۳۴ راهکار فوری برای تغییر سبک زندگی: چگونه روی خودمان سرمایه گذاری کنیم

تغییر سبکتغییر سبک زندگی زندگی
 • ۳۴ راهکار فوری برای تغییر سبک زندگی:

  تغییر سبک زندگی به معنای تغییر عادات، رفتارها و روش‌های زندگی فرد است که به منظور بهبود کیفیت زندگی و بهبود سلامتی و رضایت از زندگی صورت می‌گیرد. این تغییر می‌تواند در هر جنبه‌ای از زندگی اتفاق بیافتد، از جمله تغییرات در رژیم غذایی، تمرینات ورزشی، روش‌های مدیریت استرس، سبک زندگی روزمره و حتی شیوه کار و تفریحات.

  تغییر سبک زندگی می‌تواند به عنوان یک فرآیند طولانی مدت در نظر گرفته شود که نیازمند تمرین، صبر و پشتکار است. این تغییر می‌تواند باعث بهبود روحی و جسمی فرد شود و او را در مسیر رسیدن به اهداف و رویاهایش کمک کند.

  تغییر سبک زندگی می‌تواند به شکلی کاملاً مثبت و سازنده انجام شود که باعث افزایش انگیزه و اعتماد به نفس فرد شود. به عنوان مثال، تغییرات در سبک زندگی می‌تواند باعث بهبود خودپنداره، ارتقای سلامت جسمی و روحی و افزایش انرژی و خلاقیت فرد شود. علاوه بر این، تغییرات در سبک زندگی می‌تواند عواقب مثبتی برای جامعه و محیط زیست داشته باشد، به طور مثال با کاهش آلودگی هوا و آب و کاهش تولید زباله.

  با توجه به اهمیت تغییر سبک زندگی، می‌توان در نظر داشت که این فرآیند نیازمند تلاش‌های فردی و جمعی است. استفاده از منابع آموزشی، مشاوره با متخصصان سلامت و تشویق از دیگران می‌تواند در راه‌اندازی و ادامه این فرآیند مفید باشد.

  چگونه روی خودمان سرمایه گذاری کنیم

   

  عادت‌ها و رفتارهای شما تاثیر زیادی روی سعادت کلی و خوشبختی‌تان می‌گذارند. وضعیت فعلی که شما در آن به سر می‌برید، به‌ طور عمده‌ای بر اساس فعالیت‌ها، عادت‌ها و تصمیمات گذشته شما شکل گرفته است. با ایجاد تغییرات کوچک و سرمایه گذاری‌های مثبت روی خودتان، در نهایت خواهید توانست آینده‌ای درخشان‌تر را خلق کنید. فهرست راهکارهای زیر می‌تواند شروع خوبی برای سرمایه گذاری روی خود، و تغییر سبک زندگی برای تغییر در زندگی و آینده‌تان باشد. حتی اگر تنها تعدادی از موارد زیر را در زندگی خود به ‌کار ببرید، شاهد تاثیرات مثبت آن بر سبک زندگی و کیفیت آن خواهید بود. در ادامه ۳۴ راهکار برای اینکه چگونه روی خودمان سرمایه گذاری کنیم خواهید خواند:

  ۱. کمتر تلویزیون ببینید و تماشای برنامه‌های مثبت و سازنده را جایگزین آن کنید

  تعداد زیادی از مردم وقت گرانبهای خود را با تماشای بیش‌ از حد تلویزیون، به‌خصوص دیدن برنامه‌هایی فاقد ارزش هدر می‌دهند. در برخی موارد شدیدتر، تعدادی از مردم به تلویزیون اعتیاد پیدا می‌کنند و ساعت‌های زیادی از روز خود را به تماشای برنامه‌های آن می‌پردازند. و این در حالی است که امروزه اکثر برنامه‌های تلویزیونی تقریبا هیچ آموزه‌ای برای ما ندارند و کمکی به بهبود شخصیت ما نمی‌کنند. خوشبختانه در سال‌های اخیر تغییراتی هرچند تدریجی در این روند به وجود آمده است و سیلی از برنامه‌های سازنده و آموزنده به جامعه ارائه می‌شود. سعی کنید زمان تماشای تلویزیون را به میزان زیادی کاهش دهید و هنگامی که پای آن نشستید، برنامه‌هایی با محتوای بهتر را انتخاب کنید.

