چگونه استرس را یک بار برای همیشه از بین ببریم؟

حذف استرس
 • حذف استرس چگونه استرس را یک بار برای همیشه از بین ببریم؟

  چکیده مطلب

  استرس می‌تواند روند عادی زندگی ما را فلج کند. بنابراین آشنایی با مهارت مدیریت استرس، ضرورت پیدا می‌کند. اگر نتوانید استرس را مدیریت کنید در مقابل سیل مشکلات که روزانه به شما هجوم خواهند آورد، هیچ شانسی نخواهید داشت. در ادامه با مدیریت استرس به صورت جامع و کاربردی آشنا خواهید شد.

  مهم نیست که شما چه می‌خواهید، استرس همیشه بخشی از زندگی است. البته می‌توانیم اثر استرس را روی زندگی خود با کمک روش‌های مدیریت استرس کمتر کنیم. یاد گرفتن حذف استرس نیازمند صرف زمان و صبر است اما اثر آن روی کیفیت زندگی شما آنقدر مفید است که ارزش تلاش را خواهد داشت.

  روش‌های موثر برای حذف استرس

  ۱-حذف عوامل استرس‌ زا

   

  هر چند نمی‌توان از شر تمام عوامل استرس‌زا خلاص شد اما تعجب خواهید کرد اگر بدانید چه عواملی زیادی را می‌توانید از زندگی خود حذف کنید. در ابتدا اشخاص و موقعیت‌هایی که سبب استرس می‌شوند را شناسایی کنید و بعد عواملی را که می‌توانید، حذف کنید یا حضور آنها را حداقل بکنید.

  دستورالعمل اجرایی

  اگر می‌توانید افرادی که سبب استرس شما می‌شوند را به طور کل از زندگی خود حذف کنید اما اگر نمی‌توانید مدت زمانی که در حضور آنها هستید را کمتر کنید. به این موضوع که دیگران چه فکر می‌کنند، اهمیت ندهید. اگر آنها استرس ایجاد می‌کنند باید بروند.

  یاد بگیرید که جواب منفی بدهید. مسئولیت کاری که به عهده شما نیست را به عهده نگیرید آن هم زمانی که خودتان کلی کار و مشغله دارید. شما وظیفه خوشحال کردن دیگران را به عهده ندارید.

  از چیزهایی که سبب ناراحتی شما می‌شوند دوری کنید. اگر اخبار سبب اضطراب شما می‌شوند آنها را تماشا نکنید.

  تلویزیون را خاموش یا کانال را عوض کنید. روی موضوعات حساس بحث نکنید. اگر مباحث سیاسی یا مذهبی خون شما را به جوش می‌آورند، موضوع را عوض کنید.

  فهرست کارهای خود را مختصر کنید. کارهایی که نیازی به انجام آنها در حال حاضر نیست را حذف کنید.

  برنامه کاری خود را سبک‌تر کنید. برای خود مسئولیت‌های جدید نتراشید و مابین جلسات به خود وقت استراحت بدهید.

  ۲-نوع نگاه خود به مسئله را عوض کنید

  اگر نمی‌توانید از عوامل استرس‌زا دوری کنید نگاه خود به آنها را تغییر بدهید. وقتی چارچوب نگاه شما به مسئله تغییر می‌کند حس می‌کنید روی اوضاع کنترل دارید. به این ترتیب سطح استرس هم پایین خواهد آمد. نوع نگاه و انتظاراتی که شما مشخص می‌کنید می‌توانند علت ایجاد استرس باشند. موارد زیادی در زندگی وجود دارد که نمی‌توانیم آنها را تغییر بدهیم اما می‌توانیم نوع واکنش به آنها را مشخص کنیم.

  دستورالعمل اجرایی

  به مشکل خود به عنوان فرصتی برای یادگیری نگاه کنید.

  انتظارات خود را پایین بیاورید و معیارهایی را مشخص نکنید که نه شما و نه دیگران می‌توانند به آن دست یابند.

  کمال‌گرایی بزرگ‌ترین عامل استرس‌زا است. بنابراین به کیفیت نسبتاً خوب هم قانع باشید.

  به تصویر بزرگ‌تر نگاه کنید تا چشم‌انداز آینده را ترسیم کنید. از خودتان بپرسید که آیا این مسئله آنقدرها هم مهم است.

  اگر آن مسئله ۵ سال بعد از این اهمیت چندانی ندارد پس بهتر است آن را رها کنید. آن مسئله ارزش استرس داشتن و ایجاد نگرانی ندارد.

  گاهی اوقات باید از دست رفتن کنترل بر اوضاع را قبول کنید. اگر چیزی خارج از کنترل شما است استرس داشتن برای آن، از دست دادن انرژی است. شما سلامتی و کیفیت زندگی‌تان را به خاطر مشکلی که در کنترل شما نیست، به خطر می‌اندازید.

  مسئولیت پذیر باشید. اگر اعمال و رفتارهای شما روی استرس اثر می‌گذارند باید مسئولیت کارهای خود را به عهده بگیرید. وقتی این کار را انجام بدهید به صورت خودکار میزان استرس هم پایین خواهد آمد.

  ۳-دست به کار شوید

  اغلب با دست به عمل شدن می‌توان روی عامل استرس‌زا اثر گذاشت. گاهی اوقات کار بزرگی باید صورت گیرد و گاهی اوقات قدم‌های کوچکی باید برداشته شود اما مهم‌ترین نکته این است که دست به اقدام بزنیم تا تغییری ایجاد کنیم.

