۵ راز ارتباط عاطفی سالم برای زندگی شادتر

ارتباط عاطفی سالم
 • ۵ راز ارتباط عاطفی سالم برای زندگی شادتر

  ارتباط عاطفی سالم ۵ راز ارتباط عاطفی سالم برای زندگی شادتر

  چکیده مطلب

  آیا حس می کنید که عاشق هستید؟ عشق ورزیدن را به شکل درست می دانید؟ مهارت های ارتباط عاطفی سالم را اگر نیاموخته باشید حتی عشق ورزیدن شما هم دچار اشکال خواهد شد. در یک رابطه عاطفی سالم شما باید بدانید که چگونه بین حقوق عاطفی خود و دیگران تعادل برقرار کنید. چه چیزهایی را بیان کنید و چه چیزهایی را درخواست کنید. این نوشته برای یادگیری ارتباط عاطفی سالم به شما کمک خواهد کرد.

  بسیاری از روابط عاطفی به این دلیل به پایان می‌رسند که نیازهای یکی از طرفین یا هردو طرف، ارضا نشود. اما آیا می‌توان گفت که عاشق شدن کار خوبی نیست !؟ عشق خالص، صبور، مهربان و بی قید و شرط است، اما اکثر مردم به طور آگاهانه عشق نمی ورزند. شما هنگامی که به طور آگاهانه در یک ارتباط عاطفی قرار ندارید، قطعا در ادامه ی این رابطه دچار مشکلاتی می‌شوید. ارتباط عاطفی سالم نیاز به یادگیری دارد تا عشق ورزیدن را درست بیاموزید.

  مردم می‌گویند که عشق، همواره با درد و ناراحتی همراه است ! اما نه، عشق به این دلیل با درد همراه است که شما آنرا درست و آگاهانه ابراز نمی کنید. زمانی که یک ارتباط عاطفی سالم دارید، زندگی شما، یک زندگی سالم، شادتر و پربارترخواهد شد. در ادامه راه هایی را برای داشتن ارتباط عاطفی سالم، بر می‌شماریم.

  ۱. پذیرش و احترام متقابل

  داشتن تفاوت در رابطه، اجتناب ناپذیر است. مهم نیست شما و شریک تان چقدر به هم دیگر نزدیک هستید. چیزهایی وجود دارد که هردوی شما در مورد آن نظرات مختلفی دارید، اما این دلیل نمی شود که همدیگر را ترک کنید! دریک ارتباط عاطفی سالم، اشخاص نباید برای تغییر ذهنیت یکدیگر تلاش کنند، آنها باید با این تفاوت های اجتناب ناپذیر روبه رو شده و آنها را بپذیرند.


   

  شما، بعنوان یک شخص، خصوصیاتی دارید که شما را از بقیه متمایز می‌کند، نباید سعی کنید تا شریک خود را مثل خودتان کنید، بلکه باید تفاوت های او را بپذیرید و با آن کنار بیایید. حتی اگر در اکثر موارد با هم دیگر تفاوت دارید و مخالف می‌کنید، با احترام و درک متقابل؛ زندگی راحت تر و شادتری خواهید داشت.

  ۲. ارتباط عاطفی سالم، شما را رشد می‌دهد

   

  همیشه چیزهایی برای یادگیری وجود دارد. همانطور که در روابط شما متعهد به دوست داشتن هستید، متعهد به یادگیری هم هستید. در واقع شریک زندگی شما، بازتابی از شما نیز هست و شما می‌توانید خیلی چیز ها از او یاد بگیرید. افراد در یک ارتباط عاطفی سالم این واقعیت را درک می‌کنند که شرکای خود نیاز به آزادی برای کشف و انجام کارهای جدید دارند.

  صرف نظر از این که آیا هر دوی شما دارای منافع مشابهی هستید یا نه، هرگز نباید دلایلی را که شریک زندگیتان را محدود می‌کند، نادیده بگیرید. اگر به رابطه ی خود فضا دهید و به شریک خود اجازه انجام کارهای جدید را بدهید ؛ این رابطه برای مدت طولانی تری باقی خواهد ماند و شما را در ابعاد شخصیتی تان، رشد می‌دهد.