  ۲. سایت‌های مثبت و مفید را مطالعه کنید

  میزان زمانی که برخی از مردم برای مطالعه سایت‌های ناچیز و کم‌ارزش صرف می‌کنند، شوکه‌کننده است. تعداد زیادی از مردم ساعت‌ها را صرف چک فیسبوک، گذاشتن پست و استوری‌های متعدد در اینستاگرام، مطالعه اخبار هیجانی، تماشای ویدئو‌های بی‌ارزش در یوتیوب و کارهایی از این قبیل می‌کنند. تصور کنید چنین افرادی سالانه چه مقدار از زمان خود را بدین ترتیب هدر می‌دهند و چه راه‌های بهتری برای استفاده هوشمندانه از چنین زمانی وجود دارد. استفاده از شبکه‌های مجازی و ارتباط با دوستان و آشنایان در فیسبوک یا اینستاگرام به‌خودی خود مشکلی ندارد؛ اما مهم رعایت تعادل است.

  ۳. کتاب‌‌ بخوانید

  مطالعه کتاب یکی از راه‌های فوق‌‌العاده برای سرمایه گذاری روی خود و آینده‌تان است. از طرف دیگر، این فعالیت تا اندازه‌ای هزینه کمتری نسبت به بسیاری از سرگرمی‌های دیگر دارد و حتی می‌تواند رایگان باشد. با پیدایش کتاب‌های غیرکاغذی و آنلاین، مطالعه کاری به‌ مراتب آسان‌تر نیز شده است. خواندن منظم کتاب فواید بسیار زیادی دارد. این کار می‌تواند قوه تخیل و تصور شما را بربیانگیزد، خزانه لغات شما را گسترش دهد، به دانش عمومی شما بیافزاید، موجب آرامش شما شود، راهی به ذهن‌های برتر نویسندگان به ‌روی‌تان باز کند، در حل مشکلات موثر و در نهایت به‌ طرز شگفت‌انگیزی سرگرم‌کننده باشد. تقریبا تمام رهبران بزرگ جهان، زمانی را در روز به مطالعه کتاب اختصاص داده‌اند و می‌دهند.

  ۴. با خانواده و دوستان خود در تماس باشید

  خانواده و دوستان دارایی‌هایی گرانبها هستند و صرف زمان برای معاشرت با آن‌ها، سرمایه ‌گذاری پربازده‌ای می‌تواند باشد. با حفظ تماس خود با عزیزان‌تان، به شکل‌گیری رابطه‌ای عمیق‌تر کمک می‌کنید و به آن‌ها نشان می‌دهید که برای‌تان اهمیت دارند. زمان و انرژی خود را روی تماس‌های منظم با دوستان و آشنایان سرمایه گذاری کنید، چه به‌صورت حضوری، چه از طریق تلفن، اسکایپ یا حتی ایمیل. بعدها از تلاشی که در تمام سال‌ها برای حفظ رابطه خود کرده‌اید، شاد و راضی خواهید بود. حداقل سعی کنید در هر روز با یکی از دوستان یا آشنایان خود تماس داشته باشید.

  ۵. در انتخاب دوستان خود دقت کنید

  نوع دوستانی که انتخاب می‌کنید، تاثیر شگرفی روی فعالیت‌ها و رفتار شما می‌گذارند. ضرب‌المثل کبوتر با کبوتر، باز با باز، در این مورد کاملا صدق می‌کند. اگر می‌خواهید فردی موفق، شاد، مثبت، سالم و سازنده‌تر باشید، می‌بایست افرادی را برای دوستی و ارتباط انتخاب کنید که واجد چنین ویژگی‌های اخلاقی باشند. به‌طور عکس، اگر در حال حاضر با کسانی رفت‌و‌آمد می‌کنید که با اهداف شما سازگاری ندارند، مودبانه رابطه خود را با آن‌ها قطع کنید یا حداقل به میزان زیادی آن را کاهش دهید.

  ۶. از دست دوستان سمی خلاص شوید

  داشتن دوستان خوب، یکی از نعمت‌های زندگی است؛ اما از آن‌ مهم‌تر، داشتن دوستانی است که تاثیری مثبت روی شما و زندگی‌تان می‌گذارند. هنگام مواجه با افراد، احتیاط به خرج دهید و از رابطه داشتن با افراد منفی‌گرا، پرمشکل، بی‌انگیزه و کسانی که به بهبود خود و زندگی‌شان اهمیت نمی‌دهند، بپرهیزید. در ابعاد کلی، شما نتیجه محیط خود هستید و دوستان شما نیز بخشی از محیط محسوب می‌شوند. دوستانی را پیدا کنید که ارزش‌های مشترکی با شما دارند.

