علاقه‌های شما بپرسید.

بعد از شناسایی توانایی‌ها و علاقه‌های خود، باید به دنبال فرصت‌های شغلی مناسب برای خود باشید. برای این کار، می‌توانید به سایت‌های استخدامی مختلف مراجعه کنید و لیستی از شغل‌هایی که با توانایی‌ها و علاقه‌های شما سازگاری دارند، تهیه کنید. همچنین، می‌توانید با کارشناسان و مشاوران شغلی مشورت کنید تا بهترین شغل را برای خود انتخاب کنید.

در نهایت، باید به یاد داشته باشید که پیدا کردن شغل مناسب، نیازمند صبر، تلاش و کوشش است. شما باید به دنبال راه‌هایی باشید که به شما کمک کنند تا توانایی‌های خود را بالا ببرید و از این رو به شغلی مناسب و پایدار دست یابید.

اگر از شغلتان راضی نیستید و یا این که چند وقتی است به فکر تغییر آن افتاده اید در این مقاله راهکارهای خوبی را برای شما در نظر گرفته ایم.

همه انسانها همیشه در ذهن رویای شغلی را می پروانند که علاوه بر کسب در آمد، مایه خوشحالی و شادابی آن ها باشد. اما صرف داشتن رویا کارساز نیست ، آنها باید دست به عملی بزنند که بتواند رویایشان را محقق کند.

بر اساس تحقیقات  ، در دوران زندگی هر انسانی حداقل سه بار برای تغییر شغل خود اقدام می کند و  ادامه دادن یک شغل در طول دوران زندگی نرمال به نظر نمی آید.

مطممئنا راه هایی بهتری به غیر از پیشنهاد های والدین یا انتخابهای اتفاقی برای پیدا کردن یک شغل  وجود دارد.بیایید ایده های زیر را مورد بررسی قرار دهیم :

۱- چه کاری برای شما انرژی بخش و هیجان انگیز است؟

این اولین قدم برای انتخاب شغل مناسب برای شماست.همه ما دوست داریم به کاری مشغول باشیم که از انجام آن لذت ببریم. بیشتر ساعات عمر انسانها صرف کاری می شود که به آن مشغولند ،  چه بسا یکی از نشانه های این که به شغل نامناسب مشغول هستید بی علاقگی شما از صحبت کردن درباره آن باشد. گرچه جذاب بودن به تنهایی نمی تواند معیار دقیقی برای انتخاب شغل مناسب باشد ، اما خیلی ها معتقدند که به عنوان یک دلیل اصلی به قوت خود باقیست.زیرا هیجان انگیز بودن همان چیزی است که باعث می شود شما بی وقفه مشغول کارتان باشید  و نه تنها خسته نشوید ، بلکه حتی در اوقات بیکاری هم به آن مشغول شوید.

حتما بخوانید
مدل پنج عاملی شخصیت چیست؟(شخصیت و مدل ۵ عاملی)⭐

۲- ببینید در چه کارهایی خوب هستید

 

شاید هنوز کاری را که برایتان هیجان انگیز باشد را پیدا نکرده باشید یا شاید هم زمان چند کار باشد که یه آن علاقه داشته باشید ، اما به احتمال خیلی زیاد کارهایی هست که در انجام آن توانمند هستید.الان زمان مناسبی است که خود را واکاوی کنید و نقاط قوت خود و مهارتهایتان را لیست کنید .کاری انجام دهید که در آن توانمند هستید.

