ناتوانی جنسی دقیقا چیست؟ نشانه‌ها و علل آن کدام اند؟+(راه حل)

ناتوانی جنسی
 • ناتوانی جنسی ناتوانی جنسی دقیقا چیست؟ نشانه‌ها و علل آن کدام اند؟+(راه حل)

  چکیده مطلب

  یکی از مشکلاتی که می‌تواند زندگی انسان‌ها مخصوصاً زندگی مشترک آنان را دچار اختلال کند، ناتوانی جنسی است. این اختلال نه تنها روی فرد تأثیرات منفی می‌گذارد بلکه موجب می‌شود شریک جنسی و همسر او نیز حس بدی نسبت به رابطه پیدا کند. در نتیجه، برای درمان آن باید هر چه سریع‌تر اقدام کرد. در […]

  یکی از مشکلاتی که می‌تواند زندگی انسان‌ها مخصوصاً زندگی مشترک آنان را دچار اختلال کند، ناتوانی جنسی است. این اختلال نه تنها روی فرد تأثیرات منفی می‌گذارد بلکه موجب می‌شود شریک جنسی و همسر او نیز حس بدی نسبت به رابطه پیدا کند. در نتیجه، برای درمان آن باید هر چه سریع‌تر اقدام کرد. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی ناتوانی جنسی، نشانه‌ها و علل آن بپردازیم. با ادامه این مطلب همراه ما باشید.

  نشانه‌های ناتوانی جنسی چیست؟

  ۱- کاهش میل جنسی

  یکی از مهم‌ترین نشانه‌های ناتوانی جنسی کاهش میل جنسی است. زمانی این مورد را می‌توانید متوجه شوید که میل جنسی زمان حال خود را با گذشته خود مقایسه کنید. در این موارد اصولاً افراد حال و حوصله برقراری رابطه جنسی را ندارند و ترجیح می‌دهند تنها باشند.

  ممکن است این افراد رابطه جنسی را شروع کنند اما تمایلی به ادامه دادن نداشته باشند و به هر بهانه‌ای بخواهند آن را قطع کنند. اگر دچار چنین مشکلی شده‌اید، بهتر است در ابتدا آن را با شریک جنسی خود در میان بگذارید تا او دچار سوءتفاهم نشود و فکر و خیال‌های منفی به سرش نزند. این حالت شما می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در ادامه مطلب به آن‌ها اشاره می‌کنیم.۴

  ۲- عدم رسیدن به نعوظ کامل

  یکی دیگر از نشانه‌های ناتوانی جنسی در مردان، عدم رسیدن به نعوظ کامل است. مردان اصولاً در این زمان دچار کمبود اعتماد به نفس شدیدی می‌شوند و فکر می‌کنند دنیا به آخر رسیده است! از طرفی، برخی دیگر از مردان به نعوظ می‌رسند اما نمی‌توانند این حالت را حفظ کنند.

  ۳- احساس درد در حین برقراری رابطه جنسی

  این حالت اکثراً در زنان اتفاق می‌افتد و آنان نمی‌توانند حس خوبی را در هنگام برقراری رابطه جنسی دریافت کنند. این حالت می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که تقریباً اکثر آن‌ها قابل درمان هستند.

  ۴- در صورت داشتن نشانه‌های ناتوانی جنسی چه باید کرد؟

  یک انسان باید به صورت خودآگاه مدام در حال بررسی خود باشد. بسیاری از بیماری‌ها به دلیل عدم توجه فرد به نشانه‌ها و علائم تشدید می‌شوند. در نتیجه، بهترین شیوه تشخیص این است که حالات اکنون خود را با گذشته مقایسه کنید. در صورت داشتن علائم مضطرب نشوید. از شریک جنسی خود بخواهید تا شما را درک کند و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

  با توجه به تابو بودن صحبت کردن در مورد روابط جنسی، بسیاری از افراد در این موارد دچار سرخوردگی می‌شوند و ترجیح می‌دهند به کسی چیزی نگویند. حتی صحبت کردن با پزشک نیز برای این افراد مشکل است؛ اما باید بدانید که با مراجعه به پزشک راه‌های مختلف و سریع‌تری برای درمان وجود دارد.