  ۷. یک مربی یا راهنما بیابید

  اگر موضوع سرمایه گذاری روی خود و آینده‌ برای شما اهمیت زیادی دارد، فردی را پیدا کنید که بتواند راهنمای شما باشد، به‌خصوص در زمینه‌ای که قصد پیشروی در آن را دارید. بسیاری از افراد متخصص مشتاقانه تمایل دارند تا دانش و تجربیات خود را در اختیار افرادی بگذارند که در پی آن هستند. حتی شاید بهتر باشد چندین مربی در زمینه‌های گوناگون داشته باشید تا از همه جهات تغذیه شوید. با پیدا کردن مربی یا راهنما، از انجام بسیاری از اشتباهات جلوگیری می‌کنید، فرصت‌های بهتری برای یادگیری مهارت‌ها و تکنیک‌های جدید خواهید داشت و علاوه بر این‌ها، منبع الهامی ارزشمند در اختیار شما خواهد بود.

  ۸. مهارتی جدید یاد بگیرید و به کلاس بروید

  بهتر است همیشه در حال یادگیری مهارتی جدید یا طی فرآیندی تازه باشید. این کاری است که افراد موفق به‌طور مداوم در زندگی خود انجام دهند. جایگاهی که این افراد در زندگی دارند، ریشه در تلاشی دارد که همیشه برای پیشرفت کرده‌اند. اگر شما به یادگیری اهمیت ندهید، در دنیایی که به‌ طور پیوسته در حال تغییر است، راکد و ایستا باقی خواهید ماند. برای چنین هدفی می‌توانید در کلاس‌های مختلف ثبت‌نام کنید، دوره‌های آموزشی بردارید، در کلاس‌های آنلاین شرکت کنید، به کنفرانس‌های آموزشی بروید و… .

  ۹. خود را با فعالیت‌های خلاقانه سرگرم کنید

  درگیر شدن با فعالیت‌های خلاقانه تاثیر مفیدی روی زندگی می‌گذارند؛ چرا که چنین کارهایی بخش‌های مشخصی از ذهن شما را بهبود می‌بخشند. همچنین این سلسله از کارها در کنار سرگرمی و تفریحی که دارند، به شما یاد می‌دهند که چگونه متفاوت فکر کنید. به‌جای وقت‌گذرانی در کافه‌ها، برای کلاس‌های هنری ثبت‌نام کنید، چیدمان اتاق یا خانه خود را عوض کنید یا سعی کنید نوشته‌های خلاقانه بنویسید. چنین فعالیت‌هایی زندگی شما را بارور خواهند کرد.

  ۱۰. زبان جدید یاد بگیرید

  هر کسی می‌بایست زبان جدیدی را به‌عنوان زبان دوم خود، یا حتی زبان سوم یاد بگیرد. تسلط روی یک زبان دیگر فواید بسیاری دارد. این کار به‌ شما فرصت می‌دهد تا با فرهنگی جدید آشنا شوید و مقاصد بیشتری برای سفرهای خود داشته باشید. همچنین یادگیری زبان به‌ شکل منحصر‌ به‌ فردی باعث بهبود کارکرد مغز شما می‌شود. علاوه بر این‌ها، دو زبانه بودن به ارزش شما در محل کارتان می‌افزاید و موقعیت‌های شغلی بیشتری را پیش روی شما می‌گذارد. شواهدی نیز وجود دارد که یادگیری زبان می‌تواند موجب توقف یا جلوگیری از آلزایمر یا زوال عقل شود. در کنار تمام این موارد، دانستن زبان جدید شما را شخصی جالب‌تر خواهد کرد و یادگیری آن از نظر اقتصادی مناسب و مقرون ‌به‌ صرفه است.

  ۱۱. اهدافی برای خود تعیین کنید

  تعیین هدف یکی از موثرترین راهکارها برای سرمایه گذاری روی خود و آینده‌تان است و این در حالی است که عده زیادی از مردم همچنان از انجام آن سرباز می‌زنند. تعیین هدف و شفاف‌سازی آن مانند نگاه کردن به نقشه و محاسبه مسیری است که تا مقصد نهایی پیش رو دارید. این کار به ‌مراتب بهتر از بی‌هدف پرسه‌ زدن و امیدواری برای رسیدن به مقصد موردعلاقه‌تان است. با تعیین هدف می‌توانید به‌طور شفاف روی آن تمرکز کنید، به‌طور موثرتری برای زمان خود و کارهای‌تان تصمیم بگیرید و با برنامه‌‌‌ریزی‌های نتیجه‌بخش‌تر، به اهداف خود برسید.

