جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

شیک اندیش » آکادمی رشد و تحول فردی » بهترین روش برای راحت خوابیدن(روش های افزایش کیفیت خواب چگونه است؟)

بهترین روش برای راحت خوابیدن

بهترین روش برای راحت خوابیدن، ممکن است با توجه به عوامل مختلفی مانند شرایط فیزیکی، روانی و اجتماعی فرد متفاوت باشد. اما در کل، رعایت موارد زیر می‌تواند به تسهیل فرایند خوابیدن کمک کند:

– رعایت روتین‌های خواب مثل استفاده از یک ساعت هوشمند، ساختن فضایی آرام و دل‌نشین برای خواب، وقت‌گذاری در اتاق تاریک و خنک، و گوش دادن به موسیقی آرامش‌بخش.
– از تمرینات تنفسی نفس عمیق و آرام استفاده کنید. هنگامی که شما نفس خود را به طور آهسته و عمیق می‌کشید، قلب شما آرام می‌شود، فشار خون کاهش می‌یابد و کنترل اضطراب و استرس راحت‌تر می‌شود.
– تلاش کنید برای محدود کردن مصرف مواد محرک مانند قهوه و نیکوتین در ساعات اخیر روز. این مواد باعث افزایش فعالیت عصبی و کاهش کیفیت خواب می‌شوند.
– سعی کنید به وضعیت شما در ساعت‌های قبل از خواب توجه کنید. برای مثال، شما می‌توانید از روش‌های متعددی برای کاهش استرس و اضطراب مانند مدیتیشن، یوگا، و دمیدن چای آرامش‌بخش استفاده کنید.
– در صورتی که هنوز نمی‌توانید به خواب بروید، تلاش کنید برای خواندن کتاب، گوش دادن به موسیقی آرامش‌بخش یا تمرینات تنفسی. اما توجه داشته باشید که نباید به مدت طولانی بیدار بمانید، زیرا این ممکن است به جای کمک به خواب، برعکس آن را به تعویق بیندازد.

به طور کلی، توجه به سبک زندگی سالم، رعایت تمرینات و سر وقت بستن چشم برای خواب، می‌تواند به شما در راه رسیدن به یک خواب بهتر و راحت تر کمک کند.

معمولا افراد برای داشتن یک خواب راحت به زمان خواب منظم و زمان بیدار شدن توجه می کنند. تمام این فاکتورها برای خواب ضروری هستند، اما خیلی از افراد فاکتوری که بسیار اهمیت دارد را نادیده می ‌گیرند، این فاکتور محیط خواب است.

طبق تحقیقات محققان اگر افراد در جایی با کیفیت به خواب بروند، تاثیر فوق العاده ای بر روی کیفیت خواب آن ها می گذارد.

از نظر هر فردی مکان راحت برای خواب جای خاص است،  معمولاً افراد خیلی کم به این موضوع فکر می‌ کنند.

ما در این مقاله می خواهیم  ترفندهایی را به منظور ” بهترین روش برای راحت خوابیدن ” را مورد بررسی قرار دهیم، اگر خواهان یک خواب راحت و با آرامش هستید به شما توصیه می ‌کنیم که تا پایان این مطلب را دنبال کنید.

حتما بخوانید
چطور حواسمان را جمع کنیم؟ + چند راهکار مؤثر⭐

ترفندهای راحت خوابیدن

۱. از لامپ های قدیمی استفاده کنید

به گفته آدام هفینگتون پست این افراد بهتر است از لامپ های قدیمی استفاده کنند و تمام لامپ های ال ای دی را با آن ها جایگزین کنند.

استفاده از لامپ های قدیمی باعث زیباتر شدن فضا می شود، نور این لامپ‌ها خورشیدی است، بنابراین هر کسی که از اختلالات خواب رنج می برد. ابتدا باید لامپ های ال ای دی را از اتاق خود دور کند.

این افراد باید در آباژور ها از یکی از هالوژن های قدیمی و یا لامپ هایی کم نور ملایم و گرمی دارند استفاده کنند.  بهتر است از مدل هایی که نور آن ها کم و زیاد می ‌شود استفاده کنید بسیار بهتر است.

هر کسی که از اختلالات خواب رنج می برد. ابتدا باید لامپ های ال ای دی را از اتاق خود دور کند

۲. وسایل الکترونیکی را وارد اتاق خواب نکنید

وسایل الکترونیکی که نور آبی دارند؛ خواب را دچار اختلال می کنند. تلفن های هوشمند، تبلت ها و تلویزیون از دسته وسایل الکترونیکی هستند که نور آبی دارند. آن ها ترشح طبیعی ملاتونین را در بدن با اختلال مواجه می کنند، بنابراین هر چقدر که می توانید آن ها را از اتاق خواب خود دور کنید.

