استراحت چیست؟(چگونه استراحت کنیم؟)

چگونه استراحت کنیم
 • چگونه استراحت کنیم

  استراحت کردن برای حفظ سلامتی و روانی شما بسیار ضروری است. برای استراحت مناسب، ابتدا باید یک برنامه روزانه منظم داشته باشید. برنامه روزانه شما باید شامل تعیین زمان برای خواب، تغذیه سالم، ورزش، فعالیت های روزمره و زمانی برای استراحت فعال باشد.

  استراحت فعال شامل فعالیت هایی مانند یوگا، مدیتیشن، تنفس عمیق، پیاده روی و استراحت در طبیعت است. این فعالیت ها به شما کمک می کنند تا به آرامش برسید و از تنش ها و استرس های روزانه خود رهایی پیدا کنید.

  همچنین، می توانید از فعالیت هایی مانند خواندن کتاب، گوش دادن به موسیقی، تماشای فیلم و سفر به مناطق طبیعی برای استراحت استفاده کنید. این فعالیت ها به شما کمک می کنند تا از کارهای روزمره خود دور شوید و به خود و فرصت داشته باشید تا با خودتان به آرامش برسید.

  به یاد داشته باشید که استراحت کردن مهم ترین نیاز بدن و روان شما است. پس برای حفظ سلامتی خود، زمان کافی برای استراحت و آرامش خود را در نظر بگیرید.

  برای استراحت کردن می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید. اولین قدم برای استراحت کردن، توقف کارهای روزمره و گرفتن استراحت کافی است. می‌توانید به مدت چند دقیقه به موسیقی گوش دهید، کتاب بخوانید یا تمرینات تنفسی انجام دهید. همچنین، ورزش و فعالیت‌های بدنی می‌تواند به شما در استراحت کردن کمک کند. در کنار اینها، خواب کافی و تغذیه سالم نیز از عوامل مهم در استراحت به شمار می‌روند. یادگیری تکنیک‌های مدیریت استرس، همچنین می‌تواند به شما در استراحت کردن کمک کند. از جمله تکنیک‌های مدیریت استرس می‌توان به مدیتیشن، یوگا و تمرینات تفکر مثبت اشاره کرد. با انجام این تکنیک‌ها، شما می‌توانید بهترین روش برای استراحت و تجدید نشاط خود را پیدا کنید.

  در ذهن خیلی از افراد سؤال چگونه استراحت کنیم  وجود دارد، که در این مقاله ما به شما می گوییم که در مدت زمان کم چگونه می توانید استراحت کنید.

  گاهی در شرایطی قرار می گیریم که تمام طول روز را باید کارکنیم بدون اینکه در بین آن ذره ای استراحت داشته باشیم، بیشتر کسانی که کارمند هستند بعضی اوقات به دلیل مشغله زیاد مجبورمی شوند ساعات زیادی را کار کنند و تمام تلاش آن ها این است که کار را به اتمام برسانند، ولی بهتر است بدانید که در بین ساعات کاری حتی اگر چند دقیقه استراحت داشته باشید انرژی خیلی زیادی به دست می آورید و با تمرکز کافی می توانید کار ها را ادامه بدهید اما در غیر این صورت هیچ انرژی ندارید و احتمالأ برخی کار ها را اشتباه انجام می دهید.

  در رابطه با موضوع چگونه استراحت کنیم  باید بگوییم که برای استراحت کردن در محل کار تان سه علت علمی وجود دارد که آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

  سه علت استراحت در محل کار

  ۱-استراحت کردن در محل کار باعث می شود خسته نشوید و برای

  انجام کار ها حوصله داشته باشید؛

  هنگامی که وارد محل کار می شوید ساعات اول را با انرژی خیلی زیادی شروع می کنید و روی انجام کار ها خیلی تمرکز می کنید اما بعد از چند ساعت از انرژی شما کاسته می شود و بی حوصله می شوید و دیگر شرایط ادامه دادن به کار ها را ندارید. به دلیل مشغله های کاری زیاد ما توقع خیلی زیادی از مغز داریم و کار زیادی را از آن می کشیم.

  استراحت کردن موجب میشود در محل کار پر انرژی باشیم

  به طور کلی مغز انسان پس از مدتی که زیاد از آن کار می کشید خسته می شود و کارایی خود را از دست می دهد برای اینکه بتوانید مجدد از مغز تان استفاده کنید باید مدتی به او استراحت بدهید.