  ۱۲. برای روز و هفته خود برنامه‌‌ریزی کنید

  بعد از تعیین هدف، گام مهم دیگر چگونگی برنامه‌ریزی برای دستیابی به آن است. به‌عبارت دیگر، با تعیین هدف، مقصد خود را انتخاب می‌کنید و با برنامه‌ریزی، چگونگی رسیدن به مقصد را ارزیابی می‌کنید. برنامه‌ریزی مسیری است که شما را به هدف‌تان می‌‌رساند. بدون برنامه‌ریزی، دستیابی به هدف تقریبا غیرممکن است؛ چراکه بدون برنامه زمان و انرژی گرانبهای خود را با پرسه‌زنی‌های بی‌هدف هدر می‌دهید. تمام انسان‌های سازنده و خلاق برای دسترسی به هدف خود برنامه دارند، پس شما نیز با داشتن برنامه، روی خود و آینده‌تان سرمایه گذاری کنید. تاثیرات آن بسیار موثر خواهد بود.

  ۱۳. نتایج را بررسی کنید

  کنترل فرآیند و بررسی نتایج یکی از نکات مهم در زمینه سرمایه گذاری روی خود و آینده‌تان است. به این موضوع از این زاویه نگاه کنید: با تعیین هدف، مقصد خود را انتخاب می‌کنیم، با برنامه‌ریزی، تصمیم می‌گیریم که از کدام مسیر به سمت هدف برویم و با ارزیابی نتایج و بررسی فرآیند، مطمئن می‌شویم که در مسیر درستی هستیم و در صورت لزوم تصمیم می‌گیریم تا مسیری کوتاه‌تر یا کم‌مانع‌تر را انتخاب کنیم. برای درک بهتر این موضوع این مثال را بخوانید:

  شما نوازندگی ماهرانه پیانو را به‌عنوان هدف انتخاب می‌کنید. پس از آن یک پیانو می‌خرید، یک‌ بار در هفته با معلمی در همان حوالی کلاس برمی‌دارید و سه روز در هفته تمرین می‌کنید. علاوه بر این‌ها، شما می‌بایست هر چند‌وقت یک ‌بار و به ‌طور منظم کار خود را بررسی کنید و از میزان پیشرفت خود آگاه شوید. به‌عنوان مثال مطمئن شوید که آیا آموزه‌های معلمی که انتخاب کرده‌اید به‌اندازه کافی موثر هستند؟ یا میزان تمرین شما در هفته کفایت می‌کند؟

  ۱۴. تمرین شکرگزاری کنید

  تمرین شکرگزاری تمایلات پرخاش‌جویانه را کاهش می‌دهد، به کیفیت خواب می‌افزاید، موجب بهبود سلامت جسم و روح می‌شود، به پرورش روابطی بهتر کمک می‌کند و در نهایت موجب شادی بیشتر می‌شود. یک دفتر مخصوص شکرگزاری تهیه کنید یا حداقل روزی ۵ دقیقه را برای فهرست کردن مواردی که برای آن‌ها سپاس‌گزار هستید، وقت بگذارید.

  ۱۵. مدیتیشن و تمرینات ذهن‌آگاهی داشته باشید

  یادگیری مدیتیشن و ذهن‌آگاهی تاثیرات شگرفی روی زندگی شما خواهند گذاشت. تنها صرف ۱۹ دقیقه در روز به مراقبه، می‌تواند بسیار نتیجه‌بخش باشد. دانشمندان اثبات کرده‌اند مراقبه و ذهن‌آگاهی موجب افزایش تمرکز می‌شود، استرس را کاهش می‌دهد، سطح شادی شما را بالا می‌برد، موجب افزایش طول عمر می‌شود، خودآگاهی را ارتقا می‌دهد، شما را سالم‌تر و خونسردتر می‌کند و میزان پذیرش شما را افزایش می‌دهد.

  ۱۶. ورزش کنید

  با تمرین‌های ورزشی روزانه، شما روی عادتی سرمایه گذاری می‌کنید که ریشه آن در عبارت «مغز سالم در بدن سالم» است. برخی از فواید بی‌شمار تمرینات ورزشی شامل پیشگیری از بیماری، حال بهتر، کاهش وزن و چربی، افزایش انرژی، خواب بهتر و بهبود زندگی جنسی است. انواع بسیاری از تمرینات ورزشی وجود دارند؛ تنها کافی است که سبک مورد علاقه خود را پیدا کنید.

