کوچینگ رویکردی متفاوت از منتورینگ و مشاوره در حل مسائل مراجعین

منتورینگ،مشاوره و کوچینگ
 • منتورینگ،مشاوره و کوچینگ

  مشاوره، کوچینگ (مربیگری) و منتورینگ مهارت ها و ویژگی ها کلیدی را به اشتراک می گذارند ، اما به طورکامل از یکدیگر متفاوت بوده و آگاه بودن از این تفاوت ها خیلی مهم است .

  کوچینگ رویکردی متفاوت از منتورینگ و مشاوره در حل مسائل مراجعین

  به طور کلی منتورینگ و کوچینگ بر این فرض استوار می باشند که مراجعین خودآگاه می باشند که کوچینگ و منتورینگ را انتخاب می کنند ، زیرا آنها به مداخله درمانی نیازی ندارند .
  مشاوره به مداخله درمانی نزدیک تر می باشد و این تمرکز بر روی گذشته است که به فرد کمک می کند تا به مسائل و موانع خود در گذشته غلبه نماید و حرکت کند .

  کوچینگ (مربیگری)

  کوچینگ (مربیگری) فرآیندی می باشد که توسعه و یادگیری را ایجاد می کند و بنابر این عملکرد فرد یا سازمان را بهبود می دهد .
  برای موفقیت یک کوچ نیاز به دانش و علم ، درک کردن فرآیند و همچنین مهارت ها ، انواع سبک ها و تکنیک های مناسب برای زمینه ای که کوچینگ در آن صورت می گیرد، را دارد .

  کوچینگ اعتقاد دارد که شخص همه پاسخ های مربوط به مسائل و موضوعات خود را در درون خودش را دارد .
  کوچینگ (مربیگری) اعتقاد دارد مربی (کوچ) در یک موضوع متخصص نبوده ، بلکه به کمک به فرد برای باز کردن استعدادها و پتانسیل های خودش تمرکز دارد .
  پرسش گری مهارت اصلی کوچینگ می باشد که به فرد از طریق مسائل خودش یاری می رساند . کوچینگ (مربیگری) الزوماً درمان نمی باشد ، گرچه پایه های نظری، تکنیک ها و مدل های اصلی ، ریشه های خود را در زمینه روان شناسی و درمان هایی مرتبط با آن مانند رفتار شناختی و درمان ژنتیک می دانند که در زمینه های شخصی و سازمانی کاربرد گسترده ای دارند .
  تفاوت اصلی بین درمان و کوچینگ در این است که کوچینگ به دنبال حل نمودن مسائل عمیق تر داخلی نمی باشد که مشکلات جدی مانند عزت نفس پایین ، عملکرد شغلی و انگیزه فقر می شود .
  برنامه های منتورینگ و کوچینگ بیشتر به تنظیم اهداف و دستیابی به نتایج در بازه های زمانی خاصی ارتباط دارد.

  کوچینگ(مربیگری) با رشد ذهنی مراجع و درمان با سلامت روانی او سر و کار دارد .

  منتورینگ وکوچینگ از رویکردها و مهارت های شبیه به هم استفاده می کنند ، اما مربیگری از لحاظ بازه زمانی کوتاه مدت و منتورینگ دارای یک بازه زمانی بلند مدت می باشد .

  امکان دارد کسی که مسائل اساسی دارد در یک زمینه مربیگری موفقیت را تجربه نماید ، حتی اگر مسائل اساسی او حل نشده باشد .
  اگر با این حال یک مراجع وقتی پی می برد با برنامه های منتورینگ یا کوچینگ به نتایج مورد علاقه خودش دست نخواهد یافت ، مداخلات درمانی یا روانشناسی برای او ضروری می باشد که بتواند به سمت جلو حرکت نموده و به اهداف خود برسد .

  منتورینگ

  اغلب منتورینگ و کوچینگ به جای یکدیگر به کار برده می شوند . بلاشک هر دو آنها با ارزش می باشند .
  منتورینگ به کوچینگ (مربیگری) شبیه است . درکل توافقی وجود دارد که یک منتور راهنمایی است که به شخص کمک می کند تا یاد بگیرد و یا سریع تر از آن چیزی که ممکن است به تنهایی انجام بدهد . منتورینگ زمانی می باشد که یک فرد با اطلاعات و آگاهی زیاد توصیه هایی ارائه می دهد و به ارائه یک الگو می پردازد .
  منتورینگ بحث های وسیعی را شامل می شود که به زمینه کاری ممکن است محدود نباشد .

  عمدتاً منتورینگ و کوچینگ به دستاوردهای موجود و آینده مربوط است .

  منتورها معمولاً در حوزه کسب و کار افراد تجربه خوبی دارند .

  شباهت زیادی بین کوچینگ و منتورینگ وجود دارد . در معنای سنتی منتورینگ فرد را توانا می سازد تا در مسیر یک همکاری عاقل تر و قدیمی تر قرار گیرد که می تواند درهای باز دانش و تجربه را به فرصت های دیگری تبدیل نماید .
  منتورینگ رابطه مداومی می باشد که امکان دارد زمان زیادی نیاز داشته باشد و می تواند به صورت غیر رسمی باشد و جلسه ها در زمانی که فراگیر نیاز به نصیحت ، مشاوره و راهنمایی دارد برگزار می شود .
  منتورینگ دارای بازه زمانی بلند مدت بوده و یک تصویر بزرگ تر از شخص را ارائه می نماید .

  رابطه درکوچینگ (مربیگری) ، دارای یک مدت زمان مشخص بوده و بیشتر دارای ماهیت سازمان یافته می باشد و جلسات به صورت برنامه ریزی شده و منظم اجرا می شوند ؛ کوتاه مدت بوده و بر رشد و توسعه یک موضوع خاص تمرکز می کند ؛ به صورت عمومی مربیگری نیاز به تجربه مستقیم از نقش حرفه ای مراجع ندارد .

  مشاوره

  افراد مشاور نیازمند تجربه ها ، مهارت ها و فرآیندهای تحلیلی خاصی هستند.
  فرد مشاور باید صلاحیت و توانایی مشاوره را داشته و به ارائه خدمت مجاز باشد و دارای گواهینامه یا پروانه این کار باشد .
  مشاوره بر توسعه حرفه ای، آینده و گسترش افق های فرد تمرکز دارد و درصورتی که منتورینگ بر زمان حال و حل کردن مسائل و مشکلات فرد تمرکز دارد .
  مشاوره کار با یک مراجع می باشد که احساس نارضایتی یا ناراحتی از زندگی خود می کند . آنها به دنبال مشاوره و راهنمایی می باشند .
  یک مشاور بر روی یک مشکل مراجع به طور موثر کار می کند . در فرایند مشاوره دانش نزد مشاور بوده و او با تکیه بر دانشی که دارد توصیه می کند، اما در مربیگری کوچ به فراگیر دانش را منتقل نمی نماید .

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  images

  اولین جلسه مشاوره

   

  قیمت اصلی جلسه مشاوره 249,000 تومان

  قیمت اولین جلسه مشاوره 179,000 تومان

  روز
  ساعت
  دقیقه
  ثانیه
  اگر در رابطه ات دچار مشکل شده ای و نمی دانی چطور باید آن را به ازدواج ختم کنی یا این که چطور تکلیفت را مشخص کنی یا رابطه را بهبود ببخشی می توانی از مشاوره شیک اندیش استفاده کنید.

  هیچ نظری وجود ندارد

  پیمایش به بالا