  علل ناتوانی جنسی چیست؟

  ۱- استرس و اضطراب

  یکی از مهم‌ترین علل ناتوانی جنسی، استرس و اضطراب است. استرس و اضطراب تأثیرات متفاوتی بر افراد مختلف دارد. برخی دچار بی‌خوابی می‌شوند، بعضی دیگر از افراد ممکن است دچار اختلالات تغذیه شوند. تأثیرات این حالت بسیار گسترده است و اصولاً از میان آن‌ها یک فرد به چند نوع اختلال دچار می‌شود. درگیری ذهنی ناشی از این حالت موجب می‌شود فکر انسان نتواند رها باشد و همین امر باعث عدم برانگیختگی جنسی می‌شود.

  استرس کاری، خانوادگی، مالی و… همگی بر ناتوانی جنسی تأثیرگذار هستند و جلوی برقراری یک رابطه گرم و صمیمی را با شریک جنسی یا همسر بگیرند؛ بنابراین، در این مورد ابتدا باید استرس و اضطراب درمان و کنترل شود تا ناتوانی جنسی نیز به تدریج برطرف شود.

  ۲- بیماری‌های غدد

  اگر غدد درون‌ریز بدن درست کار نکنند، فرد دچار اختلال در سوخت و ساز، تولید مثل، عملکرد جنسی و… می‌شود. این غدد هورمون‌هایی را در ارتباط با این فعالیت‌ها ترشح می‌کنند. در صورت اختلال در این غدد، نتیجه آن را روی این فعالیت‌های بدن خواهیم دید.

  ۳- افسردگی

  یکی دیگر از علل روانی ناتوانی جنسی، افسردگی است. افسردگی هم می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. چه بسا این بیماری ریشه ژنتیکی دارد و فرد با وجود داشتن زندگی خوب، علاقه به همسر، کار خوب و… افسرده شود. تشخیص افسردگی اصولاً کار دشواری است و علت این امر، عدم پذیرش آن است؛ زیرا اغلب افراد نمی‌خواهند بپذیرند که افسرده هستند و از مراجعه به مشاور و روانشناس خودداری می‌کنند. از طرفی هم هزینه جلسات روان‌درمانی بسیار زیاد است و هر کسی از پس آن‌ها برنمی‌آید.

  این گونه افراد نیاز به حمایت دارند. اگر متوجه شده‌اید که همسر شما در اثر افسردگی دچار ناتوانی جنسی شده است، شما بهتر از هر فرد دیگری می‌توانید به او کمک کنید. سعی کنید با او حرف بزنید و به صحبت‌هایش گوش دهید. از قضاوت کردن این افراد بپرهیزید زیرا همین امر موجب می‌شود آن‌ها نتوانند حرف دل خود را با شما در میان بگذارند.

  ۴- دیابت

  یکی از بیمارهایی که تأثیر مستقیم روی ناتوانی جنسی دارد، دیابت است. در دیابت نیز در تولید یکی از مهم‌ترین هورمون‌های بدن اختلال ایجاد می‌شود. همین امر موجب می‌شود تا سوخت و ساز بدن به هم برید و تأثیراتی بر کیفیت روابط جنسی بگذارد.

  ۵- مصرف دارو

  یکی دیگر از علت‌های ناتوانی جنسی، مصرف داروهای مختلف است. اکثر داروها عوارض جانبی دارند و ممکن است موجب خواب‌آلودگی، خستگی، گیجی، تهوع و… شوند. همه این موارد می‌توانند بر برانگیختگی جنسی مؤثر باشند. وقتی فرد چنین حالاتی داشته باشد، نمی‌تواند رابطه جنسی خوبی برقرار کند.

  اگر این احساسات در نتیجه کار زیاد، بیماری و… هم ایجاد شوند، به صورت طبیعی از برانگیختگی جنسی جلوگیری می‌کنند. در نتیجه، با مصرف برخی از داروها تشدید می‌شوند و این حس را در فرد زیادتر می‌کنند.