  ۱۷. چک‌آپ پزشکی انجام دهید

  سلامت جسمی از مهم‌ترین موارد در زندگی هر فرد به‌شمار می‌رود و تنها راه برای اطمینان از آن، انجام چک‌آپ‌های مرتب و رفتن به دکتر است. دکتر یا داندنپزشک، فرقی نمی‌کند، تنها لازم است برای سرمایه گذاری روی سلامت خود، به‌طور مرتب به آن‌ها سر بزنید؛ چراکه پیشگیری همیشه بهتر از درمان بوده است.

  بیشتر بخوانید:  ازش استفاده کن یا اونو از دست بده – راهنمای رسیدن به سلامتی از سادگورو

  ۱۸. تمرین‌ها و سرگرمی‌های سالم انجام دهید

  یکی از هیجان‌انگیزترین راهکارها برای سرمایه گذاری روی خود و آینده‌تان، انجام فعالیت‌های سالم و کارهای شادی‌آور است، هم در فضاهای باز و هم در فضاهای بسته. به‌عنوان مثال می‌توانید قایق‌سواری کنید، به راهپیمایی در طبیعت بپردازید، دوچرخه برانید، پرنده‌نگری کنید، به پیک ‌نیک بروید، در ساحل پیاده‌روی کنید، اسکرابل بازی کنید، به باغبانی بپردازید و خودتان سبزیجات مورد نیازتان را پرورش دهید یا حتی یوگا کنید. تمام این فعالیت‌ها موجب افزایش سلامتی در شما خواهند شد، مهارت‌هایی جدید را به شما می‌آموزند و از شما شخصیتی جالب‌تر برای اطرافیان می‌سازند. گزینه‌های بسیاری پیش روی شما است، پس آن فعالیت‌هایی را که واقعا برای‌تان لذت‌بخش هستند، پیدا و در کنار سرگرمی و هیجان، به بهبود زندگی خود کمک کنید.

  ۱۹. تغذیه سالم داشته باشید

  با انتخاب غذاهایی بهتر برای برنامه‌ غذایی خود و دقت به مواد مغذی که در روز به بدن خود وارد می‌کنید، می‌توانید در آینده بدنی سالم‌تر داشته باشید. علاوه بر این، تغذیه سالم به زیبایی ظاهری و تناسب اندام کمک می‌کند، موجب حسی بهتر در شما می‌شود و شانس شما را برای داشتن عمر طولانی‌تر افزایش می‌دهد. همچنین تغذیه سالم روی خلق‌و‌خوی شما تاثیر می‌گذارد و بدین‌ترتیب می‌تواند موجب تغییر سبک زندگی شما در تمام جوانب مثبت شود.

  ۲۰. آشپزی یاد بگیرید

  بیشتر مردم در طول عمر خود، حداقل سه بار در روز مشغول خوردن می‌شوند. یادگیری آشپزی و پختن غذاهای سالم و خوشمزه یکی از بهترین مهارت‌هایی است که می‌توانید در زندگی خود به‌ کار ببندید. با آشپزی نه تنها می‌توانید از هزینه‌های اضافی خرید غذای آماده پیشگیری کنید؛ بلکه در کنار تفریح و هیجانی که دارد، می‌توانید یک فعالیت گروهی را با اعضای خانواده و دوستان خود تجربه کنید. همچنین آشپزی راه خوبی برای یادگیری صبر و شکیبایی است. برای این کار قرار نیست به آشپزی حرفه‌ای تبدیل شوید، تنها کافی است بتوانید غذاهای مورد علاقه خود را در خانه‌تان بپزید و از موادی که وارد غذای‌تان می‌شود، آگاهی داشته باشید. اغلب غذاهای نیمه‌آماده و رستورانی سالم نیستند و محتوی مقدار زیادی چربی یا مواد نگهدارنده هستند.

  ۲۱. زود به رختخواب بروید و زود از خواب بیدار شوید

  زود خوابیدن در شب و زود بیدار شدن در صبح یکی عادت‌هایی است که بیشتر افراد موفق در زندگی داشته‌اند. این عادت سالم شما را سازنده‌تر می‌کند و فرصتی می‌دهد تا از سکوت صبح لذت ببرید و مهم‌ترین وعده غذایی روز، یعنی صبحانه را بدون عجله بخورید. همچنین سحرخیزی به شما امکان می‌دهد پیش از کارهای‌تان ورزش کنید و بدون عجله روز خود را شروع کنید.