  ۲-با استراحت کردن می توانیم حضور ذهن بیشتری داشته باشیم

  و کار ها را با دقت بیشتری انجام دهیم؛

  به طور کلی مغز دو وضعیت دارد: وضعیت پراکنده و وضعیت متمرکز، وضعیت متمرکز زمانی است که ما با دقت کافی اطلاعات را می خوانیم یا می نویسیم و آن ها به طور طبیعی وارد ذهن مان می شوند و این گونه اطلاعات را حفظ می کنیم.

  وضعیت پراکنده هنگامی است که مغز ما هیچ گونه آمادگی ندارد و هنگامی که مشغول حفظ کردن اطلاعات هستیم هر چند بار هم این کار را انجام بدهیم باز هم ذهن مان در جاهای دیگری است و هیچ گونه تمرکزی روی اطلاعات نداریم بر اساس تحقیقاتی که انجام شده است هنگامی که ذهن ما جاهای دیگری می رود شاید اصلأ خسته نشود و مشکلات بیشتری را حل کند.

  ۳-با استراحت کردن می توانید هدف های خود را بررسی کنید؛

  یکی از فواید استراحت کردن در محل کار این است که در مورد کار هایی که قبلأ انجام داده ایم می اندیشیم و آن ها را ارزیابی می کنیم تا مطمئن شویم که آن ها را درست انجام داده ایم، هنگامی که چند ساعت به طور مداوم کار می کنید احتمال اینکه حواس تان پرت شود خیلی زیاد است بنابراین در چند دقیقه استراحت می توانید حواس تان را جمع کنید و هدف های خود را در آن لحظه مورد بررسی قرار دهید.

  یکی از فواید استراحت کردن در محل کار این است که میتوانیم کارهای خود را ارزیابی کنیم

  عدم احساس گناه هنگام استراحت در محل کار؛

  همان طور که گفتیم در محل کار به چند دقیقه استراحت نیاز دارید تا بتوانید تمرکز و حواس خود را جمع کنید، برخی فکر می کنند که در زمان های کاری نباید استراحت کنند زیرا در طی این زمان می توانند کار بیشتری را انجام بدهند ولی این موضوع کاملأ اشتباه است زیرا هر کارمند به طور معمول ۸ ساعت در طول روز کار می کند.

  در صورتی که بین ساعت های آن هیچ استراحتی نداشته باشد ممکن است کار ها را اشتباه انجام بدهد و مرتکب خطا شود حتی گاهی در اثر خستگی زیاد ممکن است اشتباهی انجام دهید که نشود به راحتی آن را جبران کرد بنابراین با چند دقیقه استراحت می توانید از بروز این خطاها جلوگیری کنید، به هر حال همه ما می دانیم که توانایی انسان تا حدی است.

  علاوه براین باید بدانیم که استراحت کردن به معنای تفریح نیست بلکه همان گونه که بدن انسان به پروتئین و ویتامین نیاز دارد به استراحت و انرژی هم نیازمند است.

  در صورتی که باز هم متقاعد نمی شوید باید بدانید که خیلی از شرکت های مهم مثل گوگل برای اینکه در کار هایشان پیشرفت کنند از روش استراحت کردن استفاده می کنند.

  با توجه به سؤال چگونه استراحت کنیم  چهار تکنیک وجود دارد که می توانید با رعایت آن ها استراحت کردن را یاد بگیرید.

  در صورتی که سر کار هستید ولی نمی توانید برای استراحت کردن خود برنامه ای مناسب داشته باشید بهتر است موارد زیر را انجام دهید.

  استفاده از روش پومودورو:

  روش پومودرو یک روش عالی است که خیلی از افراد آن را برای رفع خستگی خود به کار می برند انجام این روش به گونه ای است که در مدت کوتاهی که کار می کنید به خودتان استراحت چند دقیقه ای می دهید.

  مثلأ در صورتی که یک ساعت کار می کنید به خودتان ۱۰ دقیقه استراحت بدهید درطی این مدت زمان کمی حرکات کششی انجام بدهید یا چیزی بخورید یا چند قدمی راه بروید تا خستگی تان برطرف شود بعد از اینکه چند بار این عمل را انجام دهید به آن عادت می کنید، علاوه براین با کمک این روش می توانید کار ها را با تمرکز بیشتری انجام دهید و تمام حواس تان را روی کار تان بگذارید.

  روش پومودرو یک روش عالی است که خیلی از افراد آن را برای رفع خستگی خود به کار می برند

  با کمک این روش می توانید کار ها را با سرعت بیشتری انجام بدهید، در واقع اکثر کار ها در مدت زمان کمی انجام می شوند.