۳- نقشه شغلی خودتان را ترسیم کنید

 

بعد از آن که به خودشناسی رسیدید و از نقاط قوتتان آگاهی پیدا کردید زمان مناسبی است که یک برنامه بلند مدت برای آینده شغلی خود و جایگاهی را که انتظارش را دارید ترسیم کنید . برای مثال شاید شما در نظر گرفته اید که در آینده یک نویسنده بشوید. برای چنین موقعیتی باید مراحل مختلفی را پشت سر بگذرانید، برای مثال باید مدتی ویراستاری را یاد بگیرید .  شاید می خواهید در آینده مدیریت یک کافی شاپ را برعهده داشته باشید ، در قدم اول برای کسب تجربه و آشنایی با فوت و فن بهتر است مدتی دستیاری در یک کافی شاپ را انجام دهید و در قدم بعدی در کلاس های آموزشی پخت انواع کیک ها و دسرها مشغول شوید. پس رسیدن به شغل دلخواه کاری ست که باید مرحله به مرحله انجام شود و این شما هستید که باید این مراحل را ترسیم کنید.

طراحی مسیر شغلی را دست کم نگیرید با این که به ظاهر سخت  است اما علاوه بر این که مجبور می شوید هدف گذاری کنید شما را با یک خط قرمز پررنگ از کسانی که در ذهن خود رویاهای خود را دنبال می کنند جدا می کند. به قول برایان تریسی  در کتاب قورباغه ات را بخور تنها سه در صد از انسانها اهداف خود را مکتوب می کنند و جالب است که تنها همین سه درصد هستند که  به اهدافشان می رسند

۴- یک مربی انتخاب کنید

یک مربی حاذق به شما کمک می کند تا وضعیتتان را ارتقا دهید و با ارائه یک دقیق از وضعیت فعلی تان به شما نشان میدهد که آیا در مسیری درستی هستید یا خیر. مربی ها با نصیحت ها و ارائه تجربیاتشان به شما کمک می کنند تا نقشه شغلی خود را بهتر طراحی کنید . هم چنین آنان به شما خواهند گفت برای دستیابی به موقعیتهای شغلی دلخواه خود به چه مهارتها و آموزش هایی نیاز دارید.

حتما بخوانید
شخصیت شناسی شغلی در ۱۰ دقیقه

حالا  بیایید با هم یک داستان بخوانیم داستانی از زندگی دختر میلیونری که در۲۵ سالگی به رویاهای دست نیافتنی ۴۵ ساله ها رسید.

 

برطبق مطالعات انجمن روانشناسی امریکا ۱۸-۳۵ ساله ها بیشتر از تمام گروه های سنی در معرض اضطراب و استرسند به طوری که به آنها لقب نسل استرس داده شده است.

اگر در این سن و سال هستید و کما بیش استرس ناشی از اینده شغلی را تجربه کرده اید بهتر است که با آن رو به رو شوید و یکبار برای همیشه تکلیفتان را با شغل خود معلوم کنید

اما واقعا باید چگونه تشخیص داد که در مسیر شغلی درستی هستید یا خیر؟

پتا کلی   سخنران و یک ملیونر ۲۵ ساله خود ساخته است که  توصیه های جالی و فوق العاده  ای برای پیدا کردن یک شغل مناسب و طراحی مسیر شغلی دارد

پتا می گوید  در زندگی من از بچگی کار می کردم آن هم با مادری تنها در یکی از ایالات استرلیا

قبل از آن که پتا موفق به گرفتن مدرک phd  خود بشود مدتها طوری کار می کرد که انسانهای دیگر مشغول بودند درآمدی عادی و زندگی عادی

اما مدتی بعد به گفته او با شوکی مواجه شد که مسیر زندگی اش را به طور کامل تغییر داد: کارآفرینی!

همین بود که رویای میلیونر شدن او را محقق کرد و بعد از آن بود که رسالتی را بر دوش خود احساس می کرد که دیگران را برای یافتن مسیر شغلی شان هدایت کند توصیه او در سخنرانی برنامه new way live که صدها نفر برای پیدا کردن مسیر زندگی شان شرکت بودند این چنین  بود: نبوغ خود را کشف کنید

 

 

کلی می گوید همه انسانها نابغه اند ، استعداد ها و توانایی هایی که منحصر به فردند همه ما انسانهای خلاق،موثر تولید کننده ای هستیم.