  ۶- بالا رفتن سن

  قطعاً بالا رفتن سن بر ناتوانی جنسی مؤثر است و نباید آن را نادیده گرفت. البته نباید این گونه فکر کرد که با بالا رفتن سن فرد دیگر نیاز جنسی ندارد و در نتیجه تجربه احساس ناتوانی جنسی در سنین بالا امری طبیعی است. درست است که با بالا رفتن سن این امر تشدید می‌شود اما راه‌هایی برای درمان آن هم وجود دارد.

  ۷- بیماری‌های قلبی

  بیماری‌های قلبی موجب عدم خون‌رسانی کافی به بخش‌های مختلف بدن می‌شوند. این تأثیر در مردان نمایان‌تر است؛ زیرا در صورتی که خون کافی به آلت تناسلی مردان نرسد، آن‌ها دچار اختلال نعوظ می‌شوند و نمی‌توانند برای برقراری رابطه جنسی آماده شوند.

  نتایج تحقیقاتی نشان داده است مردانی که بدون داشتن بیماری قلبی هم دچار اختلالات نعوظ می‌شوند، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری‌ها قرار دارند و ممکن است در سال‌های آینده دچار بیماری‌های قلبی و عروقی شوند.

  ۸- اضافه وزن

  اضافه وزن و چاقی تأثیرات مختلفی روی زندگی فرد می‌گذارد و یکی از مهم‌ترین نتایج آن ناتوانی جنسی است. تحرک کم و اضافه شدن وزن موجب می‌شود تا فرد دچار خستگی و کوفتگی شود. همان طور که پیش‌تر اشاره کردیم خستگی می‌تواند موجب ناتوانی جنسی شود. پس بهترین کار این است که سبک زندگی خود را تغییر دهید و ورزش کنید. تغذیه مناسب داشته باشید و رژیم لاغری بگیرید تا تأثیرات این تغییرات مهم را در زندگی خود ببینید.

  ۹- سیگار و اعتیاد

  اعتیاد داشتن به مواد مخدر همه چیز را می‌تواند مختل کند. قطعاً ناتوانی جنسی یکی از این موارد است. برخی از مواد مخدر در ابتدا موجب برانگیختگی جنسی می‌شوند و به فرد انرژی کاذب می‌دهند. این در صورتی است که با گذشت زمان این تأثیرات خنثی می‌شود و کم‌کم فرد نمی‌تواند بدون مصرف آن ماده مخدر به لذت جنسی برسد.

  در نتیجه، مجبور است مدام از آن مواد مخدر استفاده کند. پس از مدتی هم این تأثیر از بین می‌رود و دیگر با استفاده از ماده مخدر هم نمی‌تواند برانگیختگی جنسی را تجربه کند. سیگار هم همین تأثیر را روی زندگی جنسی افراد می‌گذارد.

  ۱۰- نداشتن اعتماد به نفس

  نداشتن اعتماد به نفس و دید منفی نسبت به خود و بدنتان هم می‌تواند موجب ناتوانی جنسی شود. افرادی که احساس خوبی نسبت به خود ندارند نمی‌توانند با دیگران ارتباط خوبی برقرار کنند. رابطه جنسی نیز نوعی ارتباط برقرار کردن است. زمانی که فرد حس خوبی نسبت به خود نداشته باشد، فکر کند به اندازه کافی زیبا نیست و لایق دوست داشته شده نیست، نمی‌تواند برانگیختگی جنسی را تجربه کند.

  جمع‌بندی

  در این مقاله به بررسی ناتوانی جنسی، نشانه‌ها و علل آن پرداختیم. این بیماری می‌تواند به سادگی درمان شود. در صورتی که درمان آن را پشت گوش بیندازید، ممکن است بیماری خود را تشدید کنید و به حالت مزمن آن دچار شوید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  images

  اولین جلسه مشاوره

   

  قیمت اصلی جلسه مشاوره 249,000 تومان

  قیمت اولین جلسه مشاوره 179,000 تومان

  روز
  ساعت
  دقیقه
  ثانیه
  اگر در رابطه ات دچار مشکل شده ای و نمی دانی چطور باید آن را به ازدواج ختم کنی یا این که چطور تکلیفت را مشخص کنی یا رابطه را بهبود ببخشی می توانی از مشاوره شیک اندیش استفاده کنید.

  هیچ نظری وجود ندارد

  پیمایش به بالا