  دستورالعمل اجرایی

  احساسات خود را بیان کنید. گفتن اینکه عمل یا گفته فردی، شما را ناراحت کرده است برای مدیریت استرس خیلی مناسب است. اینکه احساسات را درون خود بریزید فقط باعث می‌شود مشکلات بزرگ‌تر شوند و بعداً حل کردن آنها سخت‌تر خواهد شد.


   

  کمک بگیرید. با کسی که به او اعتماد دارید صحبت کنید. باز کردن سفره دل‌مان نه تنها باعث کاهش استرس می‌شود بلکه می‌توانیم از دیدگاه طرف مقابل برای حل مشکل نیز مطلع شویم.

  برای حمایت از خود دست به عمل بزنید. از قبل خود را برای موقعیت‌هایی که می‌دانید باعث نگرانی شما می‌شوند آماده کنید و اجازه ندهید این مسائل بزرگ‌تر شوند. اجازه ندهید مرتب شما را مورد استهزا قرار بدهند و خواستار رفتاری محترمانه باشید.

  روش انجام کارها را تغییر بدهید. به دنبال ابزاری باشید که بتوانند زحمت شما را کمتر کنند تا در زمان صرفه‌جویی بشود.

  ۴-سلامتی را اولویت خود قرار دهید

  داشتن سلامتی برای مهارت حذف استرس بسیار اهمیت دارد و می‌تواند تنها جنبه‌ای باشد که کاملاً روی آن کنترل داریم.

  افزایش سلامتی فیزیکی به ما اجازه می‌دهد تا از انرژی و استقامت لازم برای حذف استرس برخوردار شویم.

  همچنین سلامتی ذهنی ما نیز افزایش خواهد یافت که کمک می‌کند تا اثر استرس روی بدن کمتر شود.

  دستور العمل اجرایی

  به صورت منظم ورزش کنید. چند جلسه کوتاه ورزشی در هفته می‌تواند تفاوت بزرگی در سلامتی شما ایجاد کند.

  مواد غذایی با کیفیت انتخاب کنید. نیازی نیست به خاطر سالم غذا خوردن تمام مواد غذایی را حذف کنید فقط هر موقع که امکانش هست انتخاب‌های بهتری داشته باشید.

  بیشتر بخوابید. اغلب افراد دچار کم خوابی هستند. حتی وقتی خوب استراحت کرده‌اید مدیریت استرس مشکل است.

  وقتی دچار کم خوابی هستید این کار غیر ممکن خواهد بود.

  ۵-باتری‌های خود را دوباره شارژ کنید

   

  وقت بیشتر گذاشتن برای خودتان، مهم‌ترین عامل برای حذف استرس است. شاید خودخواهانه، بیهوده و حتی مسخره به نظر برسد اما مراقبت کردن از خودتان باعث ایجاد انرژی، مقاومت و صبری می‌شود که برای مدیریت استرس به آن نیاز دارید.

  گاهی اوقات آنقدر گرفتار زندگی روزمره می‌شوید که فراموش می‌کنید شما نیروی مرکزی کنترل زندگی‌تان هستید. دوباره انرژی بخشیدن به خودتان یک کار لوکس نیست بلکه اجباری است.


   

  دستورالعمل اجرایی

  برای استراحت کردن زمانی را اختصاص بدهید. در تقویم خود زمان‌هایی را برای ریلکس کردن اختصاص بدهید و خود را به انجام آنها متعهد کنید. برای مدتی از مشکلات و مسئولیت‌های خود فاصله بگیرید. مشکلات جایی فرار نمی‌کنند و شما اگر خوب استراحت کرده باشید می‌توانید بعداً راحت‌تر با آنها مواجه شوید.

  اجتماعی باشید. وقت گذراندن با دوستان و خانواده‌ای که از شما حمایت می‌کنند، می‌تواند سپری در برابر افکار منفی باشد. در کنار افراد مثبت و خوشحال بودن، می‌تواند حال شما را بهتر کند. خوشحالی مسری است.

  بخندید. اینکه در موقعیت‌های دشوار بخندید نه تنها سبب آزاد شدن اندورفین و کاهش فشار خون می‌شود بلکه اجازه می‌دهد تا مشکل را با حال بهتری مشاهده کنید. اینکه بتوانید در زندگی بخندید حتی به خودتان، روش موثری برای مدیریت استرس است.

  کارهایی بکنید که شما را بهتر می‌کنند. یک کتاب خوب بخوانید، بیرون بروید و قدم بزنید. به موسیقی گوش بدهید با حیوانات خود را سرگرم کنید. یک دوش آب گرم بگیرید، به یک دوست زنگ بزنید و فیلمی را که دوست دارید، تماشا کنید.

  این نکته را فراموش نکنید که حذف استرس شدنی است اما مرحله به مرحله با تمرین های خودیاری.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  images

  اولین جلسه مشاوره

   

  قیمت اصلی جلسه مشاوره 249,000 تومان

  قیمت اولین جلسه مشاوره 179,000 تومان

  روز
  ساعت
  دقیقه
  ثانیه
  اگر در رابطه ات دچار مشکل شده ای و نمی دانی چطور باید آن را به ازدواج ختم کنی یا این که چطور تکلیفت را مشخص کنی یا رابطه را بهبود ببخشی می توانی از مشاوره شیک اندیش استفاده کنید.

  هیچ نظری وجود ندارد

  پیمایش به بالا