اگر نسبت به وضعیت شغلی خود تردید دارید و هنوز بابت ادامه دادن مسیری که هم اکنون دنبالش می کنید اطمینان ندارید راه حل این است که استعداد خود را کشف کنید.

کلی هفت نشانه بیان می کند که با آن می فهمید ایا مسیر شغلی تان متناسب با استعدادهایتان هست یا خیر؟

۱- سر و صداها را نمی شنوید

اگر نسبت به تمام صداهایی که می خواهد شما را از انجام کاری که انجام میدهید منع کند بی تفاوت هستید این یعنی آن که شما نبوغتان را کشف کرده و شغلتان نیز به آن مرتبط است. صداهایی مانند این که این کاری که انجام میدهی یک علاقه زودگذر است یا باید به دنبال یک شغل پر نون و آب تری باشی و…اگر اینها را نمی شنوید و به آن اهمیت نمی دهید به این معناست که در جای مناسبی هستید.

حتما بخوانید
چیکار کنم خدا؟

۲- بیشتر وقتها کاری را انجام میدهید که برای شما هیجان انگیز است

صبحها از خواب بیدار می شوید و از شروع یک روز کاری دیگر هیجان زده هستید زیرا  شما عاشق کارتان هستید، البته اگر بشود اسم کار روی آن گذاشت زیرا برای شما بیشتر در حکم بازی کردن است. شما مشغول انجام  کار هستید حتی زمان هایی که در قبالش پولی دریافت نمی کنید و جالیترین نکته این که اصلا در طول انجام کارها  به ساعت هم نگاهی نمی اندازید.

اگر این مورد را هم تیک زدید بله! شما در مسیر شغلی صحیحی هستید

۳- درکارتان استادید

کاری که به آن مشغول هستید الهام بخش است و از کودکی تا الان بارها به خاطر انجامش مورد تشویق قرار گرفته اید. شما انقدر کارتان را خوب انجام می دهید که هیچ کس دیگر قادر نیست به خوبی شما از پسش بر بیاید.

بدون آن که ساعتها  برای تلاش کنید یا استرس داشته باشید در ان کار بهترینید.

۴- کار و کار و کار

 

همه چیز در زندگی شما در کارتان خلاصه می شود و مدام به دنبال فرصتهایی هستید که بتوانید آن را ارتقا دهید. از اآنجایی که به کارتان عشق می ورزید و آن نشات گرفته از استعدادهایتان است، از انجام طولانی مدت آن خسته نشده  و همواره در حال برنامه ریزی و ایده پردازی برای کار خود هستید.

۵- دغدغه شما ؛ خدمت به بشریت

در واقع تمرکز اصلی شما بر روی تاثیری است که کارتان می تواند داشته باشد.  شما صرفا به بیزنستان فکر نمی کنید و دوست دارید از نتایج کارتان منفعتی به گروهی از انسانها ، محیط زیست و …برسد . شما دید وسیعی دارید و می خواهید با اثاری که خلق می کنید تاثیر بزرگی به بشریت اعطا کنید.

اگر این نشانه ها را داشتید به این معناست که شما در بهترین مسیر شغلی ممکن هستید.چون وقتتان را بیهوده به کارهایی که مرتبط با استعداد و نبوغ شما نیست هدر نمی دهید، بلکه هدفمند کاری را انجام می دهید که متعلق به شماست کاری که علاوه براین که رویاهای مالی تان را تحقق می بخشد شما را به انسانی ماندگار و تاثیر گذار تبدیل می کند.

Picture of شیک اندیش
شیک اندیش

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد.

اولین کسی باشید که برای “چگونه قبل از آن که دیر شود، شغل مناسب خود را پیدا کنید” دیدگاه می‌گذارید;

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قابل فهم بودن
ساده گویی
بار علمی
مفید بودن
کاربردی بودن

پیمایش به بالا