ترس از شکست | چگونه بر ترس خود غلبه کنیم؟

ترس از شکست
 •  

  چکیده مطلب

  تصور کنید چقدر خوب میشد اگر هر کاری در دنیا می توانستید بکنید، بدون هیچگونه ترس از شکست یا احساس بدی | در این مقاله به ۵ روش فوق العاده آسان برای غلبه بر ترس از شکست پرداختیم با ما همراه باشید.

  تصور کنید چقدر خوب میشد اگر هر کاری در دنیا می توانستید بکنید، بدون هیچگونه ترس از شکست یا احساس بدی….

   

  ۵ روش فوق العاده آسان برای غلبه بر ترس از شکست

  ترس از شکست از کودکی در ما نهادینه شده است. به ما گفته اند که اینکار را نکن، دست به آن نزن و حسابی از همه چیز ما را ترسانده اند. حتی زمانی که بزرگتر می شویم و اتفاقات اطرافمان را درک میکنیم، به جای اینکه ترسهایمان را کنار بگذاریم و خودمان افسار زندگی را دست بگیریم، مدام به دنبال تایید و اجازه دیگران هستیم.

  ما در حالی بزرگ می شویم که این باورها در ناخودآگاه ما رخنه کرده اند و تبدیل به شخصیت ما شده اند. شاید خودمان ندانیم اما ترسهایمان همچون سایه ما را دنبال و افکارمان را هدایت می کنند. کنار آمدن با این ترسها، آسان نیست، اما شدنی است. خصوصاً زمانی که تصمیم می گیرید در ادامه زندگی گام های محکم تر و مطمئن تری بردارید.

  قرار نیست نترس ترین آدم روی زمین شوید. البته که هیچ راه میانبری وجود ندارد، هیچ داروی جادویی هم تاثیری نخواهد. باید خودتان بخواهید و مشتاق باشید تا با ترس های خود رو به رو شوید و آنها را کنار بزنید.

  ۱. ریشه های ترستان را بشناسید

   

  ترس از شکست تان، از کجا ریشه می گیرد؟

  بنشینید، چند نفس عمیق بکشید، از خودتان بپرسید از چه زمانی این ترس از شکست در شما شکل گرفت، خوب فکر کنید و به احساسات و افکاری که به ذهنتان می آید توجه کنید.

  زمانی که متوجه بشوید ریشه ترس از شکست تان در چیست، میبینید که تصوری که در ذهنتان دارید با واقعیت فاصله ی زیادی دارد. شاید در کودکی نگاه سرزنش بار یک بزرگتر، زمانی که نتوانسته اید بهترین نمره کلاس را بگیرید، آنچنان برایتان گران تمام شده باشد که ناخودآگاه تا حالا تلاش کرده اید هرگز نفر دوم کلاس یا فرد شکست خورده ی یک جمع نباشید.

  شاید الان متوجه شوید اگر پدر و مادرتان بیش از اندازه محتاط بوده اند، یا یک معلم سخت گیر و حساس در سر راهتان قرار گرفته ، دلیلی داشته. و شاید صلاح شما در این بوده است.

  خیلی وقت ها آنقدر موضوعی را بزرگ میکنیم و ازش فاصله می گیریم که تا مدتها نمی توانیم حتی یاد آن موضوع کنیم، در حالی که کافیست خود را جای یک غریبه بگذاریم و به مساله نگاهی بیندازیم. خواهید دید که خیلی هم چیز مهمی نبوده و ذهن ما بخاطر ترس از شکست سعی در فرار از آن موضوع داشته است.

  مهم است که افکار منفی خود را بشناسید زیرا تاثیر زیادی روی مسیر زندگیتان خواهند داشت.

  ۲. شکست اجتناب ناپذیر است

   

   

  ” احمقانه است که از چیزی بترسید که حتما رخ خواهد داد.  _پابلیوس سایروس “

  همه انسان ها شکست را تجربه خواهند کرد. همه ما میخواهیم زندگی ای پرشور، با معنا و هدفمند داشته باشیم. این اتفاق نمی افتد مگر با شکست خوردن و تجربه کردن اتفاقات جدید. دیر یا زود مجبورید بر ترس از شکست خود غلبه کنید. میدانم، شکست گاهی سخت، طاقت فرسا و خسته کنندست، اما هرچقدر بحران های سخت تری در زندگی پشت سر بگذارید، بیشتر رشد خواهید کرد.