  ۲۲. دست از طفره رفتن بردارید

  هرچند تاثیرات منفی طفره رفتن کاملا مشخص است؛ اما هنوز اغلب مردم این کار را انجام می‌دهند. زمان ارزشمند‌ترین دارایی ما است؛ چراکه اگر از دست برود، دیگر قابل‌ بازیابی نیست. در حالی‌که به‌نظر می‌‌رسد حذف کامل عادت طفره رفتن کاری غیرممکن است؛ اما همچنان با کاهش تعداد دفعات آن، تاثیرات شگرفی را خواهید دید. اول از همه، مهم‌ترین فعالیت‌هایی که انجام آن‌ها شما را به نتایج مثبت در تغییر سبک زندگی هدایت می‌کنند، شناسایی کنید. در گام دوم، فواید آن را در ذهن خود بارها تکرار کنید و تصور کنید که پس از انجام کامل آن‌ها تا چه اندازه احساس شادی و رضایت خواهید داشت. فرقی نمی‌کند که این کار چقدر سخت یا دلهره‌آور به‌نظر می‌رسد، به‌هر شکلی که می‌توانید آن را انجام دهید. وقتی عزم خود را در نهایت جزم کنید، ادامه کار در مسیر پیشروی آسان‌تر خواهد بود. هنگامی که یاد بگیرید چطور عادت طفره رفتن را کنترل کنید یا بر آن فائق آیید، این کار برای شما آسان‌تر خواهد شد و شخصیت شما را رشد بیشتری خواهد داشت.

  ۲۳. زمان خود را مدیریت کنید

  از آنجا که زمان ارزش بسیار زیادی دارد، مدیریت موثر زمان از اهمیت زیادی برخوردار است. با بررسی چگونگی سپری کردن زمان را در طول روز، مطمئن شوید که بر اساس اولویت‌بندی‌های‌تان به ‌درستی از وقت بهره می‌برید. احتمالا پس از بررسی متعجب خواهید شد که چه میزان از وقت خود را برای آپدیت کردن استوری‌های اینستاگرام، چک کردن نوتیفیکشن‌ها، خاموش کردن زنگ ساعت و چرت زدن در تختخواب، تماشای برنامه‌های کم‌ارزش تلویزیون، رویاپردازی، نسشتن در کافه و… هدر می‌دهید. برنامه‌ای بنویسید و خود را مقید کنید تا تنها روی چیزهایی با بیشترین اهمیت، وقت خود را سرمایه گذاری کنید.

  ۲۴. یک برنامه مرتب روزانه برای خود داشته باشید

  بسیاری از مردم برنامه مناسب و سازنده‌ای برای روز خود ندارند و این در حالی است که داشتن روتین تاثیرات بسیار مفیدی روی سبک زندگی می‌گذارد. برخی از مردم نیز روتین‌های ناکارآمد و مضر را دنبال می‌‌کنند. با شکل‌دهی به یک برنامه مرتب روزانه، به سبک زندگی خود ساختار می‌‌بخشید. برنامه‌ روزانه نه تنها در ایجاد عادت‌های خوب کمک می‌کند؛ بلکه به شما فرصتی می‌دهد تا با تلاشی کمتر به چیزهایی بزرگ‌‌تر دست پیدا کنید.

  ۲۵. مسافرت کنید

  سعی کنید تا جایی که می‌توانید به سفر بروید، هم داخلی و هم بین‌‌المللی. به‌‌جای پرداخت هزینه برای خرید وسایل، پول خود را برای سفر و خلق تجارب و خاطرات فراموش‌نشدنی پس‌انداز کنید. در سفر چیزهایی بسیاری یاد خواهید گرفت، به‌خصوص زمانی که از دایره امن خود خارج شوید. سفر درباره فرهنگ‌های جدید و متنوع به شما خواهد آموخت، سلیقه غذایی‌تان را با طعم‌های تازه تنوع خواهد بخشید و شما را در زبان و کلماتی متقاوت غرق خواهد کرد. سفر دیدگاه‌های شما را گسترش می‌دهد و شما درک خواهید کرد که چطور تمام دنیا با هم در ارتباط است. همچنین سفر کردن دیدگاهی جدید و متفاوت به شما خواهد داد.

  ۲۶. پول خود را پس‌انداز کنید

  تلاش برای پس‌انداز بخشی از حقوق یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید در زندگی رعایت کرد. بهترین راه برای این کار، تصمیم‌گیری دقیق برای میزان پس‌انداز و کنار گذاشتن آن هنگام گرفتن حقوق یا هر دو هفته یک ‌بار است. سعی کنید به پول پس‌انداز خود دست نزنید، مگر در موارد به‌شدت اورژانسی. داشتن حساب پس‌انداز از شدت عواقب پیشامدهای پیش‌بینی‌نشده‌ خواهد کاست.