” بهترین روش برای راحت خوابیدن ” خلاص شدن از این وسایل است. البته باید این نکته را نیز در نظر بگیرید که ساعت های زنگ دار نیز یکی از وسایلی است که خواب افراد را با اختلال مواجه می کنند.

خلاص شدن از این ساعت ها در روند خواب بسیار تاثیرگذار است، زیرا این ساعت ها در معرض دید قرار می گیرد و نوری که از خود ساطع می کنند خواب را با مشکل روبرو می کند.

زمانی که افراد به ساعت نگاه می کنند که بفهمند چقدر برای خواب زمان احتیاج دارند؛ به صورت ناخودآگاه استرسی پنهان در آن ها به وجود می آید. اگر در اتاق ساعت زنگدار دارید بهتر است آن را روی زمین قرار دهید و یا یک پارچه روی آن بیاندازید.

ابزار الکترونیکی اطراف سر شما نباشد یا اگر نمی توانید خود به صورت اتوماتیک از خواب بیدار شوید و به شما توصیه می کنیم که ساعت های زنگ داری را انتخاب کنید که نور قابل تنظیمی داشته باشند ؛ آن ها را در دورترین فاصله از سر خود قرار دهید.

۳. نورهای اطراف خود را کنترل کنید

معمولاً افرادی که صبح زود از خواب بیدار می شوند از وجود نور های اضافی در شب اعتراض دارند. ” بهترین روش برای راحت خوابیدن ” استفاده از پرده های حصیری است.

برای خلاص شدن از این موضوع باید سعی کنید از پرده های حصیری تیره رنگ برای تاریک کردن فضا استفاده کنید. این پرده ها به راحتی در هر جایی تنظیم می ‌شوند؛ حتی شما می توانید از پرده های دراپی متحرک نیز بهره ببرید.

این پرده ها برای حفظ حریم خصوصی نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرند، استفاده از این پرده ها می تواند کیفیت خواب را بالا ببرد.

سعی کنید از پرده های حصیری تیره رنگ برای تاریک کردن فضا استفاده کنید

۴. صداها را قطع کنید

افرادی که در شهر زندگی می‌ کنند و معمولاً صداهای مزاحم بسیاری آن ها را آزار می دهد که کیفیت خواب را با اختلال مواجه می کند.

حتما بخوانید
انضباط شخصی چیست {12 روش انضباط فردی}⭐

حتی گاهی اوقات اگر با کسی که خروپف می کند می خوابید این مشکل نیز می ‌تواند خواب شما را با اختلال مواجه کند، اما برای حل این مشکل ما به شما استفاده گوش گیر را توصیه می ‌کنیم.

گاهی اوقات افراد با گوش گیر راحت نمی خوابند، اگر با این موضوع مشکل دارید می توانید از وسایل تهویه هوا استفاده کنید که صدای نویز سفیدی را در فضا پخش کرده و به تهویه هوای اتاق نیز کمک می کند.

افرادی که در فضاهای آرام زندگی می ‌کنند بسیار خواب راحت تری نسبت به افرادی که در شهر شلوغ هستند دارند.

۵. به صورت روتین تخت خود را مرتب کنید

” بهترین روش برای راحت خوابیدن ” مرتب کردن تخت است، این کار مطمئنا بعد از خواب احساس خوبی را به افراد می ‌بخشد.

وقتی که در پایان روز به تخت مراجعه می کنید و آن را مرتب می بینید احساس آرامش بیشتری دارید. این کار باعث می شود که گرد و خاک نیز از سطح جای خواب شما دور بماند.

به هیچ عنوان اجازه ندهید که حیوانات خانگی شما روی تخت خواب شما بروند. روی تخت خود را با پارچه های نرم و لطیف بپوشانید، استفاده از پارچه های زبر باعث می ‌شود که روند خواب با مشکل مواجه شود.

۶. هفته ای یک مرتبه ملحفه ها را تعویض کنید

اگر به صورت مداوم ملحفه ها تعویض نکنید، باید بدانید که کرم های پنیری که از طریق گرد و غبار در رختخواب وجود می آید و در تخت شما جا خوش می کنند؛ این کرم ها روند خواب را با مشکل مواجه می کنند عوض کردن مداوم ملحفه ها باعث آسودگی خواب می شود.

برای خواب راحت تر بهتر است به صورف هفته ای ملحفه های تخت را تعویض کنید

۷. تزیین اتاق را با رنگ های آرامش بخش انجام دهید

استفاده از رنگ های روشن و طرح های برجسته در اتاق خواب به هیچ عنوان منع نمی شود؛ اما اگر خواب نامنظمی دارید باید سعی کنید که سبک های خلاقانه و رنگ‌های آرامش‌ بخشی استفاده کنید که خواب شما را به هم نزند.