  اگر یک زندگی رویایی می خواهید، باید بپذیرید که شکست شروع و لازمه آن است، پس توان و صبر خود را بالا ببرید و در مقابل ترس از شکست سر خم کنید.

  ۳. شکست بیشتر یعنی موفقیت بیشتر!

   

   

  ” هیچ شکستی وجود ندارد، فقط تجربه است. ”  _ رابرت آلن

  هرچه بیشتر شکست بخورید، بیشتر به موفقیت نزدیک می شوید. مخترع بزرگ، ادیسون می گوید: ” من ۹۰۰ بار شکست نخوردم! بلکه ۹۰۰ بار راه هایی را پیدا کردم که به اختراع لامپ منجر نمی شود! “

  از شکست ، نهراسید. شکست مقدمه پیروزی است. شاید این جمله کلیشه به نظرتان بیاید اما باور کنید، پشت تمام موفقیت های ثبت شده در تاریخ، شکست های ریز و درشتی است که شاید خیلی از ما از آنها بی خبر باشیم. بد نیست نگاهی به زندگینامه افراد موفق بیندازید، بیل گیتس، استیو جابز، اوباما و …


   

  تفاوت بین موفقیت و موفق نشدن، فهمیدن این اصل است که شکست یک پله است. یک پله سنگی. برای نزدیک شدن به نقطه ی هدف.

  ۴. ذهن خود را رها کنید

   

  به افکارتان به اندازه ارزششان اهمیت بدهید. فقط بخاطر اینکه شما فکری دارید دلیل بر درست بودن آن نیست. از آنجایی که به ما یاد نداده اند که زندگیمان را آزادانه تجربه کنیم، مدام اسیر افکارمان می شویم.

  چه کار می شود کرد؟

  شما افکارتان را احساس می کنید. اگر من با خودم فکر کنم که حالم خیلی خوب نیست، و به افکارم اعتقاد داشته باشم، خب طبیعی است که حال و احوال خوشایندی نخواهم داشت. در واقع حس می کنم که حالم خوب نیست! اما باید بدانید که تمام تصورات و افکاری که از ذهنتان می گذرد درست نیست. یاد بگیرید انرژی مثبت را از طریق طرز تفکر مثبت به زندگی تان تزریق کنید.

  حالا این تکنیک، چه کمکی به بهبود ترس از شکست مان می کند؟ شما مجبور نیستید هر چه که از سرتان میگذرد را باور کنید. اگر من در پس ذهنم تصور این را داشته باشم که قرار است شکست بخورم، به آن اهمیت نمیدهم و میگذارم این فکر همانجا بماند. نیازی نیست آن را باور کنم.

  هیچ ایرادی ندارد اگر فکر میکنید شکست خواهید خورد. این فکر و احساس را با آغوش باز بپذیرید. هیچ چیزی برای ترسیدن وجود ندارد.

  ۵. رشد فردی

   

  “فرض کنیم که شما بارها تلاش کردید و هربار هم شکست خوردید. باز هم هر لحظه ای که اراده کنید می توانید یک شروع تازه داشته باشید، برای همین است که می گوییم “شکست” به معنای سقوط نیست، بلکه به معنای ایستادگی شماست”  _ مری پیکفورد

  همه ما ترس های اساسی مشابهی داریم. بعضی ها به راحتی از پس ترس هایشان بر می آیند، بعضی ها در این ترس ها گیر می افتند. از ترس هایتان به عنوان یک نقطه شروع استفاده کنید که به شما مسیر رشد را نشان می دهند. ترس از شکست چیزی است که تمام آدم ها در زندگی با آن رو به رو می شوند.

  اگر شکست برایتان سنگین و تلخ است، بخاطر باوری است که در ذهنتان پرورانده اید. اگر این باور را از شما بگیرند، چه می ماند؟ یک داستان جدید! که در آن هیچ چیزی برای ترس وجود ندارد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  images

  اولین جلسه مشاوره

   

  قیمت اصلی جلسه مشاوره 249,000 تومان

  قیمت اولین جلسه مشاوره 179,000 تومان

  روز
  ساعت
  دقیقه
  ثانیه
  اگر در رابطه ات دچار مشکل شده ای و نمی دانی چطور باید آن را به ازدواج ختم کنی یا این که چطور تکلیفت را مشخص کنی یا رابطه را بهبود ببخشی می توانی از مشاوره شیک اندیش استفاده کنید.

  هیچ نظری وجود ندارد

  پیمایش به بالا