  ۲۷. پول خود را سرمایه گذاری کنید

  پس از آن که پس‌انداز شما به میزان کافی رسید، وقت آن است که بخشی از پول خود را در کاری با ارزش رو به ترقی سرمایه گذاری کنید. برای این کار می‌توانید از حساب‌های سودآور یا اوراق قرضه دولتی استفاده کنید. خرید برگه سهام، خرید کالاهای ارزشمند یا خرید و فروش خانه و زمین نیز گزینه‌های دیگری برای سرمایه گذاری هستند. با استفاده از روش‌های گوناگون در سرمایه گذاری، می‌توانید میزان ضرر احتمالی را کاهش دهید. همچنین سرمایه گذاری‌هایی را مد نظر داشته باشید که سود را در زمانی هرچه کمتر می‌دهند. به‌عنوان مثال اگر شما ۲۰ سال دارید، با سرمایه گذاری طولانی مدت، مبلغ اولیه ۵ میلیون تومان شما با سود ۸٪ در سال، پس از ۴۵ سال به مبلغ ۱۶۰ میلیون می‌رسد و همان‌طور که کاملا مشخص است، این سرمایه گذاری عملا سودی برای شما ندارد. برای سرمایه گذاری شرکت‌های آنلاین بسیاری نیز موجود است که تمام دوندگی‌ها را انجام می‌دهد و شما می‌توانید حتی با مبلغ بسیار ناچیز در آن‌ها سرمایه گذاری کنید.

  ۲۸. پول خود را به‌جای خرید وسایل و کالا، برای کسب تجارب صرف کنید

  بسیاری از مردم پول خود را صرف خرید کالا و اجناسی می‌کنند که تنها ارمغان آن‌ها خوشنودی موقتی است. در زمانی کوتاه، احساس رضایت و خوشی از بین می‌‌رود و پس از آن فرد با خرج پول هنگفت‌تر، به‌دنبال خرید اجناس بیشتر می‌رود. به‌جای این کار بی‌‌ثمر، بهتر است پول خود را روی ساخت تجارب سالم و خاطرات شادی‌بخش سرمایه گذاری کنید، به‌عنوان مثال به کنسرت بروید، سفر کنید، به ماجراجویی بپردازید، در کلاس‌های بهبود شخصیت شرکت کنید و… . این خاطرات و تجارت هستند که تا پایان عمر شما دوام می‌آورند، نه وسایل و کالا.

  ۲۹. خودتان را به چالش بکشید و کارهایی را که برای‌تان مشکل هستند، انجام دهید

  طبیعت آدم به‌گونه‌ای است که با وجود آگاهی به فواید و ثمرات یک فعالیت، اگر آن کار سخت یا چالش‌برانگیز به ‌نظر آید، تمایلی به انجام آن ندارد و از آن دوری می‌کند. تلاش کنید تا از طرز فکر خود آگاه شوید و خود را به چالش بکشید. داشتن احساس ناراحتی و عدم ‌آسودگی هنگام انجام تجربه‌ای جدید یا انجام چالشی تازه، کاملا طبیعی است؛ اما اعتماد به نفس و مزیت‌هایی که از این کار حاصل شما می‌شود، ارزش این تلاش را دارد. عدم آسودگی و ناراحتی را مانند دوست خود ببینید؛ زیرا وجود آن نشان‌دهنده آن است که شما از دایره امن خود خارج شده‌اید.

  ۳۰. با تجسم فکری عقاید غلط خود را تغییر دهید

  یکی از بهترین راهکارهای سرمایه گذاری روی خود و آینده‌تان، تغییر برخی از باورهای غلط قدیمی و تجسم نتایج دلخواه‌تان است. بسیاری از مردم افکار و اندیشه‌های خود را به‌ دقت شناسایی می‌کنند، غافل از این که افکار در صورتی که به عمل منتهی نشوند، فاقد هر قدرتی هستند. بسیاری دیگر از مردم نیز عقایدی محدودکننده دارند که این موضوع به‌طور عمده‌ای در چگونگی پیشبرد زندگی آن‌ها تاثیر منفی می‌گذارد. آن‌ها باور دارند که هرگز نمی‌توانند به خواسته‌های خود برسند یا به اندازه کافی خوب و شایسته نیستند. خوشبختانه چنین تفکرات منفی می‌توانند با تمرین تغییر کنند و یکی از بهترین تمرین‌ها، استفاده از تجسم فکری و تصویرپردازی هدایت‌ شده است. افکار محدودکننده و منفی هرچند در ذهن شما ریشه‌ دارند؛ اما می‌توانند با جایگزینی با دیدگاه‌های مثبت، کاملا ریشه‌کن شوند. پس تجسم فکری و مانتراهای مثبت را هر روز با خود تمرین کنید. از نیرویی که از این تمرینات در شما آزاد خواهد شد، تعجب خواهید کرد.