  ۳. ارتباط عاطفی سالم و آگاهانه با احساسات آگاهانه آغاز می‌شود

   

  یکی از دلایل اصلی داشتن یک ارتباط عاطفی سالم، داشتن آگاهی کامل نسبت به احساسات خود و طرف مقابل است. زمانی که شما اجازه می‌دهید احساسات برای شما تصمیم گیری کند، مقدمه ی یک پشیمانی را فراهم کرده اید.

  درست است، با وجود احساسات زیاد به یک شخص، سخت است که تصمیم گیری های غیر احساسی داشته باشیم اما این نوع احساس شما، مستقیما با اینکه چه تصمیمی خواهید گرفت، مرتبط است. این بدان معنی نیست که شما باید احساسات خود را نادیده بگیرید، نادیده گرفتن احساسات دقیقا به معنای این است که شما در آینده، تصمیم اکنون تان را تغییر خواهید داد.

  ۴. تمرین ارتباطات مثبت

   

  برای داشتن یک ارتباط عاطفی سالم، شما باید بتوانید، بطور مقابل با طرفتان رابطه برقرار کنید. دو عامل کشنده ی یک ارتباط، منفی بودن و عدم ارتباط مناسب است. ما اغلب شرایطی را تصور می‌کنیم که شریک زندگی مان، دقیقا همانی باشد که می‌خواهیم.

  به جای شریک تان قرار بگیرید، اگر طرف مقابل تان چنین انتظاری داشته باشد، چه احساسی دارید !؟ هنگامی که شما به طور واضح و مستقیم با طرف مقابلتان ارتباط برقرار می‌کنید، ارتباطی مثبت و آزاد بین شما شکل می‌گیرد و این مقدمه ایست بر داشتن یک ارتباط عاطفی سالم.

  ۵. احترام به نظرات یکدیگر

   

  عشق، رقابت با طرف مقابل نیست ! شناخت متقابل و صحیح از طرف مقابل لازمه ی داشتن یک ارتباط عاطفی سالم است. هنگامی که شما اعتقادات شریک خود را نمی پذیرید، ممکن است احساس ارزشمندی در شریک تان را سرکوب کرده و از بین ببرید.

  اگر شما به نظرات شریک خود احترام بگذارید، او نیز به نظرات و اعتقادات شما احترام می‌گذارد و این به دوست داشته شدن و افزایش حس ارزشمندی در طرفین منجر می‌شود.


   

  در یک رابطه، مهم است که شریک زندگیتان شنیده شود. اختلاف نظرها ممکن است در هر سطحی وجود داشته باشد، اما شنیده شدن چیزی است که همه به آن نیاز دارند . هنگامی که شما گوش می‌دهید و به نظرات شریک خود احترام می‌گذارید، رابطه شما قطعا زمان بیشتری سالم می‌ماند. یکی از رازهای ماندگاری  یک رابطه، زندگی کردن بدون هیچ قضاوت در مورد شخص مقابل است.

  عشق بالاترین حقیقت است و در قالب عشق، همه نیازهای ما اعم از حس پذیرفته شدن، حس گذشت و بخشش، درک و ارزشمندی حضور، ارضا می‌شود.

  پس اگر یک ارتباط عاطفی سالم می‌خواهید، آن را بصورت آگاهانه پیش ببرید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  images

  اولین جلسه مشاوره

   

  قیمت اصلی جلسه مشاوره 249,000 تومان

  قیمت اولین جلسه مشاوره 179,000 تومان

  روز
  ساعت
  دقیقه
  ثانیه
  اگر در رابطه ات دچار مشکل شده ای و نمی دانی چطور باید آن را به ازدواج ختم کنی یا این که چطور تکلیفت را مشخص کنی یا رابطه را بهبود ببخشی می توانی از مشاوره شیک اندیش استفاده کنید.

  هیچ نظری وجود ندارد

  پیمایش به بالا