  یکی از مزیت های این روش این است که برنامه ریزی و زمان بندی کار کردن و استراحت به موقع می باشد و افراد با انرژی خیلی زیادی کار ها را انجام می دهند، بهتر است بدانید که یکی از عواملی که روی کیفیت کار اثر می گذارد استراحت کردن می باشد.

  روش کار کردن ۹۰ دقیقه ای:

  در صورتی که باید کار ها را در زمان بیشتری انجام بدهید می توانید از تکنیک بلوک کاری ۹۰ دقیقه ای استفاده کنید، روش کار آن به گونه ای است که بعد از ۹۰ دقیقه کاری یک زمان برای استراحت کردن وجود دارد با استفاده از این روش کار ها در مدت زمان مناسبی انجام می شوند.

  به کار گیری روش ۵۲ – ۱۷:

  در واقع این روش ترکیبی از روش پومودورو و روش بلوک کاری ۹۰ دقیقه ای می باشد، این روش بازده خیلی بیشتری بین کارمندان دارد و برنامه خیلی مؤثری می باشد، طبق تحقیقاتی که انجام شده است محققان به این نتیجه رسیده اند افرادی که ۵۲ دقیقه کار می کنند و بعد از آن ۱۷ دقیقه استراحت دارند دارای هوش و ذهن بیشتری هستند و کار بیشتری می توانند انجام بدهند.

  به طور کلی کسانی که طبق این برنامه پیش می روند کار ها را با هدف مشخصی انجام می دهند آن ها بعد از ۵۲ دقیقه که کار می کنند در آن ۱۷ دقیقه استراحتی که دارند به هدف های بعدی خود فکر می کنند و آمادگی لازم را برای انجام آن به دست می آورند.

  روش استراحت دو بار ۱۵ دقیقه ای:

  در صورتی که نمی توانید روش های بالا را انجام بدهید یا برای تان جذاب نیستند می توانید برنامه خود را طوری تنظیم کنید که در طول ساعات کاری دو بار استراحت کنید که هر بار آن به مدت ۱۵ دقیقه باشد، اگر از صبح تا غروب سرکار هستید بهتر است در بین ساعت های کاری صبح ۱۵ دقیقه استراحت کنید و یک بار ۱۵ دقیقه در بعد از ظهر  خستگی خود را برطرف کنید.

  روش دیگر رفع خستگی روش استراحت دو بار ۱۵ دقیقه ای است

  با توجه به موضوع چگونه استراحت کنیم کار هایی که می توانید در زمان استراحت انجام دهید تا خستگی شما برطرف شود را در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم.

  بعد از اینکه با فواید استراحت و روش های آن آشنا شدید، برای اینکه در طول این مدت استراحت مفیدی داشته باشید می توانید موارد زیر را انجام بدهید؛

  راه بروید:

  با قدم زدن خون در کل بدن به جریان می افتد و ذهن آمادگی لازم را به دست می آورد، راه رفتن باعث می شود مغز تقویت شود و عملکرد افراد را افزایش می دهد علاوه براین کسانی که سن بالایی دارند باید بیشتر پیاده روی کنند، بنا براین هنگام استراحت در محل کار خود چند دقیقه ای قدم بزنید.

  خیال پردازی:

  کسانی که خیلی خیال پردازی می کنند خلاقیت بیشتری دارند، در واقع با خیال پردازی می توانید به دستاورد های خیلی مهمی برسید و تأثیر های مثبت آن را در محل کار تان ببینید.

  میان وعده بخورید:

  هنگامی که کار می کنید انرژی زیادی را از دست می دهید بنابراین برای بازگرداندن انرژی اولیه خود می توانید میان وعده های سالم بخورید تا عملکرد بیشتری داشته باشید.

  برای بازگرداندن انرژی اولیه خود می توانید میان وعده های سالم بخورید

  مطالعه کنید:

  برخی افراد علاقه خاصی به کتاب خواندن دارند و بیشتر اوقات فراغت خود را مشغول کتاب خواندن هستند بنابراین هنگام استراحت می توانید به مطالعه کردن بپردازید و خستگی خود را با آن برطرف کنید.

  قهوه بنوشید:

  قهوه یک پیشنهاد بسیار عالی برای رفع خستگی می باشد و زمان مناسب برای خوردن آن بین ساعت های نه و نیم تا یازده می باشد علاوه براین در بعد از ظهر ها بهتر است بین ساعت های دو تا سه و نیم قهوه بنوشید.