  ۳۱. ببخشید

  کینه داشتن در دل یا عصبانی بودن از کسی، شما را در زندگی‌تان عقب نگه می‌دارد. تحقیقات علمی نشان داده‌اند که بخشش برای سلامتی بسیار مفیدتر از کینه‌‌ورزی است. بخشش انرژی را در شما آزاد می‌کند که می‌توانید آن در راه‌هایی بسیار بهتر از کینه‌ و انتقام صرف کنید. پس از بخشیدن شما شادمان‌تر خواهید بود و روابط شما نیز کیفیت بهتری پیدا خواهند کرد. علاوه بر این‌ها، شما احساس همدلی بیشتری نسبت به دیگران حس خواهید داشت و کنترل بخش‌های بیشتری از زندگی‌ و سبک زندگی خود را در دست خواهید گرفت.

  ۳۲. از کوشش برای کسب نظر مساعد دیگران دست بکشید

  بسیاری از مردم برای به دست آوردن نظر مساعد دیگران نگرانی‌ زیادی را متحمل می‌شوند. این دسته از افراد ساعت‌ها به چگونگی دیدگاه دیگران نسبت به خودشان فکر می‌کنند و این موضوع برای‌شان به مسئله‌ای وسواس‌گونه تبدیل می‌شود. هرچند توجه به احساسات دیگران اهمیت دارد؛ اما تلاش برای راضی نگه‌ داشتن همه از خود کاری بیهوده است که موجب هدر رفتن زمان و انرژی شما می‌شود. مسلما معذرت‌خواهی کردن از دیگران وقتی کاری اشتباه مرتکب شده‌اید، لازم است؛ اما اعتماد و باور به توانایی‌ها و ویژگی‌‌های شخصیتی خود نیز از ضروریاتی است که نباید آن را فراموش کنید.

  ۳۳. به ظاهر خود توجه داشته باشید

  به ظاهر و آراستگی خود توجه داشته باشید. هرچند رسیدگی به ظاهر، در موقعیت‌‌‌های اجتماعی موثر است؛ اما آن را را در وهله اول برای شخص خودتان انجام دهید. با صرف وقت برای پوشش زیبنده و آراستن خود، احساس رضایت بیشتری خواهید داشت و منظم‌تر نیز به‌نظر می‌رسید. بحث ما در اینجا خرید لباس‌های برند یا گران‌‌قیمت نیست؛ بلکه مواردی مانند اتوکشی، ست کردن لباس، تراشیدن موهای زائد، شانه‌ کردن موهای سر، رعایت بهداشت و مرتب بودن است. با رسیدگی به نظم و آراستگی، احساس بهتری نسبت به خودتان خواهید داشت.

  ۳۴. خودتان را دوست بدارید

  این راهکار یکی از کلیدی‌ترین نکات درباره سرمایه گذاری روی خود و آینده‌تان است. سعی کنید با استفاده از مانتراهای روزانه، توجه دقیق به باورها و اندیشه‌های‌تان و همچنین درون‌اندیشی، خود را بدون‌ قید و شرط دوست داشته باشید. کسی که به خود عشق بورزد، در واقع روی شخص خود سرمایه گذاری کرده است و بهتر می‌تواند تصمیمات مهم زندگی‌اش را بگیرد. روزانه فهرستی از ویژگی‌هایی که درون خود دوست دارید یا کارهای خوبی که از بابت آن‌ها از خود سپاس‌گذار هستید، تهیه کنید و از کوشش برای گرفتن نظر مساعد دیگران دست بکشید. از افراد منفی‌گرا فاصله بگیرید و خود را برای اشتباهات گذشته‌تان ببخشید. تمرین کنید تا برای تمام خوبی‌هایی که دارید، از خود سپاس‌گذار باشید. شما ارزش این محبت را دارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  images

  اولین جلسه مشاوره

   

  قیمت اصلی جلسه مشاوره 249,000 تومان

  قیمت اولین جلسه مشاوره 179,000 تومان

  روز
  ساعت
  دقیقه
  ثانیه
  اگر در رابطه ات دچار مشکل شده ای و نمی دانی چطور باید آن را به ازدواج ختم کنی یا این که چطور تکلیفت را مشخص کنی یا رابطه را بهبود ببخشی می توانی از مشاوره شیک اندیش استفاده کنید.

  هیچ نظری وجود ندارد

  پیمایش به بالا