طرح های آشفته باعث می‌ شود افراد با دیدن آن ها استرس بگیرند؛ حتی رنگ ها در کیفیت خواب تاثیر گذار هستند به هیچ عنوان از رنگ های گرم برای اتاق خواب استفاده نکنید.

رنگ هایی مثل سبز، آبی ، فیلی، خاکستری و سفید بهترین رنگ ها برای اتاق خواب هستند، استفاده این رنگ ها خوابی آرام را به همراه دارند. اگر می‌ خواهید اتاق خود را با استفاده از طرح ها تزیین کنید، بهترین طرح ها مستطیل، راه راه ساده و ترنجی است.

۸. در اتاق خواب و از رایحه های ملایم استفاده کنید

بهترین روش برای راحت خوابیدن استفاده از رایحه های ملایم است. اگر عادت دارید که از عطر و  یا خوشبو کننده هوا در اتاق استفاده کنید، حتماً با رایحه ای ملایم و مطبوع را برای این کار انتخاب کنید.

شما می توانید از عطر مرکبات تند مثل سنبل بهره ببرید. عطرها و رایحه ها بسیار در انرژی و حال و هوای افراد تاثیرگذار هستند.

حتما بخوانید
تمرینات ذهن آگاهی {۶ تمرین ساده ذهن آگاهی (Mindfulness)}

۹. دمای بدن خود را کاهش دهید

بسیاری از افراد عادت دارند که برای راحت خوابیدن قبل از خواب دوش می ‌گیرند، اما این کار اشتباه است ؛ زیرا دمای بدن افزایش پیدا می ‌کند و باعث می ‌شود که افراد دیرتر بخوابند. این افراد در واقع به صورت ناخودآگاه شرایط بی خوابی را برای خود ایجاد می کنند.

تحقیقات نشان داده که افرادی که دمای بدن آن ها پایین است؛ زودتر به خواب می روند و همین طور در طول خواب شبانه نیز آرامش بیشتری دارند، بنابراین دوش آب گرم قبل از خواب مناسب نیست. به شما توصیه می ‌کنیم که عصرها حمام کنید.

دوش گرفتن عصر گاهی می توانتد در افزایش کیفیت خواب شما اثر بسیاری داشته باشد

۱۰. هر از چند گاهی تشک با بالش خود را عوض کنید

بهترین روش برای راحت خوابیدن تعویض تشک و بالشت است. گاهی اوقات بی خوابی های شبانه ممکن است به دلیل حساسیت باشد؛  افراد نمی دانند که به چه چیزی حساسیت دارند.

جالب است بدانید که تشک و بالشت ها پر از مواد حساسیت زا هستند. بسیاری از افراد با خستگی مفرط از خواب بیدار می ‌شوند؛ به آن ها توصیه می ‌کنیم که ابتدا تشک و بالشت خود را تعویض کنند و از وسایل ضد حساسیت بهره ببرند.

بهتر است بالشت خود را هر دو سال یک بار عوض کنید، زیرا اگر این کار را انجام ندهید بالشت شما پر از مواد حساسیت زا می شود. تاریخ استفاده از تشک ها حدود ۱۰ سال است.

۱۱. اتاق را خلوت کنید

سعی کنید از وسایل کمی در اتاق خواب استفاده کنید، هر چقدر وسایل در اتاق خواب کم باشد آرامش بیشتر است. تخت،  پاتختی، کاناپه ، آینه ، یک صندلی برای نشستن در اتاق خواب کفایت می کند.

با وجود این وسایل دیگر به وسیله دیگری در اتاق خواب احتیاج نیست. حتی اگر در اتاق خواب خود آیینه بزرگ دارید، شب ها پارچه را روی آن بیندازید که نور ان شما را اذیت نکند، باید این نکته را رعایت کنید اتاق خواب تنها برای خوابیدن است.

ما در این مقاله سعی کردیم ” بهترین روش برای راحت خوابیدن ” را برای شما عزیزان مورد بررسی قرار دهیم، اگر شما هم نظر، پیشنهاد و تجربه ای درباره این موضوع دارید می ‌توانید آن را با ما و سایر کاربران زیر همین مطلب به اشتراک بگذارید. در پایان از شما سپاسگزاریم آن همراهی کردید. موفق باشید.

Picture of شیک اندیش
شیک اندیش

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد.

اولین کسی باشید که برای “بهترین روش برای راحت خوابیدن(روش های افزایش کیفیت خواب چگونه است؟)” دیدگاه می‌گذارید;

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قابل فهم بودن
ساده گویی
بار علمی
مفید بودن
کاربردی بودن

پیمایش به بالا