  الکی روی کاغذ بنویسید:

  هنگام استراحت باید به طور کامل ذهن تان آزاد باشد و در این هنگام اگر روی کاغذ چیزی بنویسید ممکن است به کار های خلاقانه ای دست یابید، بر اساس تحقیقاتی که انجام شده است به این نتیجه رسیده اند که با نوشتن روی کاغذ بدون اینکه هدفی داشته باشید به ایده های جالبی می رسید همچنین تمرکز افراد را بیشتر می کند.

  خیره شده به عکس هایی که به آن علاقه مند هستید:

  هنگام استراحت می توانید مدتی به یک عکسی که به آن علاقه دارید و برای تان جذاب است خیره شوید، اگر تابلو عکس حیوانات در اتاق کاری خود دارید بهتر است برای چند دقیقه به آن نگاه کنید زیرا تحقیقات نشان داده است که این کار باعث می شود کارکنان عملکرد بهتری در انجام وظایف خود داشته باشند.

  هنگام استراحت می توانید مدتی به یک عکسی که به آن علاقه دارید و برای تان جذاب است خیره شوید

  شنیدن موسیقی:

  گوش دادن به موسیقی دلخواه تان تأثیر خیلی زیادی روی کارایی شما می گذارد و انرژی افراد را بیشتر می کند، حتی هنگام پیاده روی یا ورزش کردن اکثر مردم موسیقی  گوش می دهند، بنابراین با شنیدن موسیقی می توانید خستگی خود را از بین ببرید و مجدد کار ها را با انگیزه بیشتری ادامه بدهید.

  کمی چرت بزنید:

  شاید باور نکنید ولی چرت زدن در مدت زمان کوتاهی مثلأ ۱۰ دقیقه خستگی و خواب آلودگی را خیلی سریع رفع می کند پس بهتر است اگر در محل کار خود شرایطش را دارید هنگام استراحت تان چند دقیقه ای چرت بزنید.

  با دیگران گفتگو کنید:

  هنگامی که فکر می کنید خیلی خسته هستید و استرس کاری دارید بهتر است چند دقیقه با همکار یا دوستان خود حرف بزنید، صحبت کردن باعث می شود علاوه بر رفع خستگی، استرس از بین برود.

  صحبت کردن باعث می شود علاوه بر رفع خستگی، استرس از بین برود

  مدیتیشن:

  یکی از مهم ترین راه هایی که به وسیله آن می توانید مغز خود را استراحت بدهید مدیتیشن است، این امر باعث می شود استرش از بین برود و خلاقیت فرد بالا برود.

  برنامه ریزی برای آینده:

  هنگامی که در حال استراحت هستید به تفریح و مسافرت فکر کنید و برای روز های تعطیل خود برنامه ریزی کنید، این کار باعث خوشحالی و هیجان افراد می شود و انگیزه آن ها برای ادامه دادن کار ها بالا می رود پس اگر مدت طولانی است که به مسافرت نرفته اید و درگیر کار هستید در اولین فرصت این کار را انجام بدهید.

  به چشم هایتان استراحت بدهید:

  در بیشتر اداره ها کار ها کامپیوتری انجام می شود و افراد برای مدت طولانی با آن سرو کار دارند، سعی کنید به چشم هایتان و همچنین انگشت هایتان استراحت بیشتری بدهید، برای انجام این امر باید از روش ۲۰ -۲۰ استفاده کنید یعنی بعد از ۲۰ دقیقه کار کردن به چشم هایتان ۲۰ ثانیه استراحت بدهید و به چیز هایی نگاه کنید که از شما فاصله دارند.

  انجام حرکات کششی:

  هنگام استراحت سعی کنید ۵ دقیقه حرکات کششی انجام بدهید تا خواب آلودگی وخستگی تان برطرف شود.

  بنابراین سعی کنید از تمامی مواردی که گفتیم برای استراحت کردن خود در محل کار تان استفاده کنید همان طور که گفتیم با انجام این کار ها می توانید وظایف تان را دقیق تر و به سرعت انجام بدهید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  images

  اولین جلسه مشاوره

   

  قیمت اصلی جلسه مشاوره 249,000 تومان

  قیمت اولین جلسه مشاوره 179,000 تومان

  روز
  ساعت
  دقیقه
  ثانیه
  اگر در رابطه ات دچار مشکل شده ای و نمی دانی چطور باید آن را به ازدواج ختم کنی یا این که چطور تکلیفت را مشخص کنی یا رابطه را بهبود ببخشی می توانی از مشاوره شیک اندیش استفاده کنید.

  هیچ نظری وجود ندارد

  پیمایش به بالا